תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

הדרך לניצחון בליגת העל עוברת דרך האגף

הדרך לניצחון בליגת העל עוברת דרך האגף
בישראל משחקים עם שני שחקנים בכל קו, לחמן מסביר איך לנצל אותם נכון
במונדיאל 2014 הציגה מקסיקו המלהיבה מערך של 5-3-1-1. מיגל לאיון תופקד אז כשחקן בודד על קו שמאל, עם טיפול שווה בכדור בימין ובשמאל. לאיון הציג יכולת טובה מאוד, אך לאורך הטורניר היה קשה לדעת מה התפקיד האידאלי עבור המקסיקני המוכשר. בדיוק באותו טורניר שיחק גם לואי ואן חאל באותה השיטה, כששחקני הקו של הולנד התחלפו ביניהם. פעם מגן, פעם קיצוני, ובמשחק אחד היה זה אריאן רובן. פפ גווארדיולה העלה בעונה הקודמת את באיירן מינכן במערך של 5-3-2, כשרובן, השמאלי, היה המגן הימני.
 
המגמה של הסבת השחקן הקדמי לעמדה אחורית קונה לה יותר ויותר פופולריות בכדורגל העולמי - ובלבד שהשחקן ניחן באתלטיות ומהירות, אבל גם באחריות הראויה. בכדורגל הישראלי, למרבה הפלא, מהלך שכזה ייחשב להימור מסוכן. די מפתיע בליגה שבה הפכו בעבר אילן בכר, משה גלאם, נג'ואן גרייב ויואב זיו משחקני כנף למגנים.
 
 
רוב המועדונים בליגת העל מקפידים לשחק עם שני שחקנים על כל קו, ועבור סכמתיות וסימטריות זה בכלל לא רע. מכבי תל אביב עשתה זאת עם דור מיכה וטל בן חיים, כשמאחוריהם שני מגנים, והפועל באר שבע עושה זאת בהווה עם מאור בוזגלו וטוני וואקמה. שחקני הקו הללו מורשים לקבל את הכדורים באזורים רחוקים יותר, אך גם פנויים. מול משחק מאורגן השערים אמורים להיבנות משם, ואכן נראה שוואקמה הוא השחקן המשמעותי של ברק בכר, אך רק בתנאי שיקבל את הכדור על הקו השמאלי. גם הפועל ת"א מסוכנת משמאל בזכות גל שיש וחן עזרא הפנטסטי. כשבימין ממקם גיא לוזון שני שמאליים: שמואל שיימן כמגן ודולי מנגה כשחקן תוקף, וחוסר האיזון שם בולט. 
 
במכבי חיפה כמות המועמדים לתפקידי הכנף אדירה: ניקיטה רוקביציה, אלירן עטר, פיראס מוגרבי, רועי קהת, סאן מנחם, איסמעיל ריאן וגילי ורמוט - כולם שחקני כנף שאוהבים שטח, ולכן דווקא הדרישה של רנה מולנסטיין משחקני הקו להיכנס לאמצע, היא בעייתית עבורם. מטרת הכניסה הזו לפתוח את הדרך למגנים ובכך ליצור יתרון מספרי בהתקפה, אך היא צפויה ומנותחת כבר שנים מעל מסכי המחשבים – מה שהופך אותה קלה לסגירה. טיפ להולנדי: פפ דרש דווקא מהמגנים שלו להכנס למרכז, ובכך הותיר שחקן התקפי פנוי על הקו.
 

יש לו עוד מה ללמוד. מולנסטיין (דני מרון)
 
ירוקה אחרת, הפועל כפר סבא, משחקת גם היא עם שניים על כל קו, ומבחינה התקפית מציגה את שני השחקנים הכי טובים שלה: מאוויס צ'יבוטה וטל איילה. מולנסטיין וארבלדזה רוצים להרוויח את האמצע, אך עושים זאת גם במשחק ההתקפה. מה שנכון למשחק ההגנה כשהכדור אצל היריב הוא טעות גדולה בהתקפה, שחונקת את פריצת הסגר של היריבות. בדרך מפסידים קומבינציות טובות מהקווים ואפשרויות רבות להפתיע.
 
ההתקפה לקו, ההגנה לאמצע. זוהי הסיסמה הנכונה שיש להקנות למאמנים. מול קבוצות רבות בליגה שלנו שנבנות על הגנה, הרי שרק תרגולות נכונות באימונים בנוגע למשחק האגפים יביאו להגדלה משמעותית של כמות הכיבושים בליגה. הדברים נכונים אף יותר בליגה הלאומית, שם דיא סבא ומוטי ברשצקי, שני שחקני כנף ימין עם רגל שמאל, מובילים דרך קו ימין את הפועל רמת גן ומכבי נתניה לפסגה.
 

רובן יכול לעשות את זה. למה בן חיים לא? (gettyimages)
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ