תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

יוקאנוביץ' לא סופר את המחליפים

יוקאנוביץ'. מתלונן על עומס משחקים | צילום: עדי אבישי
עמיקם גם סבור שהטענות של מאמן מכבי ת"א על עומס משחקים פופוליסטיות

מאוד קל להיטפל למנהלת הליגה כשמדובר בלוח משחקים צפוף. הטענה כי היא מצופפת את הלו"ז בחוסר התחשבות לא מובן, כפי שטוען מאמן מכבי ת"א סלבישה יוקאנוביץ', היא פופוליסטית.

 

מכבי ת"א שיחקה מתחילת העונה 24 משחקים. בהשוואה לריאל מדריד (15) או אפילו לבאיירן מינכן (19), זה המון. ככה זה כשאתה קבוצה מישראל, שמשחקת מהסיבוב השני המוקדם של ליגת האלופות ועוד מעפילה לשלב הבתים. פתאום, במקום ארבעה משחקים באירופה (את הסיבוב הראשון תמיד עוברים), יש 12. 

 

 

זה לא פשוט, אבל זו פריבילגיה שהפועל רעננה הייתה קונה בכיף, שלא לדבר על הפועל ת"א ומכבי חיפה, שכבר שכחו איך נראה דיוטי פרי. לא בגלל הנסיעה לחו"ל כדאי למכבי ת"א להגיע לשלב הבתים, אלא כדי שיהיה לה די כסף כדי להעמיק את הסגל ולהכין אותו לעומס הצפוי.

 

ערן זהבי. כמעט ולא נח (צילום: עדי אבישי)

 

בליגות האירופיות הגדולות, קבוצות משחקות בחמישי בליגה האירופית ובשבת בליגה. איך? בשני הרכבים. שם הגוף המנהל פחות פטריוטי, והזכיין קובע את לוח הזמנים בלי להניד עפעף. נכון שמכבי ת"א בכדורגל מייצגת את המדינה הרבה יותר מאחותה ממחלקת הכדורסל, אבל היא לא נבחרת ישראל שמשחקיה הרשמיים דוחים מחזורים. זאת ועוד, בישראל יש תקנה שקובעת שבין משחקים רשמיים בליגה, בגביע או בגביעי אירופה, יפרידו לפחות 72 שעות. לא כולל גביע הטוטו.

 

אז איך פותרים את הבעיה? משתמשים בסגל כמו שצריך. ואת זה לא עושה יוקאנוביץ'. שימו לב: אם לא כוללים את המשחק האחרון בגביע הטוטו שעליו ויתרה מכבי, ולא כוללים את ברק בדש, ושון גולדברג, שעליהם ויתר המועדון, מגלים שמכבי ת"א שיתפה 20 שחקני שדה בלבד, למרות ששיחקה בשלוש מסגרות. אם נקזז את דן גלזר ששותף רק בגביע הטוטו, מדובר ב-19 שחקנים בשני המפעלים העיקריים.

 

שלומי אזולאי. כמעט ולא משותף (צילום: עדי אבישי)

 

האלופה קלטה כמה וכמה שחקנים לסגל מאז תחילת העונה, אבל הם בקושי משחקים. שלומי אזולאי, למשל, שיחק 153 דקות, כולל 85 במשחק המצחיק נגד בני יהודה בגביע הטוטו. עוז ראלי שיחק 208 דקות. לעומתם שיחק גל אלברמן 22 משחקים. ואם נקזז את שני משחקי גביע הטוטו, הוא משחק רצוף. מה זה אומר רצוף? שאם מדלגים על בני יהודה, אלברמן שיחק 14 משחקים רצופים של 90 דקות. יוקאנוביץ' לא ויתר עליו לדקה. שחקן בן 32 פלוס, ששיחק 84% מהדקות שקבוצתו שיחקה העונה.

 

אבל מה זה אלברמן לעומת ערן זהבי, שרשם 17 משחקים רצוף של 90 דקות ויותר, ובסך הכל 85% מדקות המשחק של מכבי, שהם 88.9 דקות בממוצע למשחק. חכו, זה עוד לא הכל. איתן טיבי שיחק העונה 1,740 דקות ב-19 משחקים - ממוצע של 91.6 למשחק. איך יותר מ-90 דקות? כי במשחק אלוף האלופים מול קריית שמונה הוא שיחק 120 דקות.

 

אז טיבי, אלברמן, זהבי ודור פרץ משחקים 90 דקות ברציפות כבר יותר מעשרה משחקים. חוץ מכריסטאינו רונאלדו, שמשחק בשביל השיאים שלו והשתתף בכל משחקיה של ריאל, 90 דקות למשחק, שאר השחקנים שהשלימו את כל המשחקים משחקים הרבה פחות. בבאיירן, למשל, רק דויד אלאבה שיחק את כל משחקי הקבוצה.

 

יוקאנוביץ' שוחק את השחקנים הבכירים שלו ולא נותן כמעט אשראי למחליפים. ברק יצחקי שיחק העונה 15 משחקים, באף אחד מהם לא שיחק 90 דקות (כנראה שלא יכול), אבל כמעט ולא פתח בהרכב. ממוצע הדקות שלו עומד על 37 דקות למשחק. אם למכבי ת"א היה סגל צר, ניחא. אבל כשיוקאנוביץ' עולה בליגת האלופות עם איתן טיבי כמגן ימני, כשעל הספסל יושבים יובל שפונגין ועוז ראלי – לא כולל אלי דסה הפצוע – זה לא נורמלי.

 

ברק יצחקי. ממעט לפתוח ב-11 (צילום: עדי אבישי)

 

זה לא היה כך בשנים עברו. על פאולו סוזה אמרו שהרוטציה שלו בלתי אפשרית. ברור, מי שאמר את זה הם אותם אלה שרוצים לכתוב באתר שלהם "פרסום ראשון" על ההרכב, אבל לא מצליחים לנחש אותו. הרוטציה של סוזה נבעה מכך שבדיקות הדם שעורכים לשחקנים באופן תכוף במכבי ת"א עשויות להצביע על תופעות פיזיולוגיות שמשמעותן עומס. ועומס מביא לפציעות. רוטציה מונעת פציעות, יוצרת תחרות, ובעיקר מפחיתה מתחים.

 

מכבי ת"א תסיים בקרוב את ליגת האלופות. רק בינואר יחל גביע המדינה, ומגביע הטוטו היא כבר עפה. עומס המשחקים יפחת אבל אז יתברר אם את מחיר העומס שכפה יוקאנוביץ' על שחקניו לא תשלם מכבי ת"א בהישגים. יש לי תחושה שכן. 

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ