מולאי האיראני חזר בו מפרישתו וידורג לפני שגיא מוקי

שגיא מוקי
שגיא מוקי | עדי אבישי

אלפות העולם תחל ביום ראשון ביפן בהשתתפות 861 ג'ודוקות מ-149 מדינות. 14 גברים ונשים ייצגו את ישראל ובהם שגיא מוקי, אורי ששון, פיטר פלצ'יק, טוהר בוטבול, גפן פרימו, תמנע נלסון לוי ואחרים

אליפות העולם בג’ודו תיפתח מחר ביפן, והיום (שבת) נערכה ההגרלה המסורתית בה משובצים הג’ודוקות לקרבות ובתים. טרם ההגרלה ובניגוד לפרסומים, הודיע סעיד מולאי האיראני, אלוף העולם המכהן ב-81 ק”ג, שהוא כן מתחרה בסופו של דבר ומגן על תוארו. מולאי טען שהייתה בעיה שמנעה את השתתפותו תחילה, אך כעת היא נפתרה.

להחלטה זו יש השפעה ישירה על שגיא מוקי, הנציג הישראלי במשקל זה. מוקי אמור היה להיות מדורג ראשון בהיעדר האירני, אך כעת מדורג “במקומו הטבעי”- שני, ולכן ברבע הגמר עשוי לפגוש את סוטורו פוג’יאורה המקומי. במידה ומוקי יעבור את המשוכה הקשה, הוא יוכל לפגוש את מולאי רק בקרב הגמר. בשל היותו מדורג, מוקי יפתח את יום התחרויות שלו בסיבוב השני.

מלבד מוקי, ייצגו את ישראל באליפות עוד 13 גברים ונשים. אצל הגברים הציפיות גבוהות להגעה לפודיום גם אצל פיטר פלצ’יק (100 ק”ג), שהגיע כזכור לקרב על מדליה כמעט בכל תחרות אפשרית בסבב. פלצ’יק, המדורג שלישי בתחרות, יפגוש את מוחמד-קארים חורמוב מאוזבקסיטן.

מי שהגיע לקרב על מדליה פעמיים באליפויות העולם האחרונות, טל פליקר (66 ק”ג), יפתח בסיבוב השני. לישראלי צפויה משוכה לא קלה בדמות גאורגי זנטאריה האוקראיני, שניצח את הישראלי בקרב על הארד אשתקד, במידה וזה יעבור מתחרה מקוסטה ריקה. שמאילוב גם כן יפתח בסיבוב השני ויתחרה מול המנצח בקרב הקודם בין יריב מטנזניה ליריב מאפגניסטן.


טוהר בוטבול. הגרלה קשה (דני מרון)

סגן אלוף אירופה לי קוכמן (90 ק”ג) יפתח את התחרות נגד מתחרה מתאילנד ומעניין יהיה לראות אם ימשיך את קו הפריצה שלו השנה. דניאל בן דוד (60 ק”ג) יתחרה מול המנצח בקרב המקדים בין מתחרה מהונגריה למתחרה מקיריבטי. טוהר בוטבול (73 ק”ג) יפתח מול מתחרה קזחי ועשוי לפגוש בשמינית הגמר את פאביו באזילה, האלוף האולימפי במשקל של עד 66 ק”ג שכעת מתחרה בקטגוריית המשקל הבאה. המאזן ביניהם הוא שני ניצחונות לאיטלקי ואחד לבוטבול.

סימן השאלה הגדול מכולם נמצא סביב המדליסט האולימפי אורי ששון (+100 ק”ג). המשקל הפתוח מושך אליו כעת הרבה צעירים והופך להיות אטרקטיבי יותר משנה לשנה. ששון עולה אוטומטית לסיבוב השני, שם יפגוש את קינם ניג’ונג הקוריאני.

אצל הנשים, בשנה שעברה רק גפן פרימו (52 ק”ג) עברה את שלב רבע הגמר וסיימה שביעית. היא תפתח את יום התחריות שלה הפעם נגד צ’לסי גילס הבריטית בתקווה להעפיל על ההישג משנה שעברה. תמנע נלסון לוי (57 ק”ג) היא היחידה שמדורגת, ולכן מדלגת סיבוב. היא תתחרה מול המנצחת בקרב המקדים מבוליביה או ערב הסעודית, מה שאומר שייתכן שתדלג סיבוב נוסף במידה והאחרונה תנצח.

גפן פרימו. מצפים ממנה למיקום גבוה (אריאל שלום)

יתר הנשים: שירה ראשוני (48 ק”ג. תתחרה כבר מחר), גילי שריר וענבל שמש (63 ק”ג) ורז הרשקו (+78 ק”ג) פותחות בסיבובים הראשונים. הן, וכמוהן גם דניאל בן דוד בגברים, זקוקים לניקוד יקר כדי להתקרב לקריטריון האולימפי.

בתחרות ישתתפו 861 ג’ודוקות מ-149 מדינות, ומלבד הנבחרת הישראלית ישנם עוד שלושה ישראלים שמתחרים תחת דגלים זרים. תומר גולומב (60 ק”ג) שעבר לייצג את פולין אחרי מאבק עיקש מול איגוד הג’ודו הישראלי לשחררו, יתחרה נגד ג’ודוקא צרפתי. טל אלמוג (66 ק”ג) שעבר לייצג את ארגנטינה, לאחר שהבין שאין לו סיכוי להתחרות נגד פליקר ושמאילוב בארץ, יתחרה מול ג’ודוקא מצרי. אליס שלזינגר (63 ק”ג) שכידוע מייצגת את בריטניה, קיבלה הגרלה קשה במיוחד. במידה ותנצח את הג’ודוקא מאלג’יר בקרב הראשון, תחכה לה אלופת העולם מצרפת קלריס אגבגנונו.

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי