נפלה ברשת: מאמן נבחרת הכדורעף הלך רחוק מדי?
זלינגר. הפעיל לחץ בלתי פוסק |
מסכת הקשיים שעברה נערה בת 18 בשל רצונה להתגייס לצה"ל. תחקיר

תשע שנים שד"ר אריה זלינגר (79), המאמן המעוטר ביותר בספורט הישראלי, מאמן את נבחרת הנשים בכדורעף. קשה לומר שבהצלחה יתרה, לאור התקצוב הרב לו זוכה הנבחרת שמתנהלת כמו קבוצה מקצוענית. עם זאת, זלינגר נודע בדרישות העבודה הקשוחות שלו, שבזכותן זכה בשתי מדליות כסף אולימפיות עם נבחרות הכדורעף של ארה"ב והולנד. הפעם, כך משתמע ממכתב ששיגר עו"ד טל משיח לאיגוד הכדורעף, נראה שהוא הלך רחוק מדי.


טל משיח, חבר הנהלת ההתאחדות לכדורגל וחבר הנהלת מכבי ישראל, שטח מסכת תלונות כלפי התנהגותם של זלינגר ושל אנשיו בנבחרת ישראל כלפי בתו, דנה משיח, הליברו של הפועל קרית אתא, אשר נופתה מהנבחרת, למרות שנמסר כי פרשה.


המכתב הגיע לידי "מעריב-השבוע", ומתוכנו משתמע כי זלינגר דרש ממשיח – שהוזמנה כממלאת מקום - שלא לגשת לבחינות המתכונת והבגרות שהתקיימו בחודשים מאי ויוני ולדחות את מועד גיוסה מה-17 ביולי (בפועל התגייסה השבוע) לנובמבר. על פי הטענות, למשיח נמסר שאם לא תעשה זאת, היא תודח מהנבחרת, ומעמדה בצה"ל כספורטאית מצטיינת יישלל.זלינגר.  הפעם הלך רחוק מידי? (דוד פליגל)


"לאחר שהשחקנית נאלצה להחסיר כמה אימונים לצורך קיום בחינות מתכונת ובגרות, הביע מאמן הנבחרת תרעומת על כך בפניה ואף הפציר בה להימנע מלגשת לבחינות", כתב משיח לפני כחודשיים למנהל המקצועי באיגוד, יעקב הרשקו, "המאמן מסר לשחקנית כי בנסיבות אלה היא לא תוכל להוות חלק מסגל הנבחרת. השחקנית לא נכנעה ללחץ וביצעה את מבחניה במועדם".


עוד טוען משיח כי על מנת להפעיל עליה לחץ נוסף לכאורה, לא קיבלה בתו בגדי אימון או נעליים, והשיא הגיע במשחקי האימון מול בלארוס ואזרבייג'ן, שבהם כלל לא שותפה וקיבלה את חולצתה של שחקנית פצועה בשם שני פחם.


בכל אותה העת, טוען עו"ד משיח, הפעיל זלינגר לחץ בלתי פוסק על שחקנית אחרת המשחקת באותו תפקיד להקדים את חזרתה מפציעה חמורה שממנה סבלה. "מאמן הנבחרת דרש מאותה שחקנית לחזור לאימונים מלאים באופן מידי, שכן במידה שפציעתה תחמיר, עדיף מבחינתו שהדבר יקרה כעת, ולא סמוך למוקדמות אליפות אירופה", כותב האב, "כך התברר לדנה כי היא זומנה לאימונים כ'שחקנית על תנאי', ומיד עם שובה של השחקנית האחרת, היא תשוחרר".דנה משיח. הבינה שהיא לא בתוכנית (הפועל קרית אתא)


לאחר שהבינה שאינה בתוכניות, סירבה משיח לדחות את גיוסה, כדי לא להפסיד שנה אקדמית. כאן מגיע הסיפור, על פי משיח, לנקודת השיא. "בבוקר ה-31 במאי שוחחה דנה עם מנהל הנבחרת, אבינעם גלעד, והבהירה כי הוריה מתנגדים לדחיית גיוסה. באותה שיחה הצדיק גלעד את השחקנית וטען באזניה כי אכן אין כל טעם בדחייה אם אינה בסגל הנבחרת. לאחר מכן חזר בו גלעד מדבריו ואף איים על השחקנית כי אם לא תבקש דחיית גיוס, הם יפעלו לשלילת מעמדה כספורטאי מצטיין בצה"ל".


למחרת הודיעה משיח לגלעד כי היא עומדת בסירובה, ומשנמסרו הדברים לזלינגר, הודיע לה המאמן כי היא משוחררת. כעבור יום נוסף התקשר זלינגר אל השחקנית כדי לנזוף בה, "תוך שהוא משמיע באזניה איום מפורש ושאינו משתמע לשתי פנים בדבר יכולתו לגרום לכך שהיא לא תוכל לשחק יותר במסגרת ליגת העל לנשים", טוען משיח, "בעת השיחה נסעתי איתה יחד ברכב ושמעתי את האיום במו אוזניי".


משיח מוסיף: "רק בנבחרתו של זלינגר יכול המאמן לשחרר שחקנית מאימונים, ובאותה נשימה להודיע לאיגוד הכדורעף, כי היא הודיעה על פרישה מהנבחרת", כותב משיח להרשקו, "לכל הדעות מדובר בהתנהגות מבישה ונבזית שאין כדוגמתה".זלינגר. התקשר אל השחקנית כדי לנזוף בה (דוד פליגל)


משיח הודיע במכתב כי הוא מצפה להבהרות ורמז כי ימשיך עם הסיפור "לבדיקה ובחינה של גורמים מחוץ לאיגוד הכדורעף". הוא אף רמז במכתבו ל"אווירה קשה ולא נעימה האופפת את אימוני הנבחרת", כפי שזו באה לידי ביטוי בשיח בין השחקניות ובין גורמים רבים בענף.


"עם כל הכבוד לד"ר זלינגר ולמימון הפרטי הנכבד לו הוא זוכה במסגרת פעילותו, עסקינן בנבחרת ישראל, הפועלת ומנוהלת באחריותו הבלעדית של איגוד הכדורעף, שהינו גוף ציבורי, המחויב במסגרת של כללי ניהול תקין ונורמות התנהגות ראויות", מסיים משיח את מכתבו הקשה.


לאחר בירור שיגר יו"ר איגוד הכדורעף ד"ר אריה לוקר מכתב תגובה למשיח ובו התלונן על כך שמכתבו היה מטעם משרד עורכי דין. לגבי הטענות השיב: "לדעתי, סוגיות כגון אלה ניתן לפתור בפנייה אישית של השחקנית למאמן....כששחקנית כדורעף נאלצת להופיע בחולצת משחק של נבחרת ישראל שעל גבה מתנוסס שם של שחקנית אחרת, זה בהחלט פוגע. אך יש להתייחס לעובדה כי מדובר במשחקי אימון, וכי סגל השחקניות מתחלף לעתים, דבר שצריך להתקבל בהבנה מצד כל הגורמים".נבחרת ישראל. "אפשר לפתור כל דבר בפנייה למאמן הנבחרת" (אלן שיבר)


יו"ר האיגוד הכדורעף: "עומד באופן חד משמעי מאחורי מאמן הנבחרת"


המנהל המקצועי יעקב הרשקו: "הייתי סוג של צינור. נבחרת הנשים מתנהלת בנפרד. עם זאת, יש פער בין הגרסאות ואני לא יכול להתייחס לדברים שלא הייתי נוכח להם".


יו"ר האיגוד, אריה לוקר, חזר שוב על הטענה כי המכתב נשלח ממשרד עורכי דין וגם הוא מגדיר את עצמו "רק יד שנייה כאן". עוד הוא אומר בתגובה: "אני חד משמעית עומד מאחורי מאמן הנבחרת. האבא פה הגזים בצורה קיצונית. שחקנית שלקחו כממלאת מקום, זה מוגזם לעשות מזה סיפור. טענת האיומים נשמעת כאן מוגזמת".


ד"ר אריה זלינגר אישר חלק נכבד מהנורמות שיוחסו לו, הכחיש כי ניהל עם השחקנית שיחת טלפון לילית, אך טען כי שלח את גלעד (שסרב להגיב) לשוחח עמה. עוד טוען זלינגר כי מאחורי השחקנית ואביה עומדת כוונה לנצל את מעמדה כשחקנית אקדמיה, ספורטאית מצטיינת ושחקנית נבחרת, כדי לקבל מלגת לימודים בארה"ב. בניגוד לטענת היו"ר, מחשיב זלינגר את משיח כליברו העתיד של הנבחרת.משיח במדי הנבחרת. "ליברו העתיד" (איגוד הכדורעף)


"משיח היא שחקנית טובה ולכן הזמנתי אותה לנבחרת", אומר זלינגר, "תוך כדי עבודה, ביקשה שאדחה לה את הצבא. יום אחד פנתה אליי ואמרה שהחליטה לא לדחות. טענה שזה יפגע לה בלימודים. הבנתי שזו תוכנית לימודים לקבל מלגה בארה"ב (טענה שמוכחשת על ידי המשפחה, ר"ע), וזה מרגיז. המדינה משקיעה הרבה כסף, והשחקנית או אבא שלה מחליטים לקחת אותה מפה אחרי שתסיים אקדמיה. לא רק שהמדינה משלמת, היא מקבלת ספורטאית מצטיינת, ואחרי זה האבא מחליט לקחת אותה למכללה, ועוד מתרגז עלי".


על פרשת החולצה: "אין לנו תקציב בלי סוף. יש פה משחק בלתי רשמי, וללכת ולתת לה חולצה, זה קצת מוגזם". על הדרישה לדחות את בחינות הבגרות: "כולן עשו בחינות. יש ענפים אחרים שבהם השחקניות לא עושות בחינות. כמובן שזה מכביד עלינו. רוצים פה מדליות בארץ, אז מי שיכולה - שידחו לה את הבחינות. לא קרה כלום".


על האיומים בהשעיה מהליגה ומניעת מעמד ספורטאי מצטיין: "לידיעתך, יש למאמן הנבחרת את הזכות לבקש מהאיגוד להעמיד לדין שחקנית שמסרבת לבוא. האיגוד יכול למנוע ממנה לשחק. אני זה בעצם שקובע אם תהיה ספורטאית מצטיינת או לא. אני לא המצאתי את החוקים. ברוב המדינות שאני מכיר, ישנן נורמות כאלה".זלינגר. "מעולם לא זרקתי שחקנית מהקבוצה" (אלן שיבר)


על ההודעה כי השחקנית החליטה לפרוש: "נופתה או פרשה, זה לא משנה לגבי ספורטאית מצטיינת. ברגע שהיא לא בנבחרת, היא לא זכאית. מעולם לא זרקתי שחקנית מהקבוצה. מעדיף להגיד פרשה, לעומת 'הפרשתי אותה', או 'פיטרתי אותה'".


על מעמדה של משיח בנבחרת: "כשלקחנו אותה ביקשנו מהליברו הקודמת לעזוב, כי דנה טובה יותר, וכשדנה עזבה, החזרתי אותה. חשבנו שאולי תוכל לעשות שיקום בלי ניתוח, אבל למרות שלא הייתה בחשבון שלי, היא עשתה את כל המאמצים. בפנים ידעתי שזה לא יכול להיות, ושמתי כל יהבי על דנה, היא הכי מוכשרת".


ממשרד התרבות והספורט לא התקבלה תגובה למרות פניות חוזרות ונשנות, וכך גם מהשרה מירי רגב.

תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
 • דרבי
  3
  קארדיף
  1
  Live
 • נוטינגהאם
  3
  בארנסלי
  0
  Live
 • ליברפול
  5
  רומא
  2
  Live
 • הפועל רעננה
  1
  מ.ס. אשדוד
  0
  Live
 • הפועל חיפה
  0
  בית''ר ירושלים
  1
  Live
 • אברטון
  1
  ניוקאסל
  0
  Live
 • גנואה
  3
  הלאס ורונה
  1
  Live
 • אתלטיק בילבאו
  1
  לבאנטה
  3
  Live
 • מכבי נתניה
  1
  הפועל באר שבע
  5
  Live
 • ארסנל
  4
  ווסטהאם
  1
  Live
 • סטוק
  1
  ברנלי
  1
  Live
 • מנצ'סטר סיטי
  5
  סוונזי
  0
  Live
 • צ'לסי
  2
  סאות'המפטון
  0
  Live
 • ניס
  1
  מונפלייה
  0
  Live
 • סט. אטיין
  2
  טרואה
  1
  Live
 • בורדו
  0
  פ.ס.ז'.
  1
  Live
 • אאוגסבורג
  2
  מיינץ
  0
  Live
 • קלן
  2
  שאלקה
  2
  Live
 • קליארי
  0
  בולוניה
  0
  Live
 • אודינזה
  1
  קרוטונה
  2
  Live
 • קייבו
  1
  אינטר
  2
  Live
 • לאציו
  4
  סמפדוריה
  0
  Live
 • אטאלנטה
  2
  טורינו
  1
  Live
 • יובנטוס
  0
  נאפולי
  1
  Live
 • ג'ירונה
  0
  אספניול
  2
  Live
 • מלאגה
  2
  ריאל סוסיאדד
  0
  Live
 • לאס פלמאס
  0
  אלאבס
  4
  Live
 • אתלטיקו מדריד
  0
  בטיס
  0
  Live
 • עירוני קרית שמונה
  2
  בני סכנין
  0
  Live
 • מכבי פתח תקווה
  0
  מכבי חיפה
  1
  Live
הירשם לניוזלטר עם ההעדפות שלך הרשמה
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ