תוצאות
אחרונות
תוצאות אחרונות
לתוצאות נוספות

ואף על פי כן נואה: כך הפך לאנג בן ה-20 ללהיט החדש של אייאקס

טוונטה - אייאקס 5:2
כבר בגיל שש, כשהתקבל לקבוצת הילדים של פיינורד, הוא הבהיר: יש רק קבוצה אחת שאני אוהד ויום אחד אגיע אליה. 14 שנים לאחר מכן, הוא הפך לראשון מזה 60 שנה שכובש שלושער בהופעת הבכורה שלו בהרכב אלופת הולנד
בשנת 1959 כבש הנק חרוט שלושער בהופעת הבכורה שלו בהרכב של אייאקס. מאז, שחקנים רבים כבשו בהופעת הבכורה שלהם במועדון: יוהאן קרויף, מרקו ואן באסטן, יאן מולבי, ארון וינטר, פטריק קלייברט, מתייס דה ליכט, אבל אף אחד מהם לא כבש שלושער. עד יום ראשון האחרון. בשעת צהריים באנסחדה, במגרשה של טוונטה, אז נואה לאנג שיחזר את השיא ההיסטורי של חרוט. אייאקס נקלעה לפיגור 2:0 בדקה ה-19, אבל בזכות שלושער של לאנג (וצמד של הונטלאר) האלופה ניצחה משחק ליגה נוסף, הפעם 5:2.

אז מיהו נואה לאנג? קודם כל, מדובר ביליד יוני 1999. יש שיחשבו שגיל 20 הוא יחסית מבוגר להופעת בכורה בהרכב, בעיקר כי לאנג מתאמן כבר שנתיים עם הבוגרים וזכה לדקות פה ושם, אך מבחינתו של אריק טן האך הוא עוד לא היה מוכן להופעה בהרכב הפותח. בגלל מכת הפציעות שעוברת על שחקני הכנף של המועדון (נרס בחוץ עד פגרת החורף, לביאד גמר את העונה, גם פרומס נפצע במשחק בטוונטה), לאנג הוקפץ להרכב. ואיזו הצגה זו היתה! שלושה שערים בדקות 32, 51 ו-70, הכדור נלקח הביתה ואיאקס פתחה פער של 13 נקודות מיריבתה הגדולה איינדהובן.

לאנג נולד בעיירה ליד רוטרדם לאב מאמן כושר ממוצא סורינמי ואם הולנדית. הוא גם בן דוד של ג'פרי ברומה שמשחק בוולפסבורג. בגיל שש היה ברור שהילד חולה כדורגל וגם יודע לשחק היטב, ופיינורד הזמינה אותו להצטרף לקבוצת הילדים עד גיל שמונה שלהם. אבל נואה הקטן הבהיר להם מיד: "אני אוהד אייאקס. את התיק עם סמל פיינורד עליו אני לא צריך, לא אשתמש בו בכל מקרה", אמר למאמן שלו.


יאנג בליגת האלופות. לקח לו זמן להגיע להרכב הפותח (DENIS CHARLET/AFP via Getty Images)
יאנג בליגת האלופות. לקח לו זמן להגיע להרכב הפותח (DENIS CHARLET/AFP via Getty Images)


באותה תקופה ההורים שלו התגרשו ונואה קיבל אב חורג. האב הזה היה שחקן נהדר, כוכב במונחים של אז: נורדין בוחארי, שגדל בספרטה רוטרדם ושיחק בנבחרת מרוקו ובאותה תקופה היה שחקנה של אייאקס. נואה הקטן הגיע לכל המשחקים של אייאקס, בבית היו לו חולצות של ואן דר וארט, סניידר, זלאטן ושחקנים אחרים ששיחקו עם אביו החורג. את החופשות המשפחתיות בילו עם משפחות סניידר, הייטינחה ו(נייג'ל) דה יונג.

כשבוחארי עבר לשחק בנאנט הצרפתית, גם נואה עבר לשם. אחרי שנה חזרו להולנד, והוא שב לפיינורד. ולאורך כל הדרך הוא הבהיר לחבריו שהוא אוהד אייאקס ולא טוב לו במועדון שבו הוא משחק. בפיינורד האמינו שיצליחו להמיר את הילד, עוד כמה אימונים, עוד כמה משחקים והוא יעבור לאהוד את פיינורד. בסופו של דבר, כל הסביבה היתה פיינורד. אבל לאנג נשאר נאמן לקבוצה אותה אהד אביו ובה שיחק אביו החורג. בדרך למשחקים עם קבוצות הילדים של פיינורד הוא שמע שירי אוהדים של אייאקס באזניות שלו, פיזם לעצמו שירי שחקנים ושמר על הזהות השונה שלו. הוא לא ויתר, לא השתנה. הוא רצה לאייאקס. וכשלכולם היה ברור שנואה אינו מאושר, בגיל 14 החליטה המשפחה לדרוש מפיינורד שחרור ומעבר לאייאקס. לא משהו שקורה בקלות בדרך כלל, אבל במקרה הזה החליט המועדון מרוטרדם להיענות לבקשה. לאנג עבר לאייאקס, וסוף סוף הגשים את חלומו.

אחרי המעבר לאיאקס, המפגשים מול פיינורד היו קשים, במיוחד ברוטרדם. בימים שלפני משחקים קיבל הודעות נאצה רבות, במשחקים עצמם (משחקי נערים ונוער!) הקהל קילל אותו. בסיום אחד המשחקים אף היכה את טאהיט צ'ונג (אז בפיינורד, היום במנצ'סטר יונייטד), שהתגרה בו לאורך המשחק. אך אלה לא היו הקשיים היחידים שעבר לאנג. בגיל 16 נפצע בגבו ולא שיחק חודשים ארוכים. אורתופד אחד אף אמר שאולי לא יוכל עוד לשחק כדורגל. אבל הוא החלים ודרך עבודה קשה ואימונים אישיים חזר לקבוצת הנוער.

לאנג חוגג את השלושער. תמיד עדיפו את השחקן שגדל בבית (RONALD BONESTROO/ANP/AFP via Getty Images)
לאנג חוגג את השלושער. תמיד עדיפו את השחקן שגדל בבית (RONALD BONESTROO/ANP/AFP via Getty Images)

לאנג הוא שחקן מהיר עם דריבל טוב, ראיית משחק ותנועה חכמה. בעיקר בולטת אצלו המהירות, עם ובלי הכדור. בשנתיים האחרונות אייאקס רכשה לא מעט שחקני התקפה לעמדות ההתקפיות, כדי להאבק בליגת האלופות, אבל במועדון הזה אין מה לחשוש: מי שטוב, יקבל את ההזדמנות. תמיד יעדיפו את השחקן שגדל בבית, את האוהד מילדות, על פני הרכש היקר. כבר עכשיו הוא אהוב האוהדים, ואיך אפשר שלא. הוא שר איתם את שיריהם, מדבר בשפתם והוא לא צריך להמציא בראיונות לעיתונאים שאיאקס היא הקבוצה שלו. את זה הוא הוכיח בגיל שמונה! ועם התחלה כזו, שלושער בבכורה בהרכב, העתיד נראה ורוד.
מעריב
ברשתות החברתיות
כל הזכויות שמורות לצ'רלטון בע"מ