תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות
רחבה

"לנצח ולהישאר בן אדם", שמעון אמסלם פותח את הלב בראיון מיוחד

|
לפני מספר חודשים, סיים שמעון אמסלם את השתתפותו בהישרדות. בראיון בלעדי לספורט1, הוא מספר על התקופה על האי, הפועל תל אביב וגם: הזוכה שלו ביורו
כנראה שאם היו לנו בארץ יותר אנשים עם אישיות כמו של שמעון אמסלם, היינו במקום טוב יותר. כל מי שיחליף יותר מחמש מילים עם הסמל הבלתי מעורער של הפועל ת״א יסכים שהנדיבות, האדיבות, האינטליגנציה הרגשית והניסיון פשוט נשפכים ממנו לכל עבר.
 
וזה עוד מבלי להגיד מילה על שרשרת החסינות שנתן במתנה לטילטיל וסיימה לו את המשחק. בגיל 50 צבר לעצמו חברים חדשים מהתוכנית, נשאר איש משפחה לתפארת וכמובן שהכדורסל הישראלי תמיד יישאר חלק ממנו. אמסלם מסכם עונה ״רומנטית״ במיוחד. 
 
 
היי שמעון, התוכנית הסתיימה כבר לפני מספר חודשים. איך החיים שאחרי?
״זה לא השפיע לי על החיים למרות שהכרתי אחלה של אנשים, אבל החיים שלי נשארו בדיוק אותו דבר: יש עבודה יש משפחה, אתה לא יכול להיות שבוי בזה וצריך לדעת להשתחרר".
 
"יש אנשים שבאים לתוכנית ותקופה ארוכה אחרי שהכל נגמר עדיין קשה להם לבטוח באנשים. אני באתי לשחק את המשחק ואין מה להיכנס יותר מידי פנימה, זה משחק. אנשים אוהבים לשמוע מה היה, כי לא האמינו שמישהו יוותר על מיליון שקל בשביל מישהו אחרה - ואני אומר לנצח, ולהישאר בנאדם".
 
 
עם אשתו חגית (צילום: אינסטגרם)
 
לא סתם בחר הסמל האדום להשתמש במשפט הזה, זה גם שם ההרצאה שלו איתה הוא מגיע כמעט לכל מקום: "אני מרצה בתיכונים, חברות הייטק, קבוצות ספורט ועוד. הייתי בכל הקשת של החברה ואני מקבל על זה פידבק טוב".
 
"אני רוצה להנחיל לדור הבא יותר ערכים, יותר חברתיות, סביבתיות והבנה שכשאתה עוזר לאחר,  אתה בעצם עוזר לעצמך וזה יביא אותך יותר רחוק. אם רק תרוץ לבד תגיע מהר - אבל אם תרוץ עם קבוצה אתה תגיע רחוק".
 
"זה לא משנה אם זה בצופים, בכיתה, במחלקה או במדינה - המטרה שלנו שיהיו לנו חיים טובים ולא לצבור כמה שיותר נכסים וכסף, אנחנו סה״כ אורחים כאן", מסביר אמסלם.
 
"אימצתי את המשפט שאומר מה שאתה עושה למען עצמך מת איתך ומה שאתה עושה למען אחרים, חי לנצח, וזה המוטו של החיים. צריך לחשוב אחרת. אנשים אוהבים לראות משהו אחר, אני מספר על כל הקריירה שלי, ואני בעיקר מדבר על ערכים ועל לנצח ולהישאר בנאדם".
 
 
 
אמסלם בתקופתו בהישרדות
 
ובאמת, מי שמכיר את אמסלם מקרוב כנראה חפץ להישאר חבר שלו לנצח אחרת איך תסבירו חיבור בין נהג מונית, דוגמנית ואליל כדורסל לשעבר? עובדה שהנוסחה הזאת ניצחה, אמסלם מתחזק חברות עם רוסלנה וטילטיל ומגיע לפרגן כשצריך, כמו בפתיחת העסק החדש של החברה הטובה:
״אצל רוסלנה היה מקסים, כל מה שהיא תעשה היא תצליח הבחורה הזאת כי אנשים אוהבים אותה והיא נכנסת לנשמה. עם מי שקרוב אליה, זה עד הסוף היא תחתן את הכל אבל קשה לה מאד לבטוח מידיי באנשים".
 
"רוסלנה עברה הרבה תהפוכות בחיים והיום כיף לראות איך היא מתנהלת עם הרגליים על הקרקע עושה את העסקים שלה בשקט ואני נהנה לראות את זה.
 
טילטיל? הוא כוכב ומי שלא רואה את זה טיפש. הלוואי שימשיך להצליח אני רואה מה הוא עושה עם הילדים ובטלוויזיה איך הוא מחבק ואוהב ומבין את הסיטואציה שלו בתקשורת ואי אפשר לא לאהוב אותו.״ 
 
בוא נחזור לשורשים שלך, לכדורסל. איך היית מסעם את העונה של האלופה הטרייה ראשון לציון? האמנת שהם ייקחו את התואר?
״יש שם המון כישרון בקבוצה הזאת, אף אחד לא ראה את זה בא, הייתי בירושלים ולא האמנתי שזה יקרה. אומרים שהנקודה האחרונה במשחק היא הכי חשובה, לתת את המכה המנצחת ולנצח זה הכי גדול והכי קשה לעשות. להפועל ירושלים זה בדיוק מה שקרה, הייתי בטוח שירושלים יקחו, זה היה ההימור שלי ביג טיים".
 
אם היה לך 100 שקל אחרונים בארנק היית שמה אותם על ראשון? בגלל זה כולם הימרו גם על גולדן סטייט לעומת קליבלנד. הספורט הוא ענף כ״כ מפתיע ששום דבר לא ידוע ומתוכנן מראש.
 
אני חושב שזאת השנה של ההפתעות הגדולות בספורט העולמי: לסטר באנגליה, ראשון בארץ, קליבלנד ב- NBA. עונה רומנטית, כל אלו שלא האמינו שזה יכול לקרות מבינים שאם מאמינים בסוף זה קורה, הקסם קרה גם לקליבנד לראשון, ללסטר. וולט דיסני אמר- ״אם תחלום את זה, יהיה לך את זה״. הבינו שזה כן יכול לקרות כי להצלחה יש דרך״. 
 
 
תורם מעצמו גם למען תנועת הצופים
 
והפועל, מה יהיה עם הפועל בעונה הבאה?
״הדבר היחיד הטוב זה שמינו את בירנבוים, סוף סוף מישהו מבין עם עין מקצועית שיודע מה לעשות כדי לבנות קבוצה מנצחת".
 
"מה יהיה בעונה הבא? צריך לראות איזה שחקנים יביאו, שכל המערכת תדע לשמור על ה-DNA שלה, על מתן נאור, רביב לימונד ושאר החברה הישראלים ואז יהיה אפשרי לבנות משהו אחר וטוב. בסופו של יום, הפועל ת״א התחילה לשחק כשהביאה שחקן אחד משמעותי כמו נייט רובינזון. יש לנו קהל טוב ומסורת ותיקה זה ידוע, אבל זה רק התוספת, צריך לבנות את הקבוצה בצורה נכונה ואין ספק שיהיה בסדר״.  
 
כולנו זוכרים את הדרבי מדצמבר האחרון כאשר במהלך מחצית המשחק אוהדי הפועל ת״א התפרעו, ואתה נאלצת לעזוב את פאנל הפרשנות של הערוץ הראשון. אתה עוד מקבל על זה תגובות? זה עוד יושב אצלך איפשהו?
״מישהו פשוט התנפל על הפנאל והאמת היא שאני לא ידעתי במה מדובר, הגעתי שבוע קודם מהישרדות, לא ידעתי על מה כל הרעש והמהומה, הבנתי ואמרתי תודה ולהתראות.
 
אני חושב שאם כל אחד היה נוהג ככה זה היה נכון. במקום שאי אפשר לנהל דיון אין דרך, אז מענישים, קמים והולכים. בפנאל ישבו אנשים שהם לא קשורים להפועל ת״א, וההתנפלות הזאת באמצע שידור חי עושה נזק, מרחיקת סימפטיה ואמפתיה״. 
 
עם רוסלנה וטילטיל. הברית החזקה בהישרדות
 
ובימים כאלו של יורו, מה ההימור שלך תגיד?
״אני אהמר ואף אחד לא יאמין לי: אני חושב שפולין או צרפת לוקחות את היורו. הפולנים רעננים משחקים בלי לחץ, מקצועיים כיף לי לראות אותם משחקים אחרי ששנים מתייחסים לפולנים בזלזול ופתאום אתה רואה וואו, יש להם קבוצה והם מפתיעים".
 
"לגבי צרפת, הלחץ הזה או יביא אותם לגמר או יפרק אותם בדרך, ויש לי הרגשה שהם יגיעו עד הסוף. יש להם את הביתיות, הגישה והקהל, ורק הקטע המנטלי יכול לשבור אותם.
 
אני מאד אוהב את היורו כל ספורט ברמה גבוהה אני אוהב. עוד מעט תתחיל האולימפיאדה שאני מאד אוהב לראות. בלי קשר, אני כל החיים שלי מקנא באנשים שיודעים לרקוד ולשיר. זה בעיניי מרשים ואני לא טוב בזה״.
 
 
תורם בעמותת קו לחיים
 
״מה שטוב בספורט זה שאתה רואה קשת של רגשות על שחקנים, בהפסד הניצחון וזה מרגש אותי מאד. אם אתה מצליח לגרום לאנשים להתרגש, זה בסדר לבכות, להתרגש ולשמוח זה עושה אותך אנושי״ מסביר אמסלם ומנתח בשניות מדוע בעצם אנחנו כ״כ אוהבים לצרוך ספורט".
 
"הכל מנטלי לפי מה שהוא אומר: ״תראי את לברון, אני לא סובל אותו. הוא סומך רק על עצמו ופחות משתף מבלי לדבר על דיוויד בלאט ומה שהיה, והאמת שמחתי בשבילו מאד כשקליבלנד לקחו אליפות הוא ריגש אותי.
מצד שני רונאלדו, מגיע למשחק, עומד מול פנדל ופתאום דופק את הכדור לקורה וכל האנרגיות שלו נשאבות החוצה. זה הכל קטע מנטלי, אני שנים הייתי משחק וגומר משחק עם 4 נקודות ומסיים שחקן מצטיין בלי קשר לנקודות וסטטיסטיקה של המשחק. הצד המנטלי מנצח משחקים״. 
 
ולסיום, נשאר לנו לאחל המון מזל טוב לאמסלם ולאשתו, חגית, אותה הכיר כבר בגיל 17 ואוטוטו הם מציינים אירוע סופר מרגש, חתונת הכסף: ״חודש הבא חוגגים 25 שנים אני ואשתי וצריך לחגוג את זה אולי בחו״ל איפשהו, אשתי מאד עסוקה היא לומדת עכשיו תואר שני במשפטים, ואנחנו נחגוג את זה ברור. 
 

 

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ