תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

"הליגה בסרביה פחות טובה, אבל יש יותר חשיפה"

ורד. \חיפשתי להחיות את הקריירה\ | צילום: ערן לוף
ורד עזב את חיפה, סירב לקבוצות רבות בליגת העל ובחר בכוכב האדום. ראיון

אחד המעברים המפתיעים של הקיץ הנוכחי היה של עידן ורד, שהצטרף למועדון הפאר הסרבי, הכוכב האדום בלגרד. הקשר שמיעט לקבל דקות בשנים האחרונות במכבי חיפה - גם כשהוכיח עצמו - סיים הקיץ את חוזהו אחרי חמש שנים בירוק ויצא לדרך חדשה. בראיון ראשון מסרביה מספר ורד על ההסתגלות לקבוצה החדשה, ועל איך בכלל כמעט התגלגל לרומניה.

 

 

"טסתי מהארץ לרומניה, נסעתי לחתום בדינמו בוקרשט ובדיוק כשהייתי שם במשרדי המועדון התקשרו לסוכנים שלי ואמרו לי שיש הצעה מהכוכב האדום בלגרד", משחזר ורד, "זה היה מפתיע מאוד, מצאתי את עצמי במשרדים של דינמו עומד לחתום בבוקרשט ומקבל בזמן הזה הצעה מהכוכב האדום. אחרי כמה רגעים של מחשבה והתייעצות החלטתי לטוס לסרביה ולחתום שם, מכמה סיבות: כמות הסקאוטים בכל משחק פה גדולה יותר, יש יותר חשיפה וגם שמתי לב שלא מעט עוזבים את רומניה בגלל המצב הכלכלי. זה מועדון פאר שלפני 22 שנים זכה בצ'מפיונס ליג והיום הם חיים ממכירות של שחקנים. יש פה 23 אלף איש כל משחק".

 

 

איך ההתאקלמות שלך עד כה?

"זו פעם ראשונה שאני בחו"ל, אחרי שהיו לי הצעות בעבר שנפלו בגלל פציעות או בגלל שנשארתי בחיפה. המנטאליות פה מזכירה את ישראל: האנשים חמים, הם ידועי מלחמות והעיר מצוינת, אני ממש לא חי בחור. אני אמנם רק חודש פה, אבל מבחינת כדורגל אני יכול לומר שבפיזיות היא קשה מאוד, בכל הקשור לאיכות, היא פחות טובה מהליגה הישראלית. הכוכב האדום ופרטיזן הם שני המועדונים הכי גדולים בבלקן ויש לנו הכל: חמישה מגרשי אימונים וה'מרקאנה' שזה הסמי עופר שלנו, עם 56 אלף מקומות. אם הקבוצה תתחרה נגיד עם מכבי ת"א, להערכתי מתוך עשרה מפגשים הם ינצחו בשישה. אבל אני באתי לפה בגלל החשיפה וכדי לשחק במועדון פאר - כמה קבוצות יש שזכו בעבר בצ'מפיונס?".

 

מה הוביל אותך למעבר?

"עוד לפני ארבע שנים, כשהיינו במסגרת האירופית וכבשתי נגד שאלקה ומאריבור, קיבלתי פניות, אבל הייתי אז במכבי חיפה. הם לא שיחררו אותי, אבל לא הצטערתי שנשארתי בחיפה. עכשיו כשסיימתי חוזה הם פנו שוב".

 

אתה בן 26, אתה לא מצטער שלא יצאת מוקדם יותר לחו"ל?

"היו לי הצעות מאיטליה וגרמניה, אבל זה היה כשהייתי רק שנה במכבי חיפה והיה לי טוב שם. זכינו באליפות, הכל היה טוב והייתי בטוח שתוך שנה או שנתיים אצא לחו"ל. היו כמה דברים שעיכבו את זה כמו שני ניתוחים בכתפיים, אבל הכל לדעתי קורה לטובה".

 

 

היה לך ברור שתעזוב הקיץ?

"כן, כי לא הייתי שחקן הרכב בשנתיים האחרונות וחיפשתי להחיות את הקריירה שלי. בבית"ר ירושלים ומכבי חיפה הייתי שחקן הרכב קבוע, אבל תחת בנאדו, סטנוייביץ' ובלבול איבדתי את מקומי וידעתי שאני חייב לעזוב. היו לי הצעות נוספות מהארץ ביותר כסף, מקבוצות כמו הפועל תל אביב, בית"ר ירושלים ובאר שבע שהתעניינו. עם הפועל תל אביב זה היה הכי רציני ואמיר כבירי אמר לי שהוא רוצה אותי. גם אלי טביב דיבר איתי ואני אפתיע, אפילו רוני לוי דיבר איתי, אבל הוא שמע ממני שאני בן 26 וזה הצ'אנס האחרון שלי לשחק בחו"ל.

 

"רוני אמר לי שאם אשאר, אוכל לעשות תחתיו עונה טובה ולהיות שחקן מוביל, אבל בארבע שנים האחרונות בחיפה כולנו נכשלנו והייתי צריך משהו אחר. אם היינו ממשיכים טוב ולוקחים אליפות הייתי נישאר מצדי עד סוף הקריירה. אני מאוד אוהב את מכבי חיפה, ידעתי פציעות, אכזבות וכישלונות, אבל גם הרבה רגעים שמחים. אני שלם עם עצמי כי גם כשלא הלך תמיד נתתי מאה אחוז. אני עוזב בלב שלם ובהרגשה טובה. לא עברתי לחו"ל בגלל הכסף, זה לא היה השיקול. אומנם יש לי חוזה טוב, אבל הייתי יכול להרוויח יותר בארץ. זה היה הצ'אנס שלי לצאת, כי בגיל 27-28 כבר לא סופרים אף אחד בחו"ל".

 

למה זה לא עבד לך במכבי חיפה?

"בשנתיים הראשונות עם אלישע לוי היו לי משהו כמו 12 שערים, הייתי שחקן הרכב, היינו בליגה האירופית, גמרי גביע וזכינו באליפות. אחרי זה ראובן עטר הגיע, הוא נתן לי להתחיל כשחקן מוביל אבל זה לא הלך איתו כמו שכולם יודעים. בנאדו בחר שלא לבנות עליי והפכתי להיות שחקן ספסל. אני לא הייתי טוב בתקופה ההיא, והוא בחר לרוץ עם שחקנים אחרים. אחר כך נפצעתי, נעדרתי מפברואר עד ספטמבר ואז התחילה כבר העונה השנייה עם בנאדו. היתה לי שיחה איתו והוא אמר לי שבעמדה שלי יש לו את יניב קטן, חן עזרא, אבוקרט שהגיע וראיוס שהצטרף יותר מאוחר. הוא הסביר לי שהוא לא בונה עליי ושאם אני רוצה, אני יכול לעבור בהשאלה".

 

כבירי. "היה הכי רציני" (אריאל בשור)

 

אז למה לא עזבת?

"אחרי שמונה חודשים שלא שיחקתי בגלל פציעה חמורה – שגרמה לחלק מהשחקנים שעברו אותה לפרוש - אמרתי לעצמי שכל דקה שאקבל זה בונוס. כל העונה הייתי שחקן מחליף, רציתי לחזור בהדרגתיות לעניינים".

 

בתור מי שהיה חמש שנים במכבי חיפה, מה הוביל לכישלונות בשנים האחרונות?

"אין אשם אחד, כולם אשמים במצב שהיה במכבי חיפה, גם השחקנים וגם המאמנים. גם לקבוצות גדולות זה קורה: למילאן, אינטר וצ'לסי היו שנות יובש. אפילו בארץ: איפה הייתה מכבי תל אביב בין 2002 ל-2012?".

 

מהרגע שנכנס הכסף הגדול של מיץ' גולדהאר, אין תחרות?

"מי שבא עם הון ומשקיע זה תמיד יותר קשה, גם בתקופת גאידמק זה היה ככה, ועכשיו יש את גולדהאר וזה יותר קשה ליריבות אבל אני בטוח שלחיפה עם השקט והתנאים והקהל הגדול והניהול הם יוכלו להצליח. מכבי חיפה יכולה להתחרות עם מכבי תל אביב על האליפות, גם עם ההגעה של רוני לוי שהוא הכי טוב בארץ לדעתי. זה תהליך, לא הכל זה כסף גדול גם ניהול זה חשוב".

 

 

מה הציפיות שלך מהעונה הקרובה?

"אחרי שנתיים שלא הייתי בהרכב, הציפיות הן קודם כל לפתוח ולהשתלב, כי לא אהבתי להיות שחקן ספסל, אחרי זה להשתפר במספרים. בשנה שעברה סיימתי עם שישה שערים בליגה - כשחמישה היו בחמישה משחקים רצופים כמחליף - ושניים נוספים בגביע הטוטו. אני מקווה לכבוש פה העונה בליגה לפחות עשרה. הכי קל היה לי להישאר בארץ אבל שנה אחת טובה פה זה כמו ארבע שנים בארץ. כל שנה שחקנים עוברים מהכוכב האדום לגרמניה או איטליה, מהארץ לא עוברים ישר לאנגליה או לליגות הגדולות. עדיף לשחק בכוכב האדום, שהחשיפה פה גדולה מאשר בעלייה חד-פעמית בליגת האלופות קבוצה מישראל. אני מקווה שזה יעבוד, עכשיו הכל תלוי בי".

 

יש לך עוד שאיפה להגיע לנבחרת?

"ברור, יש לי עוד חלום לשחק בנבחרת. בשנים האחרונות זה לא הגיע לי. אני מקווה שאשמור על רמה גבוה ואולי אקבל בעתיד זימון".

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ