תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

לוחמי הסיירת ניצחו את הצורר הרוסי ממוסקבה

| קרדיט: אסף קוטין
העולם, כמו הטלוויזיה, היה צבוע בשחור לבן. והם כמובן שיחקו בשחור
איך נסביר לצעירים שבינינו מה הייתה עוצמת האירוע, מכבי תל אביב נגד צסק"א מוסקבה, חורף 1977? אי אפשר לדבר על זה במונחים ספורטיביים כמו דרבי תל אביבי או בית"ר נגד סכנין, זה בכלל לא שייך לאותה גלקסיה.
 
אם אלך לתקופת הילדות, אותו לילה בחודש פברואר כנראה ייכנס לחמשת הגדולים. קשה למדוד את ווליום הצעקות של ילד בן 10 בשכונה תל אביבית מנומנמת. עמדתי אז על מרפסת, ראשי בין הסורגים והגרון שחרר הודעה חשובה לדיירים: רבותי וגבירותי, טל ומיקי שלנו, לוחמי הסיירת, ניצחו את הצורר הרוסי.
 
40 שנה אחרי, אם מכבי תשחק נגד צסק"א, יכול להיות שאפילו לא אטרח להדליק את הטלוויזיה. יותר מזה, אם למשל יישב מולי ברכבת אנדרו גאודלוק, השחקן המצטיין בסגל הקבוצה, יש מצב שלא אזהה אותו. מה לעשות, זו תוצאה של מנת יתר ספורטיבית שאנחנו צורכים בשנים האחרונות ואובדן זהות מוחלט של קבוצה שהייתה לה פעם מדינה.
 
אז, לפני המשחק, הידיים רעדו, הדופק השתגע והפנים תפסו צבע לבן שמקורו באימה. ילד בכיתה ה' שחווה אירוע לבבי מתמשך, והוא לא היה לבד: גם השכן שממול חש ברע, וזה שמעבר לכביש. זה היה משחק שאין ממנו דרך חזרה. מכבי ת"א הובילה ב־12 נקודות הפרש, שתי שניות לסיום, ועדיין היינו משוכנעים שהרוסים האלה יחזרו מהקבר. שמות כמו בלוב ומישקין הופיעו אצלי בסיוטים ולא כספורטאי־על. אני זוכר את אלכסנדר גומלסקי, מאמן כדורסל אגדי, שתמיד הסתובב עם חיוך על הפנים. יהודי, אחד משלנו, אבל אז הוא היה הרשע בהתגלמותו. היינו כל כך שטופים באנטי, עד שהעולם, כמו הטלוויזיה, היה צבוע בשחור ולבן, והם כמובן שיחקו בשחור.


קבוצה שיש לה מדינה (אסף קוטין)
 
שש שנים אחרי אותו ערב הרואי יצא לי להיות בבריסל במפגש הכפול של מכבי ת"א מול צסק"א. גרתי אז בפריז, בגלל שליחות של אבי, וטיילנו אחר הצהריים לבלגיה, מרחק של שלוש שעות נסיעה. זה לא כמו היום, שניתן לרכוש כרטיסי טיסה בשקל, או שכל נער בר מצווה נוסע להתחבק עם מסי על הדשא בברצלונה. אז טיסה לחו"ל הייתה חתיכת מבצע, אבל לא כשמכבי שלנו מסרה צו 8 בהול.
 
לא אשכח את שיירת האוטובוסים שהגיעה לפנות ערב לאצטדיון הצנוע ואת חבורות הישראלים שמילאו כל פינה במגרש. חבר'ה מכובדים, בטח חלקם מנהלי בנקים, רואי חשבון מצליחים - אבל רק התחיל העימות הספורטיבי, והעשירון העליון דאג לאבד כל צלם אנוש. משחק מול האויב נתן היתר לשחרור העניבה והפגזה כבדה של ארסנל קללות מביך. אנחנו מול ההם וכל אמצעי קידש את המטרה.


האוהדים הצהובים הרימו ראש (שמואל רחמני)
 
במשחק הראשון צסק"א ניצחה 69:78. מישקין קלע 30 נקודות. אחרי כל סל של הכוכב הרוסי הרגשתי חריכה פנימית, משהו בי נגמר. ביציאה העיניים דמעו והגוש התקוע בגרון סוף־סוף השתחרר. למחרת ביקשנו נקמה חמה. במשך שעות ישבנו בכניסה לאולם, חיכינו שזה יתחיל. ואכן ארל וויליאמס, אגדה יהודית מהשטעטעל, סחב את הקבוצה לניצחון אדיר, 80:84. מצאתי את עצמי מחובק עם אוהדים שלא הכרתי, צועק איתם את השורה האלמותית "הו הא מה קרה" עד לרמה של צרידות מתקדמת. הפעם יצאנו מהפרקט בחזה נפוח ובראש מורם. נתנו מכה ניצחת לדוב הרוסי, כעת מותר לפרוש בשקט.
 
40 שנה עברו, ואיזה שינוי חווינו. היום מאמן ישראלי רוצה לאמן ברוסיה, בצסק"א מככבים כדורסלנים אמריקאים, ומצדי שהטובה בין השתיים תנצח. וכמו שזה נראה, לא קוראים לה מכבי.  
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ