תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

יחי המלך: ההישג של רפאל נדאל ברולאן גארוס בלתי נתפס

רפאל נדאל | PHILIPPE LOPEZ/AFP/Getty Images
רבים וטובים ניסו להכניע אותו על החימר בצרפת, אבל זה לא במקרה שגם ת'ים, מי שכבר הוכתר ליורש, לא עמד בקצב המסחרר ובסבלנות האין סופית של הספרדי. ברגר הרפז על "אדם רגיל" שעשה היסטוריה בטורניר הקשה מכולם
רפאל נדאל עשה זאת שוב. גם אחרי תחילת שנה חלשה יחסית, תואר אחד בלבד מאז תחילת 2019 ופציעות, מלך החימר חזר הביתה ונולד מחדש.
הבית הוא מזמן לא מאיורקה בספרד, אלא המגרש המרכזי ברולאן גארוס בפריז, בו הוא זכה אתמול (ראשון) בתואר ה-12 שלו בקריירה והפך בדרך לטניסאי היחיד בהיסטוריה של טורנירי הגראנד סלאם, גברים ונשים כאחד, שזוכה לשליטה כזו מוחלטת.

עם זכייתו בתואר, זכה נדאל בגראנד סלאם ה-18 שלו בקריירה והוא נמצא שני תארים בלבד מאחורי רוג'ר פדרר השווייצרי שמחזיק בשיא של 20 זכיות בטורנירי גראנד סלאם בקריירה. משחקו של נדאל מול דומיניק ת'ים התחיל צמוד, כשכל אחד מהטניסאים זכה במערכה אחת, אבל המשיך והסתיים אחרי שלוש שעות ודקה בשליטתו המוחלטת של הספרדי.

נדאל זכה במערכה הראשונה ואחרי שהפסיד את השנייה שהייתה צמודה הרבה יותר, לקח הפסקה של כמה דקות וחזר למגרש כאחוז טירוף. נדאל לא הותיר כל סיכוי ליריבו בן ה-25, שספג הפסד שני ברציפות מול הספרדי בטורניר הזה במשחק הגמר בפריז. למרות שת'ים כבר הוכתר כיורשו של נדאל בכל הקשור לשליטה במגרשי החימר בשנים הבאות על ידי מיטב הפרשנים, יש מי שמביע ספק אם ת'ים יעשה זאת כל עוד מלך החימר הנוכחי בסביבה.הוכתר ליורש, אבל ספק אם יכניע את הספרדי בשיאו (BUREAU/AFP/Getty Images)


כמו רבים אחרים לפניו, ת'ים התקשה לעמוד בקצב המסחרר של נדאל בכל הקשור לחבטות, לסיבוביות שלהן בעיקר כאשר אלה נחבטו לגב היד שלו ובעיקר בסבלנות האין סופית של הספרדי שגם בגיל מבוגר יותר, יכול פיזית ומוכן מנטאלית לעמוד ולחבוט כדור אחרי כדור ולרוץ ולא לוותר עד לזכייה בנקודה.

רק שני טניסאים ניצחו עד כה את נדאל ברולאן גארוס בצרפת: נובאק ג'וקוביץ' הסרבי ורובין סודרלינג השבדי. ת'ים הצליח לנצח את נדאל על החימר מספר פעמים בקריירה, אבל תמיד בטורנירים של הטוב משלוש מערכות. אם נדאל יישאר בריא וישחק בפריז גם בשנה הבאה, אולי יקבל ת'ים אפשרות נוספת לעשות את זה גם בטורניר החשוב באמת. נדאל בן ה-33 הוא אמנם הטניסאי השלישי המבוגר ביותר בהיסטוריה שזוכה בתואר בפריז, אבל לא נראה שהוא הולך לשום מקום.


אל תבנו על זה שהוא לא יהיה איתנו בגמר גם בשנה הבאה (PHILIPPE LOPEZ/AFP/Getty Images)

הספרדי, בטורניר הספציפי הזה, הוא פנומן של ממש. הוא חזר היום וניצח שוב את הטורניר בו זכה בפעם הראשונה לפני לא פחות מ-14 שנה וכבר כיום ניתן לקבוע, די בוודאות, שאין סיכוי שטניסאי כלשהו בעתיד יצליח לנצח בטורניר הזה מספר פעמים רב יותר ממנו. במילים פשוטות אפשר לסכם זאת כך: כל טורנירי הגראנד סלאם קשים מאד פיזית ומנטאלית, אך הרולאן גארוס קשה יותר מכולם גם יחד - וזה בדיוק מה שהופך את הישגו של נדאל לבלתי נתפס.

נדאל, ספורטאי גדול ואיש צנוע, שבכל ראיון אפשרי נשאל כיצד הוא רואה את עצמו ואת הישגיו ועונה בקביעות: "אני מחשיב את עצמי לאדם די רגיל", זכה בטורניר כשהוא מאבד רק שתי מערכות בכל שבעת משחקיו. הוא זכה בתואר ה-82 שלו בקריירה בסך הכול וה-59 שלו על החימר. ברולאן גארוס בלבד יש לו רקורד של 93 ניצחונות מתוך 95 משחקים בהם שיחק אי פעם. תסכימו איתי שהוא רחוק מלהיות "רגיל".

אבל את הנתונים החשובים והגדולים ביותר של הספרדי כלל לא הזכרנו, והם אלה שלא ניתן למדוד בסטטיסטיקות יבשות: האינטנסיביות שלו על המגרש, הרעב שלו לניצחון, והשנאה העמוקה שיש לו להפסדים. כל עוד אלה הם חלק ממנו, הוא ימשיך להיות המלך הבלתי מעורער של החימר.


"מחשיב את עצמי לאדם רגיל". נדאל לאחר ההיסטוריה (MARTIN BUREAU/AFP/Getty Images)
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ