הסיבות להתפוררות של הפועל תל אביב

הסיבות להתפוררות של הפועל תל אביב
גוטמן חושב שהוא מכשף את שחקניו, הבעלים נגד טביב ובאוהדים מורדים

1 553 דקות בלי שער זכות יכולות לגרום גם לאוהד מכבי יפו להריץ קטעים ביוטיוב של הפועל ת"א מהימים בהם אלי גוטמן חלב מהם שערים. כדי להרוות צימאון, נפלתי על המחצית הראשונה של הפועל ת"א במוקדמות ליגת האלופות ב-2010 מול אלופת בוסניה ז'לזניצ'אר. במחצית היה 0:5, מהראן לאלה נתן שלושער ועוד חצי גול עצמי, ואפילו וואליד באדיר החטיא פנדל.


הסתכלתי על הפועל, איך היא מניעה כדור לעומק כי כל השחקנים שלה נעו לעומק: זהבי, שכטר, ורמוט, לאלה, קנדה, בן דיין. גוטמן ישב על הספסל ותפס את הראש ויוסי אבוקסיס קפץ בשבילו על הקו. מעניין מה עוד עשה אבוקסיס בקבוצה הזו.

 

עכשיו תוציאו את זהבי, שכטר, ורמוט, לאלה, קנדה, בן דיין, גם את אבוקסיס ואת באדיר. תשאירו את ידין ותביאו את עמאשה ואת חן עזרא ואת דגני, חביב המחלקה, ואת סימיץ' ואת מנגה, דולי מנגה. בן שהר עולה מהספסל בהפועל ב"ש, בהפועל עולה בן רייכרט.


עזרא. איפה הכישוף של גוטמן? (ערן לוף)


כשמאמן מאמין שהוא יוצר שחקנים, מעצב אותם, מכשף אותם, ולא רק מוציא מהם את כישרונם, אז יוצא שהם משחקים כדורגל עקר בלי כשרון ונמצאים במקום האחרון. ז'וזה מוריניו – סליחה על ההשוואה – היה מסביר את זה טוב ממני.


2 "זה חוב מתקופת טביב" זאת אחת הקלישאות שהפסיקו כבר להצחיק. מרוב שהחובות של הפועל ת"א הן מ"תקופת טביב", נדמה שהפועל ת"א הוקמה ביום שהוא הלך לבית"ר ירושלים. לא, הפועל הוקמה ב-1923. הנה, רק לאחרונה הם הוסיפו ארבע שנים לתקומה שלהם.


אחת הסיבות שחובות לאבדג'י  (שבמקרה הטוב הרוויח פה 150 אלף דולר ועכשיו חייבים לו 700 אלף דולר על פי דין), או לדוס סנטוס (שבקושי נגע בהפועל בכדור, ופתאום חייבים לו 2.15 מיליון שקל) או לססאר מנדיונדו (שעבד פה שעתיים וחצי, בעיקר עבודה בעיניים, והפועל נתבעה לשלם לו 2.5 מיליון יורו), היא שהחובות האלה נזרקים מבעלים לשעבר לבעלים בהווה, לפטרון בהיחבא לפטרון בדימוס, ואף אחד לא לוקח אחריות. כלומר, יש אחריות והיא שייכת להפועל ת"א, ישות משפטית אחת שעוברת מיד ליד ומשחקת ראש קטן.


כבירי. חובות עבר מעיקים (עדי אבישי)


הפועל הייתה צריכה לשלם את חובותיה ולבוא חשבון עם מי שהיה צריך לממן את החובות האלה. לא להיפך. כששותים מהישבן, ולא מהפה, נשארים צמאים.


3 שנים מדברים בהפועל ת"א על כך שהקהל מאוד דומיננטי, משפיע על הלכי הרוח בקבוצה ואפילו יש לו דריסת רגל בקביעת הסגל – מאמנים ושחקנים - ובסגירה עם שחקנים. כמובן שלקהל יש חלק בעיצוב האידיאולוגיה. אף בעלים, זולת אלי טביב, לא קם נגד האקסיומה הזו. טביב עשה זאת מטעמי אידיאולוגיה פנימית: הוא באמת חושב שהקבוצות שהוא הבעלים שלהן, שייכות לו.


ואיזה מסכנים האוהדים שכך מתייחסים אליהם (עדי אבישי)


בימים האחרונים מתרחשת מהפכה בהיררכיה הפנימית בהפועל ת"א: ראשי הקבוצה מרדו בקהל והחליטו שהם רוצים לארח את הדרבי מול מכבי ת"א באיצטדיון סמי עופר, שזה בערך כמו שמנצ'סטר יונייטד תארח את הדרבי מול סיטי בקרדיף. למה סמי? כי הוא גדול. שתי הקבוצות תאבות הכנסה, כמובן שזה המגרש היחיד הנורמלי שגם יכול לארח דרבי אחרי שבלומפילד מושבת, ואת המגרשים הקטנים יחסית בפתח תקוה ובנתניה לקחו שתי הקבוצות התל אביביות למשחקים מול רעננה ואשקלון.


אין משהו מקומם יותר בלמכור מוצר – במקרה הזה כרטיס מנוי – למגרש אחד, ולנסות להעביר משחקים לאיצטדיון אחר. לא סתם איצטדיון, אלא כזה שנמצא 100 ק"מ צפונה. אם להפועל ת"א יש בעיה תזרימית, שלא תרכוש "אוהדים" ממכבי ת"א במיליון יורו, אלא תעזור לאוהדים לראות דרבי – כולל נסיעות - בפחות מ-100 שקל.

תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ