אליפויות ישראל לנשים בהתעמלות מכשירים ייקראו ע"ש אגנס קלטי

אגנס קלטי | PETER KOHALMI/AFP via Getty Images

לכבוד יום הולדתה ה-100 של כלת פרס ישראל והמתעמלת האולימפית היהודייה המעוטרת בכל הזמנים, הוחלט כי מעתה התחרויות ישאו את שמה: "מרגישה כבוד רב ושמחה לדעת שעבודתי נושאת פרי וזוכה להערכה"

(גודל טקסט)

אליפויות ישראל לנשים בהתעמלות מכשירים, שמארגן איגוד ההתעמלות בישראל, תשאנה החל מהשנה את שמה של אגנס קלטי, המתעמלת האולימפית היהודייה המעוטרת ביותר בכל הזמנים, כלת פרס ישראל לספורט וחינוך גופני 2017 שתחגוג בשבת הקרובה (9.1) את יום הולדתה ה-100!

אגנס קלטי זכתה ב-10 מדליות אולימפיות במדי נבחרת הונגריה, ארץ הולדתה. היא זכתה ב-5 מדליות זהב: אחת במשחקים האולימפיים בהלסינקי 1952 בהיותה בת 31, וארבע מהן במלבורן 1956. בארון המדליות שלה גם שלוש מדליות כסף אולימפיות ועוד שלוש מדליות ארד אולימפיות.

באליפות העולם ברומא 1954 הוכתרה קלטי לאלופת העולם במקבילים וזכתה גם במדליות כסף (קבוצתי) ומדליית ארד בתרגיל הקורה. ב-1957 הגיעה לישראל למשחקי המכביה החמישית, אחריה עלתה לארץ. ב-1960 הובילה קלטי כמאמנת אולימפית שלוש מתעמלות למשחקים האולימפיים ברומא: רותי אבלס (פלד), מרים קארה (נוי) ורלי בן יהודה (בר גורן). קלטי הקימה גם את הנבחרת הראשונה למופעי התעמלות שייצגה את ישראל בגימנסטראדות האירופאיות (פסטיבלי מופעים בהתעמלות) החל מ-1964.

לכבוד ההכרזה אמרה אגנס קלטי: "לקראת יום הולדתי ה-100 אני מודה לוועד האולימפי בישראל ולאיגוד ההתעמלות בישראל על היוזמה לפיה התחרויות בהתעמלות מכשירים לנשים ישאו מעתה את שמי. אני מרגישה כבוד רב ושמחה לדעת שעבודתי נושאת פרי וזוכה להערכה, לאחר שנים רבות בהן הכשרתי מאמנות, בניתי ופיתחתי בעמל רב את ענף ההתעמלות בישראל ונאבקתי על קיומו והאדרתו. אני מאחלת הצלחה רבה למתעמלות הצעירות ולדור ההמשך. יישר כוח, חזק ואמץ".

אגנס קלטי | ATTILA KISBENEDEK/AFP via Getty Images

חיה הלפרין, יוזמת הרעיון יחד עם הוועד האולימפי וחניכתה בנבחרת המופעים של ישראל בשנות השישים, אמרה: "אגנס קלטי, מעבר להיותה מאמנת, הייתה דמות ערכית, אוהבת ישראל, גאון כמחנכת לבריאות הגוף, ייחודית בתנועתה הריתמית והמוסיקלית ,בעלת טעם טוב ומורה דגולה שהכשירה עשרות מורות ומאמנות בתחום ההתעמלות במדינת ישראל".

גילי לוסטיג, מנכ"ל הוועד האולימפי בישראל הוסיף: "אגנס קלטי היא דמות מוערכת מאד בספורט האולימפי הבינלאומי ובמדינת ישראל במשך שנים רבות. קלטי חוגגת השבוע את יום הולדתה ה-100 וכולנו מאחלים לה אריכות ימים. הישגיה הספורטיביים הגדולים כספורטאית, עבודתה הברוכה במשך שנים רבות מאז עלתה לישראל ב-1957 לקידום התעמלות המכשירים תלווה את התעמלות המכשירים לנשים לדורותיה. הספורט האולימפי בישראל מצדיע לך אגנס קלטי".

יו"ר איגוד ההתעמלות בישראל כנרת צדף סיכמה: "אנו נרגשים, שמחים וגאים על היוזמה לכבד את פועלה ולקשור את שמה של אושיית ההתעמלות האגדית, אגנס קלטי, עם מפעל אליפויות ישראל בהתעמלות מכשירים לבנות. בהקשר זה, נכון ויפה המשפט – אין עתיד בלי כבוד לעבר. אגנס קלטי מהווה מודל לחיקוי מהמעלה הראשונה, החל מדרכה כמדליסטית אולימפית ולאחר מכן בדרכה המקצועית בה עמדה בראש נבחרת ישראל והוכתרה לכלת פרס ישראל לספורט. שמה של קלטי מקושר עם ערכים של מצוינות, דבקות במטרה ומנהיגות ואלו בדיוק הערכים וחשוב להקנות אותם לאלופות ואלופי המחר של ההתעמלות בישראל".

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי