זדה: פעם מאמן היה סגן של אלוהים, היום מחליפים
זדה: פעם מאמן היה סגן של אלוהים, היום מחליפים זדה. \יש רגעי שבירה | צילום: הפועל רמת גן
מאמן הפועל ר"ג מספר על הקשיים בדרך והתקווה להגיע לחצי הגמר

מעמד רבע גמר גביע המדינה לא חדש להפועל רמת גן, שזכתה פעמיים במפעל במאה ה-21. עבור המאמן ליאור זדה זה סיפור אחר. "אותי זה מרגש יותר. המועדון עצמו זה מועדון שמוביל אותך בגביע יותר מאשר אתה אותו. מועדון עם מסורת שלא מופתע מהצלחות במפעל וזה מאוד עוזר. היינו בתקופה קשה והגביע נתן לנו את התנופה להתאושש. רבע הגמר זה עוד משהו בהתקדמות. מעמד שעוד לא הייתי בו. זה כיף".


הדרך שלו אחרת וכל כך שונה. כשחקן, גדל בנוער של הפועל ירושלים ושיחק במבשרת ציון בליגה השלישית עד גיל 22. גם כמאמן, התחיל מלמטה, עבד עם ילדים ונוער, אימן את בקעת הירדן, העלה את קטמון מליגה ג' ללאומית והמשיך לנדוד ליפו, קריית גת, רמת השרון והעונה הוא בהפועל רמת גן. רגע לפני המפגש עם הפועל חיפה ברבע הגמר, הוא מדבר על החיים כמאמן אלמוני, מעמד המאמן, החלום להגיע לליגת העל והמעבר של ברשצקי וסיטון להפועל ת"א.


הפערים בין קבוצת מרכז טבלה ומטה בליגת העל לקבוצת צמרת בלאומית גדולים?


"הפערים הצטמצמו בכדורגל בכלל, אבל זה בא לידי ביטוי בדברים הקטנים. היו לנו משחקי אימון מול קבוצות בליגת העל ואני בטוח שאפשר לעמוד שווה מול רובן שווה להוציא את הפועל ב"ש ומכבי ת"א. ההבדל הוא באיכות ובכך שאתה נענש על טעויות. בלאומית אתה יכול לטעות ולא להיענש, אבל בליגת העל על כל טעות אתה נענש בטח כשלהפועל חיפה יש חלק קדמי ששווה צמרת ליגת העל".


מה אתה מעדיף - עלייה או עוד קמפיין מופלא בגביע?


"אנחנו עוד לא במקום שאנחנו יכולים לבחור. זה נחמד לדמיון ולמחשבות. בליגה היינו בתקופה רעה של חוסר ודאות לגבי שחקנים וגם מבחינת תוצאות. חזרנו לעצמנו. הליגה חשובה ואף אחד לא יכעס אם לא נגיע יותר רחוק בגביע, אבל יש חלומות. הגביע חשוב לקריירה האישית של כל אחד, לכבוד של המועדון. זו במה נהדרת לצאת מהשגרה של הליגה. ההכנה שונה, מרגישים בדברים הקטנים את העניין שיש במשחק מול קבוצה בליגת העל וצריך לדעת ליהנות מזה. בחירה? אין לנו".


בכל זאת, למשחק הזה יש משמעות מיוחדת עבורך.


"זה לא סתם משחק בשבילי. אני מאוד מאושר מהדרך שעברתי. אימנתי ילדים, נוער, ליגה ג', ליגה ב' וליגה א', הייתי בכל המגרשים ואני לוקח את ההתרגשות בפרופורציה. שום דבר בכדורגל הישראלי לא ענק עליי. הדרך גורמת לי ליהנות מהרגע,. לא לסבול ממנו ולא לקחת אותו כאסון או פחד או חששות, אלא לנסות להוציא ממנו את המיטב. אני מצפה מעצמי ויודע שיהיו לי עוד רגעים כאלה"."לא יכעסו אם לא נגיע רחוק, אבל הגביע זה חלום" (דני מרון)


כשאימנת בליגות הנמוכות, האמנת שתגיע למעמד של רבע גמר גביע וצמרת הלאומית?


"האמונה נבנית מהדרך. כשהתחלתי לאמן טרום א' לפני 15 שנה לא אמרתי שאהיה בליגה הלאומית. כשאימנתי נוער, האמנתי שאגיע לבוגרים ושאמשיך לטפס. אבל עכשיו אני לא מסתכל 15 שנה קדימה ואומר שאני רוצה לראות את עצמי רחוק מדי. בדרך נרקמים חלומות ויחד עם זאת אתה בונה את האמון בעצמך ואת האמונה. שום דבר לא בשמיים".


ואתה לא אומר לעצמך מתי יגיע הזמן שלי גם לעלות לליגת העל?


"אני אומר לעצמי הרבה דברים. מנסה למצות מהרגע הזה גם את ההתקדמות, את ההנאה והלמידה. בוודאי שאני רואה את עצמי בליגת העל. יש לי המון חברים טובים וראויים שמקבלים הזדמנויות ויגיע הרגע שלי. אני מאמין בדרך שלי וגם יודע שצפויים עוד מכשולים, אכזבות וקשיים. זה לא מרתיע אותי כי נבניתי מרגעים קשים. הייתי חייב להצליח כדי להתקדם, לעלות ליגה כדי להתקדם, עברתי משברים ונבניתי מהם. אני לא חושש מאי הצלחות. כשיגיע הרגע שלי, אני רוצה להגיע מוכן".


כבר כמעט אין מאמנים כמוך שהתחילו בילדים וליגות נמוכות והגיעו לליגת העל.


"אני לא מחפש שיעריכו את הדרך עצמה. הדרך היא בשבילי ואני מאושר ממנה. אם היית אומר לי לפני 15 שנה לקחת קבוצה בליגה לאומית או לעבור את הדרך שלי עד היום, אני אומר לך שלא הייתי מחליף את הדרך. ברור לי ששחקני עבר גדולים מקבלים הזדמנות יותר בקלות, רבים הצליחו ואחרים לא. אני לא מחפש הערכה על הדרך. בארץ, בוחנים אותך לפי התוצאות. הדרך שמורה לי".


ובכל זאת, מסביבך בלאומית מפטרים מאמנים וגם בליגת העל יותר ממחצית הקבוצות כבר עם מאמן חדש. מה אתה חושב על מעמד המאמן?


"יש דברים שצריך לדעת להתרגל אליהם. בדור שלנו ראינו הכל, עברנו את תהליך חילופי דורות. נהנינו מהטלפון הציבורי והטלכרט ומכך שאין פייסבוק ועברנו את כל השינוי. הכדורגל השתנה. פעם מאמן היה סגן של אלוהים וזה היה עולם אחר לגמרי. מי שיבין את  זה ולא יילחם, אלא יידע להתנהל יהיה לו יותר קל להסתגל. ברור שיש עקרונות ודברים ברורים שאסור לוותר עליהם, אבל אני לא נכנס לראש של אף מאמן. מעמד המאמן לא גבוה וחזק. פעם היית מתקן נעל, טלוויזיה וזוגיות. היום מחליפים. אותו דבר לגבי מאמנים. אין לי יכולת לתקן את זה".


קבוצות ליגת העל לא מסתכלות למטה על מאמנים שעברו דרך? אתה לא מרגיש שיש מאמנים שמקבלים קבוצות גדולות בקלות?


"אני דווקא חושב שכולם מסתכלים למטה. שרון מימר עשה דרך מעוררת כבוד. הצליח מאוד בראשון ומי שמבין, יודע שהוא איש כדורגל. הייתי בהרצאות של בן שמעון ואף אחד לא ישכנע אותי שהוא לא גאון ולא מאמן יותר טוב ממה שהוא היה בק"ש. מאמנים מקבלים צ'אנסים. ברק בכר עשה הצלחה גדולה, חיים סילבס מאוד מוערך וסלובודן דראפיץ' מקבל את ההערכה אחרי שכולנו ידענו שהוא איש מקצוע אדיר. אני רואה תהליך טוב, אבל לאורך זמן אין סבלנות. נוהגים להחליף מהר ובכל זאת יש שינוי בחשיבה".  מימר במדי בית"ר. "עשה דרך מעוררת כבוד" (דני מרון)


כמה פעמים אמרת לעצמך 'למה אני צריך את זה?'


"היו המון רגעים שאמרתי למה אני צריך את זה. רגעים שאתה נוסע לבד באוטו אחרי הפסד ואתה שומע דברים שאין לך שליטה עליהם ואף אחד לא יודע את האמת. אבל זה מה שאני אוהב לעשות. לומדים לעשות את ההפרדה ולא להביא את זה הביתה לחיים האישיים. היו לי מורים טובים, עבדתי עם לופא קדוש ז"ל וראיתי את קור הרוח שלו. יש לי רגעים של שבירה, אבל אני בכיוון הנכון".


בוא נדבר על הליגה הלאומית. כל שנה נראה שמלבד קבוצה אחת, קבוצות לא מתלהבות לעלות ליגה.


"אין קבוצה כולל בית"ר תל אביב, עכו, לוד ואנחנו שלא רוצה לעלות. לא קיים דבר כזה. יש קבוצות שלא מוכנות להתפרק כדי לעלות, לקחת את הגיבנת של הרפתקה כלכלית ולהשקיע כסף שאין כדי לעלות ואז מה יהיה יהיה. כולם חוששים שרואים קבוצות שהתפרקו ואת הבקרה והקשיים הכלכליים, אז לא לוקחים סיכונים גדולים. כשעבדתי ברמת השרון, קריית גת וקטמון, אף פעם לא אמרו לי שלא רוצים לעלות. שידרו לי שיש תקציב וחשוב לשלם משכורות בזמן"."אין דבר כזה קבוצה שלא רוצה לעלות" (הפועל רמת גן)


אמרת לאחרונה שרמת גן לא חושבת עלייה.


"כשקבוצה נבנית יש מטרות. למדתי מהעבר הקצר שלי שאחד הדברים הכי חשובים זה תיאום ציפיות. כשיש תקציב מסוים ואנשים לא קופצים מעל הפופיק, לא יודעים איך זה יסתיים. אתה יכול להשקיע ולהתמודד בתחתית ולמצוא את עצמך בצמרת באותו תקציב. הציפיות ברמת גן היו פלייאוף עליון ולקדם צעירים. אנחנו עושים את זה. אתה לא יכול להגיד: 'אני עולה ליגה בכל הכוח'. ביפו, קריית גת וקטמון בליגה א' אמרו לי חד משמעית שזה כישלון אם לא עולים. יישרתי קו. לא צריך להתנצל. אם נהיה בעמדה טובה, אף אחד לא יחזור צעד אחורה, בטח לא אני".


כעסת על העזיבה של ברשצקי וסיטון?


"עברנו תקופה לא פשוטה. כשמדברים איתם על קבוצות ליגת העל, מו"מ ויש לחץ  ממשפחה וחברים זה השפיע עליהם. הייתי נאיבי לחשוב אחרת. חוסר הוודאות פגע בנו כקבוצה. אבל אחרי שחשבתי על זה לעומק, יש דברים שהם לגיטימיים. אין לי שליטה על התנהלות של קבוצות אחרות ואני לא מבזבז על זה זמן".


אמרת שהפועל ת"א הודיעה לשחקנים שלך להגיע לאימון הערב.


"היה שחקן אחד שלנו שאמרו לו להגיע לאימון ועל זה ספציפית כעסתי. בכנות, אתה לומד לא למשוך כעסים. אף אחד לא התייחס למה שאמרתי באותו רגע. זה כמו שאנחנו נפנה לשחקן בליגה א' ונגיד, 'מה אכפת לנו שיתלוננו'. ככה הפועל ת"א התנהלה כלפינו".


הרגשת שפירקו לך את הקבוצה?


"חד משמעית לא. זה לא היה בהפתעה. בעל הבית בא אליי והבנתי את הסיטואציה ואת הרצון של הילד להתקדם. החוזה מסתיים ואין מה לעשות. בכל ליגה, שחקנים רוצים להתקדם וגם להנהלה יש מטרות. אין ואקום בכדורגל, בטח ובטח לא ברמה הזאת. אם ביום האחרון של ההעברות היו תוקעים אותי בלי חיזוק,  הייתי מתרעם, אבל דברים נבנו ולא הסתירו ממני כלום. ברשצקי וסיטון שחקנים נהדרים, אבל עוז פרץ, אמיר חלאיילה וניראל מחפוד הם שחקנים מספיק טובים  כדי שנעמוד ביעדים שלנו יחד איתם".סיטון. "דברים נבנו, לא הסתירו ממני כלום" (עדי אבישי)


באיזו קבוצה נהנית הכי הרבה?


"שאלה טובה שאני חושב עליה לא מעט. תבין, לא פשוט למאמן ירושלמי לצאת החוצה. זה אולי יותר קל למישל דיין, יוסי מזרחי, אורי מלמיליאן או אלי אוחנה כי הם שמות ענקיים ומאמנים גדולים, אבל יש מעט מאמנים בלבל שלי שעשו את זה. לקחתי את יפו בסכומים נמוכים כדי לעשות את הפריצה. היו רגעים פחות טובים, אבל השארתי דלת פתוחה. אני בקשר רציף עם אנשים בכל מקום שאימנתי בו. אני זוכה להערכה, זוכרים ממני דברים טובים ואני לא פחות. לופא אמר לי: 'בירושלים דבר ירושלמית ובבאר שבע באר שבעית'. לא כל אחד זוכה להתפרנס ממשהו שהוא אוהב ולהכיר הרבה אנשים בדרך. צריך לדעת ליהנות מזה".


לקטמון יש מקום מיוחד בלב?


"קטמון תמיד תהיה הבית שלי. מקום שלקחתי מליגה ג'. כשהגעתי אמרו שאין כלום. לא היו שחקנים, לא היה מועדון ולא היה אפסנאי. התחלנו לעבוד ולראות את זה היום בליגה הלאומית עם מנהל מקצועי ספונסרים, קהל, חברי עמותה ופרויקטים חברתיים זה עושה כיף. אני זוכר מאיפה התחלנו. המקום הזה גדל בצורה הדרגתית ונהדרת. אין לי ספק שהדרך תוביל אותם לליגת העל ואין לי ספק שאני אחזור לשם".זדה בימיו בקטמון. "בארץ בוחנים לפי התוצאות" (דני מרון)


אגב, למה אין מאמנים ירושלמים בבית"ר?


"מאמנים ירושלמים עוד יאמנו בבית"ר. יש מאמנים טובים באזור ירושלים ובפריפריה. לפעמים צריך טיימינג ומזל. לא חושב שאלי טביב מתייג מאמנים ירושלמים או מאמנים מבחוץ".


ומתי אתה תגיע לליגת העל?


"אני מקווה ומניח שבקרוב, אבל לא מודד את זה עם סטופר. אם הייתה לי סבלנות לנסוע שנה לבקעת הירדן, שנתיים לקריית גת ולעבור את הדרך שעברתי, יש לי סבלנות לחכות ולהבין שזה יגיע. בכדורגל הדברים דינמיים. יובל נעים ירד לליגה א', עלה שתי ליגות עם אשקלון ולא שפטו אותו. אתה יכול לחזור אחורה כדי ללכת קדימה".  


המפגש הכפול עם הפועל חיפה משמעותי לקריירה שלך?


"כל הצלחה יכולה לקדם אותך. חצי גמר גביע מדינה זה חלום שברור לך שאני בורח אליו בנסיעות. הדרך תוביל אותך לאן שאתה צריך להגיע".

תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
 • הפועל רעננה
  1
  מ.ס. אשדוד
  0
  Live
 • הפועל חיפה
  0
  בית''ר ירושלים
  1
  Live
 • אברטון
  1
  ניוקאסל
  0
  Live
 • גנואה
  3
  הלאס ורונה
  1
  Live
 • אתלטיק בילבאו
  1
  לבאנטה
  3
  Live
 • מכבי נתניה
  1
  הפועל באר שבע
  5
  Live
 • ארסנל
  4
  ווסטהאם
  1
  Live
 • סטוק
  1
  ברנלי
  1
  Live
 • מנצ'סטר סיטי
  5
  סוונזי
  0
  Live
 • צ'לסי
  2
  סאות'המפטון
  0
  Live
 • ניס
  1
  מונפלייה
  0
  Live
 • סט. אטיין
  2
  טרואה
  1
  Live
 • בורדו
  0
  פ.ס.ז'.
  1
  Live
 • אאוגסבורג
  2
  מיינץ
  0
  Live
 • קלן
  2
  שאלקה
  2
  Live
 • קליארי
  0
  בולוניה
  0
  Live
 • אודינזה
  1
  קרוטונה
  2
  Live
 • קייבו
  1
  אינטר
  2
  Live
 • לאציו
  4
  סמפדוריה
  0
  Live
 • אטאלנטה
  2
  טורינו
  1
  Live
 • יובנטוס
  0
  נאפולי
  1
  Live
 • ג'ירונה
  0
  אספניול
  2
  Live
 • מלאגה
  2
  ריאל סוסיאדד
  0
  Live
 • לאס פלמאס
  0
  אלאבס
  4
  Live
 • אתלטיקו מדריד
  0
  בטיס
  0
  Live
 • עירוני קרית שמונה
  2
  בני סכנין
  0
  Live
 • מכבי פתח תקווה
  0
  מכבי חיפה
  1
  Live
 • הפועל אשקלון
  0
  הפועל עכו
  2
  Live
 • מכבי תל אביב
  2
  בני יהודה תל אביב
  0
  Live
 • ווסט ברום
  2
  ליברפול
  2
  Live
הירשם לניוזלטר עם ההעדפות שלך הרשמה
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ