תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

הסימפוניה החמישית: יובה בסגנון פ"ת

שחקני יובה חוגגים |
על נחישות, סיבולת ועוצמה שהזכירו לדבורין נשכחות משנות ה-60

חמש זכיות רצופות באליפות איטליה בכדורגל אינן דבר של מה בכך. ובכלל, חמש אליפויות רצופות הינן מבצע ענק בכל ליגה בעולם. יובנטוס עשתה זאת בארץ המגף, והשאירה אבק לכל אלה שקיוו כי פתיחת העונה הגרועה שלה, תמנע ממנה את התואר החשוב.

 

"בריצת המרתון" דרושים נחישות, סיבולת ועוצמה מנטלית, ולא בכדי כל אלה מצויים בשפע אצל הגברת הזקנה. המסורת מדברת, וגם אם היו שנים שהליגה האיטלקית עברה לשליטתן של מילאן ואינטר, הרי יובה היא היהלום שבכתר. מתמיד שיחקו בשורותיה כדורגלנים בעלי מחויבות להצלחה, בהם שמות שעשו היסטוריה דוגמת בוניפרטי, סיבורי, ג'ון צ'ארלס, פלאטיני ובונייק. את מדי הזברה שלה לבשו גם פאולו רוסי, דינו זוף, ושלא לדבר על "הצעיר הניצחי" ג'יג'י בופון, השומר על שערה במסירות אין גבול.

 

עם הזכיה החמישית ברציפות באליפות, אך טבעי להזכיר שמבצע מרשים שכזה רשמה בישראל קבוצת הפועל פתח-תקוה, שבמאזנה שש אליפויות. הראשונה שבהן נרשמה ב- 1955, והבאות אחריה היו רצופות: מ- 1959 ועד 1963 (כולל). כדי לעמוד באתגר כה גדול זקוקה קבוצה להרכב של כוכבים, ואכן להפועל פתח-תקווה של אותה תקופה היו שחקנים נפלאים ובראשם נחום סטלמך.

 

כשמדברים על הפועל פתח תקווה הגדולה צץ ועולה מיידית שמו של סטלמך. "ראש הזהב" של הכדורגל הישראלי, מנהיג הקבוצה וקפטן הנבחרת הלאומית. לא רק משחק הראש שלו היה משובח. הוא הבין את המשחק, היה בעל ראיה מרחבית, כידרר נפלא ובעט בדייקנות. בעיני רבים מהוותיקים הוא היה הכדורגלן המושלם. ראיתי הרבה ממשחקיו והתפעלתי מיכולתו הטכנית הגבוהה ומהשערים הנפלאים שהבקיע במבצעים אישיים.

 

עוד משחקניה שלבשו אז את מדי הנבחרת היו השוער יעקב ויסוקר, ג'רי חלדי, שלום פטרבורג, דרור קשטן, שלמה נהרי, בועז קופמן וזכריה רצבי.

 


אז מי על תקן זכריה רצבי? (Gettyimages)

 

כאמור , ב-1959 החלה הקבוצה את הידרה הרצופה של זכייה באליפות הליגה בכדורגל. היא צברה באותה עונה 33 נקודות (כידוע ניתנו רק שתי נקודות לניצחון) בהקדימה את הפועל חיפה 31 נקודות.

 

ב-1960 צברה הקבוצה 31 נקודות – נקודה יותר מאשר סגניתה, מכבי תל אביב. ב- 1961 הקדימה הפועל פתח תקווה את הפועל תל אביב ב- 6 נקודות – 36 לעומת 30.

 

את הכתר הרביעי הרצוף היא קטפה ב-1962 בהקדימה את קבוצת מכבי יפו בשתי נקודות. פתח תקוה ראשונה, עם 28 נקודות, ומכבי יפו במקום השני עם 26 נקודות. לפי רישומים אחרים, פתח תקוה זכתה באליפות עם 26 נקודות ובזכות הפרש שערים עדיף על פני מכבי יפו. 

 

התואר החמישי ברציפות נרשם ב-1963 שבה צברה 32 נקודות לעומת 27 של סגניתה, הפועל תל אביב.

 

הניסיון לזכות באליפות גם שנה לאחר מכן כשל, כאשר בתואר זכתה הפועל רמת-גן עם 40 נקודות, בהקדימה את מכבי יפו (39) ואת הפועל פתח תקווה 38).

 

ימים ושנים רבות חלפו - עברו מימי הזוהר הבלתי נשכחים של הפועל פתח תקווה. אלופות באו והלכו – אך עד כה אף אחת מהן לא זכתה באליפות חמש פעמים ברציפות.

 


יש להם לאן לשאוף (עדי אבישי)

 

"הסימפוניה החמישית" של יובנטוס נתנה לנו איפה הזדמנות טובה להיזכר בימי הזוהר של הפועל פתח תקווה, שהיתה באמת אחת מהקבוצות הגדולות בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי.

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ