לא פועל שם: זינדין זידאן ינסה לשנות את האופי של ריאל מדריד

לא פועל שם: זינדין זידאן ינסה לשנות את האופי של ריאל מדריד
המאמן תמיד היה איש של צווארון כחול, רחוק מגישת מהמועדון שלו. האם יצליח להנחיל את הערכים מימיו כשחקן?
יש הנחה שלא מקובל לחלוק עליה. היא קובעת שהמועדונים תמיד יותר גדולים מכל אינדיבידואל שעובר דרכם. האינדיבידואל רק משרת אותם לפרק זמן, הוא עוד חולייה בשרשרת, קדמו לו אחרים, אחריו יגיעו עוד. 


לא תמיד זה נכון. מועדונים הם בסופו של דבר מעשה ידי אדם, בדרך כלל אחד ספציפי. חפשו טוב ותמצאו – מאחורי כל מועדון גדול קיימת פרסונה שהפכה אותו לכזה. אחר כך זה כבר עניין של המשכיות. אם היא קיימת, אז המועדון באמת הופך להיות גדול יותר מכל אחד שעובר דרכו, אבל בבסיס תמיד יימצא אותו אחד שהגה את הרעיון והתווה את הדרך. ברוב במקרים מדובר בסמכות מקצועית, אדם שהמשחק זורם בדמו וקודח בראשו.


יונייטד לא הייתה הופכת למה שהיא ללא מאט באזבי ואלכס פרגוסון. קודם הראשון אחר כך השני. אם פרגוסון לא היה קיים, יונייטד של באזבי הייתה הופכת להיות אסטון וילה. אם בעשור הקרוב לא יימצא מישהו שיכנס לנעליו של פרגוסון, היא  עשויה להפוך לליברפול, שלא מצאה ממשיכים לשושלת הסקוטית שהנהיגה אותה מתחילת שנות השישים. פרגסון. איפה היורש? (gettyimages)


מילאן הייתה מילאן, קבוצה איטלקית טובה. עד שאריגו סאקי הגיע, לא יותר טובה מאינטר או יובנטוס. סאקי הניח את התשתית למילאן הגדולה, קאפלו ואנצ'לוטי המשיכו אותו. שלושתם נתנו לה את המעמד הייחודי שלה, בודדו אותה מכל היתר. צריך להוסיף כאן שכל זה התרחש תחת סילביו ברלוסקוני. בימיו, ברלוסקוני היה בעל חזון.


הדברים תקפים גם לגבי ברצלונה. נהוג להתחיל את ברצלונה אם לאסלו קובאלה. אין לי כוונה לקחת משהו מקובלה, אבל ברצלונה לא הייתה הופכת לבארסה הגדולה בלי רינוס מיכלס, יוהאן קרויף ופפ גווארדיולה.


באיירן מינכן זו הדוגמה הכי בולטת. היא נוסדה ב-1900, למועדון הכדורגל קדמה קבוצה של מתעמלים שהקימה אותו. באיירן שאנחנו מכירים קיימת מ-1965. עד אז היא הייתה עוד קבוצה גרמנית, לא הטובה ביותר. הבונדסליגה הוקמה ב-1963. והיא עלתה אליה שנתיים מאוחר יותר. למזלה היא עלתה עם בקנבאואר, מילר ומאייר. סביב שלושת אלה אודו לאטק בנה את האימפריה שלקחה שלוש אליפויות בראשית שנות ה-70, את גביע אירופה לאלופות, ושימשה בסיס לנבחרת הגרמנית שלקחה את המונדיאל ב-74'.בקנבאואר. איפה באיירן היתה בלעדיו? (gettyimages)


כל אלה הם רק דוגמאות, אבל כך זה בכל ענפי הספורט ובכל נקודה על פני כדור הארץ: בבסיסם של מועדונים גדולים וקבוצות גדולות נמצאים אינדיבידואלים יוצאי דופן שהפכו אותם לכאלה. אלה הם טיפוסים נדירים, חברי מועדון סגור, מצומצם שהקריטריונים להתקבל אליו ברורים,  קבועים וחד-משמעיים. אתה מחויב להציג רשימה של הישגים בקנה מידה היסטורי. רשימה שמתפרשת על פני שנים. הזיהוי שלך עם הקבוצה חייב להיות מוחלט. עליך להטביע בה את סגנונך. סגנונך שלך, לא של מישהו אחר.


הכלל הזה תקף וקיים בכל מקום ובכל מועדון חוץ ממקרה אחד - ריאל מדריד. ריאל חייבת את מעמדה לא לסמכות כלשהי בתחום הכדורגל – לא לשחקן יוצא דופן או מאמן פורץ דרך. היא חייבת את מעמדה למלכים, לפוליטיקאים, לבנקאים ולנשיאים. אין בריאל – לכל אורך ההיסטוריה שלה - סמכות מקצועית אחת שניתן להצביע עליה ולומר "הכל התחיל אצלה".


ריאל היא על שמו של המלך אלפונסו ה-13 שאימץ אותה משום מה בשנות ה-30 של המאה הקודמת ועל שמו של דון סנטיאגו ברנבאו שהפך אותה לאוניברסלית באמצע שנות ה-50 של אותה מאה. את החזון של ריאל יצקו מלך ודון.המלך אלפונסו ה-13 (מימין). אימץ את ריאל מדריד (gettyimages)


כללי הקמילה והבנייה מחדש לא חלים על ריאל מדריד. היא לא קמלה. אליה לא מתייחסים במונחים שמאפיינים אורגניזם. כשריאל מתקלקלת – קונים חדשה. היא לא תמיד מיטיבה עם האינדיבידואלים שעוברים דרכה. היא קברה לא מעט קריירות של שחקנים גדולים ומאמנים גדולים שחדלו להיות כאלה אחרי שחוו אותה. אלה, מעמדם נשחק, אבל למועדון לא קרה כלום.


גדולתה של ריאל ומעמדה לא תלויים בדבר. היא לא צריכה לזכות, לנצח ולגדל כדי לשמר את מעמדה. מגוחכת ופזרנית ככל שתהיה, תמיד אופפת אותה הילה, שתמשיך גם להתקיים בתנאי אחד: על ריאל לנצוץ. זה הרעיון שעומד בבסיסה – הגלאם. זו גם הסיבה שריאל לא מגדלת את כוכביה. היא רוכשת אותם כשהם נוצצים, לא רגע אחד לפני.  


                          


******


הזיהוי של רונאלדו עם ריאל ולהיפך נראה לי מתבקש. בין האיש למוסד קיימת הלימה מוחלטת. כריסטיאנו נברא עבור ריאל. יונייטד רק העניקה לריאל שירותים במקרה שלו, מצאה אותו, ליטשה אותו והכינה אותו לייעודו.  רונאלדו . נברא כדי ללבוש את המדים הלבנים (gettyimages)


אף פעם לא הרגשתי נוח עם הזיהוי של זינדין זידאן וריאל. עכשיו, כשמונה לסמכות המקצועית הבכירה של המועדון, אני פשוט חרד לגורלו. אני לא מפקפק ביכולות שלו אבל אני מטיל ספק באכסניה שלו. זידאן, לכל אורך הקריירה שלו, פעל והצליח כנגד כל הסיכויים. ותמיד הזיע עד שקיבל את ההכרה שהגיעה לו.


אני חושב על הדרך שעשה ואיך הוא נראה במהלכה. עד היום אני פוגש אנשים, שדעתם נחשבת בעיני, וכשאנחנו מגיעים לנושא המופרך שכל כך חביב עלינו – מי הם הגדולים ביותר - אז שמם של פלה, קרויף, מראדונה ובקנבאואר עולה מיד. מסי כבר שם עוד בטרם סיים את הקריירה שלו, כריסטיאנו נדחף, ואז כן, גם זידאן, איך שכחנו את זידאן. זידאן הוא לא מובן מאליו, הוא לא קונצנזואלי, אף פעם לא הבנתי למה. ומכיוון שזה הטריד אותי, התחלתי לפשפש והגעתי למקומות לא נעימים: המוצא שלו, הלוק שלו, ההזעה שלו.


הרי אין קריטריון אחד שזידאן לא עמד בו: הוא לקח הכל בכל מסגרת שבה שיחק והוא תמיד היה האיש שגרם לכך שהקבוצות שלו ייקחו הכל. הקריירה שלו במועדונים גדולים, שאינם בורדו, נמשכה עשר שנים. חמש שנים ביובנטוס – שתי אליפויות איטליה, שני גמרים של ליגת האלופות שיובה הפסידה בשניהם, ואיכשהו ההפסדים דבקו בו; אליפויות וגביעים בספרד עם ריאל מדריד; ליגת האלופות עם ריאל.   זידאן נגד לברקוזן. נעים להיזכר (gettyimages)


מונדיאל לצרפת ב-98'. כל האומה הצרפתית על הכתפיים שלו. יש לו המון מה להוכיח, יבנטוס הפסידה כבר שני גמרים של הצ'מפיונס איתו ומתחילים לדבר עליו כמו על אחד שקורס במאני טיים. תראו מה קרה לרונאלדו הברזילאי בגמר. אבל מה שקרה לרונאלדו לא קרה לזידאן. הברבר, האלג'יראי, הביא לה את הגביע. לא קופה, לא פונטיין, לא פלאטיני. ב-2000 הוא הוסיף לצרפת את היורו.


בין לבין ולפני ואחרי הוא שחקן השנה בצרפת, באיטליה ובספרד ושחקן השנה באירופה ושחקן השנה בעולם שלוש פעמים ושחקן המצטיין של היורו וכדור הזהב שלו ב-2006.


זה מביא אותי למונדיאל של 2006. לרבע הגמר נגד ברזיל. הוא בסוף הקריירה שלו, כל אחד יודע שאלו הן הופעות הפרידה שלו מהמשחק. זידאן הרי לא הולך לחתום באיזה קבוצה סינית. הוא שחקן של ועידות פסגה. המשחק שלו נגד ברזיל נתפס בעיני כתצוגה אדירה. את מה שקרה בגמר אני מעדיף להדחיק.


*********


הכדורגל שהביא לספרד שלושה תארים בינלאומיים רצופים – שני יורו ומונדיאל אחד – מבוסס על תרבות הכדורגל של ברצלונה, לא של ריאל. אין לבלאנקוס תרבות כדורגל מובהקת, יש לה תרבות של שיווק. פרס. בריאל יש שיווק, לא תרבות (gettyimages)


האמן הסקוטי דאגלס גורדון הקדיש לזידאן מיצג וידיאו. 90 דקות עם זידאן, ריאל מדריד נגד ויאריאל, 23 בפברואר 2005 בברנבאו. 17 מצלמות רק עליו, מכל הכיוונים, מכל זווית אפשרית. זה זידאן הכי אינטימי שאפשר לקבל, כל נקבובית בעור, כל קמט, כל אגל זיעה. זידאן נטף, בעיקר מהסנטר, אבל לא רק. אני לא בטוח שאנחנו אוהבים את הכוכבים שלנו כשהם מזיעים כך. 


זידאן היה שחקן של פעולות קטנות. כל הזמן ליד הכדור, לא מבקש אותו, לא דורש אותו, רק דואג שיגיע למקום הנכון. הוא עושה פעולה גדולה רק כשאין ברירה, כשהסיטואציה  סבוכה ואין לה פתרון פשוט. אז הוא חוזר לפעולות הקטנות, נכנס בשחקנים, נכנסים בו, כמה שהוא חטף, נפל, קם והזיע ודלף, ואז הכל מתברר. הוא לא תופס את עצמו כוכב, הוא צווארון כחול, פועל, חף מגינונים, הוא לא מלכותי, הוא לא נשיאותי, הוא לא ריאל.


כששיחק, מדריד לקחה אותו כמו שהוא, קישטה אותו מסביב, הוא היה הפועל השחור של הגלאקטיקוס, הכי טוב, הכי חשוב אבל הפועל השחור. אבל כסמכות מקצועית עליונה שמתווה דרך – ואת  הדרך שלו: מזיעים, מתכתשים, נחבטים נופלים, קמים – הלוק פחות חשוב. אני מחזיק לו אצבעות, זידאן לא יכול ליפול, אסור לו ליפול. אלוהים שמור עליו מריאל.   

תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
 • בני יהודה ת"א
  0
  מכבי נתניה
  0
  Live
 • מ.ס. אשדוד
  2
  הפועל באר שבע
  2
  Live
 • בורנמות
  3
  אברטון
  1
  Live
 • ווטפורד
  2
  ארסנל
  2
  Live
 • אייבר
  1
  אספניול
  2
  Live
 • אלאבס
  0
  סביליה
  1
  Live
 • סלטה ויגו
  0
  גרנאדה
  2
  Live
 • ויאדוליד
  1
  אוסאסונה
  1
  Live
 • בטיס
  1
  חטאפה
  1
  Live
 • גנואה
  1
  אטאלנטה
  2
  Live
 • פארמה
  1
  קליארי
  3
  Live
 • ברשיה
  3
  בולוניה
  4
  Live
 • ספאל
  2
  לאציו
  1
  Live
 • רומא
  4
  ססואולו
  2
  Live
 • ורונה
  0
  מילאן
  1
  Live
 • הופנהיים
  0
  פרייבורג
  3
  Live
 • פאדרבורן
  1
  שאלקה-04
  5
  Live
 • נאנט
  1
  ריימס
  0
  Live
 • סט. אטיין
  2
  טולוז
  2
  Live
 • מונאקו
  3
  מארסיי
  4
  Live
 • צרפת
  67
  אוסטרליה
  59
  Live
 • ארגנטינה
  75
  ספרד
  95
  Live
 • מכבי חיפה
  2
  עירוני קרית שמונה
  0
  Live
 • הפועל חדרה
  4
  הפועל רעננה
  0
  Live
 • הפועל תל אביב
  1
  סקציה נס ציונה
  1
  Live
 • הפועל כפר סבא
  0
  מכבי תל אביב
  1
  Live
 • ליברפול
  3
  ניוקאסל
  1
  Live
 • ברייטון
  1
  ברנלי
  1
  Live
 • מנצ'סטר יונייטד
  1
  לסטר
  0
  Live
 • שפילד יונייטד
  0
  סאות'המפטון
  1
  Live
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ