תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

ההישג שקבוצות ישראליות לא משיגות

אלברמן. לצהובים יש DNA ישראלי | צילום: אודי ציטיאט
עשרות אליפויות מקומיות לא מרימות מועדון כמו קמפיין טוב באירופה
המסגרות האירופיות הן אלה שקובעות. אף קבוצה, בשום מדינה, לא יכולה לטעון לגדולה רק על סמך תארים שהיא לוקחת בארצה. קבוצות מקבלות הכרה מהרגע שהן מטביעות חותם איפה שזה נחשב. זה נחשב במסגרות הבינלאומיות. 
 
קבוצות דומיננטיות בארצותיהן טוענות לעתים שהליגה שלהן זה הלחם והחמאה, שזה מה שקובע עבורן, שעבור זה הן משחקות. בולשיט. באזל יכולה לקחת 15 פעמים ברציפות את הליגה השווייצרית, אבל היא נשפטת על סמך מה שהיא עושה בליגת האלופות. את מי מעניינת הליגה השווייצרית? גם בבאזל היא לא מעניינת אף אחד. לוקחים אותה כי צריך כדי להגיע לאירופה. 
 
 
עד 93' מכבי חיפה הייתה הקבוצה הכי טובה בארץ. מ-93' היא הפכה למשהו אחר לחלוטין. עד 93' היא לקחה כמה אליפויות, אבל ב-93' היא עשתה קמפיין אירופי מוצלח, בגביע המחזיקות, וזה היה שווה את כל האליפויות והגביעים שלקחה קודם לכן. 
 
עוד קמפיין מוצלח אחד בגביע המחזיקות ועוד הגעה לשלב הבתים של ליגת האלופות הפכו את מכבי חיפה, בעיני רבים, לקבוצה היחידה שהייתה כאן מאז ומעולם. אף קבוצה אחרת לא נספרה. למכבי חיפה היה במשך שנים את המעמד שהיה למכבי תל אביב בכדורסל, שגם היא הפכה למה שהיא בגלל המפעלים האירופיים, לא בגלל האליפויות שלקחה כאן. 50 אליפויות מקומיות לא מרימות מועדון כמו קמפיין אחד טוב באירופה. 
 
הפועל תל אביב היא הדוגמה הכי רלבנטית. ההישגים שלה בכדורגל המקומי הם די מוגבלים ביחס למועדון גדול – היא מקוששת תארים פה ושם, גביעים בעיקר - אבל אף אחד לא יקל בה ראש. אלה הקמפיינים האירופיים המבריקים שלה. היו לה שלושה כאלה תוך עשר שנים. 
 
קשטן והפועל ת"א חוגגים על חשבון צ'לסי (Gettyimages)
 
קבוצות ישראליות, זה הוכח כבר, מסוגלות לקמפיין אירופי מרשים הרבה יותר מכפי שהנבחרת מסוגלת לו. בתנאי אחד – שהן לא נדרשות למלוא היכולות שלהן בחודש אוגוסט. קבוצה ישראלית לא מסוגלת לעבור יריבה שוות כוח כל עוד המשחק ביניהן מתקיים בחודש אוגוסט. הקמפיינים המבריקים של מכבי חיפה והפועל תל אביב התחילו עם יריבות נוחות בחודש אוגוסט. מסוף ספטמבר ואילך, הישראליות מוכנות. אוגוסט זה חודש מקולל בהרבה מאוד אזורים בעולם, אבל במעט מאוד מקומות הוא מרגיש כמו שהוא מרגיש כאן. כדורגלן ישראלי, לא חשוב מה יקרה, לא מסוגל להביא את גופו וראשו למצב הנכון במהלך חודש אוגוסט - ואני מבין אותו.  
 
*******
 
ביחס למה שמכבי חיפה והפועל תל אביב עשו כבר באירופה, מכבי תל אביב עוד לא עשתה שם שום דבר. עד פלזן. אני לא מתרשם מההופעה של מכבי בשלב הבתים בעונת 2004/05 כמו שאני לא מתרשם מהאליפות שלקחה ב-2002/03. בשני המקרים אלה היו הישגים מקריים ששום דבר לא קדם להם ושום דבר לא קרה בעקבותיהם. 
 
מכבי באותן שנים הייתה מועדון כושל שרוחם של הרציקוביץ' ונמני שרתה עליו. זה ממש לא משנה איפה נמני שיחק בשנים מסוימות, בתקופה ההיא מכבי הייתה בבעלותו וכך זה גם נראה. גם האליפות, גם שלב הבתים, שהושגו בשנים ההן, היו תאונות. למכבי לא הייתה קבוצה שתצדיק את ההישגים, קבוצה שאפשר יהיה לעמוד מאחוריה. לא התקיים שום תהליך שהביא אותם לשם, פתאום הם לקחו אליפות, פתאום ראית אותם משחקים נגד אייאקס, יובה ובאיירן. אלה היו הבלחות מקריות, כמו האליפות של הפועל חיפה בסוף שנות התשעים של המאה הקודמת וכמו ההופעה שלה באירופה. אני גם לא שוכח את הביזיונות שמכבי המיטה על הכדורגל הישראלי בכמה מההופעות שלה באירופה - שבעיני לפחות, מחקו גם את ההישגים המקריים שהשיגה. עד פלזן. 
 
פלזן זו לא הקבוצה הטובה ביותר שקבוצה ישראלית פגשה באירופה, הדיחה ועברה. הפועל תל אביב ומכבי חיפה ניצחו קבוצות יותר טובות מפלזן, אבל לא בסיטואציה הזו. לא בסיטואציה שבה מכבי עברה אותה: לא באוגוסט, לא בחוץ, לא במשחק על הכסף הגדול, ולא לאחר שהפכה פיגור בניגוד לכל התחזיות. קבוצות ישראליות לא עושות דברים כאלה. 
 
הניצחון בפלזן הוא לא כזה שהישראליות רגילות לרשום (אודי ציטיאט)
 
*******
 
בניגוד לכמה מהקבוצות הישראליות שעשו תוצאות באירופה, מכבי זו קבוצה ישראלית. לגמרי ישראלית. היא נשלטת על ידי תוצרת מקומית שצוות אימון וניהול זר מנסה להשתיל לה DNA אחר. התרומה של הזרים למכבי לא דומה לתרומה ולמשמעות שהזרים של מכבי חיפה – פץ, קנדאורוב, ז'אוטאוטאס פראליה, איגביני - נתנו לה בכמה מהקמפיינים שלה באירופה, ולא לתרומה שהזרים של הפועל  – הולמאי, פישונט, אוסטרץ, אניימה, דה סילבה – נתנו לה בכמה מהקמפיינים שלה באירופה.
 
מכבי זה אלברמן, זהבי, טיבי, בן חיים, דור מיכה – ישראלים, כאלה שנולדים כאן, גדלים כאן, מסתובבים כאן. הם יכולים לשחק בכל מקום, כאלה יש גם בבאר שבע. לא כל אחד רואה הבדלים כל כך גדולים בין מאור בוזגלו לערן זהבי. 
 
עד פלזן, הרושם שלי היה שהפרויקט של גולדהאר וקרויף טוב מספיק כדי להשיג את המובן מאליו. אני לא מתרגש מאליפויות בארץ, גביעים, טרבלים, ניים איט. אני חושב שגם להם אין מה להתרגש מזה. אני רוצה הופעה הרואית באירופה, כן יעברו, לא יעברו - זה פחות חשוב. חשוב איך הם ייראו. הופעה מטלטלת, לא צפויה, לא ישראלית, זה מה שאני רוצה לראות. כמו נגד פלזן. 
 
טיבי וזהבי חוגגים. מכבי בנויה על הישראלים (אודי ציטיאט)
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ