תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

המזרח הפרוע: מה קורה בארגון "לה פמיליה"?

המפגן בשרלרואה? בארגון לא מתרגשים | צילום: אודי ציטיאט
אחד המייסדים מספק הצצה נדירה לארגון שחלף עשור מאז היווסדו
ארגון "לה פמיליה" מציין בימים אלה עשר שנים להיווסדו. זו התאגדות ששינתה לגמרי את סצינת העידוד במגרשים והפכה למותג עצמאי בסדר גודל של הקבוצה שהיא מעודדת, בית"ר ירושלים, אבל לרוב מושכת אליה אש בכמויות שיכולות לכלות יער שלם. 
 
במועדון הירושלמי לא מדברים כלל על הארגון וגם העובדים לשעבר, כמו האקסים מעונת הצ'צ'נים, יושב הראש איציק קורנפיין והמאמן אלי כהן, לא מוכנים לדבר על הארגון שפעולותיו מרבות לזרוע חששות מסביב. ובכל זאת, ניסינו לברר לעומק מה זה לה פמיליה ומה עושים איתם הלאה. 
 
 
ניצב בדימוס מיקי לוי, כיום חבר כנסת מטעם "יש עתיד", היה מפקד מחוז ירושלים בזמן שהארגון רק קם. "המשטרה בהחלט יכולה להשליט סדר בארגון הזה, יש מספיק שיטות, אף אחד פה לא ממציא את הגלגל", הוא טוען. 
 
"מי שמשתולל צריך להיות מורחק בחתימה של מפקד מחוז ל-30 יום מהמגרשים. להביא אותו לבית משפט שייתן את הדין", מסביר לוי. "בכל משחק בית הוא צריך להתייצב בתחנת משטרה כדי שלא יילך למשחק, כי גם כשמרחיקים צריך לוודא שהם לא הולכים למשחק. אי אפשר לשלוט על 15 אלף איש, אבל המשטרה יודעת היטב מי מתפרע. אם המשחק מתחיל בשש והוא מתייצב במשטרה ברבע לשבע ובשבע וחצי הוא משוחרר, עד שהוא יגיע למגרש בקושי יישארו חמש דקות. פטנט פשוט וקל".
 

"אי אפשר לשלוט על 15 אלף איש" (ערן לוף)
 
נשמעת טענה שבגלל המצב הבטחוני משטרת ירושלים עסוקה מדי ולא יכולה להשתלט עליהם.
"המשטרה צריכה לתת מענה לכל אירוע. צריך מדיניות של אפס סובלנות. מותר להניף שלטים ולעודד, אבל בקהל צריכים להיות בלשים שמצלמים, ומביאים ראיות למאגרים סגורים שייפתחו ברגע הנכון. ולא לוותר".
 
בית"ר חוששת לטפל בארגון?
"לקבוצה יש אינטרס ברור לחסל את תופעת החוליגנים. ההנהלה מבינה שהתנהגות הקומץ גורמת נזקים בלתי הפיכים לקבוצה, שמקבלת משחקי רדיוס וקנסות, והיא משתפת פעולה. אני אישית דאגתי, בשיתוף עם הנהלת בית"ר, לשים בטדי מצלמות שמזהות תווי פנים ואפילו את גלגל העין, מה שמאפשר זיהוי של מאה אחוזים, שמוודאות שמי שאסור לו להיכנס לא יהיה ביציע".
 
עו"ד ארי שמאי עוסק רבות בייצוג אוהדים בבתי משפט, כולל אנשי "לה פמיליה". "יש קווים מקבילים בין כל ארגוני האולטראס בעולם, כולם חושבים שאין כמוהם וחושבים לפעמים שהם מעל הקבוצה", הוא מסביר. "מה זה ארגון לה פמיליה? זה לא משהו רשום. איך אפשר, למשל, להוציא אותם מחוץ לחוק? זה פופוליזם, ממש כמו שאין סיבה להוציא את התנועה האסלאמית מחוץ לחוק. אם בנאדם עושה עבירה שיתפסו אותו וזה הכול". 
 
"בקשר לעבירות שנעשות, משטרת ירושלים היא הקשוחה במשטרות. היא רודפת את אוהדי בית"ר ירושלים יותר ממה שמחוזות אחרים רודפים אוהדים, שגם את זה המשטרות עושות יותר מדי", ממשיך שמאי. "למשל, על השלכת אבוקות הם קיבלו הרחקות מהמגרשים לשנתיים-שלוש. כשאיתמר בן גביר ואני, שייצגנו את העותרים, זכינו במחוזי, אז פרקליטות המדינה הגישה בקשה לערעור בבית המשפט העליון, שזה הליך נדיר ביותר. ולפני שבאים בטענות ללה פמיליה שלא רוצים ערבים, שיבואו בטענות על זה שאין ערבים בחברת החשמל, בבזק ובמקומות עבודה נוספים. אבל את אוהדי בית"ר קל לרדוף".
 
ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת, מהמקוללים הראשיים על ידי חברי הארגון, אמר: "אני מצפה מההתאחדות להעניש את האוהדים הגזענים, שמקללים ללא הפסקה, אחרת ההתאחדות שותפה להמשך השתוללות הגזענות בטדי. יש כאלה שחושבים שכשמקללים אותי הם משפילים אותי, אבל אני לא מושפל מאנשים שפלים. יצא לבני סכנין די הרבה לנצח את בית"ר, כולל בטדי, וזו המתנה לקהל הנפלא שלנו".
 

גזענות? לא כולם תומכים (אודי ציטיאט)
 
שלום קדוש, אוהד שרוף של בית"ר, הוא ממייסדי הארגון ומסביר מה הניע את ההקמה: "היה צורך בארגון שיכיל בתוכו את האוהדים השרופים של בית״ר וכולנו נתנו יד להקים אותו. מי שהקים את הארגון היו כמה חבר׳ה חזקים מהיציע, שרוצים לעשות הכול תחת ארגון אחד והשם 'לה פמיליה' בא מזה שתמיד ביציע הרגשנו משפחה אחד של השני. לא חשבנו שזה יהפוך למותג כזה, אבל קיווינו. רק מי שמכיר את הארגון מבפנים יודע שהתדמית של הגזענות קשורה לחלק מאוד קטן מהארגון ולא לרוב האנשים אצלנו".
 
ספר קצת על קורות חייו של הארגון.
"תפנית ראשונה אירעה שנה אחרי ההקמה, כשיוסי מילשטיין התמנה ליד ימינו של ארקדי גאידמק בבית"ר והחל לחבק את הארגון, הקצה משאבים ונתן לו כוח חזק מאוד. תפנית שניה הייתה בנושא שאוהבים לקרוא לו גזענות, וזה קרה לפני ארבע שנים עם פרשת הצ'צ'נים כששני השחקנים המוסלמים סדאייב וקאדייב נדחו על ידי האוהדים. תפנית שלישית הייתה כשלפני שנה וחצי ארגון האוהדים החליט לא להתעסק יותר בניהול בית"ר ירושלים, אלא לנהל את היציע. מאז אנחנו הקהל הכי טוב בארץ".
 
ומה קרה במשחק בשרלרואה כשכמעט פוצצתם את המשחק עם מופע האבוקות?
"יום אחרי המשחק העלו אותי ברדיו ירושלים בתכנית של אלי אוחנה ואמרתי לו שרק מי שהיה במשחק כמוני יכול להבין מה שהיה שם. גזענות לא הייתה שם, אלא מופע פירוטכניקה. ונדליזם לא היה שם. נכון שאחרי המשחק היו כמה שעשו בעיות, אבל כארגון עצמו אנחנו לא ונדליסטים".
 
מה אתה אומר על בית"ר של אלי טביב? 
"אף אחד לא יכול לקחת מאלי טביב את זה שהוא גאון כדורגל, אבל הוא לא מתאים לבית"ר ירושלים. הוא עושה מהקבוצה צעצוע פרטי שלו. יש לו כשרון להפוך את כל התקשורת לטובתו. גם העיתונאים שמסקרים את הקבוצה עברו לצד שלו".
 

בתקופות של הצלחה מקצועית, הכל יותר רגוע (אסף קליגר)
 
מה לגבי ההתקפה שהביאה לפציעתו הקשה של אוהד הפועל ת"א לפני כמה חודשים?
"פעולות כאלה של אלימות בספורט קשורות לקבוצות מצומצמות ביותר בתוך חוגי האוהדים, זה לא קשור לחוגי האוהדים עצמם. הפרשה הזו קשורה לסכסוך אישי בין אנשים וזה לא קשור לאהדת כדורגל. שמשטרת ישראל תחקור ותגיע למסקנה למה הוא הותקף. והוא יודע בדיוק למה הוא הותקף".
 
אפשר לומר שאתם מנהלים את בית"ר?
"לא".
 
עובדה שאתם לא רוצים שחקן ערבי בבית"ר ואין שחקן ערבי בבית"ר.
"אנחנו כבר שמונה חודשים בנתק מאלי טביב".
 
אחרי המשחק בשרלרואה אמרתם שתעיפו אותו ובינתיים יש סולחה.
"אין שום סולחה, אבל תמיד כשיש הצלחה מקצועית מגיע שקט".
 
זה נכון שאנשי הארגון מקבלים מהמועדון כרטיסים בחינם?
"ללא ספק הייתה תקופה שחלק מהאוהדים קיבלו, אבל היום זה לא קורה. אלי טביב לא נותן. פעם היו מגיעים פק"ל 9,000 אוהדי בית"ר לטדי, היום הקהל מגיע בהמוניו למשחקי חוץ, אבל הקהל הירושלמי מתרחק מבית"ר. לגבי הגרעין הקשה של בית"ר שהולך לכל משחק, הגיוני שהוא יקבל עדיפות בכרטיסים במשחקים מסוימים".
 
הלוגו של לה פמיליה לכבוד חגיגות העשור
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ