תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

הפריצה, ההישגים והדעיכה: הקריירה של פאר

שחר פאר. קריירה מפוארת | צילום: gettyimages
העלייה, השיא, ההתברגות בטופ והשנים החלשות. ציוני הדרך של הטניסאית
קריירה כמו של שחר פאר קשה להגדיר בצורה חד משמעית. הטניסאית שפרצה בגיל צעיר ושברה שיאים ישראליים בדרך לתואר השחקנית הישראלית המצליחה בהיסטוריה, ידעה עליות ומורדות רבות שמנעו ממנה יציבות בטופ העולמי.
 
מרבית חובבי הטניס בארץ ישמרו לה חסד נעורים, ולמרות שידעה גם ביקורת לא מעטה לאורך שנות פעילותה, תיזכר פאר כאחת הספורטאיות הגדולות שהיו לנו. 
 
פרצה בסערה (gettyimages)
 
הפריצה
כבר מילדות דובר על פאר בתור פוטנציאל עצום, במיוחד לאור זכיותיה ב-2001 באליפות ישראל ובאורנג' בול היוקרתי כשהיא בת 14 בלבד. מעמדה הלך והתעצם כאשר ב-2004 זכתה בתואר גראנד סלאם לנערות באליפות אוסטרליה הפתוחה. בגיל 17 כבר דורגה במקום ה-183 וניתן היה להניח שתגיע רחוק.
 
הכניסה לטופ
עונת 2005 היתה עונה מוצלחת בה הגיעה שחר להישגים נאים בטורנירי הגראנד סלאם וטיפסה למקום ה-45 בדירוג ה-WTA, אך עונה מאוחר יותר נכנסה הישראלית באמת גם לתודעה העולמית עם הופעתה המרשימה בטורניר הרולאן גארוס. היא רשמה לראשונה בקריירה ניצחון על יריבה מהטופ 10, יילנה דמנטייבה, כל הדרך למפגש בשמינית נגד מרטינה הינגיס האימתנית. השווייצרית לקחה בקלילות את המערכה הראשונה ונדמה היה כי היא תטאטא את הישראלית הצעירה, אלא שבסט השני הפתיעה פאר והצליחה לגבור על הינגיס. כאן נלחצה הכוכבת, ולאחר דין ודברים עם צוות השיפוט הוחלט לדחות את המערכה המכרעת ליום המחרת עקב חשכה. כוחה של פאר לא עזר לה ובסיום היא נכנעה להינגיס ונותרה עם המחמאות.
 
הלחיצה את הינגיס (gettyimages)
 
משחק השיא
לאחר שנכנסה לטופ 20, פתחה שחר פאר את עונת 2007 עם שאיפות להמשיך ולדהור לצמרת. היא השוותה את הישג השיא שלה עם הגעה נוספת לשמינית גמר גראנד סלאם, הפעם באוסטרליה, שם הדהימה את המדורגת רביעית בעולם סבטלנה קוזנצובה בדרך להפוך לטניסאית הישראלית הראשונה שמגיעה לרבע גמר גראנד סלאם (בגברים עשו זאת עמוס מנסדורף ושלמה גליקשטיין). כאן כבר חיכתה לה סרינה וויליאמס, ומדינה שלמה השכימה קום על מנת להחזיק אצבעות מול המסך וקפצה עד התקרה כשהישראלית לקחה את המערכה הראשונה 3:6. בשניה דרסה סרינה 6:2, והכל התנקז למערכה מכרעת, בה כבר הוליכה פאר 5:6 והגישה למשחק, עד שלבסוף לא עמדה בלחץ והודחה. 
 
ההישג העלה אותה למקום ה-15 בעולם, שווה לשיא עד אותה נקודה שקבעה אנה סמאשנובה, ונתן לה דחיפה בדרך לשנה מצויינת בה הגיעה לגמר הטורניר היוקרתי בממפיס, לרבע הגמר באינדיאן וולס ולחצי גמר טורניר מיאמי הענק, שם הודחה בשנית על ידי סרינה וויליאמס. במקביל הובילה פאר, בצוותא עם ציפי אובזילר, את נבחרת הפדרציה להישג היסטורי ולהופעה בבית העליון נגד רוסיה, מפגש שנערך ברמת השרון וספק אם נראה כמוהו שוב בקרוב.
 
הובילה את הנבחרת להישג השיא (gettyimages)
 
הדעיכה והקאמבק
לאחר הפריצה הגיעה גם הנסיגה. ב-2008 נכנסה פאר למשבר ויצאה מ-20 הראשונות בעולם, היא הפסידה לשחקניות בעלות דירוג נמוך וחשפה כי סבלה מפציעה שהשפיעה עליה רבות. היא המשיכה ביכולת לא יציבה ולמרות גמר גראנד סלאם לזוגות עם ויקטוריה אזארנקה, לא רשמה הצלחות עוקבות עד 2010, השנה בה הפכה לטניסאית הישראלית המצליחה בהיסטוריה. היא חזרה לטופ 20 אחרי הופעה בלתי נשכחת בטורניר דובאי, בה לוותה במאבטחים עקב סכנה ביטחונית ושיחקה רק במגרשים צדדיים (שנה לאחר ש"לא קיבלה ויזה על מנת להשתתף בטורניר"), ואחרי הופעה מוצלחת ברולאן גארוס עקפה את סמאשנובה, ועלתה למקום ה-14 בעולם.
 
פאר המשיכה להתקדם, וחוסר הצלחתה בשנה הקודמת היה לה לעזר, כשלא נאלצה להגן על נקודות בטורנירים בהם השתתפה. בתחילת עונת 2011 קבעה שחר את דירוג השיא שלה ושל כל טניסאית או טניסאי ישראלי - מקום 11 בעולם - והיתה כפסע מכניסה סנסציונית לעשירייה הראשונה.
 
דורגה 11 בעולם (gettyimages)
 
הסוף
מכאן החלה השחקנית בירידה, שלא נעצרה עד הודעת הפרישה שלה. פציעות וירידה בכושר הקשו עליה להמשיך להתקדם. היא אמנם ייצגה את ישראל באולימפיאדת לונדון ב-2012, אך ההופעה תיזכר דווקא בעקבות הפסד מביש למריה שראפובה, שהגיע לאחר עקיצות מצד הישראלית לפני המשחק. פאר חיממה את הרוסייה, ודיברה לפני ההתמודדות על הזדמנות לנקום בשראפובה שניצחה אותה לאורך הקריירה. הכוכבת לא התרגשה ודרסה את פאר ב-52 דקות משמימות לקהל וחסרות כיסוי להבטחות מצד הישראלית.
 
ב-2014 הדליקה משואה ביום העצמאות, ובפברואר 2016 הפסיקה להתחרות, ולאחרונה הוזכרה שוב בהקשר אחר של הגשמת חלומה - לרוץ במרתון תל אביב, מה שהתברר כסוג של בילד אפ להודעת הפרישה הסופית שלה. אמנם היכולת בשנים האחרונות היתה ירודה ומספר התארים נראה מועט (5 תארי WTA), אבל שחר פאר תיזכר לבטח בספרי ההיסטוריה של הספורט הישראלי כאחת הספורטאיות הבין לאומיות המצליחות ששיחקו כאן.
 
 
לכל דבר טוב יש סוף (gettyimages)
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ