תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

המאמן של הקבוצה המלהיבה בהולנד

המאמן של הקבוצה המלהיבה בהולנד
פטר בוס דוגל בהתקפה מהירה. זהבי ירוויח וכך גם מיכה ופרץ. כהן מתכונן

פטר בוס הוא מינוי נהדר של מכבי תל אביב. עם בוס מכבי החתימה מאמן עם ניסיון עשיר כמאמן ראשי שעבד במועדונים לחוצים, עבר משברים לא פשוטים והוביל קבוצות לשחק כדורגל יצירתי והתקפי. הכדורגל של בוס מבוסס על שליטה בכדור, לחץ קרוב לרחבת היריב, השתלטות מהירה על הכדור אחרי איבודו.

 

ויטסה של בוס הייתה לקבוצה ששיחקה את הכדורגל הכי יפה ומרגש בליגה ההולנדית בשנתיים האחרונות. גם באליפויות של אייאקס ופ.ס.וו, כולם התלהבו מהכדורגל ההתקפי וההרפתקני של בוס. יחד עם זאת הכדורגל שלו דורש המון סיכונים. באיבוד כדור שני שחקנים צריכים לתקוף את השחקן החוטף. הלחץ מתחיל קרוב לשער היריב, כששני שחקני הכנף, החלוץ והשחקן שמאחוריו לוחצים על סף רחבת היריב. זה חושף את ההגנה עם פחות שחקנים מאחורי הכדור במקרה והיריב מצליח לעבור את קו הלחץ הראשון, אבל זו הפילוסופיה של בוס: מותר לספוג, כל עוד נכבוש יותר.

 

 

בוס מאמין ב-4-3-3 הולנדי קלאסי. שני בלמים טכניים מאחור שבונים את ההתקפה. קשר אחורי (העונה זה היה שרן ייני בויטסה) שמתופקד כבלם שלישי כשאחד הבלמים יוצא עם הכדור קדימה. מגינים תוקפים שחושבים התקפה כל הזמן. שלישיית קישור שמכווצת במרכז השדה ותוקפת את הכדור ללא הפסקה. שני שחקני כנף שנצמדים לקו (דור מיכה וטל בן חיים הולכים לקבל הרבה שיעורים פרטיים). חלוץ 9 אמיתי, בשנה שעברה זה היה ברטראן טראורה הנהדר מבורקינה פאסו. העונה מושאל אחר מצ'לסי, דומיניק סולנקי, מתופקד בעמדה הזו. מאחורי החלוץ משחק "חלוץ הצל", הפליימייקר. כאן זה אמור להיות ערן זהבי, בוויטסה הפך ואלרי קזאישווילי לכוכב הקבוצה תחת בוס בתפקיד הזה. מחפש את השער כל הזמן, חופשי בהתקפה ללכת לאן שהוא רוצה וחושב.

 


בוס. איך יסתדרו איתו טיבי וגרסיה? (Gettyimages)

 

בוס אוהב לשחק מאחור עם שחקנים טכניים. לא במקרה דן מורי לא ראה כמעט דקות משחק תחת בוס. המאמן העריך את היכולות ההגנתיות שלו אבל לא הסכים לקבל את העובדה שסבל מיכולת טכנית ירודה. יהיה מעניין לראות מה יעשה בוס עם הבלמים הנוכחיים של מכבי. לליגה הישראלית היכולת הטכנית שלהם אולי מספיקה, אבל העובדה שהם איטיים ולבטח לא מספיקים לרמת ליגת האלופות יכולות להביא לכך שהתפקיד הראשון אותו ירצה בוס לחזק יהיה מרכז ההגנה.

 

בוס עבד בפיינורד כמנג'ר. זו הייתה תקופה קשה, כמעט אף אחד לא הצליח בשנים הללו במועדון הגדול הזה. תחת בוס פיינורד החזירה לשורותיה כוכבי עבר כרוי מקאיי וג'יובאני ואן ברונקהורסט, אך התארים לא הושגו. כשהמאמן חרט ואן ורבייק פוטר, נטען שאיבד את חדר ההלבשה, בוס נשאר נאמן למאמנו והלך בעקבותיו. בוס החליט לחזור לעמוד על הקווים, ואת הפריצה הגדולה שלו רשם אז, בהראקלס. בשלוש עונות נהדרות במועדון הקטן הזה הוא הנחיל להם כדורגל התקפי ושובה עין. קבוצה שרגילה הייתה להתנדנד בין ליגות, הפכה לקבוצה דומיננטית שלא משנה את השיטה שלה גם מול הגדולות. גם בתקופות משבר, אחרי כמה הפסדים רצופים, בוס נשאר נאמן למשחק ההתקפי ולא שינה דבר. זה הוכיח עצמו, גם בתוצאות אבל גם בהבנה שהדרך שלו נכונה.

 

אחרי הראקלס הגיעה ההצעה מוויטסה. מועדון גדול שהפך עם השנים למועדון בת של צ'לסי. בפועל זה אומר שהסגל משתנה כליל מדי עונה, צריך לעבוד עם הרבה שחקנים צעירים וחסרי ניסיון. בוס קידם לא מעט כשרונות נהדרים: לוקאס פיאזון, ברטראן טראורה, כריסטיאן אטסו ואחרים. אלה חדשות נהדרות לדור פרץ ולצעירים אחרים במכבי.

 


פרץ. בוס לשירותך (דני מרון)
 

לא אופתע אם התקופה הקרובה תהיה קשה. בוס הוא מאמן מתוחכם שדורש הבנה מלאה של הפילוסופיה שלו ושיטת המשחק. גם לשרן ייני בוויטסה לקח זמן להתרגל. גם במכבי שחקנים יצטרכו ללמוד מה המאמן רוצה מהם. אחרי שיבינו ויצליחו למלא את ההוראות, סביר שגם נראה תוצאות. הקהל יתאהב במשחק ההתקפי של המאמן, אבל צריך זמן. השאלה היא אם במכבי תל אביב יש מהמצרך הזה. 

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ