עוד צעד בדרך למטרה: מכבי ת”א שוב מראה אופי של מנצחים

שחקני מכבי תל אביב
שחקני מכבי תל אביב | דני מרון

אחרי הניצחון המשמעותי של הצהובים במינכן, דני דבורין על "הלב" הגדול" שאפיין את הצהובים במשך שנים ואתמול בגרמניה זכינו לראותו, אולי כל הדרך לשלב שמונה האחרונות

משך שנים, גם בתקופות פחות טובות, היה זה “הלב הגדול” של מכבי תל-אביב בכדורסל, שעשה אותה לקבוצה מנצחת. לקבוצה גדולה. עכשיו נראה כאילו שוב זו מכבי, שבמשחקי ההכרעה ביורוליג שוב מוציאה מעצמה את מה שלא קיבלנו ממנה בתחילת הדרך. אמש (חמישי) היא השיגה ניצחון חוץ, יקר מפז, 70:77 על באיירן מינכן בגרמניה, והחלום והסיכויים להשתלב בשמינייה הראשונה, בסיום הליגה הסדירה, עדיין חיים וקיימים.

את ההתעוררות הגדולה חייבת הקבוצה למאמנה, יאניס ספרופולוס, שהגיע כמחליפו של נבן ספאחיה, בעיצומם של המשחקים. הוא לא בנה אותה, אבל עורר מידית את משחק ההגנה, והפיח בה חיים והתלהבות, שבלעדיהם אי אפשר להגיע להישגים. היום היא בוודאי רואה עצמה כמועמדת ראויה לסדרת ההצלבה, כל זאת כאשר עד לסיומה של הליגה הסדירה נותרו רק חמישה מחזורי משחקים. שלושה יהיו בתל-אביב והם מול אנדולו אפס, ז’לגיריס קאונס וגראן קאנריה. שני משחקי החוץ יערכו מול קבוצות חימקי מוסקבה ופנרבחצ’ה.

כדי לחלוף בהצלחה על פני כל אחת מהמשוכות ישנה דרך ידועה והיא להתייחס לכל אחת ואחת מיריבותיה כאל גמר גביע. כאל המשחק החשוב ביותר, כזה שממנו אין דרך חזרה. למעשה מכבי תל-אביב הראתה שביכולתה לעשות זאת בניצחונה במינכן, במה שנחשב למשחק שבו היא עלולה למעוד, ובכך להקטין משמעותית את סיכוייה להמשך.

ספרופולוס ושמעון מזרחי. “הלב הגדול” שאפיין את מכבי ת”א שוב פועם (דני מרון)

את היורוליג, בהיותה ליגה בת 30 מחזורי משחקים, אני משווה לריצת מרתון, בעיקר מפני שכל אחת מ-16 קבוצותיה משחקת במקביל גם במסגרות נוספות. לא רק כדורסלני מכבי תל-אביב עייפים מהמאמץ הבלתי פוסק. אצל כולן זו עייפות מצטברת. אבל אם יש משהו שיבדיל בין שמונה הראשונות לשמונה האחרונות בטבלה, זו כמובן האיכות, אולם בעיקר הנחישות והשאפתנות. הם המאפיינים בדרך כלל ספורטאים גדולים, קבוצות גדולות, ובקיצור: אופי של מנצחים.

מכבי, מאז בואו של ספורופולוס, אינה מרחמת על עצמה וכך גם צריך להיות. אולי זו המסורת שיש לה תפקיד סמוי, אולי כאמור האמונה שמפיח בשחקניו המאמן היווני, ואולי גם הקהל שמגיע להיכל, למשחקיה הביתיים, ודוחף קדימה בהתלהבות גדולה עד לשריקת הסיום. יש לקבוצה סיכוי להגיע להצלבה, ועם זאת ראוי שנזכיר כי גם המתמודדות עמה על הכרטיס לשמינייה הראשונה, יעשו כל מאמץ אפשרי, שעה שקו הסיום כבר נראה בבירור. בספורט הפיניש תמיד תובע תעצומות נפש, ורצון של ברזל. זה בדיוק הזמן להוכיח אופי של מנצחים, שכן שעת המבחן הגדול הגיעה.

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי