תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

הימור גורלי: מדוניאנין חזר כדי לתקן הרושם

הימור גורלי: מדוניאנין חזר כדי לתקן הרושם
הבוסני שוב במכבי ת"א: החיבור עם זהבי, שינוי השיטה. הכל בפנים

זה התחיל עם ידיעה כמעט שולית על דיווח בחו''ל לפיו מכבי ת''א הגישה הצעה לקשר האריס מדוניאנין שהשתחרר מדפורטיבו לה קורוניה, המשיך עם הרמת גבה וחוסר התלהבות בחלקים מכלי התקשורת ובפורום האוהדים ברשתות החברתיות ונגמר בהחתמה מפתיעה יחסית. האלופה חיפשה חיזוק והנחיתה בחשאיות, כיאה להתנהלותה, את הבוסני מחדש, הרחק מאור הזרקורים.

 

לא מעט שאלות עולות כשמדברים על האריס מדוניאנין והמונח 'קדנציה שנייה במכבי ת''א'. מדובר בשחקן שהיה אמור להיות בכמה דרגות מעל הכדורגלן הישראלי, להפגין מקצוענות ולהעניק דוגמא לכדורגלנים צעירים, אך שנתיים במדי מכבי ת''א הסתיימו עם מנג'ר, שני מאמנים, ושני עוזרי מאמן בכירים שמצאו את הדרך החוצה מהמועדון.

 

 

היו גם לא מעט תקריות משמעתיות, מעין שביתות באימונים ובמגרש, ייבוש ביציע, חופשה בהולנד בהסכמת הבעלים. וכן, גם מעט מאוד רגעי קסם עם שערים יפים ומסירות סרגל, שלא לדבר על ''דברים מדהימים שהוא עשה באימונים'' כהגדרת שחקנים לא מעטים ששיחקו איתו בקבוצה בזמנו.

 


מדוניאנין בקדנציה הקודמת. לא מעט עליות וירידות (דני מרון)

 

ד''ר האריס ומיסטר מדוניאנין: וחוזר חלילה

הילד ששרד את מלחמת האזרחים בבוסניה ועבר עם אימו להולנד, גדל באלקמאר ונחשב לכשרון גדול אך בסיכום הקדנציה שלו בכדורגל ההולנדי, רק בעונה אחת כמושאל במדי ספרטה רוטרדאם כבש שבעה שערים שלאחריהם עבר לוויאדוליד הספרדית. גם שם הבקיע שישה שערים בשנתיים חלקם כמחליף, הסתכסך עם הקהל, ירד ליגה ומצא את עצמו בקיץ 2010 במדי מכבי ת''א.

 

ההתחלה בת''א נראתה מבטיחה עם ניצחון על אולימפיאקוס, הפגנת מנהיגות וארבעה שערים בחמשת המשחקים הראשונים בליגה, על המשבצת שלמעשה שייכת במכבי עתה לערן זהבי. האוהדים התאהבו, ואז החלה השקיעה ובמקביל מערכת היחסים שלו עם המנג'ר אבי נמני והמאמן יוסי מזרחי הלכה והסתבכה שהמקרה הזכור ביותר הוא עימות עם הצוות המקצועי באימון המסכם לפני המשחק מול הפועל ר''ג, כשראה שאינו מתורגל בהרכב והודח מהסגל למשחק.

 

גורם המקורב למערכת באותה שנה מספר: ''כשהאריס הפך לשחקן ספסל הוא הפיץ סביבו אנרגיות שליליות, התאמן בחוסר חשק ולטעמי השפיע בהתנהגותו על שחקנים נוספים כמו יובל אבידור, רוני גפני ואחרים שאיבדו את מקומם בהרכב''. לאחר פיטוריהם של השניים קיבל מוטי איווניר את שרביט האימון וכרגיל ההתחלה הייתה מבטיחה.

 


מדוניאנין. יגרום לשינוי מערך? (מכבי ת"א, רשמי)

 

המאמן שחזר הביתה למדים הצהובים וחלם להביא אליפות, שיבח את מדוניאנין ואמר כי הוא בונה עליו, ואכן מדוניאנין נראה מחויב במשחקים הראשונים על המגרש והחל לנפק גם קבלות עם הופעות טובות. אך שוב לא לאורך זמן. שוב משבר ביחסים, שוב התנהלות לא נאותה.

 

גם בעונה שלאחריה בה בנו איווניר ועוזרו קבוצה צעירה ורעבה, מדוניאנין קיבל את ההזדמנות ואפילו כבש שער חוץ יקר מול פנאתנייקוס שעזר לצהובים להעפיל לשלב הבתים בליגה האירופית, אך שוב המצב התדרדר כאשר לאחר משחק ההפסד מול הפועל חיפה 2:0, כינה את המאמן 'ליצן' ולאחר מכן השתבשו היחסים והגיעו לייאוש.

 

הבעלים מיץ' גולדהאר ששילם 800 אלף יורו על כרטיסו של הבוסני, החליט להוציא את השחקן לחופשה אישית בהולנד בתקווה שיחזור יותר רגוע ומפוקס, אך לא כך היה המצב כאשר גם לאחר פיטוריו של איווניר במהלך אותה עונה. התנהגותו הבעייתית של מדוניאנין המשיכה אצל מחליפו  ניר לוין, כשהקשר הטעון התפרץ על מאמנו כשגילה שהוא לא בסגל לקראת משחק הדרבי מול הפועל תל אביב.


 


יסתיים בעוד חופשה ממומנת? (דני מרון)

 

בסיומה של אותה עונה הבוסני עזב בקיץ לגזיאנטפספור הטורקית. דווקא במקום האהוב עליו ביותר בעמדת מנהל המשחק של נבחרת בוסניה, הפגין מדוניאנין את משחקיו הטובים ביותר והחזיק במקום קבוע בהרכב בתפקיד הקשר 50-50 שמחייב עבודה הגנתית יותר. ''אם המעמד שלו טוב והוא משחק ופותח בהרכב אז הכל טוב. הוא מרגיש אהוב ורצוי, אבל כשהדברים לא הולכים לפי הרצון הוא הופך להיות טיפוס ושחקן בעייתי'', העיד גורם המקורב למועדון.

 

איך תיראה מכבי עם מדוניאנין, האם בוס ישנה את השיטה?

האחרונות שיחקה מכבי ת''א בהדרכת ארבעה מאמנים שונים (גרסיה, סוזה, פאקו, יוקאנוביץ') עם המערך של 4-3-3 שקרויף דוגל בו. שלושה קשרים במרכז המגרש שרובם פיזיים במטרה לשלוט בכדור ולנטרל את היריב. בחודש האחרון התמנה פיטר בוס למאמן הקבוצה והוא לומד את הסגל ממשחק למשחק.

 

ההולנדי דוגל בשיטת משחק התקפית יותר עם שני קשרים אחוריים מהם אחד יותר קדמי שיודע לתקוף ולאיים על השער, ואם מתרגמים את זה למעשים - בואו של מדוניאנין אמור להציב הרכב הרפתקני עם גל אלברמן כקשר אחורי אמיתי ולפניו מדוניאנין כמנהל משחק ומקדימה רביעיית שחקנים התקפים שתכלול את דור מיכה וטל בן חיים באגפים, ערן זהבי מאחורי החלוץ, ואורלנדו סה כחלוץ מרכזי.

 


שחקן עם רגל שמאל נדירה (דני מרון)

 

לאור יכולת שחקני ההגנה של מכבי העונה ומשחק ההגנה בפרט, נשאלת השאלה האם המעבר לשיטת המשחק הנ''ל ואפילו שיבוצו של מדוניאנין בעל האגו והכריזמה שלא ידוע כשחקן שמחלץ כדורים ויורד להגנה במערך של 4-3-3 בצוותא עם אלברמן ואיגיבור, יוכל להצליח במכבי ת''א?

 

הפרשן אייל לחמן התייחס להחתמה: "להאריס הייתה קדנציה קודמת לא טובה במכבי תל אביב וזה היה די מוזר כי למעשה גם לפני וגם אחרי הוא הצליח בכל המקומות. שחקן עם רגל שמאל הוא תמיד מצרך נחשק בטח כשמדובר בשחקן נבחרת בוסניה".

 

על השאלה האם בואו לא יפגע בהיררכיה ובשיטת המשחק בקישור העיד: "הצטרפותו היא פגיעה קשה במעמד של איגיבור ואזולאי, ומכבי תמיד התבססה על קישור מאוד פיזי ומדוניאנין הוא לא השחקן לכך".

 


גולדהאר משגיח על מדוניאנין. הפעם זה יצליח? (דני מרון)

 

שילוב מנצח או קרב שליטה: איך יתפקדו מדוניאנין וזהבי ביחד?

עוד נקודה שיש להתייחס אליה עם הצטרפות הקשר הבוסני המורכב היא עניין המנהיגות. איך יהיה החיבור שלו לקבוצה מבחינת יחסיו עם השחקנים ובמיוחד עם הקפטן והמנהיג הבלתי מעורער של הקבוצה – ערן זהבי.

 

המנהיגות של זהבי במכבי תל אביב, ככל הנראה בלתי ניתנת לערעור, אך האם החיבור ביניהם יכול דווקא להוביל לפריחה וניצוצות של גאונות? ייתכן ובהחלט דבר כזה יקרה כשגם המעמסה והתלות תרד מזהבי.

 

"אי אפשר לערער על הדומיננטיות של ערן זהבי. לא צריכה להיות בעיה בשיתוף הפעולה, מקצועית אין שום קשר ביניהם'', העיד המאמן איציק עובדיה שעבד בעברו אצל הצהובים.

 


"לא צריכה להיות בעיה בשילוב איתו" (דני מרון)

 

מלך שערי ליגת העל האווירון אלון מזרחי נשמע אופטימי: ''ההצטרפות של מדוניאנין טובה למכבי, לדעתי הוא וזהבי יצליחו ביחד''.

 

אפקט ג'ורדי: האם המנג'ר האהוב יצליח גם הפעם?

האיש שלקח את ההחלטה להחזיר את מדוניאנין לקדנציה שנייה במכבי, הוא המנג'ר ג'ורדי קרויף  מבחינת אנשי מקצוע רבים ואוהדים שזוכרים את העבר, קרויף לקח הפעם הימור מסוכן ואפילו גורלי לאור העובדה שהתלכיד שבנה במכבי הצליח בעיקר חברתית ומקצועית, כאשר גם שחקני הספסל יושבים בשקט ותומכים בחבריהם. ברק יצחקי, גילי ורמוט ועדן בן בסט הסתגלו למעמדם ברוטציה ולא פוצים פה.

 

דומה שלאור העובדה שהפועל באר שבע נראית כמו קבוצה שבשלה לאליפות ומובילה את הליגה, לקרויף אסור ליפול עם שחקני הרכש שהגיעו בחלון ההעברות ואמורים לעשות את ההבדל שיגרום לתואר אליפות נוסף, רביעית ברציפות להגיע לקריית שלום.

 


האוהדים שוב יתאהבו? (דני מרון)

 

בפורומים השונים ובמדיה החברתית נראה שרב אוהדי מכבי ת''א לא מושפעים מהרמות הגבה התקשורתיות על החזרת הבוסני וסומכים כהרגלם על יכולת השיפוט של המנג'ר האהוב עליהם: ''אם ג'ורדי הביא אותו, הוא יצליח להוציא ממנו את הדברים הטובים'', נכתב לא אחת במדיה החברתית. אחד המאמנים ואנשי המקצוע הקורבים לקרויף, שעבד איתו בעבר במכבי ת''א, פטריסיו סייג מגבה את המנג'ר: "מה שהיה פעם נלקח בחשבון, ג'ורדי לא פרייאר, הוא יודע טוב מה הוא עושה ובוודאי שלקח את כל הדברים בחשבון, אני סומך עליו''.

 

אז מה גרם בסופו של דבר למדוניאנין לחזור ארצה? ''כנראה שאין עליו הרבה קופצים, אם הוא חוזר לארץ הוא כנראה חוזר עם האף למטה'', סיכם גורם שמכיר מקרוב את המועדון. האם הפעם יהיה מדובר בסיבוב תיקון?

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ