טביב יורה: “התערבתי לכל מאמן שהיה בבית”ר, אני גם מנהל מקצועי”

play אלי טביב
אלי טביב | דני מרון
אוהדי בית"ר הדליקו אבוקות מול ביתו של אלי טביב 00:38

הפועל ת"א ("לא מתרוממת מאז שעזבתי"), לה-פמיליה ("ברקת פחד מהצל של עצמו"), הכדורגל הישראלי ("אין אנשי מקצוע"), איינבינדר ("שיחק אצלי ב-20 אלף, היום מרוויח 350"), שכטר ("לא רצה לשחק בגביע"). ראיון נדיר

אלי טביב, בעלי בית”ר ירושלים, הפועל תל אביב והפועל כפר סבא לשעבר, העניק הערב (שלישי) ראיון נרחב לתוכנית הספורט של 103FM ודיבר על הכל ללא יוצא מן הכלל.

מצבה של הפועל תל אביב: “האמת שלא האמנתי שהפועל יכולה להגיע למצב הזה. מאז שמכרתי אותם, לפני שבע שנים, הם לא מצליחים להתרומם. אני פוגש הרבה אוהדים שרופים של הפועל תל אביב והם מאוד מתגעגעים לימים שלי במועדון. היו לי שם הישגים חסרי תקדים”.

האם הוא מתגעגע לימיו בהפועל תל אביב: “האמת שהתקופה הכי יפה שהייתה לי היא בהפועל תל אביב, לפחות מבחינת הישגים. כל שנה לטייל באירופה ממדינה למדינה, זו חוויה ענקית. הגענו לצ’מפיונס שזה חלום של כל בעל קבוצה. הפועל באר שבע שמחו שבוע ימים על זכייה באליפות, אבל לליגת האלופות הם לא הגיעו וזה הטופ של הכדורגל. זה החלום הכי גדול של כל בעל בית והיה לי כיף מאוד. אני, למרות שלא מדברים על זה, הבן אדם היחיד שנלחם בשירי שואה ולא פחד מאוהדי הפועל. לא הייתי מסוגל שזה יהיה בקבוצה שלי. אגב, התקציב שלנו אז היה אולי שליש ממכבי תל אביב ומכבי חיפה”.הקומץ בבית”ר ירושלים

: “זה לא כולם, בואו נתחיל בזה. אני יכול להגיד שבכל מקום שאני הולך בארץ, לא שמעתי אפילו קללה אחת. יש קומץ, לא יודע כמה אנשים יש בו. אוהדי בית”ר זה מאות אלפים ואני מסתוב בכל הארץ. אמרתי בזמנו לאוחנה, ‘עשיתי 80 או 90 אחוז מהעבודה, בוא נסיים את מה שנשאר, אני מתמודד עם הכל לבד’. ראיתי שקיבלתי תגובות טובות מאנשים בחוץ, רק פירגנו לנו בכל מקום. אף אחד לא בא, לא ניר ברקת שפחד מהצל של עצמו ומאותם אוהדים. אף גוף ממשלתי לא בא, לא המשטרה, לא בית משפט, כלום. השאירו אותי בודד במערכה. בגלל המלחמה שלי באותם אנשים, הם קיללו אותי במקום להתמקד בהצלחת קבוצה. לא נתתי להם למכור ציוד של בית”ר ירושלים, אז הם נלחמו בי. התערבות מקצועית? זה מעניין לאנשים האלה את התחת. הם קיללו אותי במשך שלוש שנים. זה בגלל שנלחמתי בגזענות ובמכירה של הציוד”.

יורה לכל הכיוונים. אלי טביב (דני מרון)

התערבות מקצועית בבית”ר ירושלים: “גם בהפועל התערבתי מבחינה מקצועית, אבל אתם פשוט לא ראיתם את זה. אני התערבתי לכל המאמנים בבית”ר ירושלים. אני בעל בית ומנהל מקצועי. כשאני מדבר בטלפון או באוזניות כולם אומרים “וואו”, אבל כשבנבחרת, במכבי חיפה ובאירופה עושים את זה – לא מדברים על זה. אני הסתכלתי מקצועית מה טוב למועדון שלי, נקודה. לא מעניין אותי מה כולם מקשקשים. גם באירופה ישב בן אדם עם אוזנוית, אבל כשאני עושה את זה כולם קופצים. אתם מרובעים. אני גם מנהל מקצועי. מה זה מעניין את כולם מה אני עושה במועדון שלי? כל עוד אני אצליח לא מעניין אותי מה כולם חושבים ואומרים”.

על כך שהוא היה מעורב מקצועית למרות שהיה מושעה: “קודם כל, באופן כללי, מי שניהל את המועדון בפועל זה היה אלי אוחנה. אני דיברתי על תקופה אחרת. תראו במה אתם מתמקדים, ‘אבל אתה היית מושעה’. על מה הייתי מושעה? על זה שבן אדם בא לבית שלי וזרק אבנים? בית משפט לצדק? תוציא את הצדק. צדק אין שם. יש לזה תקדים בעולם? הטרידו את אשתי והילדים, זרקו רימונים ומי אשם? אלי טביב. פושע עשו ממני. ברוך השם, אני לא מתייחס לדברים האלה. תגידו מה שתגידו, יש לי הצלחה גדולה גם בהפועל וגם בבית”ר”.

האם בעל בית צריך לקבוע הרכב: “אם אתה לא מבין, אל תתערב. יש בעלים שלא מבינים, שלא יתערבו. אם יש כימיה בין בעל הבית למאמן והוא גם מבין כדורגל אז זה משהו אחר. כל מאמן שדיברתי איתו לפני ידע שזה המצב. כולם יודעים בדיוק איפה אני מתערב ואיפה לא. כשיש כימיה, אני רק יכול לשדרג אותך, קח את זה בתור צ’ופר. אני עם כל כך הרבה ניסיון בכדורגל. לאמן זה לא הכל. אתה יכול לראות מאמנים טובים, אבל יש עניין של בחירת שחקנים, הרכבת שחקנים וניהול משחק – אלה המרכיבים הכי חשובים, לא האימון עצמו. אני יושב עם המאמנים לפני משחקים”.

“בהפועל תל אביב ובבית”ר ירושלים שמו תקציבים גבוהים ממני בהרבה ולא הצליחו. הבעיה בישראל היא שאין אנשי מקצוע טובים – אני אומר את זה חד וחלק. אני לא מתיימר להיות מאמן, אבל כדורגל זה ענף כל כך פשוט. צריך להפעיל היגיון, צריך שיהיה לך מעוף. אם יש לך מעוף, אתה יכול להצליח. זה לא שהצלחתי במקרה שנה אחת או שנתיים. עשר שנים זה כבר לא מקריות. אם אני יכול לשדרג את הקבוצה ולעזור למועדון שלי, אני אעשה את זה”.

“דן שיחק אצלי ב-20 אלף שקל, היום הוא מרוויח 350 אלף דולר” (אודי ציטיאט)

הבוררות עם עומר אצילי: “אני רציתי להשאיר אותו בבית”ר ירושלים, אבל הוא הלך לבוררות וניצח. אני לא רציתי לשחרר אותו. הוא לא הסכים להצעה שלי, רצה לעבור לספרד והלך איתי לבוררות. אמרתי לו ‘עשיתי קפיצת מדרגה בשנה הראשונה שלך, תאמין לי אתה תהיה יותר טוב ויותר מוכן לקבוצה יותר טובה’. הוא לא היה מוכן”.

שחרור דן איינבינדר: “הוא סיים את החוזה בבית”ר ואמר לי שיש לו הצעה על סך 350 אלף דולר מהפועל באר שבע. אצלי הוא שיחק ב-110 אלף דולר לעונה. אמרתי לו שאני לא יכול לשלם לו את הסכומים האלה. איינבינדר שווה את הסכום הזה? נתתי לו ללכת. איינבינדר שיחק אצלי אחרי מכבי תל אביב ב-20 אלף שקל לחודש, היום הוא מקבל 350 אלף דולר”.

על איתי שכטר: “שכטר פתח בגמר גביע. בואו אני אספר לכם סיפור. אני האחרון שאפגע בשכטר, זה בחור שגידלתי אותו עוד בהפועל תל אביב ואני שיקמתי לו את הקריירה כשהוא היה על הפנים. אני אפגע בו? היה לנו חצי גמר נגד קריית שמונה בסמי עופר. באתי לשכטר, הוא בקושי התאמן. הוא אמר לי ‘אלי, אל תבנה עליי, אני לא בריא, בקושי יכול לשחק’. אמרתי לו ‘תגיד לי, איך נגד באר שבע תשחק?’ הוא אמר ‘אולי אני אוכל לשחק 15 דקות’. אני אומר לכם, בחצי גמר הגביע הוא לא רצה לשחק”.

“שכטר לא רצה לשחק בחצי גמר הגביע” (דני מרון)

ההשפלה שעבר יוסי בניון בבית”ר: “אני מקצוען, זה ההבדל ביני לבין אחרים. השם של הבן אדם לא חשוב לי. המטרה שלי היא להצליח. עזוב אותי משמות. יוסי בניון הושפל אצלי? ומה קרה איתו היום בפתח תקווה? הוא לא רצה לשבת על הספסל באשדוד. אז מה עשיתם? הכל בסדר. אצלי אמרתם שאני השפלתי אותו. אני לא השפלתי את יוסי בניון. למכור מנויים? עזוב נו”.

מדוע עזב את בית”ר ירושלים: “אחרי הגמר קיבלתי איומים לטלפון. באו אנשים לבית שלי. נשארתי לבד במערכה נגד כולם. הם רוצים לקבוע מי ישחק, מי יעזוב, איזה סחורה נמכור, כל שבוע קנסות, בית דין. משחק ללא קהל זה הפסד של מיליון שקל. אתה בונה תקציב ופתאום בסוף עונה זה יוצא משהו אחר. ככה אי אפשר לנהל קבוצת כדורגל. כשאתה בא למקום חדש אתה נותן צ’אנס. אני נתתי להם צ’אנס. כל מה שהם רצו הם קיבלו. אחרי מה שראיתי בשרלרואה, אחרי כל ההבטחות שלהם, הבנתי שאם יבוא רוכש אני מוכר את הקבוצה. לא רציתי להמשיך, חיכיתי שמישהו יבוא וייקח את הקבוצה, אבל יחד עם זאת לא רציתי להרוס את בית”ר וחיכיתי. לא היינו יכולים להביא ספונסרים. מועדון כזה גדול ואף אחד לא מוכן להזדהות איתו בגלל הגזענות. דמאיו אמר לי שאף אחד לא מוכן להזדהות עם בית”ר. אלי אוחנה אמר לי ‘איפה שאני לא הולך אף אחד לא מוכן להשקיע’. ככה אי אפשר לנהל קבוצת כדורגל”.

האיומים מהקהל: “לא פחדתי. אמרתי שיותר אני לא אכניס את היד לכיס במקום שאי אפשר להתקדם בו. אתה משחק נגד קבוצה כמו סנט אטיין, מציג כדורגל מצוין ומקבל קנס 120 אלף יורו ומשחק בית ללא קהל על קריאות גזעניות. זה הפסד של המון כסף. אם הייתי מתייחס למה שאומרים בקהל ובתקשורת, הייתי פושט רגל”.

“זה לא הסתדר”. אלי אוחנה (דני מרון)

מערכת היחסים עם אוחנה: “אני לא בן אדם שידבר על אנשים שעבדו אצלי. אני מכבד אותו, אבל זה לא הסתדר. אני לא אוהב לשון הרע, זה לא באופי שלי. היינו חברים ועכשיו אנחנו לא, זה לא אומר שאני אכפיש אותו. מה שהיה היה. עד סוף העונה הכל הסתדר מצוין. אני אגיד לזכותו שעשינו עונה מצוינת ביחד. נאבקנו על אליפות עם הפועל באר שבע”.

ההתנהלות של משה חוגג: “אני חושב שהוא הוציא כבר קרוב ל-60 מיליון שקל. קודם כל, יש לו קבלות טובות. אני באמת מאוד מעריך את האיש הזה. הוא נתן לצוות המקצועי לנהל את המועדון מבחינה מקצועית כי הוא לא מבין בזה. הוא נותן הכל למועדון מבחינה כלכלית. הוא השקיע הרבה, גם במחלקת הנוער ואני שמעתי הרבה דברים טובים. מגיע לו קרדיט והוא לא אשם במצב של בית”ר ירושלים”.

האם הוא יחזור לכדורגל הישראלי: “היום מכפר סבא באים אליי הביתה ורוצים שאני אקח אותם. גם בבית”ר ירושלים ובהפועל תל אביב זה אותו דבר, אנשים רוצים שאני אחזור, אני יכול להראות לכם הודעות. נגד עובדות אי אפשר לעשות כלום, אתה לא יכול להתווכח. כולם יכולים לקשקש כמה שהם רוצים”.

טביב מפרגן. משה חוגג (ניר קידר)

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי