תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

"החשיפה נועדה לעזור למגר את הטרור העולמי"

רומנו. \לבקשתי התמונות לא פורסמו מעולם\ | צילום: AFP
אילנה רומנו על פרסום תמונות חללי מינכן: "היתה אכזריות בלתי רגילה"

פרטים חדשים ומזעזעים נחשפו אתמול אודות מה שהתרחש במהלך חטיפת הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן בשנת 1972. בכתבה מקיפה שפרסם המגזין האמריקאי "ניו יורק טיימס" עולים פרטים קשים על מה שארע באותו יום גורלי.

 

במהלך המתקפה הרצחנית, שמונה טרוריסטים מארגון ספטמבר השחור פרצו למעונות הספורטאים בכפר האולימפי ורצחו אחד עשר ספורטאים ישראלים אחרי מצור ממושך וניסיון חילוץ כושל.

 

 

על פי אילנה רומנו ואנקי שפיצר, אלמנותיהם של שניים מהנרצחים, הספורטאים עברו עינויים קשים והוכו לנגד עיניהם של חבריהם בהם אף סירוס שביצעו המחבלים ביוסף רומנו, בעלה של אילנה. הסיפורים הקשים על היחס של המחבלים לקורבנות נתגלו לשתי הנשים רק עשרים שנים, לאחר שעורך דין שהחזיק בתמונות של האירוע חשף אותן בפני הנשים.

 

יוסף רומנו. "רציתי שהבנות יזכרו אותו עם חיוך" (gettyimages)

 

היחס של החוטפים היה נושא שעלה לדיון ציבורי סוער שבזמנו והערכות שונות על רגעיהם האחרונים של החטופים שנרצחו עלו. היום, יותר מ-40 שנה לאחר הטבח, בוחרות נשות הנרצחים לספר את הסיפורים הקשים. "מה שהם עשו זה שהם חתכו את איבר מינו דרך התחתונים והתעללו בו", אמרה אילנה רומנו למניו יורק טיימס.

 

בראיון לגלי צה"ל סיפרה  אילנה רומנו על היום בו נחשפה לתמונות ואת הסיבות מדוע שמרה את המידע לעצמה: "נחשפתי לפרטים לראשונה בשנת 1992, כאשר הגרמנים פרסמו חלק מפרטי החקירה ותמונות. העו"ד שלי חזר ביום שישי בערב, קורא לי ולאנקי (שפיצר) ביום שבת ומפציר בנו לא להיחשף לתמונות. אני מתעקשת וברגע שאני רואה אותם זאת טראומה ממש קשה ואני מחליטה לא לדבר על זה יותר ולגנוז אצלי את המבט הנורא בפניו של יוסי". 

 

חבר ארגון ספטמבר השחור. "הייתה שם אכזריות בלתי רגילה" (gettyimages)

 

"כשראיתי את התמונות קיבלתי החלטה לחסוך מכולם את התמונה ושהבנות יזכרו את אבא שלהם עם חיוך על הפנים. לאורך השנים עיתונאים נחשפו לתמונות הללו אך לבקשתי הם לא פורסמו מעולם.  מעולם לא התחרטתי על הצפייה בהם, כי כל כך רציתי לדעת את האמת".

 

"כשרואים את התמונה והגופה של יוסי מבינים שהיתה שם אכזריות בלתי רגילה. אחר כך מנסים להסביר לי שהם באו לעשות מו"מ. לפני שהעולם בכלל שמע שהיתה חטיפה שניים נרצחו ויוסי שכב שרוע בחדר והם התנגדו להכניס רופא. הם קשרו את כל הספורטאים והכריחו את כולם לצפות בגופה".

 

"כבר אז הצהרנו שההצלחה של הטרור במינכן תגרום להתגברות שלו בעולם. היו 'טובי לב' במינכן שאמרו לנו שהבאנו את זה על עצמנו. הסיבה שאני חושפת את זה עכשיו כדי להזכיר לעולם שחייבים למגר את הטרור ומטרה שהוועד האולימפי הבינ"ל יזכיר את האירוע בכל אולימפיאדה.תומאס באך, יו"ר הוועד האולימפי, עושה הרבה, אבל זה עדיין לא מספיק". 

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ