תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

"בלי תקציב גבוה קבוצות לא יוכלו להשיג את מכבי"

נמני. \אצלי ניגוד האינטרסים גלוי\ | צילום: דני מרון
אבי נמני לספורט1: "חיפה תדבר חזק בעונה הבאה. ג'ורדי צריך להמשיך"

אבי נמני חגג אתמול (ראשון) את יום הולדתו ה-43. כוכב העבר של מכבי ת"א ופרשן וסוכן השחקנים בהווה, התפנה להעניק לספורט1 ראיון מיוחד.

 

נמני בחר לתת משנתו בסוגיות שונות בכדורגל הישראלי, בבעיות של הכדורגלן הישראלי, הנבחרת וגם בליגת העל. וכמובן שגם על מכבי ת"א וההצלחה שלה, הסמל הגדול לא פסח מלדבר.

 

 

הקבוצה שאתה הכי מזוהה איתה, מכבי ת"א, נמצאת בדרך לאליפות שלישית ברציפות. האם אנחנו הולכים לתהליך שדומה לכדורסל בו קבוצה אחת שולטת בליגה?
"מכבי ת"א התחזקה במרבית השחקנים הטובים. העובדה שכל השחקנים חתומים לטווחים ארוכים נותנת לה יתרון על שאר הקבוצות. הדבר הכי חשוב עבור קבוצות אחרות ששואפות להתחרות במכבי היא תקציב – כי זה פרמטר שקובע. אם קבוצה כמו ב"ש לא תעשה קפיצה מבחינת תקציב לאיזור ה-55-60 מיליון יהיה לה קשה מאוד להשיג את מכבי ת"א".

 

מכבי ת"א מסוגלת להעפיל לשלב הבתים בליגת האלופות? האם זה תלוי ברמת הזרים שתגיע לפה?
"מכבי צריכה מזל בהגרלה אבל כן גם לעשות את המקסימום כדי להביא לפה שחקנים ברמה יותר גבוהה ממה שהגיעu עד כה. יש צוות מקצועי מספיק טוב ושיודע מה צריך לעשות כדי להגיע להצלחה המיוחלת".

 

ג'ורדי צריך להמשיך לדעתך?
"אני חושב שג'ורדי צריך להמשיך וחושב שגולדהאר חושב ככה. נושאים פיננסיים זה משהו שייפתר".

 

ג'ורדי. צריך להישאר (צילום: עדי אבישי)

 

הזכרת את ב"ש, העונה היה שם שדרוג בסגל עם ארבייטמן ומליקסון. איפה בכל זאת טעו בבירת הנגב?
"יש עוד דברים מלבד שחקנים, אבל גם בנושא הזה היא צריכה לחזק את עצמה ב-3-4 שחקנים איכותיים כדי להתחרות במכבי ת"א. מלבד זה היא צריכה להקים מערך פיזיולוגי רציני שיימנע פציעות, שיחזיר שחקנים משיקום יותר מהר".

 

אלישע לוי צריך להישאר?
"אני חושב שהוא עושה עבודה מצוינת. הכל זה שאלה של רמת ציפיות, אבל אם מסתכלים על המציאות, עם תקציב של 38 מיליון ש"ח הקבוצה יכולה לסיים במקום השני בליגה וקרוב לוודאי תהיה גם בגמר הגביע, זאת אומרת עמידה בציפיות".

 

ומה לגבי מכבי חיפה? הרי שם מדובר באכזבה גדולה יותר.
"יש לי תחושה שבעונה הבאה היא תהיה בעניינים חזק. השדרוג מבחינת תקציב כן קרה שם, אבל משהו לא עבד. אני חושב שהבאת הצוות המקצועי היתה שגויה, הצוות המקצועי קיבל החלטות לא נכונות והבניה של הסגל היתה לא נכונה. התבססות על זרים במקום על ישראלים. שוב, אני חושב שהבינו שם שאין תחליף לאיכות והביאו שחקנים נכונים".

 


שחקני חיפה. ידברו חזק בעונה הבאה? (צילום: דני מרון)

 

בתור הסוכן של יוסי בניון, איך התמודדת עם הביקורת עליו?
"מכבי חיפה צריכה להבין שהקבוצה לא צריכה להיבנות על שחקן אחד או שניים. הקבוצה צירפה את אלירן עטר ואיתי שכטר ואני מניח שבעונה הבאה היא תצרף עוד שניים-שלושה שחקנים טובים מלבד לזרים כך שיהיה לה בסיס טוב. אני משער שיהיה גם מאמן חדש וזה משהו שיכול להחזיר אותה למאבקי הצמרת אליהן היא הורגלה בעבר".

 

הזכרת אכזבות, אי אפשר שלא לדבר על הנבחרת וההפסדים לבלגיה ו-וויילס. אתה אחד שרואה כדורגל בעולם, איך נבחרות אחרות ברמה שלנו כמו סלובקיה מצליחות לבצע את קפיצת המדרגה הזו ואצלנו זה לא קורה?
"הכל מתחיל מלמטה. אנחנו לוקים בפן המנטאלי. אני מאוד מאוכזב ממה שקרה מול וויילס ובלגיה, לא בגלל ההפסדים, אלא בגלל איך שהנבחרת נראתה. עדיין יש לנו סיכויים ואני לא פוסל את אפשרות ההעפלה של הנבחרת ליורו, הוכחנו את זה כבר נגד בוסניה. צריך לקוות שיזומנו השחקנים בכושר הטוב ביותר באותה תקופה".

 

יש שחקנים שלא זומנו והיו צריכים לקבל קרדיט מגוטמן?
"בקמפיין של כמעט שנתיים צריכים לשחק השחקנים בכושר הטוב ביותר ברגע נתון. בקמפיין הקודם זה לא קרה, גם מול וויילס ובלגיה, אבל מרבית ההחלטות היו נכונות. הנבחרת צריכה להסתכל קדימה כדי להוציא את המקסימום במשחק עם בוסניה".

 


גוטמן ונמני. "צריכים להסתכל לעבר בוסניה" (צילום: ספורט1)

 

מה עושים על מנת לשפר את הרמה בכדורגל הישראלי?
"צריכים לעבוד עם הילדים כבר מגילאים צעירים באופן הרבה יותר יסודי. כמובן שגם המגרשים צריכים להיות איכותיים יותר, המאמנים יותר איכותיים וגם הציוד יותר מתקדם. חשוב לשים דגש על הפן הקורדינטיבי והפיזיולוגי לאורך שנים כדי לשפר את המקומות הנכונים לכדורגלן".

 

לאיזו ליגה צריכים לשאוף כאן כמודל?
"הליגה הבלגית, הליגה השווייצרית והאוסטרית יכולות לשמש כמודל. הכדורגל כאן לא נופל בהרבה מבלגיה ושווייץ, אולי מעט פחות איכותי משווייץ, אבל יש כאן קבוצות עם תקציבים מצוינים בכל קנה מידה לעומת הליגות האלה ואפשר לשאוף להתקדם לרמות של אותן ליגות".

 

אתה משמש גם כסוכן שחקנים. מה צריך שחקן ישראלי כדי לתקוע יתד באירופה ולא לחזור לארץ כמו שקורה במקרים רבים?
"מבנה פיזיולוגי וכישרון לצד מנטליות חזקה. יש כאלו ולא הרבה, וצריך לשאוף שבאחוזים יהיו יותר כאלו שיכולים לשחק באירופה. עזרה וכלים להצלחה תעזור לשחקנים האלו כדי להצליח".

 


ברקת. צריכה לשדרג את התקציב (צילום: עדי אבישי)

 

כאחד הסוכנים המובילים מה דעתך על הטענות לניגוד אינטרסים כשאתה משמש כפרשן?
"אני נמצא בעסק כבר המון שנים ויודע במה צריך לעסוק ובמה לא. לכולם יש ניגוד אינטרסים ואצלי הוא גלוי כך שאין בעיה בכך".

 

כסוכן אתה עובד עם כל הקבוצות?
"לא. אני לא עובד עם כולן כי יש קבוצות עם מוסר תשלומים בעייתי ואני מעדיף לא לעבוד איתן. אני מכוון לקבוצות ששואפות לאירופה ולשחקנים איכותיים".

 

בתחילת העונה לקחת על עצמך פרויקט של הקמת אקדמיה באשקלון. ספר לנו על כך.
"זה לא בדיוק רק אקדמיה או בי"ס לכדורגל, אנחנו מטפלים גם במחלקת הנוער וגם בקבוצה הבוגרת. אני חושב שהפרויקט הצליח העונה כי התחלנו מאוחר. יובל נעים הגיע ועשה עבודה מאוד טובה והצליח לעלות ליגה".

 


נמני במדי מכבי. "מנסה לעשות את כולם מרוצים" (צילום: ארכיון המשפחה)

 

לדעתך עם התמיכה של ראש העיר, אפשר יהיה לשוב גם לליגת העל?
"ראש העיר עושה דברים מעל ומעבר כדי שלקבוצה לא ייחסר דבר. הלאומית זה סיפור אחר לגמרי מכל הבחינות ובטח מבחינת תקציב. גם אם לא יימשך הפרויקט בקבוצה הבוגרת, אשמח שימשיך הפרויקט במחלקת הנוער".

 

אתה מזכיר את הנוער והחשיבות הזו עבורך, אבל ראוי לציין שהגעת מתפקיד מנג'ר בקבוצה בוגרת. איך עושים את המעבר?
"קודם כל זה דבר חינוכי. זה מה שאני רואה בזה, לתת לילדים מקום ומסגרת ולא להסתובב סתם ברחוב".

 

 

 

לסיום, עבור אוהדי מכבי ת"א אתה עדיין סוג של סמל. איך אתה מקבל וחי עם האהבה הזו? 
"זה משהו שלומדים לחיות איתו ומנסים לעשות את כולם מרוצים".

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ