לשפוט את ריאל, ה-VAR ושכר השופטים: גרינפלד בראיון

אוראל גרינפלד | Marius Becker/picture alliance via Getty Images

אחרי ששפט בליגת האלופות, השופט התראיין ב-103FM ודיבר על התקדמותו ("מדצמבר אני בדרג העילית, מקווה להיות במונדיאל"), הפער הכלכלי ("כמו חודשיים בארץ"), מתגעגע לאוהדים ומרוצה משופטי המסך: "הצדק יוצא לאור"

אוראל גרינפלד נחשב לאחד השופטים הבכירים ביותר בישראל. באמצע השבוע זכה לכבוד לשפוט במשחק יוקרתי בשלב הבתים בליגת האלופות כאשר ריאל מדריד חילצה תיקו 2:2 דרמטי נגד בורוסיה משנגלדבאך ביום רביעי. כמובן שזו לא הפעם הראשונה שזה קורה לו. השופט התראיין בתוכנית הספורט של רדיו 103FM ודיבר על החוויה לשפוט בליגת האלופות, סיפר על כך שאין לו עיסוקים נוספים מלבד השיפוט והתייחס גם לשימוש ב-VAR והיעדר הקהל במגרשים.

תחילה גרינפלד נשאל על ההתקדמות שלו: "אנשים לא יודעים ולא מכירים אותי מספיק אז ככה לסבר את האוזן – אני 13 שנים שופט (בעונת 2008/09 החל לשפוט בליגת העל). זו לא פעם ראשונה – שפטתי את ריאל לפני שנתיים בברנבאו נגד פלזן. עליתי לדרג עילית לפני כשנה. השאיפה היא להמשיך להיות שם ולא להיות אורח. אנחנו עובדים קשה מאוד בשביל זה הצוות שלי ואני.

הדרג שלו והחלום לשפוט במונדיאל: "יש ארבעה דרגים באופ"א. אני משתייך החל מדצמבר 2019 לדרג העילית ששם יש 26 שופטים שמשם הם נלקחים לדרגים הגבוהים לליגה האירופית ולליגת האלופות וגם יורו ומונדיאל. אני רוצה להמשיך באותה הדרך. במונדיאל האחרון בחרו תשעה שופטים מכל אירופה. התשעה האלה שבחרו הגיעו ממדינות גדולות. גרמניה, ספרד, אנגליה".

אוראל גרינפלד נותן צהוב לטוני קרוס | Etsuo Hara/Getty Images

מה צריך לקרות כדי שיישפוט בקטאר: "אני חושב שאתם מכירים אותי מאחורי הקלעים הרבה שנים. אני מתעסק רק במה שתלוי בי ומה שיקרה הלאה זה לא תלוי בנו. אופ"א רואה את העבודה הקשה שלנו ומעריכה אותנו בהתאם. היום מדברים באירופה על זה שאנחנו מגיעים מוכנים ועובדים קשה מאוד קשים. אנחנו לא מופתעים ממה שקורה במשחק. נתנו לי פידבקים שראו צוות מוכן.

איך זה לשפוט את ריאל מדריד: " הפעם סרחיו ראמוס לא קיבל צהוב (צוחק) אבל לפני שנתיים כן. אנחנו מגיעים מוכנים לכל שחקן ולכל קבוצה יש שחקנים כמו טוני קרוס ששפטתי אותו לפני שבועיים וחצי במשחק בליגת האומות בין גרמניה לאוקראינה וגם לפני שנה וגם לפני שנתיים. במשחק רביעי אתה כבר מכיר אותו. למדתי משהו מאוד ברור כבר לפני עשור – באופ"א הם עושים שיעורי בית על השופטים ויודעים כל שופט את ההיסטוריה שלו, איך הוא מתנהל, נגד מי הוא שפט, הם רואים קליפים. ברגע שרואים ששפטת קבוצות יוקרתיות מתנהגים אלייך בהתאם.

האם ה-VAR מוסיף לחץ או מוריד לחץ: "אף שופט בגלובוס לא רוצה להתעורר לבוקר שאחרי המשחק. אף אחד לא רוצה להרגיש שהוא הכריע משחק. הוואר כאן כדי להוציא את הצדק לאור ואם יש טעות קריטית זה צריך לעזור לצוות השיפוט, אני שמח שהמערכת בשימוש".

אוראל גרינפלד | Dean Mouhtaropoulos/Bongarts/Getty Images

ונוכחות הקהל: "לחץ זה מצוין שהוא קיים וחשוב לנתב אותו למקום חיובי. אני מעדיף שיהיה קהל וכמה שיותר. לפני שנתיים היו 76 אלף צופים ותיעלנו את הלחץ הזה לריכוז וזה דחף אותנו קדימה. גם אם אתה עייף בדקה 80-90 אתה דופק ספרינט של 80 מטר. זה אלמנט שאני מאוד מתגעגע אליו. אפקט הקהל לא קיים אז אתה צריך לעורר את עצמך עם הצוות.

גרינפלד ישפוט את משחק העונה בין מכבי חיפה למכבי תל אביב ליום שני: "אני מקווה שהמשחק יהיה מהנה ותדברו רק על זה. אני רוצה ליהנות בדיוק כמוכם", אמר בפתח דבריו וסיפר על ההכנות: "התחלנו להתכונן כבר הבוקר. הדבר הכי פחות חשוב להכנה אלה הראיונות בתקשורת. מחר (בשישי) נגביר את ההכנות, אנחנו מתכוננים כמו לליגת האלופות. אם אני בארץ לא אמשיך לעבוד קשה עם הצוות, פה בכדורגל שלנו שאנחנו כל כך אוהבים במדינה שלנו – לא אצליח שם.

האם יש לו עיסוקים נוספים: "אני מאוקטובר 2014 החלטתי שאני מקצוען ומתעסק אך ורק בשיפוט, אמנם לא על פי חוזה אבל לדעתי אי אפשר להצליח אם אתה מתעסק בדברים נוספים. השכר שלנו לא מתגמל מספיק? מי שצריך לדעת יודע את זה. לא הייתי יכול להגיע גבוה בפן השיפוטי אם הייתי עוסק בעוד משהו".

איתי שכטר, אוראל גרינפלד
מתכונן למשחק העונה. גרינפלד עם שכטר | אריאל שלום

משחק אחד בליגת האלופות לעומת משחק בארץ: "משחק בליגת האלופות שווה לחודשיים בארץ, בדיוק. אני פחות אוהב לדבר על כסף ובטח לא בציבור, אבל אני חייב לומר לכם שבשביל להיות ברמות הגבוהות צריך לדאוג שנהיה מקצוענים בכל ההיבטים. אצל הטובים ביותר אין דבר כזה לא להיות מקצוען".

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי