תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

הספקולציות סביב הכסף שמשקיע כבירי בהפועל

הרכש של הפועל. מאיפה הכסף? | צילום: האתר הרשמי, הפועל תל אביב
המיליונים שהנחיתו רכש בחודורוב גרמו לשאלות. הבעלים טוען: "הכל מכספי"

בשבוע האחרון התנהלה ברנז'ת הכדורגל התל אביבית כמרקחה. לחשושים, שמועות אין סופיות ורכילויות בכמויות - כולן קשורות לסכומי העתק שהוציא הבעלים החדש של הפועל ת"א, אמיר כבירי, על מסע הרכש ובניית הסגל המחודש.

 

רק בשבוע האחרון כבירי רכש בכ-10 מיליון שקלים כדי להחתים בהפועל שלושה רומנים, מיחאי פאנטילי וקלאודיו בומבה שכבר חתמו על חוזיהם במועדון וליביו אנטל שאמור לקשקש עם העט על החוזה עד אמצע השבוע הבא.

 

 

תוסיפו לכך את הרכישה של אדי גוטליב מהפועל עכו, את החוזים הגבוהים של אריאל הרוש ועומרי אלטמן שהצטרף בעצמו השבוע ואת שמואל שיימן שחתם כבר עם תחילת הפגרה באדומים ותקבלו מסע רכש כמוהו לא זוכרים בהפועל בעשור האחרון. אם כל זה לא מספיק, לפני כשבועיים לערך החל גם שיפוץ קולוסאלי במתחם "חודרוב" שעלותו מוערכת בשני מיליון שקלים וחצי, גם הם מיוחסים לכבירי.

 


גוטליב באדום. עוד נספח להשקעה (הפועל ת"א, רשמי)

 

אז איך מקבוצה שרק עד לפני חודשיים דובר על גירעון של למעלה מ-20 מיליון שקלים יוצא מסע רכש שכזה, או במילים אחרות - מאיפה הכסף של אמיר כבירי? יש לא מעט תשובות בעניין.

 

כסף, כסף בוא ותמלא לי את הכיס

 

אמיר כבירי (35), או בשמו המלא, אמיר גרוס כבירי, הוא איש עסקים ישראלי שמכהן כאספן וסוחר באומנות מודרנית ומשמש כשמש כנשיא קרן מ.ת. אברהם מאז הקמתה ב-2004. בעברו היה יו"ר חברה מקזחסטן שהתמחתה בהפקת אירועים ואירוח במלונות בוטיק וגם דירקטור בחברה מלוקסמבורג שמתמקדת בסחר בטובין ברפובליקה של טג'יקיסטן.

 

כשנכנס כבירי לעסקים במועדון, רבים הרימו גבה לגבי הונו האישי והיכולת שלו לעמוד בראש מועדון כמו הפועל תל אביב, אבל כבר אז הבהירו אלו שדאגו לחבר בינו לבין חיים רמון כי מדובר באדם בעל הון עצמי מרשים. 88 מיליון דולר לייתר דיוק אם תרצו על פי הרישומים והתצהיר שהגיש לוועדה להעברת זכויות של הכדורגל הישראלי.

 


כבירי. הון של 88 מיליון דולר

 

כבירי עצמו ער לסערה הגדולה שהביא לעולם הכדורגל הישראלי, לספקות ולהרמות הגבה בנוגע לכספים שנשפכים בהפועל והייחוס שלהם לאנשים אחרים, לאו דווקא אליו. בשיחות סגורות אמר הבעלים: "מה אכפת לאנשים מאיפה יש לי כסף? מה זה מעניין אותם מאיפה אני עושה את הכסף שלי? לאלונה ברקת או לאיזי שרצקי נכנסים לכיס? ממש לא. הכל כסף שלי".

 

הפקפוקים בהשקעה האישית שלו, אפשר לומר די בצורה נחרצת, קצת מוציאים את כבירי מדעתו, דבר שבא ליידי ביטוי במוטיבציית ייתר להמשיך להכניס את היד עמוק עוד יותר אל הכיס ולהוציא כסף עבור רכש להפועל ת"א.

 

"אין סיכוי בעולם שמכבי חיפה תיקח לי את איעד אבו עביד", אמר לפני כמה ימים הבעלים לחבריו, "אם צריך גם אמכור נכסים כדי שזה לא יקרה", איים כבירי, שרוצה לשים את ידו על המגן הימני של מכבי נתניה שהפך לאחד המלפפונים הכי חמים של שוק העברות בקיץ הנוכחי ומבוקש מאוד גם אצל הירוקים מהכרמל.

 


אבו עביד במאבק. גרם לכבירי לחשוב שלא סופרים אותו (אסף קליגר)

 

בכלל, מאז לקח כבירי את המושכות לידיים, מתנהלת לה מאחורי הקלעים 'מלחמה קרה' מול מכבי חיפה, שהגיע לשיאה רק לפני שלושה ימים כאשר בהפועל קיבלו מסרים שחיפה רוצה להחזיר לשורותיה את המגן השמאלי, שמואל שיימן, שחתם רק לפני שבועיים בהפועל אחרי שהירוקים ויתרו עליו. אחד מסוכני השחקנים הבכירים, הציע לכבירי לכאורה עסקה לפיה הפועל תוותר על שיימן תמורת מספר שחקנים מהסגל של הירוקים בהם רוני לוי לא יחפוץ ובתוספת אלעד גבאי.

 

"כבירי השתולל כששמע על העניין הזה", העיד גורם בכיר בהפועל ת"א. "הוא הרגיש שבחיפה לא סופרים אותו בכלל, שהחוזה שחתם עם שיימן לא נחשב וזה רק עוד יותר גרם לו שלא להסכים ולהתייחס בכלל לעסקה הזאת". בחיפה אגב מכחישים בתוקף שנעשתה, אף דרך גורם שלישי, פניה או בקשה לעסקה שכזאת.

 

אדום בדם: לא בא בשביל פרסום

בצל כניסת אנשי עסקים רודפי פרסום בשנים האחרונות לכדורגל, כבירי דווקא אוהד אדום שרוף מגיל אפס, אלמנט בו הוא מתגאה במיוחד וגם מבהיר לכל שואל שזו הסיבה הבלעדית שהובילה אותו לעשות את המהלך של מעבר מאחד שתרם בעונה שעברה מאחורי הקלעים, אל מי שירש את חיים רמון ועבר להיות הפרונט – "הכל יכול" של הפועל.

 


אוהדי הפועל. כבירי מגיע מהיציע (עדי אבישי)

 

לראייה, כששם איש העסקים הצעיר את הרגל שלו לראשונה במועדון לפני כחודשיים, דובר על כך שירכוש בשלב הראשון 30% מן הבעלות, כשאת ה-20% הנותרים היה אמור לרכוש איש עסקים נוסף שנכנס למועדון, עדי קריספין, שנמצא כיום תחת סטטוס מקצועי בכיר וכמעט שלא מעורב בפאן הניהולי.

 

הסיבה לכך היתה שכבירי, שמעריך מאוד את קריספין ואת העבודה המקצועית שעשה בקיץ האחרון, טוען שבעלות על מועדון צריכה להיות מוחזקת אצל אוהדים טהורים של הקבוצה, בעלי זהות טוטאלית להפועל והצבע האדום ולכן ביקש מקריספין את הרשות לקחת על עצמו, בבלעדיות, את כל זכויות הניהול, ונענה מיד בחיוב.

 

צריך לומר שיש גם כאלו שטוענים, אפילו בצורה נחרצת למדי, שהכל אחיזת עיניים. "כבירי הוא בסך הכל זרוע של מני וייצמן, האיש הכל יכול בהפועל ת"א", טען גורם המקורב להפועל ת"א השבוע והוסיף, "כדי להיכנס ולצאת מהפועל, במציאות של היום, אתה צריך את מני וכבירי הוא חלק ממנו", טען אותו גורם, דבר שאגב מוכחש נמרצות על ידי הבעלים החדש של הפועל.

 


תאומים. יותר מדי ידיים עברה הפועל (עדי אבישי)

 

גם מעורבות חשאית של איש העסקים טדי שגיא לכאורה ושל מיליארדר רוסי שנטען ששותף של כבירי הוזכרו ככאלו שתורמים את הכספים מאחורי הקלעים, אלא שכאשר מספרים את זה לאיש עצמו, הוא מגחך ופוסל בלעג.

 

כאן המקום להודות שגם התקשורת שבעת הבטחות בשנים האחרונות של "עידן ניהולי חדש בהפועל". פעם תאומים, סגול, טביב, אח"כ רמון וחג'ג' ועכשיו כבירי שבא ומנסה לעשות משהו. ועדיין, איכשהו הפעם נדמה שמשהו רענן, מעודכן ומודרני יותר קורה בקבוצה התל אביבית, ניסיון ניהולי אחר מהנוף המפא"יניקי הטיפוסי להתנהלות צעירה יותר, שאולי תיתן קצת נחת למועדון אחרי שורה של התרסקויות מקצועיות בארבע השנים האחרונות.

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ