בית"ר "נורדיה" – המצאה מ-1947

|

בירושלים נולדה קבוצה חדשה, אבל הסיפור ההיסטורי של הולדת המועדון מרתק במיוחד

(גודל טקסט)

מאת: דורון בר   צילומים: אתר ההתאחדות לכדורגל

ב-1947 הוצאו בית"ר ת"א ובית"ר ירושלים אל מחוץ לחוק על ידי הבריטים. הנהלת בית"ר שינתה את שם הקבוצה לקבוצת "נורדיה" וזו, בשמה החדש, הלהיבה את האוהדים עד הכרזת המדינה. לאחרונה קמה קבוצה חדשה בירושלים שתשחק בליגה ג', בית"ר נורדיה ירושלים, קבוצה שנמצאת במאבק נגד הקבוצה מליגת העל, בית"ר ירושלים, שכבר הודיע כי לא תאפשר לקבוצה החדשה להשתמש בשם בית"ר, לפני נורדיה. לפניכם סיפור קבוצות נורדיה ערב הכרזת המדינה ב-1948.

ב-15 ביולי 1947 ניצחה בית"ר ת"א את הפועל ראשון לציון 0:4 במסגרת הליגה. הקבוצה ניצבה במקום הראשון בטבלה כאשר מחודש מרץ 1944 השלימה מאזן של 35 משחקים ללא הפסד. משחקי הליגה הופסקו למספר שבועות בשל שביתת שופטי הכדורגל ובגלל המצב הביטחוני ששרר בארץ. ב-5 באוגוסט 1947 פורסמה הודעה של הנציב העליון הבריטי בארץ ישראל, הרולד מק מייקל, אשר הכריזה על  תנועת ברית יוסף טרומפלדור (בית"ר) כעל תנועה בלתי חוקית. בהודעה מנומק הצו בטענה כי משרדיהן של קבוצות הכדורגל בתל אביב ובירושלים שמשו לגיוס צעירים לארגון הצבאי הלאומי. (אצ"ל).

בשל אי הגעתה של בית"ר תל אביב למשחק נגד הפועל ת"א, קבעה לה ועדת הליגה של ההתאחדות לכדורגל, בראשותם של בלומרוזן, ברקוביץ' וארתור באר, הפסד טכני. תוצאת המשחק נגד הפועל הרצליה נקבעה כתיקו מאופס ללא נקודות מאחר שהאחרונה הודיעה כי היא מוותרת על המשך משחקיה ויורדת ליגה מרצונה החופשי. הקבוצה שזכתה 'מן ההפקר' היא מכבי ת"א כאשר השלימה את שלושת משחקיה האחרונים בניצחונות והוכרזה כאלופת ארץ ישראל לשנת 1947. בית"ר ירושלים ששיחקה בליגה השנייה,הפכה למזוהה ביותר עם המאבק בבריטים ומספר שחקני הקבוצה הוגלו לאפריקה ע"י האנגלים.

בית"ר תל אביב – 1945

בית"ר נעלמה מעיתונות הספורט וממודעות הפרסומת וחדלה להתקיים כקבוצת כדורגל. הבריטים לא טענו טענת שווא, רבים משחקני הקבוצות בית"ר היו לוחמים ומפקדים בשורות הארגון הצבאי הלאומי ביניהם: נתן פנץ, איציק שניאור, אריה (לוניה) דבורין, יום טוב מנשרוב ואליעזר שפיגל. כל אלה השתתפו בפעולות נגד הבריטים כמו שוד רכבות, פיצוץ גשרים ותחנות משטרה ופעולות נגד שוטרים אנגלים אשר נודעו באכזריותם היתרה לאסירי האצ"ל. יש לציין כי קבוצת בית"ר ת"א הייתה אהודה במיוחד על ידי בני הנוער והאוהדים הצעירים אשר העריצו את הכדורגלנים אשר הקרינו סביבם אווירת חוזק וגבורה. האירוניה הייתה שהחיילים הבריטים, ובעיקר יחידת 'הכלניות',  (הצנחנים הבריטים חובשי הכומתות האדומות) היו אוהדים נלהבים של  בית"ר ת"א הלוחמת ואהבו לצפות במשחקיה. מן המראות השכיחים  היו מאות חיילי היחידה המובחרת הבריטית על נישקם האישי אשר צפו במשחקיה המלהיבים של בית"ר ת"א מעל הגגות המבנים שמסביב לאצטדיון המכבייה על גדות הירקון. שחקני בית"ר ת"א נהגו להגיע למשחקים מוקפים בבנות לוויה יפיפיות שהיו גם לוחמות ופעילות בשורות המחתרת. 

ראשי בית"ר תל אביב התאספו בביתו של חבר ההנהלה יצחק לנצ'נר כדי לדון בעתידה של הקבוצה. הם החליטו לשנות את שם הקבוצה ל'נורדיה' על שמו של המנהיג הציוני ואיש יהדות השרירים מקס נורדאו. עם הקמת הקבוצה בעלת השם חדש קבלה הנהלת ההתאחדות לכדורגל החלטה כי כל שחקני בית"ר ת"א רשאים עבור באופן חופשי ולשחק במועדוני כדורגל אחרים זאת על פי  חוקי התקנון.

שביתת שופטי הכדורגל גרמה לעיכוב בפתיחת העונה החדשה ואפשרה ל'נורדיה ת"א' לארגן את שורותיה. את הקבוצה עזבו אליעזר שפיגל שחזר מגלות באריתריאה שבאפריקה (גלות שנכפתה עליו ע"י הבריטים) ועבר לשחק בשורות מכבי אבשלום פ"ת. נתן פנץ סרב לשחק בקבוצת 'נורדיה' ועבר למכבי תל אביב, מועדון נעוריו ממנו הגיע לבית"ר ת"א.

מאמן נורדיה, אהרון (לאיוש) הס, מכוכבי העבר של הכח וינה, היה המאמן שהעמיד קבוצת המשך אשר משכה קהל אוהדים נלהב וגדול עוד יותר מבעבר לתמוך בה במשחקיה. שני הקפטנים של נורדיה היו אברהם בוגדנוב ולוניה דבורין. סגל השחקנים שהתחיל את עונת 1947-8 היו: סלי שולמן, נסים אלמליח, אברהם בוגדנוב, יצחק גמבש, יעקב גמבש, שרגא גרינולד, לוניה דבורין, ארנסט ווינברגר, ישראל ויס, יום טוב מנשרוב,שמואל ליכטנשטיין, צבי פוקס, דוד  שכיניק, מ. שלומאי ויצחק שניאור. 

עושים כבוד לכדורגלני העבר

'נורדיה' הפכה לקבוצה המובילה הן במשחקי הידידות והן במשחקי הפתיחה של הליגה החדשה כשהיא מנצחת את מכבי והפועל תל אביב. שמה של נורדיה יצא למרחוק והביא להזמנת הקבוצה לסיור משחקים בארה"ב. הקבוצה הייתה אמורה להיות אורחת מועדון הניו יורק אמריקן אשר מנהלה, ארנו שוורץ, היה מכוכבי הכח וינה לשעבר והיה בין החותמים על החוזה. נציבות בית"ר רתמה לארגון המסע של נורדיה ת"א את אלוף האגרוף היהודי אמריקאי בארני רוס. עיתוני ניו יורק סיפרו שרוס, מגיבורי המלחמה נגד יפן, הביע נכונותו להצטרף לשורות הלוחמים בארץ ישראל. שחקני נורדיה קיימו שיחות ארוכות בנושא המסע לאמריקה אשר היה אמור לכלול שמונה משחקים כשהראשון בניו יורק נקבע ל-12 בספטמבר 1948.

בהמשך המסע תוכננו משחקים  בפילדלפיה, בולטימור,דטרויט, שיקגו וסנט לואיס. שחקני 'נורדיה' הבטיחו לתקן את הרושם שהותירה נבחרת הפועל ארץ ישראל שסיירה באמריקה בשלהי 1947. משימת קבוצת 'נורדיה' הייתה לעורר את יהדות ארה"ב ולעודדה למאמץ מוגבר לתרום למען הישוב והמדינה שבדרך. יד הגורל רצה אחרת. מלחמת העצמאות פרצה עם הכרזת מדינת ישראל והכדורגלנים גויסו למערכה. משחקי הכדורגל הושבתו והמסע לארה"ב בוטל. הבריטים עזבו את ארץ ישראל וקבוצת 'נורדיה' שקיימה שלושים משחקים שבה לשמה הראשון 'בית"ר תל אביב'.

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי