תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

הוריד את הקסדה: על המעבר של צ'ך לארסנל

הוריד את הקסדה: על המעבר של צ'ך לארסנל
מוריניו פחד לוותר עליו, אך היחסים עם אברמוביץ' אפשרו שחרור ליריבה

אם שני גביעים בשנתיים האחרונות לא שכנעו יותר מדי אנשים שארסנל חזרה להיות הקבוצה הגדולה של העשור הקודם, הרי שההחתמה של הקיץ כבר חייבת לעשות את ההבדל. ב-11 מיליון ליש"ט הוסיפה לעצמה ארסנל את שני המדדים העיקריים שחסרו לה בשנים האחרונות: שוער ברמה עולמית ומנהיג שיודע לזכות בתארים. מה הפלא שמוריניו מעולם לא היה מוכן לוותר עליו?

 

צ'ך יכול להיות ההבדל בין ארסנל מוכשרת שמשחקת מצוין במשך חצי עונה לבין קבוצה שמנצחת גם כשהיא לא טובה וזוכה בתארים למרות המנג'ר התבוסתן שלה. למרות הגיל שלו (33), מדובר בשוער שכל מאמן היה רוצה. אדם שהחליט להמשיך לשחק למרות שני שברים שעבר בגולגולת ואזהרה כי העובדה שנולד כחלק משלישייה הפכה את העצמות בגופו לחלשות מדי. איש מקצוע ששמו מעולם לא נכרך בשערוריות, כדורגלן שזכה בכל התארים האפשריים באנגליה ובאירופה, ואדם לא מתריס, שעזב את צ'לסי בצורה היפה ביותר מבין כל כוכבי דור הזהב שלה.

 

 

שלא כמו דרוגבה, הוא לא נטש את צ'לסי ביום שביקשו ממנו לרדת לספסל ובתקופה הקשה ביותר בתולדות המועדון (בעידן אברמוביץ'); שלא כמו למפארד, הוא לא דרש חוזה עתק לשנתיים ועבר למנצ'סטר סיטי בעסקה סיבובית מפוקפקת; שלא כמו טרי, הוא מעולם לא פגע בחבר לחדר ההלבשה. במקום להפוך לאיקר קסיאס של לונדון ולהדליף לעיתונאים בניסיון נואש להציל את מעמדו המדרדר, הוא התחבר עם טיבו קורטואה ועזר לו להתאקלם בלונדון. לא סתם מוריניו אמר שהוא היה חלק חשוב מהאליפות של צ'לסי בעונה שעברה, ולא סתם הפורטוגלי לא היה מוכן לגלות עד מחזור הפתיחה מי השוער הראשון שלו. הוא פשוט רעד מהמחשבה שהצ'כי יחפש אכסניה אחרת עוד באוגוסט שעבר. 

 


צ'ך עם התואר האחרון שלו. 11 שנים בכחול (Gettyimages)

 

מעבר למה שהמעבר של צ'ך יעשה לארסנל, הוא גם משקף בצורה מצוינת את יחסי הכוחות הפנימיים בצ'לסי. זה לא סתם ששני אנשים עם אגו נפוח כמו רומן אברמוביץ' וז'וזה מוריניו מצליחים להסתדר. עוד כשהפורטוגלי חזר לפני שנתיים למועדון, סוכם איתו שהוא לא יהיה מנג'ר כמו פרגוסון ביונייטד או ונגר בארסנל. כבר אז נאמר לו שלצ'לסי יש דירקטוריון והוא זו שקובע את מדיניות הרכש, גובה המשכורות וכו'. מוריניו מוזמן להמליץ, לבקש שחקנים ולהציע הצעות, אבל תפקידו העיקרי הוא לאמן את הקבוצה.

 

בקדנציה הקודמת של המיוחד בלונדון, הוא מעולם לא אישר להעביר שחקני מפתח ליריבות ישירות על התואר. ואם לפני שנה וחצי הוא עוד הסכים להעביר את חואן מאטה למנצ'סטר יונייטד, הרי שזה היה רק בגלל חוסר ההערכה שלו כלפי הספרדי. במקרה של צ'ך, מדובר באחד השוערים הטובים בעולם גם לדעתו של מוריניו. בגלל זה הוא היה מוכן לשחק מולו את תפקיד האיש הרע, לפגוע ביחסי הקירבה ביניהם ולדרוש ממנו לשבת על הספסל עד שיסתיים החוזה שלו בצ'לסי בעונה הבאה – או לעזוב את אנגליה.

 


צ'ך. גרם לקורטואה להתאקלם (Gettyimages)

 

רק שמה לעשות וצ'ך הוא טיפוס ביתי שרצה, בעיקר עבור האישה והילדים, להמשיך לגור בלונדון. ומה לעשות שהוא גם אחד השחקנים היחידים שהצליחו לחדור ללבו הקשוח של אברמוביץ'. השחרור של צ'ך לארסנל לא הגיע ממוריניו. הוא הגיע מהבעלים הרוסי, שהחליט לקחת סיכון מקצועי ואולי גם לריב עם המאמן שלו רק בגלל ההערכה הרבה לשוער. מה זה אומר על המשך קבלתה ההחלטות בצ'לסי? את זה נבין טוב יותר אם צ'ך יגרום לארסן ונגר להסתכל על מוריניו מלמעלה.

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ