תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

העדיף לפרשן במקום לעמוד על הקווים ופוטר

ארמסטרונג. פוביה מהמספר 13 | אילבס האתר הרשמי
קית ארמסטרונג, מאמן אילבס הפינית, נעדר ממשחק קבוצתו בלי להודיע

תארו לעצמכם שקבוצה מתייצבת למשחק ליגה חשוב ומגלה כי המאמן נעדר. הוא לא עונה לטלפונים, והשחקנים המבולבלים עולים למגרש מבלי לקבל את ההנחיות. כולם חרדים לגורלו, עד שמתברר ששלומו מצוין – הוא יושב באולפן טלוויזיה ומפרשן משחק אחר לגמרי.

 

התסריט ההזוי הזה התרחש ביום ראשון האחרון, 4 מחזורים לסיום הליגה הפינית. אילבס, הקבוצה הצנועה מהעיר טאמפרה שעדיין לא הבטיחה את מקומה בליגה, התארחה אצל המובילה הסנסציונית סיינאיוקי. קית ארמסטרונג, המאמן האנגלי המונסה שמונה באילבס בתחילת העונה, לא הופיע כי היה לו ג'וב חשוב הרבה יותר מבחינת סדר העדיפויות האישי. ארמסטרונג האנגלי משמש פרשן טלוויזיה במשחקי הפרמיירליג, והדרבי הלוהט של ליברפול התקיים במקביל למשחקה של אילבס. המאמן לא רק בחר ללכת לאולפן, אלא אפילו לא טרח לעדכן את מעסיקיו.

 

וכך, שיחקה אילבס בלעדיו בהתמודדות החשובה. היא אפילו נתנה פייט טוב והפסידה 2:1 רק בגלל החלטת שיפוט שנויה במחלוקת, אך כל ההתרחשויות על הדשא הפכו לעניין משני אל מול ההתנהגות המדהימה של ארמסטרונג. רבים ראו בכך פגיעה משמעותית בליגה הפינית כולה – המאמן שהעדיף להיות פרשן שם אותה ללעג וביזה אותה.

 

ההלם היה גדול. ביום שני פירסמה הנהלת אילבס הודעה רשמית בה הודתה כי לא עודכנה כלל בתוכניות: "היעדרותו של ארמסטרונג היוותה הפתעה מוחלטת עבורנו. הוא מאמן מצוין שתרם רבות להצלחת הקבוצה. לכן אנחנו לא רוצים לקפוץ להחלטות מבלי לקבל את הסבריו, ונדרוש ממנו תשובות בהקדם. רק לאחר שתתברר התמונה המלאה נוכל להגיע להכרעה".

 

במקביל, דווקא רובאנייבי, יריבתה המרכזית של סיינאיוקו על תואר האליפות, הכריזה שהיא רואה בעצמה צד נפגע בפרשה – הרי אם ארמסטרונג לא היה מזלזל בתפקידו, ייתכן שאילבס היתה לוקחת נקודות במשחק החוץ, וזה רובאניימי היתה עולה למקום הראשון במאבק הצמוד והמותח בצמרת.

 

דמותו של ארמסטרונג מעניינת מאוד. הוא החל את דרכו ככדורגלן בסנדרלנד, אבל עבר לפינלנד כבר בגיל 20, ומאז הוא שם. כקיצוני מהיר, הוא זכה בשתי אליפויות אם אואולו עוד ב-1979 וב-1980, ולאחר מכן קיבל אזרחות פינית והחללף קבוצות רבות.

 

הדרבי של ליברפול. לא רק רוג'רס הלך בגללו (Gettyimages)

 

אחרי שתלה את הנעליים, יצא ארמסטרונג לקריירה מוצלחת כמאמן. בתקופתו בהאקה הוא לקח 3 אליפויות רצופות, וביקר פעמיים בישראל, בפעם הראשונה פגשה האקה את מכבי חיפה במוקדמות ליגת האלופות בעונת 2001/02. כזכור, הירוקים ניצחו 0:5 בסיכום שני המשחקים, אך הודחו בגלל שלא הבינו נכון את תוכן הפקס מאופ"א ושיתפו את וואליד בדיר המושעה. ארמסטרונג זכה אז לשחק פעמיים מול ליברפול במקום החיפאים. מיד לאחר מכן, הוא עבר להלסינקי וזכה איתה בשתי אליפויות רצופות, ובשני גביעים וגם מצא עצמו שוב מתמודד מול קבוצה ישראלית, מכבי תל אביב במוקדמות ליגת האלופות בעונת 2004/05. ושוב נוצח.

 

לצד ההישגים רכש לעצמו ארמסטרונג שם של אדם מוזר למדי, בין היתר בגלל הדבקות המשונה באמונות תפלות. רכבו חייב תמיד לעמוד באותו מקום בדיוק במגרש החניה. האנגלי לא סובל את המספר 13, ואסר על השימוש בו בכל קבוצותיו. הוא חיסל את החולצות עם המספר, מעולם לא קיים אימונים בשעה 13.00, וכאשר התאריך ה-13 בחודש מסוים נפל על יום שישי הוא ביטל את האימונים כליל. אם הקבוצה ניצחה במשחק חוץ מסוים, ההכנות למשחק הבא באותו מקום היו צריכות להיות זהות לחלוטין, כולל מסלול הנסיעה המדויק. בקיצור, לא היה פשוט לעבוד עם ארמסטרונג, גם אם הוא זכה להערכה על יכולותיו המקצועיות. זו אולי הסיבה בגללה הוא לקח פסק זמן מאימון כאשר עזב את הלסינקי ב-2007.

 

 

עוד בהיותו מאמן צמרת טיפח ארמסטרונג קריירה כפרשן טלוויזיה, והתמקצע באופן טבעי בכדורגל האנגלי אותו הוא מכיר טוב מכל אחד אחר בפינלנד. עם פרישתו, היקף עבודתו רק גדל, ואילבס ידעה זאת כאשר מינתה אותו באוקטובר 2014. אז היא סברה כי תשחק כלל בליגה השניה, אבל הורדתה של מיפה מסיבות כלכליות איפשרה לאילבס לעלות ב-2015, והיא מצאה את עצמה בפני אתגרים חדשים עם תקציב קטן. ארמסטרונג הצעיד אותה להישגים, והיה קרוב להבטיח את מקומה בליגה, ואיש לא העלה בדעתו שיבריז כך מעבודתו על מנת לשבת באולפן ולדון בברנדן רוג'רס.

 

האוהדים יצאו נגד התנהגותו המזלזלת של המאמן.  מנהל ערוץ הטלוויזיה בו מועסק ארמסטרונג הביע צער על התקרית: "אנחנו עובדים עם קית כבר יותר מעשור, ומעולם לא היו בעיות כאלה. הוא הודיע לנו מראש שיהיה פנוי לפרשן ביום ראשון המדובר". סקרי דעת קהל גילו כי 70 אחוזים מחובבי הכדורגל משוכנעים שיש לפטרו בעקבות השערוריה, ובסופו של דבר לא נותרה לאילבס ברירה. אחרי ששמעה את גרסתו של האנגלי, היא פירסמה אתמול הודעה על סיום עבודתו, ובשלושת המחזורים האחרונים תיאלץ הקבוצה להסתדר ללא מאמן קבוע.

 

הפיטורים היוו מתנה לא משמחת עבור ארמסטרונג ליום הולדתו ה-58 שיצוין ביום ראשון הקרוב, אבל אין סיבה לדאוג לו יתר על המידה. כסא הפרשן שמור לו, ואולי הוא ימצא את עצמו גם על הספסל במהרה. סימו ואלאקארי, המאמן המצליח של סיינאיוקי, נמצא במגעים מתקדמים עם מת'רוול הסקוטית, ועשוי לעזוב בסוף העונה. ארמסטרונג, שנעדר מהמשחק מול סיינאיוקי דווקא, הוזכר לאחרונה כמועמד לתפוס את הג'וב, אם וכאשר יתפנה, ועשוי להוביל את סיינאיוקי במוקדמות ליגת האלופות בעונה הבאה אם אכן תבטיח את התואר. דבר אחד בטוח – הוא לא יפגוש שם את מכבי חיפה. 

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ