תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

ערן זהבי: נמאס לאנשים לראות אותי מצליח

הפציץ בלי הכרה. זהבי | צילום: עדי אבישי
כוכב מכבי ת"א בראיון יוצא דופן: על בניון, הגעתו לנבחרת והעימות עם קינן
ערן זהבי סיים עונה פנומנלית ברמה האישית - 35 שערי ליגה, שיא כל הזמנים, ועוד מספר שערים מכריעים במוקדמות ליגת האלופות - אבל אחרי שלוש אליפויות רצופות, וטרבל בעונה שעברה, מכבי תל אביב נותרה בידיים ריקות.
 
רגע אחרי שהתפזר העשן מעל עונת 2015/16, הכוכב הבלתי מעורער של הכדורגל הישראלי העניק ראיון מקיף וחסר מעצורים בו הוא התייחס לכל הנושאים הבוערים - מעתידו המקצועי, דרך הדם הרע עם דקל קינן ועד לביקורות מצד כלי התקשורת השונים.
 
 
העתיד, קרויף ומסר לברדה
"יש לי חוזה במכבי ת"א. אני מאושר במועדון", פתח זהבי, אבל לא התחייב לגבי עתידו. "אם אשאר, המטרה לעונה הבאה תהיה להחזיר את התארים. לא יעניין אותי ליגה אירופית בעונה הבאה, אלא רק אליפות, נלך עליה בכל הכוח. אם יבוא משהו שלא אוכל להגיד לו לא וירצו אותי, אז אני אחשוב לעזוב. כותבים כרגע על אייאקס, אבל לא קיבלתי שום הצעה ואין לי שום חוזה לחתום עליו. יכול להיות שבעוד שבוע זה כן יהיה נכון, אבל כרגע אין שום דבר".
 
"ברור שמעבר לאייאקס יהיה התקדמות. זה אחד המועדונים הגדולים והמעוטרים בעולם", הגיב קפטן הצהובים לספקולציה לפיה הוא מועמד למועדון הפאר ההולנדי. "כל פעם שמאמן זר עוזב את מכבי, כותבים שהוא ייקח אותי איתו. הכי קל לעשות את הקישור הזה. יש לי קשר טוב עם בוס אבל זה לא אומר שהוא ייקח אותי לאייאקס".
 

"יש לי קשר טוב עם בוס, זה לא אומר שהוא ייקח אותי לאייאקס" (דני מרון)
 
אומרים שכבר אין לך במה לזכות עם מכבי ת"א.
"אני מבין שלאנשים נמאס. אני מסתובב כבר זמן רב בהרגשה שאנשים מיצו אותי. נמאס להם לראות אותי מצליח כאן עם מכבי ת"א. נמאס להם לראות אותי זוכה בעוד ועוד דברים".
 
חיכו למעידה שלכם? לעונה ללא תארים?
"אני לא מחפש תירוצים. נכשלנו במבחן התוצאה, אבל זה שכולם נגדנו זה טוב. כולם רוצים שמכבי לא תהיה השליטה היחידה בכדורגל. אני מבין את זה. צריך לשחק נגד כל העולם כמו שברצלונה וריאל מדריד משחקות נגד כל העולם שרוצה שהן יפסידו".
 
ג'ורדי קרויף לא היה כאן בפלייאוף העליון. זה השפיע?
"העובדה שג'ורדי לא היה כאן פגעה בנו. כל זמן שג'ורדי כאן העניינים שעל סדר היום מתרחקים מהקבוצה. אנחנו יודעים לעצור הרבה דברים כשג'ורדי כאן ואנשים יודעים לאן ללכת כשהוא בארץ".
 
הפריע לך שאליניב ברדה זכה בתואר שחקן העונה?
"ברור. אם אני אגיד לא, אז אני אשקר. אני לא מתייפייף. צריך לשים את הדברים על השולחן. אני מת על ברדה והוא שחקן מצוין, אבל עם כל הכבוד יש רק שחקן עונה אחד העונה".
 

"הפריע לי שברדה זכה בתואר שחקן העונה" (דני מרון)
 
אירועי סכנין
 
זהבי, איך לא, התייחס גם לאירועים מול בני סכנין בחצי גמר הגביע. כשנשאל האם זו לא הייתה טעות מצידו לומר שהוא גאה במה שטל בן חיים עשה, ענה: "הטעות הראשונה הייתה שלא יצאתי להתראיין ראשון. לקחתי את הזמן בחדר ההלבשה ואם הייתי יוצא הייתי מרגיע הכל עוד לפני שזה התפרץ".
 
 
ועדיין השווית את האווירה בסכנין לזו שיש ברמאללה.
"זה עורר סערה כי כל מה שאני אומר ושנוי במחלוקת מעורר סערה. לקחו את כל מה שאמרתי באותו ערב ומשם הוציאו את המילה רמאללה. הימניים, השמאלניים, הערבים, כולם חיפשו לרכוב על מה שאמרתי במקום להרגיע את הרוחות".
 
מתחרט?
"אם הייתי יודע שזה יעשה כזה בלאגן, הייתי מחפש דימוי אחר. המילה רמאללה עשתה בלאגן במקום להתייחס לזה שמאבטחים הרביצו לשחקנים. לא הרגשתי בטוח בסכנין, מה לעשות? אולי הדימוי של רמאללה היה מפוצץ ובומבסטי, אבל הכוונה הייתה לתאר שאנחנו לא מרגישים בטוחים".
 

"לא הרגשנו בטוחים בסכנין" (ערן לוף)
 
סאגת הנבחרת
אחרי שדיבר על עתידו ועל סיום העונה של קבוצתו, זהבי התייחס לסאגה בה ניסתה מכבי לשחרר את שחקניה ממסע הנבחרת. "אני לגמרי מבין את מה שמכבי ניסתה לעשות", אמר הקפטן והוסיף: "לא רק מכבי יוצאת נשכרת מכך שיהיה עלינו פחות עומס. גם הנבחרת. אני רוצה לעשות סדר ושיהיה ברור, אני הולך לנבחרת ואני אהיה בנבחרת גם אם יהיה לי רק שבוע מנוחה".
 
לא ביקשת מאלישע לוי להשתחרר מהמסע?
"אני לא בן אדם שיבקש הנחות. אם אבקש הנחות, כל המדינה תהיה על הרגליים נגדי".
 
"אם אבקש הנחות, כל המדינה תהיה נגדי" (ערן לוף)
 
בניון ילבש צהוב?
 
אם יישאר במכבי ת"א, אז זהבי עשוי לשתף פעולה בעונה הבאה עם יוסי בניון. האם קפטן מכבי חיפה לשעבר מתאים למרקם החברתי בקרית שלום? "מעולם לא הייתי עם יוסי בקבוצה אלא רק בנבחרת ושם נהניתי ממנו מאוד", הדגיש מלך השערים. "כשיש קו ברור וכשיש סדר במועדון אז זה מונע הרבה בלאגן. אני מאמין שהרבה מהבלאגן שהיה ליוסי בחיפה, לא היה בכלל צץ במכבי ת"א ואני אומר את זה בלי לדעת בכלל אם יוסי יהיה כאן".
 
המלצת לג'ורדי לקחת אותו?
"יוסי ואני חברים מאוד טובים. הוא דיבר איתי ואנחנו פתוחים בעניינים, אבל לא באתי לבעלים של מכבי ואמרתי לו 'קח את יוסי'".
 
הוא עוד יכול לתרום למכבי ת"א אולי בשנתו האחרונה בקריירה?
"ניסיון, אישיות, יכולת. מכעיס אותי ששופטים כאן שחקנים לפי הגיל שלהם. הייתה לו עונה טובה. לכם יש בראש את יוסי של ליברפול, ואת הדברים שהוא עשה בנבחרת. אנחנו מתבגרים והוא גם לא משחק עם אותם שחקנים שהוא שיחק איתם בעבר".
 

בעונה הבאה הם ביחד? זהבי ובניון (דני מרון)
 
"מכבי לא תלויה בי יותר מדי"
 
כשנשאל על הטענות לפיהן האלופה היוצאת תלויה רק בשחקן אחד, השיב זהבי: "אני לא חושב שמכבי תלויה בי יותר מדי. אולי אני תלוי בהם? ברור שאני מביא ערך מוסף, אבל זה לא שעברתי חמישה שחקנים וכבשתי. קיבלתי את הכדורים ועשיתי גולים. אבל ברור שמכבי צריכה עוד שחקנים שיבקיעו שערים ואני חושב שיש לנו את היכולת לעשות את זה".
 
35 שערים בעונה מעידים על רמת ליגה?
"אם הליגה הייתה כזו חלשה, היו כאן עוד חמישה שחקנים שהיו מבקיעים למעלה מ-20 שערים, אבל אתם רואים שזה לא קורה. יש במכבי ת"א שחקנים שמפרגנים לי בכל עונה. זה לא מובן מאליו. גם אני לא מרגיש כוכב לידם. אני חלק מהם".
 
אצל כל מאמן שיחקת בתפקיד שונה. אתה מעדיף להיות חלוץ?
"כן. כל הזמן אומרים שצריך להביא חלוץ למכבי, אבל יש כאן חלוץ שנותן כל עונה 30 שערים בממוצע. אולי הבעיה היא לא בחלוץ? אולי לא צריך חלוץ למכבי? בשנתיים האחרונות שיחקתי 85 אחוז מהזמן כחלוץ וזה בדרך כלל הביא תוצאות. זה לא עניין של כמה חלוצים, אלא לכמה מצבים אתה מגיע, כמה שחקנים מצטרפים להתקפה".
 

רוצה לשחק רק כחלוץ (עדי אבישי)
 
"קינן? אני מקלל אותו כל משחק"
 
במהלך המשחקים העונה בין מכבי ת"א למכבי חיפה, בין זהבי לדקל קינן היה הרבה דם רע. כוכב מכבי ת"א התייחס לכך והפציץ: "קינן לא יכול להתמודד ביכולת מולי אז הוא מפצה על זה כל הזמן בדרכים אחרות. לצערי השופטים נותנים לו לגיטימציה לעשות מה שהוא רוצה, כולל מרפקים. אני יודע שהוא איתי בנבחרת ואני אראה אותו עכשיו אבל זה לא מעניין אותי. יכולתי להתייפייף ולהגיד שזה חלק מהמשחק אבל זה לא".
 
הוא היחיד שמתנהג ככה?
"אני כל הזמן מתמודד עם בלמים חסונים ואגרסיביים, אבל אף פעם זה לא הגיע לרמה כזו מלוכלכת ומגעילה. אני אף פעם לא מקלל שחקנים, אבל אותו אני מקלל כל משחק".
 
זלאטן איברהימוביץ' אומר דברים דומים.
"אני לא רוצה להיכנס לקטגוריה הזו, אבל אני גם לא רוצה להתייפייף ולהיות שקרן. אם שואלים אותי שאלה, אז אני עונה בכנות".
 
"הוא לא יכול להתמודד מולי ביכולת". קינן (ערן לוף)
 
ההשוואה לנמני, התקשורת והשחקן שהיה מצרף
 
זהבי הפך לכל כך טוב ומזוהה עם מכבי בשנים האחרונות, מה שהוביל להשוואות לאחד הסמלים הגדולים בתולדות המועדון, אבי נמני. מספר 8 לשעבר טען בעצמו כי זהבי כבר עבר אותו במעמד, ועל כך אמר הקפטן הנוכחי: "העמידו אותו במצב שהוא היה נבוך והיה חייב להגיד את זה. אני לא מאמין בזה ואין גם מקום להשוואות. מי שלוקח מאבי נמני את מה שהוא עשה למכבי ת"א, הוא פושע. למה צריך להשוות בינינו?".
 
אתה יכול להסכים עם דברי הפרשנים?
"כשאני רואה תכניות של אנשים שלא שיחקו כדורגל, שכל הזמן רק צועקים ומחפשים רוע ובלאגן, אז אני כועס כי זה עושה שירות רע מאוד לכדורגל שלנו. התכניות האלה גוררות את הציבור ומשפיעות לרעה על כולם. השטויות שנאמרות עושות נזק ואנשים ברחוב מושפעים". 
 
"אני כן חושב שיש פרשנים טובים וגם אם הם לא אומרים את דעתי, אני מכבד כי הם שיחקו ועשו משהו בכדורגל", המשיך זהבי. "אייל ברקוביץ', אבי נמני, מוטי איוניר, ניר קלינגר, עמרי אפק. הם שיחקו ויודעים לנתח דברים. אבל מי הם בכלל אותם פרשנים שלא עשו שום דבר בכדורגל? אני גם טמבל עכשיו שאני בכלל מתייחס אליהם".
 
אם היית יכול להביא היום שחקן ישראלי אחד למכבי ת"א, מי זה היה?
"ליאור רפאלוב או ניר ביטון".
 

זהבי היה רוצה אותו בצהוב. רפאלוב (gettyimages)
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ