תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

בן רייכרט ויתר על זכות הבחירה

רייכרט השבוע בצהוב. לא התעקש שלא לעבור לצהוב | צילום: עדי אבישי
הקשר מזוהה עם האדומים? הוא לא נשכב על הגדר כדי לא לחזור לצהובים

המוח האנושי ממהר בדרך כלל לאמץ לחיקו את האנדרדוג. סוג של אינסטינקט. כך, ברגע הראשון, התרשמתי מבן רייכרט - ילד אוהד הפועל ת"א שכמה מאוהדי מכבי ת"א לא מוכנים לקבל אותו, מנסה לעבור להפועל מעוטת התקציב (לכאורה ובאופן יחסי), אבל מכבי העשירה, הדורסנית, הצינית - מסרבת לשחררו.

 

כנראה שמוח הולנדי שהתחנך בקטאלוניה עובד קצת אחרת, וכך גם מוח סקוטי שגדל מול הקנאות של אוהדי סלטיק. עושה רושם כי ההתעקשות של ג'ורדי קרויף ומרטין ביין על בן רייכרט היא עניינית. רק לפני שנה השכיבה מכבי ת"א 900 אלף שקל עבור זכויות על מחצית כרטיס השחקן שלו, והפועל ת"א קיבלה אותו לחצי עונה בהשאלה במסגרת עסקת גילי ורמוט. אבל זה לא שמכבי ויתרה עליו וטאטאה כישרונות מקריית שלום כדי לפנות מקום לוורמוט.

 

 

בקבוצה עם סגל כזה, שחקן כמו רייכרט משחק פחות, ובגיל שלו הוא צריך לקבל יותר דקות. קרויף – והגיע הזמן שנפסיק לחשוב שהוא עושה משהו בציניות – היה צריך לתת לו במה. הפועל ת"א, חיפה, ב"ש, זה לא ממש משנה מבחינתו. עכשיו הוא צריך אותו קצת יותר, אז הוא מחזיר אותו.

 


רייכרט מחויך באימון מכבי. הפועל לא תקבל אותו בחינם (עדי אבישי)

 

כן, בהחלט - לשחקן צריכה להיות זכות בחירה, היכן הוא רוצה לשחק. כשנמכר למכבי ת"א, אוהד הפועל ת"א בן רייכרט לא עמד מול בני משפחתו ודרש מהם למנוע את ההעברה וגם לא מראשי רמת השרון. אבל הילד הזה, שהלך בגיל 13 למכבי חיפה בלי למצמץ מאותה הפועל ת"א ועזב את חיפה לרמה"ש כי לא הסתגל חברתית במועדון הירוק, שכר עכשיו את שירותיו של עו"ד יוסי שפרלינג לנסות ולפתור את התסבוכת.

 

אבל איזה תסבוכת בדיוק? מכבי ת"א הציעה להפועל ת"א לרכוש חצי מהחלק שלה בכרטיס של רייכרט תמורת 100 אלף דולר. תאריך התפוגה היה לפני ארבעה שבועות. הפועל לא מימשה את האופציה הזו. לה כנראה יש אופציה יותר טובה – לקבל בחינם. הרעש הזה, רעש הרקע הזה, הוא כלי מצוין לקחת דברים שבחיים אי אפשר להגיע אליהם.

 

אם הפועל ת"א הייתה כל כך רוצה ללכת לטובת הילד, היא הייתה מציעה סכום כסף שהיה משכנע את מכבי ת"א ולוקחת אותו. עד עכשיו מה שקורה בסיפור הוא פשוט: קבוצה אחת בלבד שמה כסף ולקחה את רייכרט. אף קבוצה אחרת לא הציעה שקל כדי לקנות אותו ממנה. שאר הדברים זו תמצית החובבנות ובטח לא יסייעו לרייכרט לגלות את הפוטנציאל שבו. אוהדי מכבי לא יתנו לו מנוח – כן בסדר או לא בסדר, הרעש לא הוסיף לכך מאומה – והוא יצטרך המון כדי להצליח. אולי גם הפעם יכניס רייכרט הסגר – כפי שעשה בגיל 12 וחצי – הפעם כדי להגיע לאותה הפועל ת"א.

 


רייכרט חוגג באדום. הפעם ג'ורדי בונה עליו (אסף קליגר)

 

יש שמשווים את מכבי ת"א הנוכחית עם מחלקת הכדורסל בעיר. מועדון שגם לדעתי ריסק את המתחרות שלו במשך השנים בכך שיצר לעצמו קווי אספקה אינסופיים, בשעה שהקבוצות היריבות ניסו לנצח אותו על המגרש. העניין הוא שמועדון הכדורגל לא ממש משתמש בכלים האלה. הוא לא קשר את גורלו עם מותג ישראלי אותנטי; הוא לא השתלט על משבצת שידור בערוץ תקשורת יחיד שהיה פה; הוא גם לא קיבל כרטיס לכל החיים בשלב הבתים של ליגת האלופות. יש למועדון הזה בעלים עשיר, גם בהשוואה לשאר הבעלים בכדורגל הישראלי, והוא משתמש בכסף הזה כדי להגשים את המטרות.

 

יותר מזה, אם מכבי כדורסל השתמשה בכסף ישראלי כדי לשלם רוב השנים לאזרחי חוץ, מכבי ת"א כדורגל משתמשת בכסף חוץ כדי לשלם לאזרחי ישראל. ולמרות ששני המתחרים העיקריים של מכבי ת"א – יעקב שחר ואלונה ברקת – משתמשים במתקנים עירוניים חדישים כדי להגדיל הכנסות ולהרחיב את מעגל הצרכנים, מכבי ת"א שומרת על פער מקצועי סביר מהיריבות.

 

אז מה מנצח לה את המערכה? אסטרטגיה, שקורטוב ממנה יכולנו לקבל מקרויף במסיבת העיתונאים השבוע. "אין טעם לרכוש זרים", אמר ההולנדי, "הם מתחלפים ויש להם בעיות הסתגלות. אנחנו משקיעים בישראלים".

 

מעבר לכך שזו אסטרטגיה נכונה, ולו רק בשל הגבלת הזרים בכדורגל הישראלי והמספר המצומצם של ישראלים מצוינים. יש פה הבעת אמון בכדורגלן הישראלי, בניגוד למה שעושה מכבי ת"א כדורסל – גם אם התנאים שם שונים לגמרי - ובכך גם מגדילה את האנטגוניזם כלפיה. 

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ