קבוצת ילדים: הכירו את NS מורה, יריבתה של מכבי חיפה

NS מורה
NS מורה | Aleš Cipot / fotolens.si

נוגומונטינה סולה מורה הוקמה תחילה כבית ספר לכדורגל, אך בעקבות קשיים כלכלים הפכה לגלגול השלישי של אחד מהמועדונים הוותיקים בסלובניה. בעונת 2013/14, יצאה לדרך בליגה הרביעית ומאז לא הסתכלה לאחור

נוגומיטנה סולה

(בית ספר לכדורגל בסלובנית) מורה מגיעה מהעיר מורסקה סובוטה הקטנה. הקבוצה הוקמה בשנת 2012 כקבוצת הילדים של המועדון ND מורה 05. היא משחקת באצטדיון פאזאנרייה, המכיל 3,782 מקומות ישיבה ויציע עמידה שמכיל 1700 מקומות נוספים.

היא הגלגול השלישי של המועדון נוגומנטי קלוב מורה (NK מורה), שהוקם בשנת 1924 והיה אחד ממועדוני הכדורגל הראשונים בסלובניה. שנות הזהב של המועדון היו בשנות ה-90, כשזכו בגביע הסלובני, סיימו פעמיים במקום השני בליגה הבכירה והעפילו לגביע אופ”א מספר פעמים.

בסיום עונת 2004/05, לאחר שבע שנים רעות, המועדון נקלע למשבר כלכלי חריף ונאלץ להתפרק. בעקבות הפירוק, קם מועדון חדש בעיר: ND מורה 05, ותחתיו הוקמה קבוצת הילדים, שבהמשך תגריל את מכבי חיפה בליגה האירופית, NS מורה.

תחילת הדרך נראתה מבטיחה. הקבוצה הבוגרת דהרה ובתוך שבע עונות עלתה שלוש ליגות ואף רשמה העפלה לליגה האירופית, אך בעונת 2012/13, שוב צצו קשיים כלכליים, שוב המועדון פורק, ושוב, הכל מהתחלה.

קבוצת הילדים הפכה לקבוצה הבוגרת ונרשמה לליגה הרביעית בסלובניה. בעונה הראשונה היא העפילה לליגה השלישית, אך נתקעה שם במשך שלוש עונות. עד עונת 2015, מורה הייתה קבוצה חצי-מקצוענית עם שחקנים בחצי משרה, אלא שאז קבוצה של אנשי עסקים מקומיים התרגשו מהניצחון של ברצלונה על יובנטוס בגמר ליגת האלופות והחליטו להשתלט על המועדון.

שלוש עונות לאחר מכן, מורה העפילה לליגה הבכירה בסלובניה, ובעונה שעברה הגיעה לשיא. במועדון קיוו בפתיחת העונה להתברג באמצע הטבלה, אבל לאחר פתיחת עונה מסחררת, קמפיין מרשים בגביע ותמיכה אדירה מהקהל המקומי, הקבוצה הצנועה אירחה את קליה במחזור הסיום לקרב ישיר על המקום הרביעי המוביל לאירופה. למרות שנקלעה לפיגור מוקדם, אמדי מארוסה, חלוץ הבית ואחד מהכוכבים הגדולים בקבוצה, שלח בעיטה אדירה מחוץ לרחבה בדקה ה-51 והקפיץ עיר שלמה על הרגליים, כל הדרך אל הליגה האירופית.

הכוכבים הגדולים של מורה הם ללא עוררין צמד החלוצים. הראשון, כובש השער ההיסטורי עליו סיפרנו קודם, אמדי מארוסה, שחקן בית שכבש 11 שערים ואליהם הוסיף שלושה בישולים בכל המסגרות. מארוסה הוא חלוץ יצירתי שאוהב לשחק 30 מטר משער היריבה ונע מהאגפים.

חברו לחוד והכובש המוביל של הקבוצה הוא רוק סירק. חלוץ מטרה סלובני חסון, המתנשא לגובה של 1.84. סירק גדל במחלקת הנוער של מאריבור ועבר בקיץ 2017 למורה בהעברה חופשית. בעונה שעברה כבש סירק 15 שערי ליגה וסיים במקום השלישי של טבלת הכיבושים בסלובניה, הוא נחשב לחלוץ מטרה קלאסי ובעבר אף נחשב לאחד הכישרונות הגדולים במחלקת הנוער היוקרתית.

מאמן הקבוצה הוא אנטי סימונדזה, שאימן בעבר את מאריבור, ואף זכה עימה בשלוש אליפויות רצופות. הקשר הישראלי הוא כמובן סינטיהו סלליך, ששיחק תחתיו. סימנדזה מונה בקיץ 2017 ומאז רשם מספר הישגים מרשימים עם הקבוצה, כולל ההעפלה ההיסטורית.

מכיר את המאמן טוב. סלליך (Getty Images)

עד כה, קיץ מטלטל עבר על מורה שאיבדה 17 שחקנים וצירפה 13 חדשים, כולם בהעברה חופשית או בהשאלות. על פי כל התחזיות, מכבי חיפה לא אמורה להתקשות בדרך לסיבוב השני בליגה האירופית, אך הזיכרונות מנומה קאליו עדיין מהדהדים אצל כל אוהד ירוק.

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי