תעודת זהות תכולה: פפ יצר במו ידיו מועדון על חדש בכדורגל האירופי

play פפ גווארדיולה
פפ גווארדיולה | AFP
ברייטון - מנצ'סטר סיטי 4:1 - משחק האליפות 02:15

לא מעט גבות הורמו כשגווארדיולה הגיע, אבל בשלוש שנים הוא הצליח לרשום את אחד מהישגיו הגדולים בקריירה: יצר למנצ'סטר סיטי זהות וסחף את הפרמיירליג לעונה בלתי רגילה. שרון דוידוביץ' מסכם אליפות של מאמן

כשפפ גווארדיולה החליט לפני שלוש שנים וחצי שהוא מגיע למנצ’סטר סיטי, לא מעט גבות הורמו. חשבו שמדובר בבחירה הקלה, הנוחה, זו שאפשר תמיד להישען על הכסף שלה. בבחירה הלא סקסית, הלא רומנטית.

אבל בתום שלוש עונות מלאות, אפשר כעת להבין מדוע הוא בחר במשימה ומה למעשה היא הייתה. כי לא רק על מנת לזכות בתארים או לשבור שיאים הגיע גווארדיולה למנצ’סטר סיטי – הוא הגיע על מנת ליצור זהות.

ובין כל השיאים (198 נקודות בשתי העונות האחרונות ו-87% הצלחה בליגה), בין כל הדרמות ומאבק האליפות ההיסטורי בפרמיירליג (ליברפול היא הסגנית הטובה בתולדות אנגליה עם 97 נק’), פפ גווארדיולה רשם בסיום העונה הנוכחית את אחד מהישגיו הגדולים בקריירה: הוא יצר למנצ’סטר סיטי זהות.

הפכה לקבוצה עם זהות תחת פפ גווארדיולה. מנצ’סטר סיטי (Gettyimages)

בתוך יצור כלאיים ממומן היטב, שלרבים נראה מרחוק נטול נשמה ולב, עם עשרות שכירי חרב, הוא הצליח להחדיר זהות וליצור למעשה “מועדון-על” חדש באנגליה.

זהות של ווינרים, עם 14 (!) ניצחונות רצופים בסיום העונה, בידיעה שכל מעידה עלולה להכריע את התואר. זהות של כדורגל יפה, של שורשי הפילוסופיה “הקרויפית” עליה גדל, שהפכה למציאות חסרת תקדים. זהות של קבוצה שלמה, ללא כוכב אחד מעל כולם, שמצליחה גם ללא שחקן העונה שעברה שלה (דה בריינה).

אפילו זהות של רגש. כן, בתוך כל התקציב הגדול שיכול להיות שייך גם למדינות, אפשר העונה היה להתחבר למישהו כמו קון אגוארו, שהפך רשמית לפנים של העידן החדש במועדון. לדויד סילבה, שעבר שנה קשה בפן האישי אבל נשאר שוב אחד מאבני היסוד של האליפות הזו. וכמובן, של וינסנט קומפאני – האיש האחרון, במצב הכי לא צפוי ומהמקום הכי לא צפוי, שדמיינתם שיכול הבקיע שער אליפות, אבל עשה את זה דרך הסיפור אולי הכי גדול של העונה.

כמו צ’לסי לפני למעלה מעשור, כך מנצ’סטר סיטי כיום. אחרי שנכנס לתבנית מאורגנת של מועדוני על ותיקים, פפ גווארדיולה יצר במו ידיו – מועדון על חדש בכדורגל האירופי.

פפ. יצר במו ידיו מועדון על חדש בכדורגל האירופי (Gettyimages)

זהות כללית

זו הייתה עונת פרמיירליג בלתי רגילה. אמנם מנצ’סטר יונייטד נחלשה, העתיד של צ’לסי וארסנל לא ברור, אבל מאבק האליפות הארוך והאיכותי בין ליברפול לסיטי, לוקח את הליגה הזו לשלב הבא שלה.

וגם פה נכנס פפ. או ליתר דיוק – ההשפעה של פפ.

לפני 10 ו-15 שנה, הכדורגל היה במקום אחר. יוון הייתה אלופת אירופה, הגנה הייתה הדרך לזכות בתארים. אבל אז פפ גווארדיולה הגיע לברצלונה, קלופ לדורטמונד ועוד ועוד מאמנים שהלכו בדרכם, שינו את המשחק הזה. אין כיום קבוצות עלית שאינן מתמחות בלחץ גבוה, בניסיון להשיג כדור כעבור שניות בודדות, של קצב מהיר והנעת כדור.

וכמו את הכדורגל, גווארדיולה מצליח לסחוב אחריו את הפרמיירליג. כפי שסיטי גררה אחריה את ליברפול לעונה היסטורית (או שמא הפוך?), מבחינת נקודות ומבחינת התקפה, כך גם לא ניתן להתעלם מההצלחה הגדולה של האנגליות במפעלים האירופיים, עם כדורגל התקפי, יוזם ומהנה.

פפ, יחד עם קלופ ופוצ’טינו, יחד עם השחקנים הטובים בעולם, מעורבב בכל המסורת האנגלית וההיסטוריה המפוארת – יוצר עבור כולנו, זהות חדשה עבור הליגה הטובה בעולם.

עונת פרמיירליג בלתי רגילה (Gettyimages)

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי