ועדת החריגים אישרה: ג'ייק כהן, ווילי וורקמן וג'ון דיברתולומאו לא ייחשבו כמתאזרחים

ג'ייק כהן שחקן מכבי תל אביב | דני מרון

שלושת שחקני מכבי תל אביב והפועל ירושלים, בנוסף לבן אייזנהארט מהפועל באר שבע, יזכו למעמד של מקומיים, וההגבלות על מתאזרחים לא יחולו עליהם. בקשתו של ספנסר וייס מהפועל חיפה נדחתה

ועדת החריגים של מנהלת הליגה התכנסה הבוקר (ראשון) ואישרה את בקשתם של ארבעה שנים ווילי להיחשב כשחקנים מקומיים – Home grown: ג'ייק כהן וג'ון דיברתולומאו ממכבי תל אביב, ווילי וורקמן מהפועל ירושלים ובני אייזנהארט מהפועל באר שבע. המשמעות היא שכל הגבלה על מתאזרחים לא תחול עליהם במסגרת החוקים בליגת העל.

רק בקשה אחת, זו של ספנסר וייס מהפועל חיפה, נדחתה. הוועדה קבעה בדיון כי זמן המינימום לשהייה בארץ כדי לקבל את ההחרגה הוא שבע שנים (או חמש, בתנאים מסוימים), והעונה הנוכחית היא החמישית בלבד שלו. לא סייעה לו העובדה שהוא הופיע בעבר בנבחרת העתודה, ובעונה שעברה אף שיחק במדי נבחרת ישראל.

שחקני מכבי תל אביב ג'ייק כהן, ג'ון דיברתולומיאו חוגגים
שחקני מכבי תל אביב ג'ייק כהן, ג'ון דיברתולומיאו חוגגים | דני מרון

שכהן ודיברתולומאו נמנו בשנים האחרונות על סגל הנבחרת, והפורוורד אף זוכה למעמד של מקומי בפיב"א. הפורוורד משחק לסירוגין בארץ מאז 2013, והפך לכוכב המוביל במדים הלאומיים בקמפיינים האחרונים. הרכז והקפטן של הצהובים, שנחשב כמתאזרח בנבחרת, הגיע למכבי חיפה ב-2015 ונשאר מאז.

וורקמן, בדומה לכהן, נמצא בישראל מאז 2013 – ובניגוד אליו, נשאר לאורך כל שמונה השנים האחרונות ושיחק במדי שש קבוצות שונות. אייזנהארט, שהגיע ארצה ב-2015, יזכה כאמור למעמד דומה.

הקריטריונים שנקבעו על ידי הוועדה, שבה חברים אסי ברטפלד, משה ויינקרנץ ועודד שעשוע:
* אם הכדורסלן שיחק שבע עונות מלאות בישראל (בכל הליגות) לפחות.
* השחקן משלם מס מלא – תנאי הכרחי.
* אם השחקן ביצע שירות צבאי מלא – הוא נדרש לחמש שנות ותק בלבד.
* אם הופיע בעשרה משחקים רשמיים בנבחרת – הוותק הנגרש יורד לשש שנים.
* שלושת חברי הוועדה רשאים לקזז עונה נוספת, לפי שיקול דעתם, ובתנאי שיצביעו פה אחד.