תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

להתגמש, לא להיכנע: פיזור היורו בין מדינות יבטיח קיומו

אבטחה במגרשים. קיץ לא פשוט מחכה | צילום: Gettyimages
החשש הבטחוני מטיל ספק ביכולת של צרפת לארח את הטורניר. הנה הפתרון

האיטלקים היו הראשונים להביע חשש לגבי קיום יורו 2016 בצרפת מיד אחרי פיגועי פאריס בנובמבר 2015 בהם נרצחו 129 בני אדם. האיטלקים היו גם אלה שהעלו השבוע את הרעיון הכמעט אווילי לקיים את היורו הקרוב באיצטדיונים ריקים ללא קהל. השאלה המתבקשת היא האם יש טעם בכלל לקיים טורניר כזה ומה עם הנבחרות והעיתונאים והאנשים שיעבדו סביב השעון כדי לארגן משחקים חסרי נשמה כאלה.

 

האם היורו הקרוב עלול להתבטל בגלל הטרור של המדינה האיסלמית באירופה? התשובה היא שזו בהחלט אפשרות סבירה. עוד פיגוע או שניים יגרמו לבהלה ענקית בקרב מארגני הטורניר והנבחרות שאמורות להשתתף בו. צרפת סמוכה לבלגיה ולפי הפרסומים, ברחובות של שתי המדינות האלה מסתובבים מאות מתאבדים פוטנציאלים שעשויים לשים לעצמם את אליפות אירופה כמטרה. זו המטרה ההגיונית עבור דאע"ש. אפילו באנגליה פורסם שלא פחות מ-300 ג'יהדיסטים מסתובבים ברחובות בריטניה ומהווים פצצה מתקתקת.

 

 

אבל אסור שהיורו יתבטל לחלוטין. זו תהיה כניעה למי שרוצים לשבש את החיים של התושבים באירופה. מי שגילה אומץ לב גדול השבוע היה מאמן נבחרת וויילס כריס קולמן שאמר כי הג'יהדיסטים רוצים לראות את כל תושבי אירופה מסתגרים בבתים 24 שעות ביממה מאחורי סורג ובריח.

 

השאלה הגדולה היא האם אפשר לאבטח את היורו הקרוב, ובגדול התשובה היא "לא". גם אם יגויסו כוחות SAS היחידה המיוחדת למבצעים של בריטניה והאינטרפול שכבר הוזמנו על ידי ממשלת צרפת לעזור, וגם אם יהיו בדיקות קפדניות בכל מקום - עדיין מתאבד אחד יכול לגרום לביטול הטורניר.

 

הפיתרון היחיד שבאופ"א צריכים לחשוב עליו הוא להעביר את המשחקים למתכונת של יורו 2020. נשיא אופ"א היוצא, מישל פלאטיני, העביר החלטה שהיורו הבא לא יהיה במדינה אחת שתארח את המשחקים אלא ב-13 מדינות שונות כשרק חצאי הגמר והגמר יתקיימו בוומבלי.

 

כבר העביר החלטה דומה. פלאטיני (GettyImages)

 

אם אין לצרפת את היכולת להבטיח את שלום האוהדים והנבחרות כדאי לאמץ את השינוי הזה או חלקו כבר ביורו 2016. ברור שלצרפת ייגרמו נזקים כלכליים כבדים והצורך יהיה למצוא בתי מלון חדשים ולהזמין שוב טיסות וייתכן שחלק מהאוהדים לא יכול להוציא עוד כספים מכיסו, אבל מה האלטרנטיבה? ביטול הטורניר אחרי שיתחיל? אופ"א אולי תצטרך לעבוד מסביב לשעון כדי לארגן את כל הלוגיסטיקה הדרושה לקיום המשחקים במדינות וערים שונות, אבל הם לפחות יתקיימו. הסיכון של פיגוע ענק יירד בצורה משמעותית אם המשחקים יפוזרו, והטרור לא ינצח.

 

כבר הועלתה הצעה לדחות משחקים במהלך היורו בצרפת ביום אחד אם יהיה מידע על איום לפיגוע. הרעיון שהועלה הוא להעביר אותם לעיר ואיצטדיון אחר ולקיים אותם בדלתיים סגורות. השאלה אם צרפת יכולה לאפשר לעצמה ולמיליון וחצי אוהדי כדורגל שצפויים להגיע דפיקות לב מואצות במשך חודש שלם מה-10 ביוני עד ה-10 ביולי וב-51 משחקים. זה נשמע כמו דבר מטורף לחלוטין. צרפת כולה ואירופה יחיו במשך חודש בפחד נוראי בלי הפסקה. רק פיזור המשחקים למדינות ואיצטדיונים שונים יביא פיתרון לבעיה.

 

אומנם ההחלטה של פלאטיני לקיים אליפות אירופה מפוזרת בין כל המדינות ביבשת הרגה את הרומנטיקה עליה גדלנו בכדורגל, אבל כעת היא נראית כמו הפיתרון היחיד לאיום לגזול מאיתנו לחלוטין את ההנאה לראות את אליפות אירופה במלוא הדרה.

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ