בארסה פורחת וריאל תקועה בשנות ה-60

בארסה פורחת וריאל תקועה בשנות ה-60 שחקני בארסה אחרי עוד שיעור לריאל | צילום: Gettyimages
הבלאנקוס מחליפים את הכוכבים, בזמן שהקטאלונים נמצאים בספירה אחרת
ריאל מדריד וברצלונה הגדירו את עצמן מחדש בשנתיים–שלוש אחרונות. לגבי ריאל זו לא דרמה גדולה. היא מגדירה את עצמה מחדש כמעט כל שנה. ריאל משועממת וכסף יש שם בלי הגבלה. לגבי בארסה זה קצת יותר מורכב. שם, להגדיר מחדש זה תהליך. יכול לקחת קצת זמן.


הקלאסיקו האחרון לימד אותי שהסיפור קובע הכל. אני מתכוון לסיפור שנמצא בבסיסם של מועדוני כדורגל גדולים, מגדיר את זהותם, את האתוס שלהם, מכתיב את קבלת ההחלטות, קובע יעדים, מסמן מטרות, מחתים מנהלים, מאמנים ושחקנים ובשורה התחתונה גורם לקבוצה להראות על המגרש כפי שהיא נראית.


הסיפור של בארסה, כמו גם הסיפור של ריאל, מסביר איך זה קורה שאחרי כל כך הרבה שנים שבהן בארסה מאכילה את מדריד אבק, ואחרי כל כך הרבה שנים שמדריד קונה ומוכרת ומחליפה ומשנה ולא חוסכת – באה בארסה ומורידה אותה על הברכיים, אצלה בבית. ובלי מסי. היא לא זקוקה למסי לצורך זה.


לא לכל המועדונים יש סיפור שהם דבקים בו. יש מועדונים שפעם היה להם סיפור, היום כבר לא. ליברפול למשל. אולי קלופ ימציא לה סיפור חדש, כי הישן כבר לא רלוונטי. יונייטד חיפשו במשך שנים מי שימשיך את הסיפור שבאזבי המציא. הם התעקשו על הסיפור, רק לא נמצא מי שיספר אותו, עד שאלכס הגיע. וכשאלכס הלך הם קיוו שאולי מויס ידע להמשיך מאיפה שאלכס הפסיק, אבל מויס נעמד והתחיל לגמגם והיה ברור שהוא לא שולט בחומר. אז יונייטד הביאו את ואן חאל ועכשיו זה ברור שיונייטד ויתרה לפי שעה על הסיפור הקודם שלה. היא יכולה רק לקוות שוואן חאל ימציא לה סיפור חדש, ואני לא הייתי תולה בזה תקוות.סימאונה. בנה את הסיפור של אתלטיקו (Gettyimages)


סימאונה המציא סיפור לאתלטיקו מדריד. לאתלטיקו לא היה סיפור לפני סימאונה. הייתה קבוצה, אבל לא היה סיפור. בא סימאונה ואמר: "הנה, זה הסיפור שלכם". ונגר שינה לארסנל את הסיפור. היה לה סיפור אחד, בא ונגר ואמר; "מיציתם, הנה לכם סיפור חדש". לבאיירן מינכן יש סיפור שהיא דבקה בו. לא תמיד נמצא מי שיספר אותו אבל על הסיפור היא לא מוותרת.


וריאל? תקועה בשנות ה-60


הסיפור המגדיר של ריאל מדריד היה ונשאר קבוצת הפלא של אמצע שנות ה-50 עד תחילת שנות ה-60. מדריד העמידה קבוצה שריכזה את טובי השחקנים בעולם, כולם מוכחים, נרכשו בשיאם, חוץ מחנטו, אף אחד מכוכביה לא גדל שם. זו הייתה קבוצה שנקנתה. ריאל באה עם ארנק תפוח וקנתה חמישה גביעי אירופה לאלופות וכמה אליפויות ספרד ומאז זה האתוס שלה. זה הסיפור שלה, אותו היא מנסה לשחזר שוב ושוב. ריאל מעולם לא שינתה את ההגדרה שלה, לא התאימה את עצמה לתקופות המשתנות, לא הגיבה למתרחש בסביבה. היא העמידה כמה קבוצות גדולות מאז, לקחה עוד חמישה גביעי אירופה ואין ספור אליפויות בספרד, אבל אלו היו קבוצות אקראיות ששרדו שנה או שנתיים. ריאל לא יצרה שושלת מאז. זינאדין זידאן בא וניסה לספר סיפור חדש, אבל אף אחד שם לא חשב לאמץ אותו. זידאן היה עוד שחקן גדול שבא והלך. מדריד לא נעצרה לרגע ואמרה: "הנה, זה הסיפור החדש שלנו". אחרי זידאן ריאל הגדירה את עצמה באמצעות כריסטיאנו. עכשיו כריסטיאנו זה הסיפור שלה. מה בין זידאן לבין כריסטיאנו? אלה שני סיפורים שונים לגמרי. כריסטיאנו לא מזיע, זידאן נטף.זידאן. דם, יזע ודמעות (Gettyimages)


סיפור הולנדי


הסיפור שמגדיר את ברצלונה מתחיל ב-73'. עד אז היו לברצלונה כמה קבוצות נפלאות אבל סיפור עקבי אחד שמגדיר אותה ואת תרבות הכדורגל שלה – לא היה לה. ב-73' ברצלונה החתימה את מיכאלס וקרויף. אלה היו יותר ממאמן גדול ושחקן על. הם הביאו איתם תרבות משחק, תפיסה כוללת של מהות הכדורגל. הם הביאו איתם סיפור. כעבור שנה ברצלונה חיזקה את המגמה והחתימה את ניסקנס. עוד אחד שמדבר הולנדית. כבר בשנה הראשונה של מיכאלס וקרויף ברצלונה ביישה את מדריד בברנבאו, שמה לה שם חמש חתיכות. ברצלונה לא תמיד הייתה מחויבת לסיפור שלה, לעיתים נסוגה ממנו, ניסתה לספר אותו אחרת. לפעמים זה תפס, לרוב לא. כשקרויף חזר שם לעמדות השפעה, בסוף שנות ה-80, הוא חזר ודבק באותו הסיפור שהביא עימו ב-74' ויצר את קבוצת החלומות. זו הייתה שושלת: ארבע אליפויות ספרד ברציפות, גביע האלופות ובעוד גמר אחד הובסה על ידי מילאן של קאפלו. עוד קבוצה שיש לה סיפור.


פרק ההמשך: גדולה גם בלי מסי


בעשור האחרון ברצלונה ביישה את מדריד בברנבאו שלוש פעמים. פעם אחת עשתה זאת ב-2005 עם רייקארד על הקווים ורונאלדיניו, אטו ודקו על המגרש. פעם שניה ב-2009 - פפ על הקווים, מסי, הנרי, צ'אבי ואינייסטה על המגרש. פעם שלישית השבוע – אנריקה על הקווים, ניימאר, סוארס ואינייסטה על המגרש. לא צריך את מסי. בארסה החדשה גדולה גם בלי מסי. עם מסי היא עוד יותר גדולה. תוך 10 שנים ברצלונה העמידה שלוש קבוצות גדולות שסיפרו את אותו סיפור, אותו אתוס, אותה תרבות משחק. עכשיו אני נזכר בקבוצה הראשונה של ברצלונה בעידן החדש שלה, ששבה לספר את אותו הסיפור שסופר לראשונה ב-74'. הקבוצה הראשונה הגדולה של בארסה בעידן החדש זו הקבוצה שהוקמה על ידי הנשיא לאפורטה, שנבחר ב-2003. הוא בחר ברייקארד שיספר את הסיפור. לאפורטה נלחם בכל כוחותיו להביא לבארסה את דייויד בקאהם. היה מוכן להיהרג עליו. אני לומד מזה שלאפורטה לא היה לגמרי משוכנע איזה סיפור הוא רוצה לספר. הוא רצה את בקהאם, זה לא הסתייע, בקהאם לא רצה, בקהאם העדיף את ריאל מדריד. אז לאפורטה התפשר על רונאלדיניו.בקהאם במדי ריאל. בבארסה הסתפקו ברונאלדיניו (Gettyimages)


לא האקדמיה: לה מאסיה זה הסיפור של בארסה


מועדונים שדבקים בסיפור שלהם מודעים לאפשרות של תקופות ביניים. כשקבוצה גדולה ממצה את עצמה, לוקח קצת זמן לבנות את זו שתחליף אותה. לוקח קצת זמן להתאים את הנפשות הפועלות לסיפור. הקבוצה של רייקארד ולאפורטה הלכה ודעכה במשך שנתיים עד שנמצא מישהו שהכיר את הסיפור והתמצא ברזיו. אני מתכוון לפפ. היום הוא פפ ולא צריך לומר מילה אחת נוספת, אבל אז הוא היה ג'וסף גוארדיולה - מאמן נטול מוניטין בקבוצות גדולות ובמועדונים גדולים, תוצרת עצמית אבל את הסיפור הוא הכיר. ידע איך לספר אותו.


עד פפ אני לא שמעתי את המונח "לה מאסיה". אני לא אומר שהוא לא היה קיים או שהוא לא הוזכר, אני רק אומר שאני לא שמעתי. הוא לא הוזכר בהקשרים של הקבוצות שקרויף כיכב בהם ולא באלה שאימן וניהל. קבוצת החלומות של קרויף נשענה על קומאן, לאודרופ, סטויצ'קוב ורומאריו - אף אחד מהם לא תוצר של "לה מאסיה". הקבוצה של רייקארד נשענה על רונאלדיניו, אטו, דקו, הנרי וליליאן טוראם. אף אחד מהם לא בילה שעה אחת באקדמיה של ברצלונה. רק הקבוצה של פפ זוהתה עם "לה מאסיה", רק אז זה הפך למונח שמגדיר את ברצלונה, את הערכים שלהם היא מחויבת, לא רק איך היא תשחק - אלא מי ישחק.הסמל הכי גדול של "לה מאסיה" (Gettyimages)


ברצלונה תבנה את עצמה סביב ובאמצעות פויול, צ'אבי, אינייסטה, מסי, פדרו, בוסקטס, ססק. מדריד תלך על בנזמה, ברצלונה לא תיקח אותו גם בחינם. מדריד תשליך את אטו מעל פניה, ברצלונה תגדיר את עמדת חלוץ השפיץ שלה באמצעותו. ברצלונה תתמסר למסי, ריאל לרונאלדו. ברצלונה תטעה ותיקח את זלטאן, שחקן עצום, אבל זלטאן זה שחקן של ריאל, לא שלה. תוך שנה היא תשלח את זלאטן ובסופו של דבר תיקח את סוארס. ריאל תחתים את בייל. ברצלונה לא תיגע בבייל.


לה מאסיה זו לא רק האקדמיה של ברצלונה, זה הסיפור שלה. היא לא רק מגדלת שם שחקנים, היא מלטשת שם את הזהות שלה, משכללת את הסיפור שלה. בברצלונה לא משחקים רק כאלה שגדלו באקדמיה שלה אבל משחקים שם רק אלה שמסוגלים להכיל את תרבות המשחק שנהגית באקדמיה שלה.


בין בארסה של רייקארד לזו של פפ הפרידו שנתיים. בין זו של פפ לזו של אנריקה עוד שנתיים. רק שנתיים. כשדבקים בסיפור ולא מתפשרים עליו זה לא לוקח יותר מדי זמן. זה לוקח הרבה יותר זמן כשאין סיפור או כששוכחים את הנרטיב. הסיפור שבארסה מספרת זה סיפור של ציביליזציה. מה שקרה בברנבאו השבוע קורה כשציבילזציה פוגשת בתאגיד.

תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
 • סאות'המפטון
  1
  בורנמות
  3
  Live
 • אוסאסונה
  0
  בטיס
  0
  Live
 • קליארי
  3
  גנואה
  1
  Live
 • שאלקה-04
  2
  מיינץ
  1
  Live
 • שטרסבורג
  2
  נאנט
  1
  Live
 • עירוני ניר רמת השרון
  1
  מכבי אחי נצרת
  0
  Live
 • מכבי פתח תקוה
  3
  בית"ר ת"א/בת ים
  0
  Live
 • הפועל נוף הגליל
  0
  הפועל ראשון לציון
  1
  Live
 • הפועל עכו
  2
  בני סכנין
  1
  Live
 • מ.ס כפר קאסם סוהיב
  0
  הפועל רמת גן
  0
  Live
 • אפואל ניקוסיה
  3
  דודלאנג'
  4
  Live
 • פ.צ. באזל
  5
  קראסנודר
  0
  Live
 • קלוז'
  2
  לאציו
  1
  Live
 • דינמו קייב
  1
  מאלמו
  0
  Live
 • איינטרכט פרנקפורט
  0
  ארסנל
  3
  Live
 • פ.צ. קופנהגן
  1
  לוגנו
  0
  Live
 • חטאפה
  1
  טרבזונספור
  0
  Live
 • לאסק לינץ
  1
  רוזנבורג
  0
  Live
 • פ.ס.ו איינדהובן
  3
  ספורטינג ליסבון
  2
  Live
 • קרבח אגדם
  0
  סביליה
  3
  Live
 • ראן
  1
  סלטיק
  1
  Live
 • סטאנדרד ליאז
  2
  ויטוריה גימראייש
  0
  Live
 • רומא
  4
  בשאקשהיר
  0
  Live
 • בורוסיה מינשנגלדבאך
  0
  וולפסברגר
  4
  Live
 • אספניול
  1
  פרנצווארוש
  1
  Live
 • פורטו
  2
  יאנג בויז
  1
  Live
 • גנט
  3
  סט. אטיין
  2
  Live
 • לודוגורטס
  5
  צסק"א מוסקבה
  1
  Live
 • מנצ'סטר יונייטד
  1
  אסטנה
  0
  Live
 • פרטיזן בלגרד
  2
  אלקמאר
  2
  Live
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ