מכבי ת”א על דברי פרנקל: “אין מקום לביטויים על רקע גזעני”

ניקולה וויצ'יץ'
ניקולה וויצ’יץ’ | אודי ציטיאט

המנהל המקצועי ניקולה וויצ'יץ' תקף את יו"ר המנהלת, שביקר את הקרואטי לפני כן, וזכה לגיבוי. הצהובים יצאו למוסקבה, למשחק מול צסק"א. הקבוצה נקנסה ב-5000 שקל בשל התנהגות אוהדיה בראשון לציון

מכבי תל אביב אולי ציפתה לחיים יותר קלים במשחק הבית מול בודוצ’נוסט, אבל המשחק אמש (רביעי) בהיכל הסתיים ב-76:81 די דרמטי, וכבר היום הקבוצה יוצאת למשחק היורוליג הבא, מחר ברוסיה נגד קבוצת הפאר צסק”א מוסקבה.

והערב,  עמדה הקבוצה בפני ועדת המשמעת של איגוד הכדורסל ונקנסה ב 5,000 שקלים בפועל ו-5,000 שקלים על תנאי, על זריקת גלילי נייר שגרמו להפסקות במשחק הגביע בראשון לציון.

ובחזרה לניצחון הצהובים, הם שיפרו את מאזנם ל-11:6 ולפחות ברמה התיאורטית עדיין יש לקבוצה של יאניס ספרופולוס סיכויים להעפיל להצלבה. המאמן היווני אמר בסיום לאתר הרשמי של המועדון: “היה משחק קשה מאוד מול קבוצה שהחליפה שלושה שחקנים. לא שיחקנו בהתחלה עם מספיק ריכוז כדי להבין את ההגנות שלהם, העצבנות בפתיחה לא עזרה לנו. במחצית השניה שיחקנו טוב בהרבה. עצרנו יותר טוב את נוריס קול, שקלע רק שבע נקודות אחרי המחצית. עשינו התקפה טובה וקלענו 47 נקודות בחצי השני, תוך כדי שאנחנו עוצרים אותם על סקור נמוך”.

“לא היה לנו משחק טוב, אבל אני מרוצה מההגנה”, הוסיף ספרופולוס. “שיחקנו מאוד אגרסיבי ושמרנו אותם על סקור נמוך. במחצית נרגענו, אמרנו שצריך להיות יותר מרוכזים ואני שמח שכל השחקנים שעלו מהספסל תרמו לנו. היה מאוד חשוב שכולם ייקחו חלק. הדבר הכי חשוב עבורי הוא שמבחינה הגנתית היינו יציבים”.

ספרופולוס אתמול בהיכל. “משחק שהיינו חייבים לנצח” (עדי אבישי)

בנוגע ליריבה הבאה אמר האמן: “צסק”א מוסקבה היא אחת הפייבוריטיות להגיע לפיינל פור. לא צריך לקחת את הלחץ על עצמנו, אלא לצאת ולשחק את התכנית שלנו. יש הבדלים ממשחק ואת המפגש נגד בודוצ’נוסט בבית היינו חייבים לנצח. אם נצליח לנצח גם את צסק”א זה מצוין, אבל מדובר במצב אחר. המשחק הבא וזה שאחריו יהיו שונים, אנחנו צריכים תמיד להיות מוכנים לכל משחק באופן ספציפי”.

בתוך כך, המנהל המקצועי ניקולה וויצ’יץ’ בחר לענות באמצעות הטוויטר ליו”ר מנהלת הליגה בכדורסל, שמואל פרנקל שבעמוד האישי שלו בטוויטר תקף את הקרואטי. פרנקל כתב בין השאר: “שכשקבוצה ישראלית מעסיקה מנהל מקצועי זר הוא עלול להיות חסר כל רגש לליגה הישראלית ולשחקן הישראלי. צריך להסביר לו שמכבי תל אביב הינה קבוצה ישראלית שמשחקת באירופה ולא קבוצה אירופאית שמשחקת גם באיזה מדינה במזרח התיכון…”.

תגובתו של וויצ’יץ’ הייתה חדה: “עצוב לראות שיו”ר הליגה תוקף את המנהל המקצועי של המועדון הגדול ביותר רק כי הוא זר. זו חרפה לספורט הישראלי ולכדורסל הישראלי ואתה צריך להתבייש. אולי אתה צריך להתמקד במה שאתה עושה הכי טוב – לעזור לקבוצות אחרות להעביר חוקים שלא קיימים באף ליגה בעולם ושמטרתם היחידה, כמו שאמרת לי בעצמך, היא להחליש את מכבי. את זה אתה עושה טוב מאוד”.

It’s sad to see that the chairman of the league is attacking a manager in the biggest club of his league only because he is foreigner. It’s a disgrace for Israeli sports and Israeli basketball and you should be ashamed.

— Nikola Vujcic (@NikolaVujcic7) 9 בינואר 2019

ממכבי תל אביב נמסר בנוסף

: “מצער ואף מכאיב שמי שמכהן בתפקיד יושב ראש מנהלת הליגה מצא לנכון להתייחס לגופו של אדם, במקרה זה ניקולה וויצ’יץ’, ואף להתייחס למוצאו – דבר שאינו נהוג במקומותינו. נשכח מזיכרונו של מר שמואל פרנקל שניקולה וויצ’יץ’ היה מאבני היסוד של מכבי תל אביב שזכתה בגביעי אירופה והביאה כבוד רב לכדורסל הישראלי? האם טיעון לגבי תקנות וחוקים הנוהגים בליגה הישראלית, שאין להם אח ורע בשום מדינה באירופה, הינו נימוק לתקוף אדם בשל מוצאו?

“מר שמואל פרנקל הנכבד, טול קורה מבין עיניך ובצע את המוטל עליך לטובת הכדורסל הישראלי – שהתקנות והחוקים בו יהיו זהים לאלה הקיימים במדינות אירופה הנאורות. מוטב היה שדבריך לא היו נאמרים ונכתבים. במיוחד במדינה כמו ישראל אין מקום לביטויים על רקע גזעני הנרמזים מדברי יו”ר המנהלת, מועדון הכדורסל מכבי תל אביב הוא מקום לכולם ולא למגזר מסוים. אנו משוכנעים כי אם באחת הליגות בחו”ל בה ישראלי הנמצא בתפקיד ניהול, או לחלופין כמאמן או כשחקן, היה מותקף בגלל מוצאו היינו מקימים פה קול צעקה נגד אותה הליגה והעומדים בראשה”, הבהיר המועדון.

פרנקל בהודעה דרך המנהלת הגיב לאירועי היום: “התייחסותו לא הייתה לגופו של איש אלא לדבריו של וויצ’יץ’ והתקפתו על השחקן הישראלי ועל הליגה הישראלית. לא היה שום רקע גזעני בדבריו של פרנקל. אולי השימוש במילה זר לא היה במקומו, ועל כך שמואל פרנקל חוזר בו. הכדורסל והכדורסלן הישראלי יקרים לליבו של פרנקל ושל המנהלת, וההתבטאות החריגה של וויציץ’ שבשל החובה לשתף ישראלים, מכבי ת”א אינה יכולה לזכות ביורוליג ולהאשים את השחקן הישראלי באי הצלחת מכבי תל אביב באירופה, הינה גניבת דעת ופגיעה קשה בתדמיתה של הליגה.

פרנקל. חילופי האשמות עם מכבי תל אביב (עדי אבישי)

“כדאי להזכיר כי בעבר מכבי ת”א זכתה מספר פעמים באליפות אירופה והצליחה מאוד במפעלים האירופאיים עם שחקנים ישראלים משמעותיים כוולל בשנת 2014 כשהקבוצה זכתה באליפות היורוליג כאשר בליגה שיחקה עם החוק הרוסי. חבל מאוד שמכבי ת”א לא מצאה מקום לגנות את התנהגותם האלימה של אוהדיה כלפי יו”ר המנהלת שהגיע לצפות במשחק כדורסל”, נכתב.

לכך הגיב המועדון הצהוב: “מוטב שארגון השחקנים לא יעמיד להשוואה את תרומת ארגון השחקנים לכדורסל הישראלי ולשחקניו מול תרומתה של מכבי לשחקנים, לנבחרת ולליגה הישראלית. השוואה שכזו רק תעמיד אותו במערומיו. למקרה שמישהו בארגון שכח, משחקים כיום בליגה הבכירה בישראל בדיוק 20 שחקנים שעברו במחלקת הנוער של מכבי ועוד 13 בליגה השניה, זאת בנוסף על גל מקל ועומרי כספי, השגריר הראשון והיחיד ב-NBA. בנבחרת הלאומית משחקים כיום ג’ייק כהן, יובל זוסמן, ג’ון דיברתולומיאו ונמרוד לוי, זאת בנוסף לדני אבדיה שגם הוא כיכב בקיץ החולף בנבחרת העתודה כאחד משלושה נציגי מכבי בסגל”.

“בתור מועדון שלדעת ארגון השחקנים מזיק לכדורסל, שמחנו ששני שחקני מכבי נבחרו לחמישיית הטורניר כשהעתודה זכתה באליפות אירופה בקיץ. אחד מהם, יובל זוסמן, קטף את תואר ה-mvp של הטורניר כולו. אסור לשכוח, בין היתר, שמכבי היא גם קבוצת היורוליג היחידה ששלחה במהלך העונה הנוכחית 4 שחקנים לנבחרת בזמן שאף אחת מיריבותיה במפעל הכדורסל הבכיר ביבשת לא עשתה זאת. אפשר עוד להמשיך, אבל המציאות ברורה לכל מי שעיניו בראשו. חבל לשמוע מפי ארגון השחקנים שמכבי לא חשובה בעיניו והוא ממליץ לה לעזוב את הליגה”.

למען הסר ספק הובהר לנו כי לא היו גילויי אלימות כלשהן כלפי יו״ר המנהלת וגם אם הדרך אינה לגמרי לטעמנו, הכעס והתסכול של האוהדים מהחוקים והשיטה שאינם קיימות באף מדינה, מובנות ומוצדקות בהחלט.

— Maccabi Tel Aviv BC (@MaccabitlvBC) January 10, 2019

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי