תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

פרגוסון ורונאלדו המליצו: הכירו את מולנסטיין

פרגוסון ורונאלדו המליצו: הכירו את מולנסטיין
ההולנדי בן ה-52 שידרג את רונאלדו, אך בכרמל הוא חייב להצליח לראשונה

אלכס פרגוסון היה זה שהמליץ לראשי מנצ'סטר יונייטד למנות את דייויד מויס למנג'ר הבא ביום שאחרי פרישתו. ואכן הסקוטי הגיע לאולד טראפורד והפך ליורש של סר אלכס, אך במפתיע בחר להיפרד מרוב הצוות המקצועי שעבד עם קודמו.

 

השחקנים מיררו בבכי על כך שהצוות המעוטר עוזב כמעט בשלמותו, ואולי יותר מכל הצטערו על עזיבתו של רנה מולנסטיין, שעבד שתי קדנציות עם פרגוסון ונחשב לאחראי להתפתחותם של שחקנים רבים.

 

 

אם חלק מאבק הכוכבים של פרגי נדבק בהולנדי בן ה-52, הרי שמכבי חיפה עשתה את העסקה של העונה. ומנגד, בכוחות עצמו כמאמן ראשי על הקווים הוא עדיין לא הטביע את חותמו ולא נחל הצלחות.

 

העסקה של העונה? מולנסטיין עדיין לא רשם הצלחה כמאמן ראשי (Gettyimages)

 

למכבי חיפה המליץ על המאמן לא אחר מאשר סר אלכס פרגוסון, שבתיווך סוכן השחקנים פיני זהבי התאפשרה הגעתו של ההולנדי לכרמל. סר אלכס התאכזב עד מאוד מההחלטה של מויס לשחרר את הצוות שלו ביונייטד, ובייחוד מכך שיד ימינו במועדון לא המשיך – מולנסטיין נחשב לעוזרו הבכיר של פרגוסון בשש שנים מתוך 12 שהם עבדו יחדיו בתיאטרון החלומות.

 

אם כבר חלומות, אז מולנסטיין לא ויתר על חזרה למנצ'סטר יונייטד ובממלכה דווח כי הוא שוחח עם לואי ואן חאל בזמנו על האפשרות להיות עוזרו, אולם נתקבל בסירוב מצד המאמן שהוחלף הקיץ בז'וזה מוריניו. "אני חושב שזו החלטה לא נכונה. קבוצה זקוקה להמשכיות, אבל לוואן חאל היה את הצוות שלו ואני לא יכול לכפות עליו", אמר בזמנו מולנסטיין על החלטת ואן חאל.

 

רצה לחזור ליונייטד, אך נאלץ לנדוד (Gettyimages)

 

הקבוצה האחרונה בה מולנסטיין עבד כמאמן ראשי הייתה פולהאם בעונת 2013/14, ממנה פוטר אחרי חודשיים בלבד. אמנם הוא כפה תיקו 2:2 מול מנצ'סטר יונייטד, אבל הפסד לליברפול 3:2 שלח אותו הביתה. מחליפו פליקס מאגאת' לא מנע מהקבוצה לרדת לצ'מפיונשיפ.

 

כאשר נכנס מולנסטיין לתפקיד בפולהאם, דרש במהרה מהבעלים לבצע רכש מאסיבי (רמז ליענקל'ה שחר?). "כולם צריכים להבין שאנחנו חייבים להשקיע", אמר אז המנג'ר ולא הסתיר את תחושותיו ממצב הסגל וכבר אז הציג את הרקע שלו ביונייטד כערובה להצלחה.

 

"הניסיון שהיה לי ביונייטד יעזור לקבוצה להישאר ליגה. אני יודע מה צריך לעשות כדי לשחק בצמרת הליגה כמו עם יונייטד, אבל זה לחץ מסוג אחר", אמר אז לתקשורת בלונדון. ההצהרות היו לוחמניות, אבל המציאות כואבת.

 

המציאות הייתה כואבת. מולנסטיין נפרד מלונדון (Gettyimages)

 

גם כשאימן באנז'י מחצ'לקה הרוסית אליה הגיע תחילה כעוזר מאמן ב-2013, הוא החזיק מעמד רק 16 ימים לאחר ששודרג לעמדת המאמן הראשי, אבל שם הוא נכנס לנעליו של חוס הידינק בדיוק כשהקבוצה החליטה לצמצם ברכש ולהוריד את תקציבה בצורה דרסטית מ-180 מיליון יורו ב-2012. הבעלים קונסטנטין רומצ'קוב הודיע למאמן שישחרר שחקנים יקרים והתאכזב כאשר ההולנדי סרב לתנאים חדשים והודיע על עזיבתו.

 

מאמן זר שעבד בארץ ומזכיר במעט את מולנסטיין הוא הספרדי פאקו אייסטראן, מאמן מכבי ת"א בעבר שברוב הקריירה היה צמוד לרפא בניטס. מולנסטיין בן ה-52 לא שיחק ככדורגלן ואת תפקיד האימון הראשון ביצע ב-1990 בניימיכן, שם היה שלוש שנים. לאחר מכן עבר למדינות המפרץ ושימש כמאמן נבחרת הנוער של קטאר, איתה הצליח בגביע העולם, ואימן באל איתיחד ובאל סאעד. מנצ'סטר יונייטד הגיע ב-2001 ועד 2006 אימן את הנוער, שודרג למאמן המילואים, עזב לתקופה קצרה לברונדבי וחזר בין 2007 ל-2013 כעוזרו הבכיר של פרגי.

 

היה יד ימינו של סר אלכס במשך שש שנים (Gettyimages)

 

מולנסטיין ידוע כמי שהשביח את כריסטיאנו רונאלדו בעיקר כמי שנתן עצות ושידרג את רובין ואן פרסי. זכורה לו גם ההמלצה ללבוש חולצה מספר 20 כדי שיונייטד תזכה באותה עונה באליפות ה-20.

 

עם כריסטיאנו רונאלדו היה לו רומן ארוך. בראיון ב"טלגראף" סיפר איך רונאלדו הגיע אליו ב-2007 וביקש: "תעשה ממני השחקן הכי טוב בעולם".

 

קיבל את מבוקשו והפך לשחקן הטוב בעולם (Gettyimages)

 

ההולנדי הציב לו ארבעה פרמטרים שהוא צריך לשפר - טקטיקה, האספקט הפיזי, האישיות שלו והאספקט הטכני. הוא דרש ממנו להבין כמה חשובה ההבנה הטקטיתהמהירות, הסיבולת, הגמישות והתזונה, השינה והמנוחה. דברים שהיום רונאלדו מתהדר בהם.

 

CR7 יישם דבר נוסף שביקש ממנו מולנסטיין בדרך להצלחה – להבקיע כמה שיותר שערים, ולא חשוב איך. ההולנדי ישב עם אלוף אירופה הטרי על עשרות קלטות ביצועים כדי לשכלל את סגנון המשחק ולפתח את כישוריו.

 

המאמן ההולנדי אף נחשב כאחד הטיפוסים הצבעוניים ביותר במשחק, מוח כדורגל שזכה להערכתו הרבה של אלכס פרגוסון. עיתונאי דני, סורן סורגנפרי, שכתב ספר בשם "ברונדבי לנצח", גילה שהוא היה עובד עם שחקנים בצורה משונה בחדר ההלבשה.

 

צורות עבודה משונות עם שחקנים. עם הצעירים זה עבד (Gettyimages)

 

לדברי הדני, לכל שחקן היה מנסה להדביק דימוי של חיה, עבר משחקן לשחקן ולא התעצל עד שהוציא מהשחקן את הדימוי שהוא חושב המתאים לו כחיה. זה לא עזר מכיוון שהקבוצה הובסה על ידי פרנקפורט בספטמבר 2006 וכעבור חצי שנה גם ההולנדי נפרד מהמועדון.

 

לעומת זאת, בשנת 2012 פורסם בממלכה שהיה זה מולנסטייין שהזהיר את סר אלכס כי השדים האדומים בדרך לאבד את האליפות. הסקוטי צחק והסוף ידוע.

 

באחרונה התראיין מולנסטיין ל"סאן" ויצא נגד ז'וזה מוריניו על החתמת זלאטן איברהימוביץ'. "ב-9 מ-10 מקרים פרגי לא היה מחתים שחקן כמו איברהימוביץ' כדי שלא למנוע מהצעירים שיש לנו לפרוץ. כשלא הייתה ברירה הוא הביא את לורן בלאן בגיל 30".

 

עוד לפני שנחת בכרמל ומונה למאמן מכבי חיפה, מולנסטיין פתח אקדמיה לכדורגל בפילדלפיה, ולא מן הנמנע כי זו הייתה עובדה נוספת שעמדה לזכותו מול יעקב שחר.

 

הנבחר של יעקב שחר לאימון מכבי חיפה. רנה מולנסטיין

 

מכבי חיפה זקוקה למאמן שיקדם צעירים, וההיסטוריה מוכיחה שבפן הזה ייתכן שמולנסטיין הוא האיש לעשות את העבודה ולהוביל להצלחה – אך יעקב שחר זקוק להצלחה מיידית, משמע חזרה לצמרת הגבוהה.

 

"השחקנים היותר יצירתיים ואלה שיוכלו להתמודד במצבים של אחד מול אחד עם היריבים בכל חלקי המגרש. הם אלה שיצליחו יותר מכולם", אמר מולנסטיין בפתיחת האקדמיה בארה"ב – ובוודאי לפחות את האוהדים הירוקים כבר קנה.

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ