תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

זו הצגה: טביב יכול לחייך, לאצילי אין סיכוי בבוררות

אין פה דרמה | צילום: דני מרון
קשר בית"ר איים, אבל בפועל כתב התביעה שלו מלא בטענות לא מבוססות
אם אני אלי טביב, אני יושב היום על המרפסת הפונה למימיו התכולים של מפרץ מיאמי, לוגם כוס אספרסו קצר ומחייך לי בהנאה.
 
כתב התביעה נגד בית"ר ירושלים שפורסם בהרחבה בתקשורת על ידי עו"ד רועי רוזן, בא כוחו של עומר אצילי (ראה זה פלא - בנוסח די אחיד, גם אצלנו בספורט1), רק מחזק את עמדתו של הבעלים: "זה רק עסקים". ככל שהתביעה מתובלת במילים קשות כ"התנכלות", "התעללות", "נזק", "סחורה" ו"חפץ", צריך עדיין לזכור שמדובר בהליך משא ומתן כספי וכל השאר זו רק הצגה.
 
 
עכשיו, האקדח של אצילי שנשלף במערכה הראשונה יורה במערכה השלישית, אבל הירייה רחוקה מהמטרה ונראית יותר כמו פליטת כדור מוטעית שעלולה לפגוע בשחקן עצמו. כל מה שאלי טביב צריך עכשיו זו רק החלטת בורר לטובתו וכמו שזה נראה, כנראה שגם לא תהיה לו בעיה להשיג את זה.
 
האיום הזה עלול לפגוע רק בו. אצילי (עדי אבישי)
 
מערכה ראשונה
גם המלעיזים יעידו שעם עובדה אחת אי אפשר להתווכח, בביצת הכדורגל שלנו אלי טביב הוא איש מקצוע. הוא מבין את המשחק, יש לו עין חדה בזיהוי שחקנים, יש לו חושים עסקיים מפותחים, יכולת פיננסית חזקה והכי חשוב, אם תנקו את רעשי הרקע שכל הזמן מסביבו, הוא גם מביא קבלות.
 
מי שבאמת מכיר את טביב יודע שאת העונה הבאה, שתתחיל עם סיבוב אירופאי, הוא מתכנן ומכין מחודש ינואר. תכנית אב כבר יש, כל השאר זה עניין של צרופים ותוצאות. מחנה האימונים בחו"ל כבר סגור ועכשיו עסוקים בסגירות אחרונות של משחקי האימון. עד כדי כך. החלק הכי חשוב בהכנות מבחינתו של טביב הוא לסכם עם שחקני המפתח, הרי עליהם בונים את כל המערך (יהא המאמן אשר יהיה) ואצילי כמובן הוא שחקן מרכזי. 
 
העיתוי לחידוש ההסכם מבחינתו של טביב הוא לגיטימי ונכון, אצילי יסיים את החוזה בסוף העונה הבאה ויהפוך לשחקן חופשי. מבחינתו של טביב  (או כל בעל מועדון אחר לעניין זה) יש לסגור את החוזה בהקדם או להציע את השחקן למכירה בקיץ. אצל טביב אין תסריט אחר וגם אין סנטימנטים, התכנית להצלחת הביזנס (במקרה זה הקבוצה) היא מעל הכל ומעל כולם, כולל כוכבים/שחקנים, מאמנים או חברים (והרשימה ארוכה).
 

רחוק מלהיות פראייר. טביב (עדי אבישי)
 
כבר חודשים שאצילי מסתובב עם חבורת יועצים סביבו. בכתב התביעה שפרסם הוא מציין שלקח לו יום שלם עד שחזר לטביב (טלפונית) כדי "להודות" לו על ההצעה ולדחות את הדיון בה לקיץ (מי שבאמת רוצה לדחות מו"מ לקיץ לא צריך יממה כדי להחליט על זה). אצילי יודע שהוא מפתח מרכזי במצרף וכי ההמתנה אינה נוחה לטביב בלשון המעטה, אבל הוא גם יודע שבקיץ אפשר להפעיל יותר לחץ (סוכנים, יועצים, יחצ"נים, סקאוטרים מחו"ל, תקשורת) והסיכוי שלו לקבל תנאים טובים יותר גדל. כיוון שהוא (או מי מטעמו) כנראה חש "אי נוחות" מההצעה הכספית (שרחמנא ליצלן לא כללה סעיף שחרור לחו"ל) הוא החליט ללכת על "הריסק" ושלף "אקדח" בדמות איום הקיץ. 
 
מערכה שנייה 
אפשר להתווכח אם הצעה של קרוב ל-40,000 ש"ח בחודש נטו בבנק (לא כולל בונוסים ושאר הטבות) היא תמורה ראויה עבור אצילי בן ה-23. כל אחד ודעתו הוא, אבל הדעה של טביב, שבעניינינו הוא הקובע, ברורה. צריך להבין שעל פי השקפת עולמו, עד לפני שנתיים וחצי אצילי עוד שיחק בהפועל ראשון לציון וזה לא מכבר הרוויח משכורת חייל, לכן לדעתו ההצעה שנתן לו היא יותר מהגונה. יש אולי מקום צר למקח, אבל בטח שאין מקום לפרוץ מסגרות. אצילי לעומת זאת, לפחות בפן הכספי, כנראה רואה את הדברים אחרת. אגב, שני הצדדים יודעים בוודאות שהוויכוח ביניהם עקר, כי גם אם ייחתם חוזה חדש הוא יחזיק מעמד שנה אולי שנתיים עד שאצילי יעבור לקבוצה אחרת בארץ או בחו"ל. 
 
מה שמפתיע, במיוחד לנוכח ניסיון העבר, היא העובדה שאצילי ויועציו לא השכילו להבין שבסירוב להצעה הם פשוט גרמו לטביב לבחון ברצינות אופציות נוספות בתוכנית, כאלו שלא כוללות את אצילי. כשטביב אומר במפורש שזה יסתיים כמו במקרה של טל כחילה, כדאי להאמין לו. הוא באמת מתכוון לכך, הוא בטוח שזו הדרך הנכונה והוא כבר הוכיח את רצינותו בקו הזה יותר מפעם אחת. אצל טביב מי שלא משתלב בתכנית נפלט, כי לכל אחד יש מחליף (תשאלו את גבי קצרה).
 

כתב תביעה? זו הכל הצגה. אצילי (אודי ציטיאט)
 
מערכה שלישית
עכשיו כשאצילי הבין שטביב לא מתכוון לסטות יותר מדי ממסגרות הסכומים שהציע, האקדח מהמערכה הראשונה גם פולט כדור. אצילי מגיש תביעה למוסד לבוררות ודורש שחרור מיידי וללא תמורה בגין הפרת ההסכם על ידי המועדון. טביב כפי שלמדנו בעבר, לא נבהל כל כך מהר מיריות.
 
להבדיל מהדרך שבה מוצגות טענות בתקשורת, כשניגשים לבוררות הדברים נשקלים אחרת. הפרת הסכם צריכה להיות ברורה ובוטה אבל ככל שעולה מהפרסומים, נראה שהתביעה נשענת על טענות רעועות שעיקרן האשמות חסרות אחיזה על ניסיונו של המועדון למקסם את התמורה הכספית שיקבל עבור אצילי (מטרה לגיטימית לכל הדעות) בדרך שלטענתה גורמת לשחקן "נזקים מקצועיים, כלכליים ותדמיתיים חמורים". בעיקרם של דברים התביעה לא ממש מציגה עובדות מוצקות לביסוס טענת ההפרה אלא משתמשת בסיפורים ורעשי רקע הנתונים לפרשנות (כן מתאמן, לא מתאמן, פצוע לא פצוע, מתיחה קלה או מתיחה חזקה, דראפיץ' מסכים, טביב לא, וכו' וכו'), ומה שנתון לפרשנות לא "מחזיק מים" בהליך משפטי. 
 
בפן המקצועי זו עובדה ברורה שלא נגרם כל נזק. אם אצילי רוצה להתפלמס בבוררות על דרך אבחון חומרת הפציעה או אי הכללתו בסגל, הוא מהר מאוד יבין כי רק דעתו של רופא הקבוצה מכריעה בנושאים רפואיים (ולא משנה כמה חוות דעת פרטיות יביא) ורק צוות המאמנים (וכן, גם ההנהלה) קובעים בנושא המקצועי וזכותם לא לכלול אותו בסגל. אלו הן זכויות השמורות בידי המועדון ומעוגנות בתקנון. 
 
באשר לנזקים הכלכליים זו הרי טענת שווא, כי ככל הידוע שכרו של אצילי משולם כסדרו. כדי להמשיך ולטעון "לפגיעה אנושה בהמשך הקריירה המקצועית" יש צורך להצטייד ביותר מאשר בעובדה רפה כי "עונת המשחקים הבאה שתהיה האחרונה בחוזהו ולאחריה יהיה שחקן חופשי, מלמדת על מניעי המועדון וברור שבשל כך בחר המועדון לנהוג באופן כוחני, מביש, משפיל, בלתי לגיטימי ובלתי הוגן כלפי השחקן." אגב, אלי טביב יכול להשתמש בדיוק באותה טענה. העובדה שעונת המשחקים הבאה תהיה האחרונה בחוזה של אצילי מלמדת על מניעיו כולל ה"כוחני, מביש, משפיל, בלתי לגיטימי ובלתי הוגן".
 
סוף דבר
לא שחרור ובטח שלא ללא תמורה. גם אם התביעה תגיע לדיון בבוררות (והיא לא), אין ספק שסופה להידחות, שהרי אין בה ממש זולת ניצול ציני של ההליך לצורך ניהול מו"מ. אין ספק שבמצב בו יחזיק אלי טביב פסק בורר השולל את טענותיו של אצילי, ימצא האחרון את עצמו בעמדת נחיתות משמעותית. כל שיישאר לטביב לעשות הוא רק לקבוע את שכרו של אצילי או לחילופין את גובה דמי ההעברה (כמובן במידה ויש מעוניינים). מישהו אמר אקדח? זה הרי הכל הצגה.
 

יכול לשבת ולהיות רגוע. טביב (עדי אבישי)
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ