עפר שלח: "הפוליטיקאי שהכי דומה לאבי לוזון? ביבי"

עפר שלח, לירן שכנר | צילום מסך

חבר הכנסת ממפלגת יש עתיד התארח בתכנית סערה בממלכה עם לירן שכנר וחשף מי הוא מעדיף שישמור על הכלב שלו - נתניהו או גנץ? וגם: מי הוא בקהאם של הפוליטיקה? חלק ב' ואחרון

עפר שלח נגע בכל כך הרבה תחומים בחייו. הוא היה עיתונאי ופרשן ספורט, פובליציסט שהתמחה בענייני ביטחון, סופר והוא כמובן נכנס לפוליטיקה ב-2013. כיום הוא משמש כחבר כנסת מטעם מפלגת יש עתיד ומכהן כיושב ראש הוועדה לביקורת המדינה בכנסת. בראיון מיוחד לתכנית סערה בממלכה עם לירן שכנר הוא סיפק סיפורים משעשעים במיוחד, השווה ספורטאי על לחברי כנסת וסיפר שהוא מוכן לוותר על החלפת הממשלה בשביל משחק בין רפאל נדאל לרוג'ר פדרר. צפו בחלק ב'.

צפו בחלק ב' של הראיון עם עפר שלח בסערה בממלכה

תן דמות אחת מהכדורגל האנגלי, מיתולוגיה מפעם, שהכי מתאים לך לכתוב עליה ספר.
"נובי סטיילס. ב-66′ היה סרט שקראו לו "גול" שתמצת את הגביע העולמי, והוא הגיע לארץ והוקרן בקולנוע. ראינו אותו בקולנוע. ראיתי את הגול של הרסט בערך 3,000 פעם. נובי סטיילס היה השחקן האנגלי הקלאסי, שלוש שיניים. עכשיו אני לא צוחק, יש מחקר, שהשחקנים מהתקופה ההיא, יש תופעה בשכיחות הרבה יותר גדולה של דמנציה, שמייחסים אותה לזה שהכדורים היו כדורי העור העבים האלה. במשחקים האנגליים, שהכדור כל הזמן רטוב, וכל הזמן נוגחים. בשאר הזמן היה מפרק ברכיים. זה בן אדם שנראה לך שהוא ינק בירה, כאילו, אתה רואה שהוא ינק בירה כשהוא היה קטן, נובי סטיילס".

קנית כלב קטן וחמוד ואתה טס לחו"ל לשבוע עם אחמד טיבי לראות NBA. יש לך שני בייביסיטר שמאוד רוצים לשמור עליו – ביבי נתניהו ובני גנץ. על מי תסמוך יותר?
"אני אוהב את הכלב? מה מערכת היחסים ביני לבין הכלב? (צוחק).אני חושב שביבי. איכשהו. תראה, אם הכלב יברח, שניהם לא ירוצו אחריו, אבל ביבי ישיג מישהו שירוץ אחריו, יסדר מישהו. ואם הכלב אוהב סיגרים ושמפניה, הכלב לא ירצה שאני אחזור".

גמר ווימבלדון 2021. רוג'ר פדרר ונובאק ג'וקוביץ' עולים לגמר. פדרר חוזר מפציעה, אחרי הקורונה, בא ומודיע שזה המשחק האחרון בקריירה שלו. קיבלת שני כרטיסים. יומיים אחרי זה גמר היורו, אתה מקבל כרטיסים גם לזה, אבל באותו יום מצביעים על הפלת הממשלה. איפה תהיה?
"תראה, אני אפיל את הממשלה, אבל אתה טועה. זה לא פדרר – ג'וקוביץ, זה פדרר – רפאל נדאל. אני איש נדאל. אתה יודע מה? בשביל פדרר – נדאל, שתישאר הממשלה".

רפאל נדאל חוגג | Julian Finney/Getty Images

אז כל עשר השנים האלה לא היו לחינם, בעיקר לראות את פדרר במשחק האחרון.
"פדרר במשחק האחרון, ואת נדאל מנצח".

מי הספורטאי הגדול בהיסטוריה בעיניך?
"מוחמד עלי. מה זה גדולה? גדולה זה קודם כל גדולה ספורטיבית, זה, לא צריך להגיד יותר. שתיים, זה סיפור גדול, כן? מוחמד עלי הוא מהדמויות הכי הבולטות של אחד הסיפורים הגדולים של המאה ה-20 וה-21, סיפורה של החברה האמריקאית ומאבקה עם העבר שלה. מוחמד עלי, אף אחד לא נוגע בו".

כי החבר'ה פה אמרו לי שפדרר נוגע ברגשותיך יום יום.
"אני מת על פדרר, פדרר זה מוצרט. זה אתה רואה מישהו שנולד לעשות משהו, פשוט נולד לזה. זה סוג של כישרון מופלא עם קלאסה מופלאה, אבל כסיפור? איפה מוחמד עלי ואיפה פדרר? זה לא דומה בכלל".

רוג'ר פדרר
רוג'ר פדרר | RODGER BOSCH/AFP via Getty Images

פרשן הכדורגל הכי טוב שיש היום בישראל?
"אורי אוזן, מאוד אוהב אותו".

נותן לך שעה לראיין איזו דמות ספורט בעולם שמשחקת היום. במי תבחר?
אליוד קיפצ'וגה, מלך מלכי המלכים, באמת איש מואר. הוא איש מואר. אגב גם היילה גבריסלאסי היה כזה, ויצא לי לראות את גבריסלאסי. פעם סיימתי את מרתון ברלין, ואז הוא קבע שיא עולמי, ואני הייתי ככה אחריו, ככה. אתה עובר דרך שער ברנדנבורג, זה מרטיט לב באמת. ובדיוק בזמן הזה גבריסלאסי קיבל את הצ'ק, הפרס על זה שהוא שבר שיא עולם, ואחר כך הלכתי על ידו, ואתה רואה בן אדם עם הילה. קיפצ'וגה הוא בן אדם שמאיר, מאיר כל בן אדם שרץ".

הרגע הכי גדול שלך בתור אוהד כדורגל או כדורסל?
"עודד קטש שם שלשה על הראש של מכבי תל אביב בגמר בסלוניקי. קודם כל אני אוהב את עודד אהבת נפש, שנית, פיני גרשון היה המאמן בצד השני".

עודד קטש
עודד קטש | אודי ציטיאט

שמחה לאיד איננה.
"לא, זה היה הישרדות בכלל, זו לא היתה שמחה לאיד. אני לא יכול לתאר לך מה הוא היה עושה לי אם הוא היה מנצח. הרגע הזה… הוא רגע נקי. אגב, גם רגע נקי כשאתה משדר את המשחק, אתה משדר אותו לאוהדי מכבי, נכון? אני מאוד מכבד את זה. אתה תשמע את השידור, אני אפילו, לדעתי, מביע צער. והיכולת, היכולת לעשות את הדיסוננס הזה – זו מקצועיות בעיניי. אני איש מקצוע, אז הייתי במקצוע, אבל ביטאתי תוגה קלה".

אם אני נותן לך לבחור רביעיית שחקנים עכשיו, נבחרת הכנסת, שמורכבת רובה מאנשי הקואליציה. אתה, יחד עם עוד רביעיית שחקנים ישראלים, מולם, מי אתה בוחר לשחק איתך? ארבעת השחקנים הכי גדולים ששיחקו.
מיקי, כמובן. כל רשימה מתחילה ממיקי. הכי גדול. עודד, נדב הנפלד ומוטי דניאל כי אני אוהב אותו, הוא לא באמת ברביעייה, אבל אני אוהב את מוטי אהבת נפש".

זאת אומרת אתה הסנטר.
ע: "וחוץ מזה, מישהו צריך לפרק פוליטיקאים במכות, השלושה האחרים לא יעשו את זה".

ובקטרגל?, כאילו, אחד שהיית לוקח, כדורגלן ישראלי.
"רובי יאנג, כמובן. אין… גדול השחקנים הישראליים בכל הזמנים".

מיקי ברקוביץ'
מיקי ברקוביץ' | דני מרון

משחק אסוציאציות קצר. אני אומר לך שם של ספורטאי או מאמן, אתה אומר לי את מי הוא מזכיר לך בכנסת. אני מתחיל עם דייויד בקהאם.
"מיקי זוהר, מתחיל מהתסרוקת וממשיך בפוש זוהר".

ז'וזה מוריניו.
"אני דווקא אוהב את מוריניו, תדע לך, אני מחבב את מוריניו אבל אנחנו צריכים איזה אחד זועף כזה, נכון? איזה זעפן כז לא עולה בראש".

אייזיאה תומאס.
ע"עפר שלח. אני אהבתי את הפיסטונס של 88′, אני העדפתי אותם על הלייקרס והסלטיקס. הם היו בעיניי הקבוצה שהוציאה מעצמה את המקסימום, ובתוך זה יש בן אדם עם חיוך מקסים. על אפם וחמתם של כולם, הוא לקח שתי אליפויות, ולא היה רחוק מלקחת ארבע, אם לא החטיפה של בירד ולא זה שגנבו לנו את האליפות ב-88′ עם הפאול שהיה על קארים, אגב שאלתי את קארים על זה. במשחק 6, אני מזכיר למי שלא רואה, כמה שניות לסוף, נקודה הפרש לפיסטונס, קארים מקבל פאול שלא היה. כששאלתי את קארים הוא אמר: ‘אני חשבתי שהיה'. אפילו הוא הודה בזה, אז שלוש אליפיות NBA בספירה שלי, עם הקבוצה הזאת, להוביל את הקבוצה הזאת, אני הולך על זה."

אבי לוזון.
"אה זה יש הרבה. יש משהו מביבי באבי לוזון, לא?"

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו | Alex Wong/Getty Images

הבא בתור שלי זה ג'רי קראוס.
"אתה יודע, בכנסת אין כל כך הרבה טיפוסים. שם יש 120 איש, אני חי איתם יום יום, את רובם אני לא רואה מול העיניים. חייב למצוא מישהו על ג'רי קראוס. יואב גלנט. לא רע, נכון?"

פפ גווארדיולה.
"גאון. עסקתי 20 ומשהו שנה בלפענח למה מאמני כדורסל מתכוונים, וזה קל. מאמן כדורסל אתה רואה מה הוא רוצה, אבל תראה לי קבוצה עכשיו בלי צבעים ובלי כלום – אני אדע איך קבוצה של פפ נראית. אני יודע, זאב אלקין".

ויורגן קלופ, נגיד, אתה רואה איזה הקבלה? שמח כזה.
"שמח כזה… איציק כהן מש"ס. איציק כהן הוא לדעתי הפוליטיקאי הכי אהוב בפוליטיקה, באמת".

אז בוא אני אתן לך עוד מישהו, אריק קאנטונה.
"זאת אומרת הביא בעיטה למישהו בחזה? מדרוב. כמה פעמים אפשר להגיד מיקי זוהר? שאגב הוא ואני חברים טובים. אין לי קאנטונה".

פפ גווארדיולה | Matt McNulty – Manchester City/Manchester City FC via Getty Images

יש לך איזה חבר כנסת שאתה כול לשבת איתו שעה שלמה, לאכול איתו ארוחת צהריים ולדבר איתו רק על כדורגל?
"אני לא יודע אם הוא אוהב כדורגל, אני יושב הרבה עם שלמה קרעי מהליכוד, ואני עכשיו ‘משטנקר' עליו -יש לו בלשכה אריסה שמגיעה מתוניס, מתוניס ממש, והוא קונה אותה בנתיבות. ואני בשביל האריסה הזאת מוכר הרבה דברים כולל את אמונותיי".

אני הבנתי שכולם עכשיו בימי הסגר רואים כדורגל, ורואים גם בלילה, ואפילו שר האוצר רואה NBA בלילה, זה מה ששמעתי.

"אתה יודע מה, כמו שהוא עובד, יותר טוב שהיה ישן בימים".

אתה אוהב אותו, את ישראל כץ.
לא, אני ביחסים טובים איתו, אני חושב רק שהוא והממשלה הזאת עושים עבודה נוראית בקורונה, נוראית".

ישראל כץ | פלאש 90

לסיום, שאלה שאתה, אחרי שאתה קונה את הכלב ובעזרת השם, נכדים בדרך, יום אחד אתה תשב עם הנכד שלך, הוא ישאל אותך: ‘סבא, מה עשית בחיים?' מה הדבר הראשון שאתה תגיד לו? הייתי חבר פרלמנט ישראלי"‘ או שהתעסקתי בדבר שאני אוהב בעולם?
"הייתי בן הזוג של נשותיי. זאת אומרת לא נשותיי במקביל, נשותיי בזו אחר זו".

זה הדבר הראשון שאתה תגיד לו?"
"לגמרי."

לצפייה בחלק א'

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי