תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

מתי כבר נלמד להפסיק לזלזל?

מתי כבר נלמד להפסיק לזלזל?
אל תגידו שהופתעתם מההפסד של מכבי ת"א לפלזן - ככה זה כשהכדורגל שלנו הולך אחורה בצעדי ענק. יעקב זיו עם שבע הבעיות הגדולות של הענף. בום

מודה ומתוודה. עליתי אתמול (שלישי) ל-FM103 ושיקרתי במצח נחושה. הייתי בטוח שמכבי תל אביב לא תעבור את ויקטוריה פלזן בגלל שהיא קבוצה חלשה יחסית, בגלל שהכדורגל הישראלי, כיום, הוא בלוף אחד גדול באירופה, ובגלל שאנחנו הולכים אחורה במקום קדימה. אבל הימרתי על ניצחון צהוב כי נמאס לאנשים לשמוע ביקורות שליליות.

 

אוהדי כדורגל בישראל "חיים בסרט" שאנחנו מעצמה. לא משנה שבנבחרת אנחנו נכשלים בכל צעד ושעל, לא משנה ששנתיים הקבוצות שלנו לא פוגעות באירופה. עדיין לפני כל משחק נגד יריבה תמיד יגידו לך "מי זאת ההיא ומי זאת האחרת? אפשר לעבור אותם בקלות". אז זהו, שלא.

 

 

הכדורגל הישראלי הולך בצעדי ענק אחורה, הכדורגל הקפריסאי, ממש חצי שעה מאיתנו, הולך קדימה בצעדי ענק - לפחות בכל הקשור לקבוצות - כי הם למדו איך ליישם מסקנות ולא חיים על תרבות ה"סמוך". ויש לי האשמות. פעם שאלתי את אלי גוטמן כשאימן בקפריסין למה הקבוצות שם תמיד נכשלות באירופה. הוא אמר לי: "זה בגלל שהליגה שם מתחילה מאוחר והם מתכננים את העונה מאוחר". מאז הכל התהפך. הם מתכוננים מוקדם, עושים שיעורי בית ואנחנו יכולים רק לקנא. קפריסין!

 

בעיה 1: יו"ר ההתאחדות עופר עיני שרואה בתפקיד "נשיאות כבוד" בלבד. ומנהלת הליגה, איפה אתם? אתם לא רואים שהכדורגל כאן שוקע? היכן החשיבה היוצרת לבוא לשנות. הצעות לא חסרות. הגדלת מספר הזרים, כי הישראלים שלנו ברמה נמוכה. שינוי מבנה ליגות, גיוס מומחים מחו"ל. הקמת ליגת מילואים ברמה. הצמדת קבוצות הנוער לליגה השנייה הלאומית כמו בהולנד. הצעות לא חסרות, אבל כולם שותקים.

 

בעיה 2: במקרה של מכבי תל אביב זה קודם כל מיץ' גולדהאר. כל הקונספציה שלו מוטעית. איך אפשר להחליף מאמן כל שנה? איך אפשר לתת הוראה לעלות לשלב הבתים של האלופות כשאתה לא מסוגל לעבור קבוצות בינוניות מאוד באירופה כמו מאריבור, אסטרס ופלזן?

 

עופר עיני. נשיא של כבוד? (Gettyimages)

 

בעיה 3: פסטיבל "הליגיונרים שחוזרים מחו"ל". אז נכון שלאבי ריקן היו כמה דקות טובות אתמול, אבל רוב הליגיונרים שחוזרים הם בעצם כאלה שלא ממש הצליחו בחו"ל. עושים כאן פסטיבל מכל ליגיונר ושוכחים שאין להם מקום בקבוצות בינוניות אפילו על הספסל. בבאר שבע הביאו את בן שהר כאילו החתימו את מאריו מנדז'וקיץ'. הוא בסך הכל שחקן שלא היה לו מקום בקבוצות הולנדיות שעלו ליגה. הוא רק דוגמא. הרוב כאלה. את משכורות העתק שהם מקבלים אפשר לתת לכל זר באירופה.

 

בעיה 4: המטרה להחתים כמה שיותר ישראלים מחו"ל היא טעות. אין לנו כוכבי על. גם ערן זהבי הענק נראה אתמול כמו טירון מול הגנה שסגרה אותו נכון. אם הוא היה כזה ענק, מזמן היו חוטפים אותו. ולא שמעתי על אף מועדון קטן-בינוני באירופה שבכלל מעוניין בו. תפסיקו לחיות באשליות. הפירמידה בכל הקבוצות הישראליות חייבת להיות הפוכה. תביאו לכאן זרים טובים, ויש המון מציאות (תשאלו את טריפוליס אסטרס שמביאה ארגנטינאים בזול ומוכרת אותם אחר כך במיליונים) ותנו להם שכר טוב. הם יקפיצו את הקבוצה קדימה ולא הישראלים.

 

זהבי. נראה כמו טירון מול פלזן (עדי אבישי)

 

בעיה 5: ג'ורדי קרויף עשה כאן עבודה מצוינת בשנים קודמות, אבל כמו כל זר שמגיע לישראל והופך לעצלן, יש הרגשה שג'ורדי חלה במחלה שקוראים לה "הישראליות". לא ייתכן שחודשיים-שלושה לפני סיום העונה לא היו לו שמות מוכנים לרכש, לא ייתכן שיביא שחקנים בפאניקה יומיים לפני משחק. לא ייתכן שייפטר מאמן מצליח בגלל יחסים מעורערים. ואם לא ידע שיישאר יש תמיד תכניות מגירה. היכולת של מכבי היא נטו כישלון של ג'ורדי. זמן לעזוב?

 

בעיה 6: מנטליות של קזחסטאן. פעם שאלתי עיתונאי קזחי איך זה שיש להם כל כך הרבה כסף בכדורגל והם לא מצליחים. הוא ענה לי שזו רק המנטליות. הם חושבים שכולם קטנים והם גדולים. גם בכדורגל הישראלי. לא מכינים שיעורי בית.

 

בעיה 7: הקבוצות הישראליות לא מחזיקות סקאוטים בחו"ל. לא מכבי תל אביב, לא מכבי חיפה ולא הפועל תל אביב. וכמובן לא בית"ר ירושלים. כדי לרדת למגרש ולשחק כמו פלזן הבינונית אנחנו צריכים להקים כאן בתי ספר לכדורגל שילמדו איך לנהל קבוצות. כל עוד נמשיך לחשוב שאנחנו גדולים ולקרוא את "נביאי השקר" שבכל שנה מבטיחים לנו הרים וגבעות לא נגיע לשום מקום.

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ