תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

הפועל ב"ש נשענת על ההסתברות

ההיסטוריה איתם. שחקני באר שבע | צילום: דני מרון
רק שלוש פעמים לא לקחה קבוצה, שהגיעה ראשונה לפלייאוף, אליפות
1. לראשונה מזה חודשיים, ואחרי שמונה ניצחונות רצופים, איבדה הפועל באר שבע נקודות. הפעם האחרונה שבה איבדה המוליכה נקודות הייתה במשחק החוץ מול מכבי חיפה, והפעם האחרונה שעשתה זאת במשחק בית הייתה גם היא מול הירוקים. ב"ש תשחק מול חיפה עוד שלוש פעמים עד סוף העונה, הפעם הבאה בעוד חודש בדיוק.
 
2. איבוד הנקודות מול סכנין הביא את ב"ש לסיים את הסיבוב השני עם 64 נקודות ובפער של 3 ממכבי ת"א. זו הפעם ה-24 מאז קום המדינה שבה יהיה פלייאוף או סיבוב שלישי - כלומר, יהיה שיבוץ משחקים נוסף בהתאם למיקום בתום הליגה הסדירה – ולתשומת ליבה של מכבי ת"א, רק שלוש פעמים לא זכתה באליפות הקבוצה שסיימה ראשונה בתום העונה הסדירה. הראשונה הייתה מכבי נתניה ב-1989 (מכבי חיפה זכתה באליפות), השנייה הייתה מכבי חיפה ב-2003 (מכבי ת"א זכתה באליפות) והשלישית גם מכבי חיפה, שסיימה בהפרש של 6 נקודות ב-2010, אבל הפער קוזז לשלוש והירוקים ראו את הפועל ת"א מניפה את הצלחת בטדי. 
 
 
3. מכבי ת"א סיימה ראשונה בתום הסיבוב הראשון, ובתום הסיבוב השני הפועל ב"ש היא זו שבפסגה. ב"ש צברה 35 נקודות מתוך 39 אפשרויות, שיפור של קרוב ל-21% מהמאזן שלה בתום הסיבוב הראשון. מכבי ת"א השתפרה ב-10%. המדהים הוא, שלמרות שנדמה שבית"ר ירושלים עשתה סיבוב שני מדהים, היא צברה רק 3 נקודות יותר מהסיבוב הראשון - אז פיגרה בחמש נקודות בלבד מהפסגה. בסיבוב השני היא עשתה 8 נקודות פחות מהפועל ב"ש.
 

עשו סיבוב שני מדהים (דני מרון)
 
הקבוצה שעשתה את השיפור המשמעותי ביותר בסיבוב השני היא בני סכנין, שהשתפרה ב-40% - 21 נקודות לעומת 15. בני יהודה רשמה שיפור של 20%. הקבוצה שרשמה את הנפילה הגדולה ביותר היא לא מכבי נתניה, אלא מכבי פ"ת, שצברה רק 8 נקודות בסיבוב השני - נפילה של 63.6%. נתניה נפלה ב-62.5%. 
 
4. ממוצע השערים לאחר שני סיבובים עומד על 2.225. מאז 1990 לא נרשם ממוצע שערים כל כך עלוב כמו השנה. אז היה ממוצע השערים 2.04 שערים למשחק. הנפילה בכמות השערים היא בשיעור של 12%, לאחר חמש שנים רצופות שבהן היה ממוצע השערים קצת גבוה משניים וחצי שערים למפגש. 
 
5. מכבי ת"א מחזיקה במאזן מדהים: היא הקבוצה היחידה שטרם הפסידה משחק חוץ העונה, הישג שרק הפועל ת"א בעונת 2009/10 עשתה טוב ממנו, כשלא הפסידה עונה שלמה בחוץ. אגב, גם בתום הסיבוב השני היה מאזן ניצחונות החוץ עדיין גבוה ממאזן ניצחונות הבית, 69 מול 65, וזה משהו שלא היה פה מעולם. 
 
מה שכן, מכבי נתניה מחזיקה במאזן של אפס ניצחונות בית מתחילת העונה, הישג שכמוהו היה לאחרונה ב-1988 עם מכבי פ"ת, שהצליחה לנצח משחק בית אחד עד לסיום אותה עונה. הפעם האחרונה שקבוצת בית לא הצליחה לנצח משחק בית במשך עונה שלמה הייתה ב-1977/8, אז לא ניצחה הפועל עכו בכל 13 משחקיה הביתיים. המאזן של נתניה בתום 26 משחקים גרוע אף מזה של פ"ת ועכו: יש לה רק חמש נקודות בית, ולהן היו שש.
 

נתניה, אחת הקבוצות הגרועות בתולדות הליגה (אודי ציטיאט)
 
6. ערן זהבי עלה השבוע למקום ה-24 בין כובשי השערים בכל הזמנים, כשהוא חולף גם על פני שלום אביטן. במאזנו של זהבי 117 שערי ליגה. כדי לעבור את השחקן הבא - למעשה שניים, אלי אוחנה ובועז קופמן עם 121 שערים – הוא יצטרך לשבור את שיא השערים לעונה בת פחות משנה, 30 שערים של נסים אלמליח ז"ל מעונת 1954/5. לזהבי חסרים שישה שערים – משימה אפשרית לחלוטין העונה – כדי להיכנס לרשימה היוקרתית של 20 הכובשים הגדולים בכל הזמנים.
 
אגב, זהבי כבש כמות שערים שגדולה או לפחות זהה, ממאזן הכיבוש של כל אחת מקבוצות הפלייאוף התחתון.
 

יכנס לטופ 20 עוד העונה? זהבי (עדי אבישי)
 
7. ציוני דרך: פדרו גלבאן הפך לשחקן ה-58 בתולדות הליגה שהגיע ל-80 שערים בליגת העל; פיראס מוגרבי הגיע השבוע ל-200 משחקי ליגה; עדן בן בסט הגיע ל-150 משחקי ליגה; אליניב ברדה יגיע השבוע ל-250 משחקי ליגה. 
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ