יוסי אבוקסיס כשחקן היה כמו טל בן חיים

טל בן חיים. חרא טיפוס זה אחלה שחקן |
מאמן סכנין לא החמיץ הסרחות במהלך הקריירה ולא ראה דבר פרט לניצחון

אני מת על טל בן חיים. מת עליו כמו שהוא.


אנחנו בשכונה, כן? משחקים כדורגל עמודים, עושים כוחות. זורקים עשרה גרוש באוויר, אמרתי "פלי" - נפל "פלי", אני בוחר ראשון, יש לי אחלה מבחר, אותו אני לוקח ראשון כי "המפסידים – יורדים" ואיתו יצטרכו לגרד אותנו מהמגרש עם שפכטל. רק לנצח הוא רוצה. לא רואה אף אחד, לא מכיר אף אחד, מתעצבן, מקלל, לא מוסר כדור, חרא טיפוס אבל אותו אני בוחר ראשון.


כל מיני טמבלים אומרים שאם הוא, בן חיים, היה משפר קצת את קבלת ההחלטות שלו אז הוא באמת היה שחקן גדול. אני אומר להם: איזה קבלת החלטות? הוא בכלל  לא מקבל החלטות. התהליך הזה לא קיים אצלו. הוא מופעל על ידי האינסטינקטים שלו, עבד ליצרים שלו, רק בגלל זה הוא שחקן גדול. ראיתם אותו מבצע על המגרש פעולה אחת שמחשבה מאחוריה? לא ראיתם, לא הייתה כזאת.


ממנו אתם מצפים שיעצור בגלל שעותמאן מתח שריר והוציא את הכדור החוצה כדי להרוויח זמן טיפול, ואחר כך עוד ייתן לו את הכדור בחזרה כדי שיחדש את המשחק? ממנו אתם מצפים לזה? מטל בן חיים? אולי גם ישאל את עותמאן אם הכל בסדר? אולי אפשר לעזור במשהו?בן חיים ועותמאן. אין כאן עניין של חוסר כבוד, אלא ביריב שהוא אויב (ערן לוף)


בן חיים לא נוהג כך בעותמאן בגלל שעותמאן ערבי ולערבים הוא לא נותן כבוד. הוא נוהג כך כי עותמאן הוא יריב שמאיים להוריד אותו מהמגרש. זה מה שהופך את עותמאן לאויב, כי להישאר על המגרש אצל טל בן חיים זה עניין קיומי, לכן אני מת עליו.


כך הדברים עובדים אצלו ואצל עוד כמה – אין הרבה - מסוגו: עותמאן מאותת שהוא פצוע, מבקש פסק זמן. חוקי הפייר-פליי ברורים: צריך לאפשר לו פסק זמן. בן חיים לרגע לא חושב שעותמאן מתחזה. או שיש הבדל בין המקרה הזה לבין מקרה דומה, אם כי שונה, שבו שחקן נפצע תוך כדי משחק והוא שרוע על הדשא ואז זה בסדר להמשיך לשחק. אלא אם ההוא נפגע בראשו - שזה כבר סיפור אחר - ואז גם במקרה הזה צריך לעצור את המשחק.


אתם שמים לב כמה פעולות שכרוכות בחשיבה מעורבות בתהליך הזה? אתם מעלים על דעתכם שטל בן חיים, תוך כדי משחק, מסוגל לעבד את כל המידע הזה ולקבל החלטה מושכלת? לעצור את המשחק ולאפשר לעותמאן את מבוקשו או לשים זין ולהמשיך במשחק?


טל בן חיים פועל מתוך אינסטינקטים. הכדור אצלו, ברשותו, מולו עורף דליל, בסופו שער, הדרך פתוחה, הוא מפגר 1:0. זה כל מה שהוא יודע. שזה 1:0 והדרך לשער פתוחה. אז הוא עושה את מה שבן חיים עושה. ואחר כך שואלים אותו למה, ואין לו מה להגיד אז הוא פולט "אני בורג במכונה". אז אומרים לו "כן, זה גם מה שהנאצים אמרו".


לא כועס על לנדאו, אלא על אבי כהן ז"ל


נסיבות ההפסד בכדורגל, כל הפסד, לא מעניינות אותי, עצם ההפסד מטריף אותי. כל מי שהתחרה, כל מי שבילה מספיק זמן במגרשים, נחשף לדברים האלה: לגניבות הקטנות, להסרחות, ללכלוכים, לכיפוף החוק. לא התרגשתי כשהפסדתי גמר גביע משום שאיזה מניאק דפק לנו גול עם היד (מכבי הפסידה להפועל ת"א 3:2 ב-1983).


שיגע אותי שאבי כהן ז"ל נתן ללנדאו לטפס לו על הראש ולהביא גול עם היד. כל החשבונות שלי היו עם אבי כהן, לא עם גילי לנדאו. לנדאו, חשבתי, דווקא בסדר. ראש טוב, גנב קטן וחמוד. את אלה צריך להכיל. אבל אבי כהן? איך הוא נתן לזה לקרות. הגול שהוא נתן בדרבי כמה שנים קודם נמחק. מאז ועד יום מותו הטרגי לא סלחתי לו. מבחינתי, להיכל התהילה שלנו הוא לא יגיע. רק בגלל זה. לצביקה רוזן זה לא היה קורה.


האמת היא שגם לא אכפת לי לנצח משחק בנסיבות האלה. וגם ניצחנו. לא גמר גביע אבל ניצחנו. מה, לא הסרחנו בימק"א? מה, דרור בר נור לא ניצח ככה את נתניה? אני יודע, זה ניצחון לא נקי, לא חלק, לא אסתטי. זה כרוך בתחושה של אי נוחות, אין מה להתכחש לזה. רצוי, כמובן, שהיריב יסיר את הכובע ויודה בעליונות שלך ולא יעמוד ויילל שלקחת לו וגזלת ממנו, מה עוד שהוא גם צודק - אבל מעבר לזה? ממש לא אכפת לי.  רוי קין. פרגוסון מעולם לא גינה אותו, אלא רצה שיירש אותו (Gettyimages)


יש לי קו אדום. אני מדבר על כניסות זדוניות שבאו לחסל קריירות: כמו של טוני שומאכר בפטריק בטיסטון; כמו של אנדוני גויקוצ'אה בדייגו מראדונה. כמו של רוי קין באלף אינגה האלאנד. את אלה הייתי זורק לבית הסוהר. אלה לא גניבות ולא הסרחות, אלה הם פשעים.


מוטי ארואסטי, דרק שארפ, נובי סטיילס, ניר קלינגר – יש כאלה, היו כאלה ויהיו כאלה בכל מקום, בכל הליגות, בכל ענפי הספורט. אלה, רק השופט עוצר אותם. אין להם מנגנון בלימה. המעסיקים שלהם, המאמנים, חברי ההנהלה, האוהדים – אף פעם לא מגנים אותם כי הנכונות שלהם להקריב היא אינסופית וזה כולל את הכל. אני משוכנע שדייגו סימאונה לוקח לקבוצה שלו קודם כל כאלה. אף פעם לא שמעתי את אלכס פרגוסון מגנה את רוי קין. הוא חשב שקין צריך לרשת אותו ביונייטד.


אבוקסיס וקוקוס לא ספורטיביים? הלוואי עלינו


אני לא הולך להתווכח אם יוסי אבוקסיס היה ספורטיבי כמו טל בן חיים, יותר ממנו או פחות ממנו. אני יודע דבר אחד בוודאות: לא הייתה הסרחה אחת שאבוקסיס נמנע מלבצע מטעמים של אתיקה אישית, אם היא הייתה מעניקה לו איזשהו יתרון במגרש. גם קודמו בהפועל, אלי כהן, "קוקוס", היה כזה. בשנים מסוימות הפועל גידלה אותם. מעניין, אני קינאתי בהם בשנים ההן. חשבתי, חבל שלנו אין כאלה. אבוקסיס ואלי כהן, בתוקף מה שהיו, נתנו להפועל הרבה דרבים. אף פעם לא חשבתי, כן אבל הם מלוכלכים ולא ספורטיביים. אמרתי, הלוואי עלינו.


 כי כשאתה מתחרה וכשאכפת לך מהתוצאה הסופית - ואם אתה מתחרה אז כדאי שיהיה אכפת לך מהתוצאה הסופית - אז לצד היפים והאסתטיים וההוגנים והרפרזנטטיביים אתה רוצה גם את אלה שהולכים עד הסוף.אבוקסיס. תואם בן חיים (עדי אבישי)


אני לא חושב שבן חיים הוא מופת חינוכי. שדפוסי ההתנהגות שלו צריכים להיות מועברים מהורים לילדיהם. ממילא הם לא ניתנים ללימוד או להעברה כי הם מולדים. אני כן חושב שאם ילדים גדלים לספורט תחרותי, אז צריך להציג להם את האפשרות שעל המגרש הם עשויים להיתקל בטיפוסים כאלה - שלא לוקחים שבויים. וכשהם פוגשים את הטיפוסים האלה אז שלא יעמדו וייללו שזה לא פייר.


מה כן? שינצחו אותם.


 כי זה מה שאני תמיד חשבתי שאבוקסיס ואלי כהן שיחקו נגדנו. הפרקטיקה והאתיקה שלהם אף פעם לא העסיקה אותי. חשבתי, איזה כיף יהיה לבעוט להם בתחת יום אחד. ואכן בעטנו. בתחת של שניהם בעטנו, וזה היה כיף.


אני חושב שבשלב הזה ההעדפות שלי הובהרו ונומקו, גם אם לא התקבלו. אחדד כדי שלא יהיו אי הבנות: אני מעדיף לעלות לגמר גביע עם הגול של בן חיים מאשר להפסיד בחצי גמר גביע בגלל גול שהובקע מנבדל, אבל גם במקרה כזה לא הייתי מחולל שערורייה.בן חיים. לא לוקח שבויים (ערן לוף)


רוצים לנצח את מכבי? תהיו כמותם


אלה מכבי, אני מכיר אותם. תייללו, הם ינגבו בכם את הרגליים. תטנפו, הם מתים על זה. תרימו ידיים, הם ידרסו אתכם.


נצחו אותם, קחו מהם אליפות, תעיפו אותם מהגביע. אני אומר לכם, זו הבטן הרכה שלהם, זה מטריף אותם. כמו סכנין בדוחא, אולי באר שבע בליגה, אולי חיפה בגביע. קחו מהם הכל, שלחו אותם הביתה עם כלום ביד. רק ככה. רק את השפה הזאת הם מבינים. תנסו, כדאי, זה עובד. עבד בכדורסל, למה לא בכדורגל.

תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
 • איחוד בני כפר קרע
  2
  מכבי בני ריינה
  4
  Live
 • קלאב ברוז'
  0
  גלאטסראיי
  0
  Live
 • אולימפיאקוס
  2
  טוטנהאם
  2
  Live
 • אתלטיקו מדריד
  2
  יובנטוס
  2
  Live
 • באייר לברקוזן
  1
  לוקומוטיב מוסקבה
  2
  Live
 • דינמו זאגרב
  4
  אטאלנטה
  0
  Live
 • פסז
  3
  ריאל מדריד
  0
  Live
 • שחטאר דונייצק
  0
  מנצ'סטר סיטי
  3
  Live
 • באיירן מינכן
  3
  הכוכב האדום בלגרד
  0
  Live
 • אינטר
  1
  סלביה פראג
  1
  Live
 • ליון
  1
  זניט סט. פטרסבורג
  1
  Live
 • אייאקס
  3
  ליל
  0
  Live
 • בנפיקה ליסבון
  1
  רד בול לייפציג
  2
  Live
 • צ'לסי
  0
  ולנסיה
  1
  Live
 • בורוסיה דורטמונד
  0
  ברצלונה
  0
  Live
 • נאפולי
  2
  ליברפול
  0
  Live
 • זלצבורג
  6
  גנק
  2
  Live
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ