אוסטרליה הצטיינה, דרסל התעלה: סיכום תחרויות השחייה באולימפיאדה

קיילב דרסל | Al Bello/Getty Images

השליטה של ארה"ב התערערה, רילוב השיב לרוסיה קצת מהכבוד הכבוד. וגם: היורש של מייקל פלפס, מקיאון וההפתעה - בובי פינק

(גודל טקסט)

שבוע עמוס באירועים בבריכה האולימפית בטוקיו, הגיע הבוקר (ראשון) לסיום. חמש מדליות הזהב האחרונות חולקו וההמנונים של ארה"ב ואוסטרליה שוב הושמעו וזה זמן טוב לסכם את מה שהיה כאן.

מלך הבריכה: קיילב דרסל התייצב למשחקים בטוקיו עם שתי מדליות זהב מריו, שתיהן במקצי שליחים. הפעם – כצפוי יש לומר – הוא עלה לראש הפודיום גם במקצועות היחידניים ובסך הכול השווה שיא: 5 מדליות זהב באותה אולימפיאדה. נכון שעדין מוקדם להשוות אותו למייקל פלפס, אבל בגיל 24 המאזן של הספרינטר אמריקאי פשוט נפלא: 7 מדליות זהב אולימפיות, 13 מדליות זהב באליפויות עולם, 6 מדליות זהב באליפויות עולם בבריכות קצרות. בטוקיו הוא שבר גם שני שיאי עולם, ב-100 מטר פרפר וכשותף לנבחרת השליחים 4X100 מטר מעורב.

מלכת הבריכה: אמה מקאון זכתה בלא פחות מ-7 מדליות בטוקיו והייתה חלק מתחרות בלתי נשכחת של נבחרת השחייה האוסטרלית. בגיל 27 היא השתלטה לחלוטין על הספרינטים עם מדליות זהב ב-50 ו-100 מטר חופשי ועלתה לראש הפודיום גם בשני משחי שליחים. בסך הכול 4 מדליות זהב ו-3 ארד.

קיילי מקיאון | Clive Rose/Getty Images

הפסים והכוכבים: המשלחת האמריקאית לבריכה בטוקיו זכתה ב-11 מתוך 35 מדליות הזהב שחולקו ובסך הכול רשמה 30 עליות לפודיום. השליטה של הפסים והכוכבים בבריכה היא דבר שבשגרה, אבל הפעם הדומיננטיות הוטלה בספק בגלל נבחרת אחרת, אוסטרליה.

אוסטרליה: 20 מדליות, 9 מזהב, שיא עולם במירוץ השליחות 4X100 חופשי, שיאים אולימפיים, אריאן טיטמוס, אמה מקאון, קיילי מקיאון. איזו תחרות נפלאה זו הייתה לשחיינים האוסטרלים, בעיקר לנשים. בריו זה הסתיים עם 10 מדליות (3 זהב) וגם בלונדון עם 10 (1 זהב), אבל כעת אוסטרליה חזרה לימים היפים שלה.

טבלת כל הזמנים: כדי להבין את השליטה ביד רמה של האמריקאים בבריכה האולימפית, אפשר להיעזר בהיסטוריה. ככה זה נראה:

1. ארה"ב: 579 מדליות, 257 זהב
2. אוסטרליה: 212 מדליות, 69 זהב
3. מזרח גרמניה: 92 מדליות, 38 זהב

* ברית המועצות זכתה ב-69 מדליות, מהן 18 מזהב (כולל 1992) לפני התפרקותה. מאז רוסיה, אוקראינה, בלארוס, קזחסטן וליטא זכו ב-35 מדליות נוספות.

ייבגני רילוב | JONATHAN NACKSTRAND/AFP via Getty Images

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי