תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

רשות ההגירה: "רק גלבאן אשם בכך שהוא שוהה בלתי חוקי"

פדרו גלבאן פדרו גלבאן | אודי ציטיאט
אחרי שהחלוץ טען שאין לו מושג מדוע מדינת ישראל רוצה "לגרש" אותו, דוברת הרשות הוסיפה: "הוא שחקן זר שהגיע לזמן קצוב. מ-2017, לא הוסדרה שהייתו כחוק". עורך דינו: "נעתור לבית המשפט למניעת הגירוש"
ברשות האוכלוסין וההגירה הופתעו אתמול מאוד מהצפת נושא פדרו גלבאן פעם נוספת, נוכח פקיעת התוקף של אשרת השהייה שלו ושל משפחתו ב-30 ביוני. גלבאן כינס אתמול (שני) מסיבת עיתונאים מרגשת שבה טען כי אין לו מושג מה הסיבה שמדינת ישראל רוצה "לגרש" אותו מתחומיה.

סבין חדד, מנהלת אגף התקשורת ברשות האוכלוסין וההגירה, אמרה על כך היום בשיחה עם 'ספורט 1': "המנכ"ל שלי חטף חום כששמע את זה. הוא קיבל מכתב מפורט בנושא. הדבר היחיד שדפק אותו זה שהוא שוהה בלתי חוקי. אם היה פועל לפי חוק, כנראה שהכל היה נראה אחרת". חדד הוסיפה והסבירה: "אמארה סטודמאייר קיבל אזרחות על רקע מסוים, משפחתו לא קיבלה. כל אלה, כולל ג'ובאני רוסו, קיבלו לפי סעיף מיוחד בחוק, אבל יש גם כאלה שלא קיבלו. זה לא משהו שמדינה חייבת לתת. זה משהו מאוד נדיר וחריג. הבסיס - וזה הדבר החשוב כאן - שהספורטאי שוהה כאן כחוק".

הרקע לתסבוכת על פי רשות ההגירה: "לפני שנה וחצי התחילו פניות לגבי פדרו גלבאן. לא הכרנו אותו, והתברר לנו שהוא שחקן טוב, אבל זה לא רלוונטי. לניקי פאלי, לדוגמא, אלוף ישראל לשעבר בקפיצה לגובה, יש אפילו אמא ישראלית והיא פשוט לא דאגה למעמד עבורו. לכל אחד יש את הנסיבות שלו. טראומה שהתעסקנו איתה הרבה זמן הייתה טוטו תמוז, והיה צריך למצוא לו פתרון חוקי. היחיד שקיבל אזרחות בלי שום סיבה הנראית בחוק היה גוסטבו בוקולי (ב-2013, בהתערבות השר הממונה אז, גדעון סער - ר.ע). מי שעושה את ההשוואה בין בוקולי לגלבאן, הם אנשים שלא מכירים אותנו".גלבאן ובני משפחתו בטקס שערכה לכבודו בני יהודה (עדי אבישי)

אז למה לא גלבאן?
"גלבאן, כמו כל אחד, הוא שחקן זר שהגיע לזמן קצוב. השחקנים יודעים את זה, הקבוצות יודעות את זה. לפני מספר שנים, הוא עזב את בני יהודה, ועבר לקבוצה אחרת, שגם שם הוסדרה שהייתו כחוק. מרגע שחזר לבני יהודה (ינואר 2017 - ר.ע), לא הוסדרה שהייתו והוא הפך לשוהה בלתי חוקי. הוא אמר לנו שהוא לא ידע. נתנו לו ולכל הנציגים שלו ליהנות מהספק, אבל צריך להבין: אין זכויות לאדם שהוא שוהה בלתי חוקי. אם אתה נמצא בארצות הברית כשוהה בלתי חוקי, אתה לא יודע את זה? בוודאי שאתה יודע. השירותים שאתה מקבל מהרשויות הם לא אותו דבר אם אתה חוקי או לא חוקי. בעניין גלבאן הגבנו בהתאם להודאתו ולפיה לא ידע. לפני חצי שנה הוא כבר ידע כי אינו חוקי. באו אליו מספר פעמים . היו יכולים לעצור אותו כמו שעוצרים אחרים, כמו שעצרו את קני וויליאמס בזמנו והושיבו אותו במשמורת -  ולא הוציאו אותו הארץ. ביקשו ממנו להתחייב לכל מיני דברים והוא לא עמד כמעט באף אחת מההתחייבויות. הוא היה צריך להתייצב תקופה מסוימת, לצאת מהארץ ולחזור כחוק, והוא לא עשה את זה".

עוד אמרה: "זה נראה כאילו הוא שם פס על החוקים. בינואר החליט השר הממונה (אריה דרעי) לתת לילדותיו של גלבאן לסיים את שנת לימודיהן בישראל, כמו שעושים עם רוב הזרים האחרים. חצי שנה הוא לא היה בסיכון, וניתן לו זמן להסדיר את שהייתו הבלתי חוקית, לצאת מהארץ, ולחזור עם אשרת עבודה חדשה. הוא לא הצליח להסדיר את המעמד.  המנכ"ל שלמה מור יוסף התנגד בכל תוקף לגירושו כדי לא לפגוע בכבודו או בסיכוייו להתקבל כשחקן זר בקבוצה אחרת בעולם. לכן מנענו את זה".


גלבאן במדי בני יהודה (עדי אבישי)

חדד גם מרמזת למעורבות חיצונית שמזיקה לגלבאן: "כל פעם מתקשרים מקורבים שלו מחדש. בשבוע שעבר התקשרו אליו מהאכיפה, אמרו לו שהסתיימה אשרת השהייה שלו ובסוף החודש הוא צריך לצאת. אחרי 10 דקות התקשר להגירה חבר ישראלי שלו ואמר: 'הוא לא הבין כלום'. איך לא הבין, אם אתם טוענים שהוא צריך להישאר פה כי הוא ישראלי לכל דבר? איך הוא התערה בחברה אם הוא לא מבין שיחה פשוטה"?

ברשות האוכלוסין וההגירה עומדים על כך שגלבאן ומשפחתו יעזבו את הארץ ב-30 בחודש, אך גורמים במשרד הפנים טענו אתמול כי התערבות פוליטית - לא מקצועית - בחסות הבחירות הקרבות או מטעמים כאלה ואחרים, עשויה לשנות את התמונה. 

ממשרדו של עו''ד תומר ורשה שמייצג את גלבאן נמסר כי בכוונתם להגיש כבר מחר (שלישי) את העתירה לבית המשפט, במטרה למנוע את גירוש המשפחה ולקבל צו שמתיר את הישארותם בישראל. עו''ד ורשה מסר כי החלטת משרד הפנים הייתה שרירותית ומפלה, והוא משוכנע שבית המשפט יעשה צדק. ברור לכל כי למשפחה נגרם עוול גדול, ורצון הציבור לראות את פדרו ומשפחתו זוכים למעמד בישראל כמו זה ששחקנים זרים מובילים  קיבלו בעבר".

מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ