תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

ארגון, שיאים ומדליות: סיכום אליפות אירופה

קטינקה הוסו | צילום: AFP
נתניה 2015 תיזכר כתחרות של קטינקה הוסו ויעקב טומרקין. ומה עם החניה?
אליפות אירופה בשחייה בבריכות קצרות הגיעה לסיומה בראשון בערב והגיע הזמן לסכם מה ומי היו לנו כאן וגרמו לניחוח בינ"ל בין אדי הכלור במכון ווינגייט. 
 
 
גברת הברזל: התחרות הזו, יותר משל כולם, הייתה של קטינקה הוסו. השחיינית ההונגריה יצאה מנתניה 2015 עם 6 מדליות מוזהבות ואחת מוכספת, יותר מכל שחיין אחר ויותר מכל המדינות. על כל מדליית זהב היא הרוויחה 2,000 יורו, שלא לדבר על שיאי העולם ששברה. 
 
השיא הראשון שלה הגיע כבר בבוקר הפותח של התחרות (400 מעורב אישי) והשני ביום שישי האחרון ב-100 מעורב אישי. שני השיאים האלה יוסיפו לחשבון הבנק שלה עוד כמה סנטים וההכרזה עליה כמצטיינת האליפות הייתה ברורה מאליה.
 
קטינקה הוסו, שמתאמנת לבד עם מאמנה שהוא גם בעלה, ענתה על כל הציפיות. אפילו שוויתרה על משחה גמר אחד (200 חופשי) והעניקה לפדריקה פלגריני האיטלקיה את הזהב, היא ניצחה בכל המשחים בהם השתתפה מלבד 400 מטרים חופשי (כסף). היא זכתה כאן לתמיכת משלחת שגרירות הונגריה בישראל, שבראשה עומד השגריר ד"ר נאג'י אנדור. במקור כולם מבודפשט וכעת מתגוררים ברמת השרון. אחת מהמעודדות ענתה בלי היסוס לשאלה בשביל מי הם באו: "בשביל הוסו כמובן, היא מדהימה". המראה של שיין טאספ, המאמן/בעל, מניף ידיו על שפת הבריכה כשמגבת על כתפו הפכה לתמונה קבועה לכל אורך האירוע.
 

הוסו, כוכבת בהונגריה (AFP)
 
שיאי עולם: בתחרות בישראל נשברו שלושה שיאי עולם, אבל עם כל הכבוד לשניים של גברת הברזל, ה-שיא בה' הידיעה הוא של גרגוריו פלטריניירי ב-1,500 מטרים חופשי. האיטלקי שבר שיא בן כמעט 15 שנים ושיפר אותו ביותר משניה - 14:08.06 דקות. השדרים האיטלקים, שאחד מהם הוא מדליסט הארד מברצלונה 1992 פדריקו לוקה, ישבו ליד נציגי התקשורת הישראלית ולא הסתירו את ההתרגשות שלהם באותו רגע. הם הניפו ידים, מחאו כפיים והסבירו כיצד העבירו את המסר הביתה: "פשוט סיפרנו מה הולך פה, אבל לא צעקנו... כמה שזה היה מתבקש. כן עודדנו, זה משהו שלא רואים כל יום".
 
יכול מאוד להיות שהמארגנים ציפו ליותר. שלושת השיאים התרכזו בהצגת בוקר אחת ועוד הצגת ערב מעולה בשישי ובעצם השאירו די אבק לשאר שיאי התחרות שנקבעו. שני שוברי השיאים העידו על הבריכה שהיא בין המהירות ששחו בה.
 
הנבחרת האיכותית מכולן: כשמסתכלים על מכלול הנבחרות, הטובה ביותר שהגיעה לישראל היא איטליה. נוציא לרגע את שיא העולם ונגלה שיש לאיטלקים 17 מדליות בתחרות: 5 ארד, 5 כסף ו-7 זהב. האורחים מארץ המגף הראו שיש להם שחיינים טובים בכל משחה ובכל מרחק, וגם צלחו את משימת השליחים והשליחות במעורב אישי כתוצאה מכך. פאולו בראלי הוכתר כשחיין המצטיין בתחרות וכך גם כל נבחרתו. מעבר לכך, האיטלקים התאהבו בישראל ולא עזבו כמו שאר הנבחרות, אלא נשארו כדי להמשיך ולטייל בארץ. 
 

המשלחת האיטלקית, הכי חזקה בווינגייט (AFP)
 
30 זה ה-20 החדש: לאסלו צה חגג ביום חמישי יום הולדת 30 וקיבל כמתנה את המדליה הראשונה שלו. למרות גילו, שבשחייה נחשב כמבוגר מאוד, הוא ממשיך להוביל את אירופה בסגנונות הפרפר והמעורב האישי. בישראל הוא גרף מדליה גם עם השליחים ובבריכות ארוכות הוא כבר הוכתר לאלוף עולם. יצליח גם בריו?
 

לאסלו צה, עדיין ווינר (AFP)
 
חיי שרה: כשהרשימות לתחרות התחילו להגיע, נשאלה השאלה איפה שרה שיוסטרום. רק שלושה ימים לפני התחרות נודע שהשבדית בת ה-22 תגיע לישראל ובקרב אוהדי הענף נרשמה הקלה. בחמשת ימי התחרות היא זכתה ב-4 מדליות זהב, לא כולל המשותפת עם השליחים. בבייג'ין היא הייתה צעירה מכדי להשתתף ובלונדון 2012 עדיין לא הייתה בין השמות הנוצצים. בריו זה הזמן שלה. 
 

שרה שיוסטרום, מכוונת לפודיום בריו (AFP)
 
סולם יעקב: שתי מדליות כסף גרף יעקב טומרקין באליפות הזו, אחת במשחה החזק שלו (200 מטרים גב) ואחת במשחה שאף אחד לא חשב עליו (100 מעורב אישי, לא אולימפי). רק לפני שבוע הוא אמר לתקשורת שהוא לא טוב בבריכות קצרות לעומת הארוכות, והנה הוא הפתיע. אפילו את עצמו. 
 
העידוד של הקהל הביתי כנראה עשה את שלו, ובנוסף עזרה העובדה שהוא נמצא בכושר הטוב ביותר שהיה אי פעם. השחיין בן ה-23 ינסה עכשיו לעשות את אותו הדבר בבריכות ארוכות וההזדמנות הראשונה שלו היא באליפות אירופה שתיערך במאי בלונדון. אם חשבנו שהוא רק שחיין גב טוב, גילינו שהוא שולט בכל הסגנונות. מילה טובה יש גם לומר על גל נבו, שזכה במדליית הארד ב-400 מעורב אישי. 
 
יש לאן לשאוף: 21 שיאים ישראלים נשברו באליפות. רובם הוביל לחצאי גמר ולכמה הופעות בגמר, אבל לא למדליות. מאמן הנבחרת לאוניד קאופמן קלע בהימור שלו כשאמר שיהיו בין שלוש לחמש מדליות, אך השיאים מלמדים על כך שלשחייה הישראלית יש עוד לאן לשאוף. התקווה היא שבאליפות הבאה ב-2017 בקופנהאגן שיא ישראלי יהיה שווה מדליה והנבחרת תמנה לפחות חצי ממה שמנתה עכשיו, 48 נציגים.
 

ארגון מוצלח? לא מחוץ לבריכה (AFP)
 
שתי נקודות למחשבה
תחבורה: הושקעה כל כך הרבה מחשבה על האליפות מאז שישראל הוכרזה כמארחת ב-2013 ואם אפשר לתת ציון למכלול - שכולל מושבים, בעלי תפקידים ובעיקר סדר - אז הוא יהיה גבוה. למה לא מושלם? כי כרגיל שכחו את ההגעה. הכניסה למכון ווינגייט נאסרה מהשער הראשי והקהל נאלץ לנסוע דרך השדות של קיבוץ געש עד לכניסה הדרומית. בחניה, שהיא בעצם שטח מלא אבנים, ממתינים לקהל שאטלים שמובילים אל תוך מתחם הבריכה. מי שהעדיף לא לחכות להסעה וללכת ברגל בחושך, בכל זאת שעון חורף, נאלץ לצעוד בעקבות מי שמכיר את המכון מפני שהשילוט הסתיים בכניסה לחניון. 
 
שיווק: איך יכול להיות שעד יום רביעי, כשטומרקין לקח את המדליה הראשונה של הנבחרת, אנשים לא ידעו שהאליפות נערכת בישראל? מבלי להיכנס לנושא מחירי הכרטיסים והפרסום בפייסבוק של איגוד השחייה, איפה היו פרסומות בכלי התקשורת החיצוניים? ולא, בערוצי הספורט השונים זה לא נחשב. מה עם הערוצים המסחריים? העיתונים? הרדיו? למה הצופים בבית צריכים לראות שביום הראשון של התחרות אין כמעט קהל ביציע על המים, שנבנה במיוחד בשביל האירוע? 
 
מישהו היה צריך להשקיע מחשבה על פרסום לקהל היעד שמעבר לחובבי הספורט, אם רוצים להנגיש את השחייה לתושבי ישראל. וזו הייתה הזדמנות מצוינת. מזל שסוף השבוע היה סולד-אאוט לכל הכרטיסים והבריכה אכן הייתה מלאה.
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ