תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

להפיל את הדיקטטור: ואן חאל צריך לעוף

להפיל את הדיקטטור: ואן חאל צריך לעוף
מחנך עקשן, עריץ אטום, חסר פרגמטיות ולא מעודכן. לוינטל טוען כי אין מקום לכדורגל של ההולנדי ביונייטד
הבעיה המרכזית של לואי ואן חאל היא שנדמה שהוא רק הולך ועושה יותר טעויות ככל שהלחץ עליו מתגבר. במקום לעזור לקבוצה שלו, הוא רק פוגע בה. כך למשל הוא נהג להחליף במשחקים האחרונים את מרוואן פלאייני, שהיווה את האיום הגדול ביותר ברחבת היריבה. ומשום מה השחקן הדינמי היחיד שיש לוואן חאל במרכז הקישור, מורגן שניידרלין, מסופסל פעמים תכופות. 
 
והנה עם שמועות על פיטורים קרובים, ואן חאל הגיע לסטוק למשחק בבוקסינג דיי כדי להציל את משרתו. דווקא אחרי שהקפטן וויין רוני הכריז על נאמנות למנג'ר (בניגוד, אגב, להנהלת יונייטד ששתיקתה רק העצימה את השמועות), הוא סופסל - לראשונה מזה קרוב לשנתיים. רוני היה חלש העונה והיה מקום כבר מזמן לנסות לספסל אותו; אבל דווקא במשחק הגורלי של ואן חאל, כשאין לו שום מנהיג אחר על המגרש, ובתנאים של רוח קיצונית, ההולנדי "לחץ על הכפתור האדום" וקירקע את הקפטן. 
 
 
ואן חאל הסביר ש"לא מדובר בצעד דרמטי אלא במה שמתאים לתכנית המשחק שלי הפעם, ואנדר הררה עדיף מרוני כדי ליישמה". אבל כרגיל לא ברור מה הייתה תכנית המשחק, כשסטוק החזיקה בכדור 60% במחצית הראשונה ויונייטד לא ייצרה מהלך ראוי בהתקפה.
 
יונייטד מפוחדת וחסרת בטחון, תוצאה של המשחק הזהיר שמכתיב המנג'ר שלה (מובילה במסירות רוחב ובמסירות לאחור). אחרי 250 מיליון פאונד ששפכה על רכש בשנה וחצי, אין שחקן יצירתי ואיכותי ממש בקישור. והקבוצה נראית עצורה ומשותקת, ובכלל נדמה שזו קבוצה של כדורגל-שולחן לפי חוסר החופש של השחקנים. כל כדור נמסר באיטיות לרגל, לא שולחים שחקנים לשטח. זהו כדורגל בלי לקיחת סיכונים. וללא סיכון גם לא מייצרים מצבים, לא כובשים ולא מנצחים.  
 

ואן חאל ורוני, עוד החלטה נטולת הגיון (gettyimages)
 
אתה יכול לגנוב גול (מצב נייח, טעות בהגנת היריבה) ב"כדורגל הממוחשב" של ואן חאל, אבל ברגע שתיקלע לפיגור (עם הגנה חלשה) השחקנים שלך לא יכולים לחזור ככה למשחק. וכשמשחק ההתקפה חלש, סף השבירה נמוך וההגנה מתייאשת בקלות, יונייטד לראשונה מזה חמש שנים וחצי סופגת לפחות שני שערים בשלושה מחזורים רצופים.
 
נדמה שאין רגע שפל גדול יותר מאשר לשמוע את אוהדי סטוק סיטי שרים "משעמם, משעמם" לעבר יריבה. בטח כשמדובר במנצ'סטר יונייטד. אבל זה מה שקרה כבר בתחילת המשחק באיצטדיון בריטניה. במחצית הראשונה, כשהרוח החזקה הייתה בגבם של שחקני יונייטד, הם היו אמורים לדחוף קדימה וליצור בלבול בהגנת סטוק. אבל כשמשחקים לאחור אז כמה סמלי שמסירה כושלת לאחור (ניסיון החזרה בראש של ממפיס לדויד דה חאה), נעצרה בידי הרוח וייצרה את השער הראשון של סטוק. הפצצה של ארנאוטוביץ' נתנה לפוטרס 0:2 קל בהפסקה מול יריבה בלתי מאיימת. 
 
רוני עלה לשחק במחצית השניה, בה יונייטד ייצרה מצב וחצי (השתפרה בגארבג' טיים), אבל החילוף היחיד שבאמת היה מסוגל להציל אותה בהפסקה היה להזמין מונית לוואן חאל ולהחליף אותו. ההולנדי אחראי מרכזי לכשלון, אבל כמוהו הבעלים והמנכ"ל אד וודוורד, שגמגמו, השאירו את ואן חאל, ביודעם שתקופת חג המולד עמוסה במשחקים. כבר מחרתיים צ'לסי מתארחת באולד טראפורד.
 
מנג'ר סטוק, חלוץ העבר של יונייטד מרק יוז, שב-14 המפגשים הקודמים מול השדים האדומים נחל 10 הפסדים ורק ניצחון בודד, זרה מלח על פצעי ואן חאל בדבריו לפני המשחק. "בימים ששיחקתי ביונייטד לא קיווינו שננצח, אלא ציפינו מעצמנו לנצח כל משחק", אמר ורמז שזה לא המצב ביונייטד הנוכחית, שלא ניצחה שבעה משחקים ברציפות והפסידה ארבעה ברצף – שלושת המחזורים האחרונים ומשחק ההדחה מליגת האלופות בוולפסבורג.
 

תרנגול עיוור? כבר נראה צלוי (gettyimages)
 
רק לפני שנה ואן חאל הגיע למחזורי חג המולד בתנופה אחרי שישה ניצחונות ותיקו, ואף ניצח בקלות את ניוקאסל בבוקסינג דיי – המחזור בו יונייטד נוהגת לנצח (11 שנים ברציפות עד היום). המניה שלו הייתה בעליה, לרבים נדמה היה שהוא בונה משהו. זה התפרק לו. כי הוא מחנך עקשן, דיקטטור אטום, חסר פרגמטיות ולא מעודכן טקטית.
 
והערה לסיום: כשרואים את מוריניו מפוטר שבעה חודשים אחרי שזכה באליפות ואת ואן חאל על סף פיטורים, חודש אחרי שהבעלים של יונייטד קראו לו "גאון", עולה השאלה: מה הטעם בימינו (עם כל הלחץ מהתקשורת בעידן הרשתות החברתיות) להחתים מאמנים על חוזה רב-שנתי? הרי חודש של תוצאות רעות עלול לעלות לך במשרה. בכדורגל מפטרים כיום מאמנים כמו גרביים (בליגה הברזילאית הבכירה 19 מ-20 הקבוצות החליפו מאמנים בעונה החולפת). הרבה יותר ריאלי והולם כיום להחתים מאמנים על חוזים לשלושה חודשים, ולשפוט אותם על פי התוצאות.*
 
*אלא אם קוראים לך ארסן ונגר.
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ