תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

"לה פמיליה" ו"אולטראס הפועל" באמת נרגעו?

"לה פמיליה" ו"אולטראס הפועל" באמת נרגעו?
המעצרים ובריחת המנהיגים. מה קרה לארגוני האוהדים של בית"ר והפועל?

היריבות בין אוהדי בית"ר ירושלים והפועל תל אביב היא לא דבר שכיח אך בדיוק שנה אחורה, הגיע העימות הבלתי נגמר הזה לרגע השיא.

 

זה קרה בשכונת פלורנטין. קרוב למחסן ציוד של "אולטראס הפועל" נתקלו האדומים במארב של אוהדי בית"ר, לאחר שחזרו בכלל ממשחק בכפר סבא. האוהד המוכר יורי סלדצקי הוכה קשות עם פטיש בראשו ומאז עבר לא מעט טיפולים וניתוחים לאחר שיצא ממצב קשה בבית החולים. חשבתם שזה מה שימגר את האלימות? האירוע המצער והמחונן הביא דווקא לרגיעה גדולה בשני הקהלים אבל גם זה אחרי התערבות משטרתית.

 

 

ואיזה מיואשים האוהדים: הצד האדום
במחנה הפועל סוגרים כאמור שנה שקטה מאז. ניסיון אולי לפעולת נקם על אותה תקרית בפלורנטין הוביל להתפרקות ה"אולטראס" מנשקו או איך שמתארים אצל ראשי האוהדים "בריחת המנהיגים".

 

"לא תכננו פעולת תגמול על האירוע של יורי", אומרים ביציעים האדומים, "שהמשטרה תטפל באירועים כאלה. אנשים מיואשים מהמצב של הקבוצה", מסביר אוהד מוכר שנשאר בעילום שם. "היו מעצרים אחרי האירוע של יורי אבל עכשיו כולם שוחררו. הפרצופים הקבועים מגיעים למשחקים, אבל הפעילות מתה, זה בעיקר ילדים שמתעסקים בהכל כיום", הוסיף אותו אוהד מעורה.

 

הרוב הדומם בהפועל מתרחק מאירועים ונדליזם. "האירועים הגדולים האחרונים היו בשירוקי ב-2007 כשזרקו אבוקות. אנשים התחלפו וכבר שלוש שנים שאין בכלל אירועים", ציינו אצל האוהדים.

 


"המנהיגים לקחו אחורה", אולטראס הפועל (דני מרון)

 

אז אפשר לקשור את מצב הקבוצה הדועך למצב הקהל אבל גם בצד האדום פשוט לקחו אחורה ולמרות שבמשחק נגד בית"ר האש יכולה להיות מוצתת תוך דקות, נדמה כי לאף אחד אין ממש כוח להתעסק בזה. "הכל ביציע מצולם, ולאף אחד לא בא לחטוף", הסבירו.

 

פורום "שדים", המקום בו מתבטאים אוהדי הפועל ברשתות, הפך היום לבמה יוצרת לילדים והמנהיגים של ארגון ה"אולטראס" ובהם פואד, תוקפו של ערן זהבי, נשארים מחוץ לתחום כרגע.

 

צוות ההיגוי שוקל להפר את הפסקת האש: "אם שוינפלד יימכר למכבי יהיה בלאגן. אי אפשר להפוך לבדיחה ואחרי ה-5:0 כבירי כבר יודע שאין לו מקום במועדון. הקהל בינתיים לא גורם לעוד נזקים כי הוא מתגייס ומרגיש מחויב, אבל אי אפשר לומר שתם עידן", סיכם חבר בכיר בארגון.

 


מראות כאלה לא יחזרו? (עדי אבישי)

 

תצעדי לבד בית״ר?
גם בצד השני לא רגוע. קרוב ל-70 איש נעצרו בפרשת "לה פמיליה" ומעל 500 חברי הארגון הורחקו מהיציעים, אז מה הפלא שגם הארגון הצהוב משותק. מדי שבוע ממשיכים החברים לתרום כספים, אבל במקום לזרוק אותו על עידוד הוא נתרם לחברים העצורים.

 

ביציעי מסמנים את האירוע כשובר שוויון. "זה נתן סטירה לארגון, אין בכלל ספק. אבל בלי כל קשר ב'לה פמיליה' החליטו לעודד את הקבוצה ופחות להתעסק במסביב. זה לא בא לידי ביטוי בתקשורת המוטה", אומרים במרומי המזרחי, "התקשורת נתנה חיבוק חם לנורדיה שמביאה 200 איש, אבל לא תתן ידיעה על הקהל של בית"ר שזז למרכז".

 

״הגענו למסקנה שהדימוי הקיצוני של הקבוצה מבריח מטדי אוהדים שפויים, לא אלה שעברו לנורדיה, ששם סתם שונאים את בית"ר, אלא ליכודניקים ירושלמים שסולדים מהקו האלים ובצדק. אירועים כמו פיצוץ האימון לפני הפועל ת"א ביום שישי או פיצוץ האימון לפני אשדוד קרו בשיתוף פעולה של המזרחי והמערבי, זה בכלל לא קשור ל'לה פמיליה', זה פעילות מחאתית עממית ומותרת", ציינו עוד גורמים בארגון האוהדים.

 


"אנשים הבינו שלא שווה להסתכן", חבר 'לה פמיליה' בבית המשפט (אלוני מור)

 

אירוע התקיפה של אוהד הפועל תל אביב לא רק גרם לפרשה ההיא לגעוש אלא גם הספיק לחדד אצל כמה אוהדים כי אולי מדובר במשהו מוגזם. "זה היה ניסיון לרצח. אנשים הבינו את זה ובטח במערבי אבל גם במזרחי לקחו אחורה. הבינו שזה ספורט ואפשר לתמוך", מוסיף אוהד שיושב דווקא במערבי.

 

המאבק של משטרת ישראל בחברי הארגון גרר עימו כמובן ירידה תלולה בהנהגת "לה פמיליה"."המשטרה היום פרוסה ביציעים ומפעילה יד קשה נגד מתפרעים, אנשים כבר בני 30 ולא בנויים להיות עצורים", מסבירים בטדי. "יש בעצורים כאלו עם משפחות, הם הבינו שהם על הכוונת ולא רוצים לקחת סיכון", הוסיפו.

 

אז האם המשחק עם הפועל תל אביב עדיין הופך לנפיץ? גם בבית"ר המצב המקצועי גורם מעט לסלידה. "ברור שיש תכונה אצל הקהל, אבל על פניו לא נראה שיש משהו שיכול להצית את האש מלבד שירים ביציעים".

 

הקו המתון יותר של אוהדי בית"ר, הקו הרגוע של אוהדי הפועל. ב-21:00 הן נפגשות, האם הדעיכה של ה"אולטראס" ושל "לה פמיליה" תתבטא גם על כר הדשא? 

 


אוהדי בית"ר, באמת נרגעו? (אודי ציטיאט)

 


הפרשה שטילטלה את הארגון (אלוני מור)

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ