כוכבת נולדה: קורי גוף הדהימה את ווימבלדון וזאת רק ההתחלה

קורי גוף
קורי גוף | Clive Brunskill/Getty Images

סרינה וויליאמס אמרה שיהיה לה העונג לספר שפעם היא העריצה אותה, פדרר לחץ את ידה וסימונה האלפ מיששה כדי לראות שזה אמיתי: "קוקו" משתלטת בחדווה על טניס הנשים. רמי רוטהולץ מתמוגג

שמינית גמר ווימבלדון מול סימונה האלפ הפגיש את קורי גוף, "קוקו", עם החיים עצמם. הוא גורם לווימבלדון הראשון שלה להיראות כפי שהוא צריך להראות – היא הציגה את עצמה וזה נגמר כפי שזה נגמר: באה רומנייה מעשית, פיזרה את ההמון ושילחה אותו לענייניו.

עד ווימבלדון היא הייתה מוכרת לעכברי טניס שעוקבים אחרי טאלנטים בגיל הנוער כדי לאתר את הדבר הבא ולהצביע עליו. היא סומנה על ידם משום שבשנה שעברה, עוד לפני שמלאו לה 15, היא לקחה את הרולאן גרוס לנערות עד גיל 18. ובשנה שקדמה לה – עוד לפני שמלאו לה 14 – היא הגיעה לגמר של אותו טורניר. זו הסיבה לכך שהתקבלה למוקדמות ווימבלדון השנה – היא סומנה ככישרון שראוי לקבל הזדמנות.

קוקו מעוררת התרגשות מהסוג שפלא מעורר כשהוא מתגלה ויש סביבו קונצנזוס. בסיבוב הראשון בווימבלדון, ונוס וויליאמס משחקת נגד בת דמותה. ברור שהן אחיות, כי הן נראות אותו דבר. ונוס, שערה אסוף, זה כל ההבדל במבט ראשון; אותו מבנה גוף דק וארוך, אותה תנועה, אותה אתלטיות שחורה, גנטית, אותה מוטת ידיים לא נגמרת, אותה עוצמה, אותה קלות, אותה עליונות. ונוס כבר לא מה שהייתה בשנת 2000, כשהציגה את עצמה על הדשא בווימבלדון ומיד הוכתרה המלכה השחורה החדשה של טניס הנשים, אבל אחותה הקטנה – כן. כבר בהופעה הראשונה שלה בווימבלדון, כבר אחרי כמה גיימים זה ניכר בה: לא משנה מה שמה, בת כמה היא ואיך לא שמענו עליה – היא משחקת טניס שלוקח גראנד סלאמים.

ונוס וויליאמס. הפסידה לבת דמותה (AFP)

אגרסיבי, דינמי ואכזרי – כך אלתיאה גיבסון תיארה את המשחק של עצמה. היא הייתה המלכה השחורה הראשונה בתולדות המשחק. השחורה הראשונה ששברה את מחסום הגזע והורשתה ליטול חלק באליפות ארצות הברית הפתוחה ב–1950. ג’קי רובינסון היה השחור הראשון שפרץ את מחסום הגזע בבייסבול, שלוש שנים לפניה. גיבסון הניחה על המגרש המרכזי את המשחק כפי שהיה מבוצע על ידי שחורה שיודעת לשחק אותו. העליונות האתלטית שלה ניכרת בכל תנועה, כל הלבנבנות מתרוצצות אחוזות פאניקה מפינה לפינה, היא מסיימת נקודות כשבא לה לסיים אותן, היא לא דורסת, היא שולטת בהן – מטאטאה אותן מהטריטוריה שלה.

ונוס מצביעה עליה כעל מי שפילסה לה את הדרך, שימשה לה מודל, בעצם אפשרה את קיומה. ונוס היא ממשיכת דרכה של גיבסון, היא המלכה השחורה השנייה. מלכותה ארכה תקופה קצרה במיוחד, כי לא היה אפשר לחסום את אחותה הצעירה, אבל ונוס על דשא, בימים הראשונים של כהונתה, נראתה כפי שגיבסון מתוארת ונראית ביו-טיוב. בשני המקרים זאת עליונות שחורה אך שונה מזו של סרינה – המלכה השחורה הגדולה. סרינה דרסה כדי לבסס את הדומיננטיות שלה, הפעילה לא פעם כוח ברוטאלי שהשכיח שמדובר בטניס נשים. אין לדעת לאיזה כיוון המשחק של קוקו יתפתח, אבל כבר עכשיו, בגיל 15, היא נראית המלכה השחורה הבאה.

סימונה האלפ. עצרה את גוף ותזכור זאת (Matthias Hangst/Getty Images)

כריס אברט שיחקה את הגרנד סלאם הראשון שלה עוד לפני שמלאו לה 17. היא הגיעה לחצי גמר אליפות ארצות הברית הפתוחה והפסידה לבילי ג’ין קינג, שדורגה ראשונה בעולם והייתה הגברת שאותה צריך לנצח בשנים ההן. בגיל 20 אברט לקחה את שני הגרנד סלאמים הראשונים שלה. עד לפרישתה בגיל 34 לקחה 18; שטפי גראף דורגה בגיל 17 במקום השלישי בעולם, בגיל 18 היא לקחה שני תוארי גרנד סלאם, ובגיל 19 נחשבה למפלצתית – עד לפרישתה אספה 22 תארים; מוניקה סלש, מקצוענית מגיל 14, לקחה בגיל 15 את התואר הראשון שלה, באותה שנה הגיעה לחצי גמר רולאן גארוס, וכעבור שנה, בגיל 16, לקחה את הרולאן גארוס מהידיים של שטפי גראף בגמר. בגיל 16 סלש שלטה בגראף – ומאותה שנה ועד שנדקרה על המגרש כעבור שלוש שנים, שלטה בטניס נשים ולקחה תשעה גרנד סלאמים.

מרטינה הינגיס זכתה בגרנד סלאם הראשון בגיל 17 ובאותה שנה זכתה בשלושה מבין ארבעת הגרנד סלאמים. את הרביעי, אליפות צרפת, היא הפסידה בגמר. הינגיס לקחה על כל המשטחים חוץ מחימר, שהיה המשטח שלה, שעליו היא גדלה.

אוסקה. לקחה שני גראנד סלאמים רצופים (AFP)

בגיל 16 טרייסי אוסטין קטעה רצף שיא של 125 ניצחונות רצופים שכריס אברט צברה על חימר. שיא שלא נשבר עד היום – גם בין הגברים. אוסטין שמה לזה סוף בחצי גמר אליפות איטליה ולקחה את התואר. באותה שנה היא מנעה מאברט תואר חמישי ברציפות באליפות ארצות הברית. אברט הייתה בשיא שלה כשילדה בת 16 נכנסה בה, אברט הייתה בת 25 וצברה כבר תשעה גרנד סלאמים, מלכותה אך החלה להתבסס, החימר וארצות הברית היו המגרש הביתי שלה – 13 מתוך 18 גרנד סלאמים היא לקחה על המשטחים האלה. אוסטין פרשה מהר, הלך לה הגב. עוד לפני שפרשה סבלה ממנו, זה האט אותה ובסוף הכריע אותה. מלכותה של אברט נמשכה עד שגראף עלתה.

בגיל 15 אנדריאה יגר הגיע באופן קבוע לחצאי גמר וגמר של גראנד סלאמים. היא פרשה בגיל 19 בגלל פציעה בכתף. זה היה אמצע שנות ה–80 של המאה הקודמת. כבר היו אז מחשבים; ג’ניפר קפריאטי נכנסה לסבב לפני גיל 14 ובאותה שנה דורגה שמינית בעולם. בגיל 15 היא כבר ניצחה את כולן. התרסקה מהר, פרשה וחזרה כמו גדולה; מריה שאראפובה לקחה את ווימבלדון כשהייתה בת 17; היא עוד מסתובבת בינינו. גם בר רפאלי.

גלעד בלום התייחס ב–2018 למידת האטרקטיביות של הטניס, כענף, כשווימבלדון מתקיים מול המונדיאל שמשודר מולו. הוא הצביע על כך שמידת האטרקטיביות של טניס נשים פוחתת, משום שטור הנשים מזדקן. חסרו לבלוּם אותן ילדות פלא שבעבר טלטלו את הענף ורעננו אותו. בלום טען שהתקופה הזו חלפה מהעולם בשל הסנטימטרים והמסה שהטניס העלה על עצמו במשך השנים. הגודל החדש של גברים ונשים בצירוף העוצמות שמופקות מהמחבטים החדשים הופכים בני 15 ללא רלוונטיים. בלום מסתכל על הטניס מנקודת מבטו של האיש הקטן. ההגבלות שהוא מדבר עליהן לא חלות על קוקו.


סרינה וויליאמס ורוז’ר פדרר. יזכרו את גוף בתחילת דרכה (AFP)

שבע טניסאיות שונות לקחו את שמונת הגרנד סלאמים האחרונים: ווז’ניאקי, אוסקה – היחידה שלקחה שניים רצופים – מוגורוסה, קרבר, האלפ, ברטי, סטיבנס. שוויון כוחות וחלוקה צודקת של תארים מאפיינים גם את יתר הטורנירים בסבב הנשים. הוא נעדר מוקדי כוח. סרינה מתאוששת מחופשת לידה, אין לדעת מתי תחזור ואם תחזור. בטניס נשים אין פייבוריטיות. אשלי ברטי הגיעה משום מקום ולקחה את הרולאן גארוס, ובין סוף חודש מאי ותחילת חודש יולי נראתה כמו זאת שאותה צריך לנצח. במשך שלושה שבועות ברטי שלטה בטניס נשים. זה קורה בשנים האחרונות. הרבה שחקניות מצוינות, שוות זו לזו, מייצרות רגעי שיא ונעלמות. קשה קצת להבדיל ביניהן, קשה לזכור מי הן, קשה לשנן את שמותיהן, אין גם צורך להתאמץ, כי לא תשמע עליהן לאורך זמן. מתישהו, מישהי תבוא ותשתלט על הכאוס, זה מתבקש.

שאלת הגיל במקרה של קוקו שבה ומודגשת, כי היא מעוררת את התהייה הכי בנאלית: מתי היא הספיקה. בהנחה שגילתה את המשחק בגיל 5 כפי שמסופר, צריך הרבה יותר מעשר שנים כדי להגיע לכזאת רמה של בשלות וגימור. אפשר להסתכל על זה אחרת – לא מזמן היא הייתה בת 10.

סרינה וויליאמס אומרת שעוד יהיה לה הכבוד לספר שקוקו פעם העריצה אותה; רוז’ה פדרר ניגש כדי ללחוץ את ידה ולהחליף עמה כמה מילים. היא נפעמת, זה פדרר, הוא סר מדרכו ניגש אליה; ג’ון מקנרו ראה אותה כמה דקות והימר על כך שהיא תשלוט בטניס נשים עוד לפני גיל 20. סימונה האלפ מיששה אותה השבוע והתרשמה שהיא אכן בת 15. גם האלפ תזכור שפעם היא ניצחה אותה בשמינית גמר ווימבלדון.

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי