תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

"קבוצות מצוינות נותרו בחוץ. נחתך שליש יורוליג"

יש יותר מהתארגנות חלופית אחת. אלון | צילום: דני מרון
אורי אלון ב-103FM: "קורים דברים, יש עכשיו מוטיבציה לפעול. זה מצוין לי-ם"

לבעלים של הפועל ירושלים, אורי אלון, יש הרבה מה להגיד על נושאים רבים. הקבוצה שלו תשחק הערב בארנה (21:00) נגד ניז'ני נובגורוד במסגרת המחזור השישי של היורוקאפ, כשניצחון יהווה צעד משמעותי לקראת השלב הבא, אך לא רק העונה הנוכחית ביורוקאפ מעניינת את הבוס.

 

בשבוע שעבר קיבלה הנהלת היורוליג החלטה דרמטית להקטין את המפעל ל-16 קבוצות ולהפוך אותו למועדון כמעט סגור. אלון הפתיע רבים כשמיד התבטא שהמהלך טוב לאלופת המדינה. בראיון ל103FM הסביר מדוע הוא חושב כך, רמז כי הוא נמצא בסוד העניינים בנוגע להקמת מפעל חלופי וגם התייחס לנושאים רבים נוספים.

 

 

"אני חושב שאנחנו צריכים לא רק לעלות מהבית, אנחנו צריכים לעלות מהמקום השני או השלישי לפי איכות הקבוצות שראיתי עד עכשיו", סיפר אלון בנוגע לבית 6 של היורוקאפ, בו מחזיקים האדומים במאזן 3:2 לאחר סיבוב אחד. "אם ננצח את המשחק נגד ניז'ני אז בינתיים אנחנו שומרים על הבית יפה. אני מאמין שנהיה במקום השני או השלישי, תלוי מה יהיה במשחקים האחרים. לא רק צריך לדבר על עלייה, צריך לדבר על עלייה ממקום שהוא מעל מקום רביעי, כדי שנוכל לקבל גם הגרלה יותר טובה לשלב הבא".

 

צריכים לשמור על הבית. ירושלים נגד קראסני (דני מרון)

 

"לא הייתי מדבר על זכייה ביורוקאפ", המשיך הבעלים. "יש לנו חומר שחקנים ששווה לפחות להגיע להצלבה, שמינית גמר שזה טופ 16. הגענו לשם לפני שנתיים עם קבוצה פחות טובה, הגענו אפילו לרבע הגמר. אין שום סיבה שלא נגיע לשמינית הגמר ומשם שבאמת זה תלוי בהגרלה, בכושר וגם נראה אם נביא עוד שחקנים. בואו ניקח את זה שלב שלב. צריך לעלות מהבית הזה ונראה הלאה".

 

"הרגשתי שאם השחקן שלהם היה קולע בדקה האחרונה היינו מגיעים להארכה, והיינו מנצחים אותם", סיפר אלון בנוגע לניצחון הדרמטי על קראסני וולגוגראד בשבוע שעבר. "אנחנו קבוצה יותר טובה מהם והיינו אמורים לנצח את המשחק הזה. הובלנו כל המשחק, אנחנו קבוצה יותר טובה ויותר מוכשרת. חבל שזה הגיע לשלב הזה שהם כמעט הגיעו להארכה, אבל גם אם הוא היה קולע זה היה אחרי הזמן. הכל בסדר, התקדמנו".

 

התקדמנו. הפועל ירושלים אחרי הניצחון על קראסני (דני מרון)

 

"את מאט ג'נינג רצינו כבר לפני שנה וחצי, כבר כמעט החתמתי אותו ובסוף הוא הלך לקבוצת יורוליג – סיינה, ואז התפשרנו על ברייסי", התייחס הבעלים להחלפתו של רייט בג'נינג. "ג'נינג זה שחקן שתמיד רצינו, הוא קלע אבסולוטי, הוא משחרר קליעה מאוד מהר, הוא שחקן ברמה מאוד גבוהה".

 

"מאוד קשה להשוות אותו לברייסי, כי לברייסי יש איכויות שאין להרבה שחקנים – היכולת שלו לייצר לעצמו, היכולת שלו לקחת את המשחק על עצמו כשהכל היה תקוע, אלו יכולות מאוד גבוהות. אבל לא צריך להשוות, עם ברייסי קרה מה שקרה, הייתי צריך לקבל החלטה מהר, זה שחקן שלמזלנו היה בשוק. לא חשבתי על זה יותר מדי והיה ברור לנו שזה שחקן שמאוד מאוד יעזור לנו. אני מאמין שככל שהעונה תתקדם אתם תראו יותר ממנו".

 

משחרר קליעה מהר. ג'נינג (דני מרון)

 

"המבנה החדש מצוין להפועל ירושלים"

 

בנקודה זו התייחס הבעלים של האלופה להחלטת הנהלת היורוליג לצמצם את המפעל ל-16 קבוצות לתקופה של עשר עונות, החלטה שלטענת רבים פגעה בירושלים. אלון לא מסכים ומבקש להסתכל על ההחלטה מזווית שונה. "אנחנו בונים פה מועדון ברמה אירופאית גבוהה, ללא קשר למבנה כזה או אחר בזמן נתון של היורוליג. זה פחות רלוונטי".

 

"ברור שהיורוליג סגור לעשר שנים, אבל בואו נעשה סדר: לפני שהיה השינוי הזה, הדרך היחידה להגיע ליורוליג זה הרבה פוליטיקה. לא משנה אם היית לוקח אליפות או לא, היית צריך להגיע פוליטית או בדרכים אחרות, כמו ארבע קבוצות טורקיות שקיבלו כרטיס. לשתיים מהן 100% לא הגיע – הן לא שיחקו בכלל באירופה, לא לקחו אליפות, אבל הן הביאו ספונסרים הביאו דברים אחרים והכל בסדר, זה עסק, אני מקבל את זה. היכולת שלנו להוכיח שהשוק בארץ מספיק גדול לשתי קבוצות היה מאוד קשה במבנה הקודם".

 

לפני השינוי הדרך היחידה להגיע ליורוליג הייתה פוליטיקה. ישיבת הנהלת היורוליג (אתר היורוליג)

 

"במבנה הזה קרו שני דברים טובים מבחינתנו", מסביר אלון. "הראשון: אם אנחנו באמת לוקחים אליפות אנחנו נהיה במוקדמות, זה תלוי בנו לנצח קבוצות אחרות כדי להגיע, וכל דבר שתלוי בנו זה טוב. דבר שני ויותר חשוב: נשארו המון המון קבוצות מצוינות: חימקי מוסקבה, אלבה ברלין, באיירן מינכן, מלאגה, שהן כולן מחוץ ליורוליג".

 

"צריך להבין את המשמעות של זה", ממשיך הבעלים. "המשמעות של זה היא או שתהיה חלופה, כי כל הקבוצות האלה שלכאורה "נדפקו" מהשינוי הזה, עכשיו יש להן מוטיבציה לעשות משהו אחר, מה שלא היה קודם. או מצד שני שהמפעל המשני יהיה מאוד מאוד חזק. בסופו של דבר, לא משנה איך קוראים לזה, אתה רוצה שהפועל ירושלים תשחק נגד קבוצות ברמה מאוד גבוהה, ואם בסופו של דבר אנחנו נשחק בכל שבוע נגד באיירן מינכן, מלאגה וחימקי אנחנו במצב יותר טוב ממה שהיינו מקודם".

 

קבוצות אירופאיות בכירות "נדפקו" מהחלטת היורוליג. באיירן מינכן (gettyimages)

 

"יש יותר מיוזמה אחת", חושף אלון בנוגע להקמת מפעל חלופי. "צריך להבין שאלו קבוצות מאוד רציניות עם קהל, כסף וזכויות שידור שלהם היום. לוקחים מהם את זה עכשיו. באו ואמרו: בואו נעשה ליגה כמעט סגורה לגמרי, ובואו נשאיר המון קבוצות טובות בחוץ. זה לא טוב להפועל ירושלים? זה מצוין להפועל ירושלים! מי שלא מבין לא קורא את המפה ולא מבין שהמצב שלנו היום הרבה יותר טוב מאשר לפני ההחלטה".

 

"א. להגיע ליורוליג תלוי בנו, אם נשקיע מספיק ונעשה קבוצות טובות אנחנו נגיע למפעל הזה שקוראים לו יורוליג", מפרט הבעלים. "מצד שני אני כן חושב שאתם תשימו לב, וכמובן שאני כבר שמעתי על כמה דברים שמתגבשים דברים, בואו נגיד שלקבוצות האלה יש הרבה מוטיבציה ליצור איזושהי ליגה שגם תכניס רווחים מזכויות השידור, ספונסרים וכו, כי אתה משאיר וואקום, ו-וואקום לא נשאר בסוף. יש מספיק קבוצות טובות בשביל לעשות משהו חלופי אם צריך. אנחנו נשב ונראה מה קורה. אנחנו צריכים קודם כל לנצח משחקים ולהראות המשכיות. אני מאמין שאם אתם קוראים את המפה נכון, מה שקרה עכשיו זה בטח לא רע להפועל ירושלים. זה פותח יותר אופציות. נחכה ונראה".

 

"אני לא רוצה להגיע ליורוליג כספונסר", משיב אלון לשאלה האם שקל לעשות זאת כמו הקבוצות הטורקיות. "קודם כל לא הגיע לנו להגיע ליורוליג. אני גם לא אומר שהגיע לדרושפקה, אבל אני לא מסתכל על אחרים. להפועל ירושלים לא הגיע לשחק ביורוליג על סמך מה שהיה באירופה. על סמך האליפות בארץ אולי כן אבל לא הרגשתי. האליפות מספיקה אבל צריך המשכיות".

 

"אם ניקח השנה אליפות אני חושב שזה יהיה מאוד מצחיק שיש קבוצה אחרת שמשחקת במפעל האירופאי הבכיר והאלופה של השנתיים האחרונות לא", הוא מציין. "זה יהיה מצחיק. אנשים יכולים להסתכל על הדבר הזה לעצמם, לא רק אנחנו אלא גם באירופה, ויבחנו את הרמה של היורוליג מול הרמה של ליגות אחרות אם האלופות לא משחקות שם. אם האלופות לא שם, אז היוקרה של המפעל הזה – זה משהו שאנשים יבחנו לאורך זמן".

 

רוצים לשחזר את ההישג. הזכייה באליפות (דני מרון)

 

האם קיימת התארגנות חלופית במסגרת פיב"א? "אני כרגע לא אקבל שום החלטה, היום. יש תהליכים שקורים, ואני אעשה מה שטוב לנו, להפועל ירושלים, ומה שטוב לייצג אותנו באירופה. אני כמובן לא שולל שום חלופות שהן ראויות".

 

"יש המון קבוצות עם כוח וכסף שיש להן אינטרסים לעשות את הדבר הזה", משיב אלון בנוגע למפעל שאינו קשור ליורוליג. "מתי ואיך זה יקרה? אין לי תשובה לזה כי רק התקבלה ההחלטה. ממה שאני רואה ושומע, וגם לפי ההיגיון הפשוט, דבר כזה יקרה. אי אפשר להשאיר כל כך הרבה קבוצות ברמה הזאת באופן עקבי מחוץ למפעל הבכיר, ולא לצפות שמשהו כזה יקרה. אני בטוח שגם ראשי היורוליג לקחו את זה בחשבון. הפועל ירושלים דרך אגב היא לא אחת מאריות היבשת. יש קבוצות הרבה יותר גדולות ועשירות עם עבר מפואר שהן לא ביורוליג עכשיו, וגם אין להן סיכוי באמת להגיע ליורוליג, וגם אם הן יגיעו הן לא יישארו שם מעל שנה. כמו שאמרתי, וואקום לא ישאר. יהיה משהו אחר ואנחנו נבחן את האופציות להפועל ירושלים".

 

"חלק מהשמות הגדולים נמצאים ביורוליג, וחלק בחוץ. אפשר להגיד שמילאנו קבוצה גדולה יותר מבאיירן מינכן וחימקי מוסקבה?" תוהה הבעלים. "זה הכל סלקטיבי, אי אפשר להגיד בבירור. יש שם קבוצות מאוד טובות אבל יש גם קבוצות מאוד טובות שהן לא שם, ואני חושב שיהיה מעניין. אנחנו צריכים לעשות את העבודה שלנו. אנחנו צריכים לשמור על האליפות בארץ. להגיע רחוק במפעל האירופי הזה ולבחון את האפשרויות שלנו בקיץ. אני יכול להגיד לכם שנעשה את המקסימום להביא את הקבוצות הכי טובות לירושלים שישחקו נגדנו ולהיות במפעל הכי בכיר שאני יכול להגיע אליו".

 

"הקבוצות שמניתי לא קמו עד היום כי הן היו ביורוליג. היו 24 קבוצות", ממשיך אלון להסביר. "יש הבדל גדול. נחתכו שמונה קבוצות, שליש מפעל. אם היו צריכים מוטיבציה נוספת בשביל לעשות את הדבר הזה, הם קיבלו אותה עכשיו. עוד שליש מהקבוצות החזקות ביבשת נותרות בחוץ".

 

"אני גם רוצה לעשות הפרדה", מבהיר לסיום הבעלים של האלופה. "מה שמכבי קיבלו הם קיבלו בזכות. הם משחקים 30 שנה באירופה, זכו בשישה גביעי אירופה. אין מה לתקוף את מכבי על מה שהם עשו. נתנו להם משהו ששווה הרבה כסף והרבה יוקרה, הם הולכים על זה. לא צריך להסתכל עליהם בכלל, הם עושים את מה שטוב להם. אנחנו צריכים באמת לבנות את מה שטוב לנו, ואני מאמין שעם הזמן נגיע לרמה שאנחנו רוצים להיות בה".

 

בזכות. מכבי ת"א (עדי אבישי)

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ