Euro 2021

עפר שלח: "לקחתי את אחמד טיבי למשחק NBA והוא נרדם"

עפר שלח, לירן שכנר | צילום מסך

חבר הכנסת ממפלגת יש עתיד התארח בתכנית סערה בממלכה עם לירן שכנר וסיפק סיפורים מרתקים: הריב עם צביקה שרף, המתיחה על שימי ריגר, המפגש עם קארים עבדול ג'באר ושאלת השאלות - לברון או ג'ורדן? חלק א'

עפר שלח נגע בכל כך הרבה תחומים בחייו. הוא היה עיתונאי ופרשן ספורט, פובליציסט שהתמחה בענייני ביטחון, סופר והוא כמובן נכנס לפוליטיקה ב-2013. כיום הוא משמש כחבר כנסת מטעם מפלגת יש עתיד ומכהן כיושב ראש הוועדה לביקורת המדינה בכנסת. בראיון מיוחד לתכנית סערה בממלכה עם לירן שכנר הוא מספק סיפורים משעשעים ומרתקים במיוחד. וזה רק חלק א'. צפו עכשיו.

צפו בחלק א' של הראיון עם עפר שלח בסערה בממלכה

אהדתו להפועל חיפה: "יש צילום של אבא שלי ב-1940 בגיל שש-שבע כשהפועל חיפה זכתה בגביע וניצחה את המשטרה הבריטית או משהו כזה. הפועל חיפה שיחקה בקריית חיים וזה היה מרחק הליכה מהבית שלי. הפועל הייתה מומחית בדבר אחד – לקחת חלוצים כושלים ולעשות אותם שחקני הגנה טובים, כמו יוחנן וולך ואבה גינדין. לא הייתה בחיפה אף פעם יריבות מכבי-הפועל כמו שהיה בתל אביב או אפילו הפועל נגד בית"ר בירושלים. היינו הולכים בשבתות לראות כדורגל, לפעמים של הפועל ולפעמים של מכבי, כי שבת עברית זו שבת עם כדורגל. בחיפה זה היה ככה. הייתה אפילו ‘נבחרת חיפה' בכדורגל בסוף שנות ה-60 ותחילת שנות ה-70. אני זוכר משחק שנבחרת חיפה שיחקה מול נבחרת שבדיה בקריית אליעזר. נגמר 2:2 עם שני שערים של נתן הירש, שהוא אבא של שחר הירש והיה החלוץ של מכבי. אני ואח שלי היינו על הגדרות ורצים על יד המגרש. לדעתי, רצתי יותר משחקן ממוצע".

אהדתו לליברפול: "בתחילת שנות ה-70 שודר בארץ, לדעתי בתקציר, משחק של ליברפול נגד באיירן מינכן שנגמר 0:3 בגביע ערי הירידים. אתה יודע מה זה ‘שודר בטלוויזיה' אז? זה כלום. הטלוויזיה רק התחילה. ב-1966 אבא שלי נסע לגביע העולמי באנגליה. זו הייתה הפעם הראשונה בחייו שהוא נסע לחו"ל. הוא היה שולח לי ולאחי מכתב עם ציורים של הגולים שהוא צייר בעצמו. זה היה כמו שידור ישיר. ואז נדלקתי על ליברפול. ב-1976 כבר הייתי גדול יותר וליברפול ניצחה 1:3 את מנשנגלדבאך בגביע גביע האלופות ונהייתה אהבה גדולה".

מה אתה עושה הכי טוב – פובליציזם, פולטיקה, פרשנות ספורט או פלפלים במטבח?
"יש משפט שבראד סטיבנס, המאמן של בוסטון, השתמש בו הרבה, והמשפט אומר: ‘איך שאתה עושה משהו הוא איך שאתה עושה הכל'. אני משתדל לחיות ככה ומשתדל לעשות את הדבר שאני עושה עכשיו הכי טוב שאני יכול. בפרשנות ספורט המצאנו שפה. זה היה בעיניי לא פחות מרתק מאשר המשחקים עצמם. תמיד באתי לא לדבר על המשחק, אלא לעשות את האירוע הטלוויזיוני שמסביבו ומאוד אהבתי ונהניתי מזה".

עופר שלח
עפר שלח | אלעד גוטמן

אתה אוהב את מה שאתה עושה היום?
"אני מושקע בזה. קשה להגיד אוהב, לא הכל אתה אוהב. תראה, במובנים מסוימים, פוליטיקה ושידורי ספורט זה בדיוק ההפך. בספורט אתה לגמרי בתוך הרגע ואתה מביא את כל הדברים שלך והידע שלך לתוך הרגע הזה בשביל להבין מה קורה עכשיו ולחזות מה שיקרה מיד. בפוליטיקה אתה כל הזמן עובד בשביל משהו שאולי יקרה, 99% שלא יקרה ו-100% שאם יקרה זה לא יהיה כמו שחשבת".

אם בעוד עשור תזכה בפרס מפעל חיים ושלושה אנשים רוצים לברך אותך – שמעון מזרחי, פיני גרשון או צביקה שרף. אתה יכול לבחור רק אחד. במי תבחר?
"צביקה ואני היום ביחסים מצוינים. לא דיברנו שלוש שנים בעבר. יש לי סיפור גדול איתו. ב-1988 נהייתי הכתב של מכבי תל אביב ובתחילת 1989 כבר הפסקנו לדבר. לימים הוא עזב את מכבי והלך לאמן ביוון. זה היה סכסוך מפורסם בזמנו. בשביל להיות הוגן כלפיו – זו הייתה עונה שמכבי הפסידה ארבעה משחקים כל העונה – פעמיים לברצלונה, פעם אחת להפועל חיפה בחצי הגמר המפורסם של גיא גודס וליוגופלסטיקה ספליט בגביע אירופה. בכל שאר המשחקים היא ניצחה בגדול. בתוך כל זה יושב איזה נודניק שרק עכשיו הגיע מאמריקה שטוען שווילי סימס צריך לעלות בחמישייה ולא חן ליפין, וזה מעצבן. אחרי שלוש שנים הוא הגיע, ניגש אליי, מושיט את ידו והיד נשארת תלויה באוויר. אחרי עשרים שניות של מבוכה, מישהו מסב את ליבי ואמרתי לו צביקה, תעשה לי טובה, אל תבוא מהצד הימני כי אני לא רואה פשוט (צוחק). הוא פשוט עמד ואני לא ראיתי. זהו, מאז אנחנו ידידים טובים".

"הכי הייתי הכי רוצה לשמוע את שמעון, אין ספק. פעם היה אימון לפני משחק ביורוליג. מוני פנאן היה אז בשלב הקפיצה מהיציע להנהלה. אני ניסיתי להיכנס דרך שער 9, מאיפה שהעיתונאים נכנסים, והוא אמר לי שאני לא נכנס. מכבי ת"א החרימה אותי. לזכותם של עמיתיי ייאמר הם הודיעו שאם לא נותנים לי להיכנס לא ישדרו את מכבי. רוני דניאל שידר את המשחק ברשת ב' והוא הוביל את זה".

צביקה שרף
צביקה שרף | דני מרון

עצבנת הרבה אנשים במכבי.
"כן, את ההנהלה. עם השחקנים הייתי בקשר נהדר. אני חושב שהעמדה הרצויה של אדם שמכסה קבוצת ספורט אל מול הקבוצה היא אנטגוניזם בריא. עם פיני גרשון היה אנטיגוניזם (צוחק).

איך החלטת שאתה רוצה להיות עיתונאי ספורט?
"לפני שנסעתי לארצות הברית עשיתי תואר ראשון בכלכלה וספרות אנגלית בתל אביב ואז נסעתי לעשות תואר בספרות וכתיבה בניו יורק. לפני שנסעתי התקשרתי לאבי בטלהיים, שהיה עורך הספורט של מעריב, ואמרתי לו: ‘אתם צריכים מישהו מאמריקה שיכתוב להם על ספורט אמריקאי'. הוא אמר לי לי לכתוב ושאם זה ימצא חן בעיניהם הם ידפיסו. נהיה מדור פעם בשבוע שהייתי מדפיס אותו בבית והולך למשרד של מעריב בארה"ב ושלחתי בפקס. כשחזרתי לארץ הציעו לי את הג'וב הזה".

מי חבר הכנסת שהיית לוקח לראות את גמר היורו או את גמר ה-NBA?
"לקחתי פעם את אחמד טיבי למשחק ה-NBA הראשון בחייו. היינו בוושינגטון בכינוס פרלמנטרי וחזרנו שנינו דרך ניו יורק. ברכבת מוושינגטון לניו יורק אמרתי לו שאני הולך למשחק NBA והוא אמר שמעולם לא היה. הזמנתי אותו. אני אומר זאת כך ואני מקווה שאני לא פוגע ביחסיי עם המיעוט הערבי בארץ ישראל – הוא נרדם. זו הייתה העונה הסדירה, אני מאמין שבפלייאוף הוא היה נשאר ער".

אחמד טיבי
אחמד טיבי | מאור אלקסלסי

לברון ג'יימס או מייקל ג'ורדן?
"הבן שלי הוא מאמן כדורסל והוא והחברים שלו תמיד נמצאים בוויכוח המגוחך הזה. אני תמיד אומר להם שרק מי שלא ראה את ג'ורדן יכול להגיד את הדבר הזה, כי ראית בן אדם שמשליט את כוח הרצון שלו על ספורט קבוצתי. בן אדם אחד מחליט מה יהיה – וזה מה שקורה. אין לזה תקדים בעיניי.

יאיר לפיד סיפר שפעם לקחת אותו לפגוש את אולסי פרי וקארים עבדול ג'באר.
"קארים היה בארץ ועשיתי עליו סרט. הסתובבתי איתו שלושה ימים. מדובר באיש מרתק. הוא מאוד מודע למי שהוא. הוא הלך למסגד אל אקצא, עשינו שיחה מרתקת על האסלאם בחייו ובין השאר היינו באיזה מקום וגם אולסי פרי היה שם".

אולסי התרגש לפגוש את קארים?
"זו התרגשות עצומה. בישראל אין באמת ‘הערצת אלילים'. אולי בגיל 15. כל ישראלי יכול לראות את ערן זהבי הולך ברחוב ולהגיד לעצמו ‘אם לא טעות שעשיתי בבחירת קריירה או זה שהלכתי להיות שרברב, גם אני הייתי יכול להיות ערן זהבי כמו כלום'. באמריקה יש באמת הערצה. אני בטוח שאולסי התרגש התרגשות גדולה".

אולסי פרי
אולסי פרי | אלן שיבר

ספר על המתיחה על שימי ריגר עם יגאל שילון.
"זה היה תענוג. יגאל הוא סופר מקצוען ובשלב מסוים אמר לי ‘אומרים לי ששימי מאמין לכל דבר שאתה אומר לו, אז אני בונה את המתיחה עליך'. למי שלא יודע, המתיחה הייתה שרלף קליין הולך להיות המאמן של שיקגו בולס. הקליטו את אחמד רשאד מודיע את זה בגארדן ובנו סיפור שלם ויפהפה סביב זה. בשלב מסוים זה התפתח כל כך טוב. מה שקרה זה שאני ושימי ראינו על המסך את אחמד רשאד מדווח שפיל ג'קסון עוזב בסוף השנה ומאמן ישראלי בשם רלף קליין יחליף אותו. שיקגו אז הייתה האלופה. אני צועק ‘תשיגו את רלף, תשיגו את רלף'. רלף היה באולפן על יד ואנחנו מצלצלים והוא אומר לנו ‘אני עסוק, יש לי טלפונים מחו"ל' וטרק את הטלפון. עכשיו שתבין, רלף פוטר חודש קודם לכן ממכבי נתניה. שימי ואני מדברים בינינו באנגלית, ואז אמרתי לו: ‘אתה זוכר שב-1984 רלף היה המאמן של נבחרת גרמניה וג'ורדן היה בנבחרת האולימפית של ארה"ב?'. אחרי זה המצאתי שג'ורדן אמר אחרי המשחק ‘מי זה המאמן המעולה הזה?'. שימי היה בהלם ואמר לי ‘עופר, הוא לא הצליח לאמן אפילו במכבי נתניה!'".

בשלב מסוים דיברתם עם רלף והוא אמר שהוא רוצה עוזר דובר אנגלית ושימי נדלק.
"אמרתי ליגאל שאם שימי יחשוב שיש כאן פתח בשבילו, זה כבר לא יעניין אותו אם זה נכון או לא. רלף אמר ‘אקח שני עוזרים, אחד אמריקאי'. ראיתי את העיניים של שימי והוא מיד קפץ ואמר ‘אפשר להיכנס למזוודה שלך רלף? אני מוכן לבוא להחזיק לך את היד'. יגאל טוען שזה אחת מהמתיחות הכי טובות שהוא עשה. עד היום שימי מחכה להיות עוזר המאמן של שיקגו (צוחק).

מתי החלטת שאתה רוצה ללכת לפוליטיקה?
"זה תהליך ארוך. הבשלתי לתוך זה שאני רוצה לעשות משהו אחר ומשהו קשור לעתיד של ילדיי ושל המקום הזה, שאני אוהב אותו מאוד. גם קצת נגמר לי מהפוזיציה התקשורתית. זה הבשיל לאט לאט".

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי